Полезные материалы

FootBoom.com представляє суперника: "Астана" (Казахстан)

  1. Одіозний колектив - це їх "Локомотив"
  2. доленосні єврокубки
  3. 17-матчева серія і перші мільйонні трансфери
  4. тренерські рокіровочка
  5. З балканським акцентом
  6. Вдома і стіни допомагають

Салам навпіл, хлопці, від Footboom.kz - "Динамо" в Лізі Європи випало грати з "Астаною" і це, як не крути, хороший інфопривід розповісти про візитну картку казахстанського футболу останніх чотирьох років. Команді, яка спробувала кинути виклик казахстанської футбольної безглуздості і жорстокості (чудовий соціокультурний феномен, до речі, починаючи від полів - хоча "Астана Арена" скоріше є винятком, і закінчуючи рівнем вболівальницьких дискусій в паблік і навіть офіційних клубних соцмережах) - і у астанчан дещо що вийшло.

"Астана" - клуб молодої, і десяти років ще немає. 27 грудня 2018 року стукне перший ювілей. Справа була так: світова фінансова криза 2008 року не міг не шандарахнути по Казахстану. В результаті два скромних алматинских клубу - "Алма-Ата" (колишня "Цесна", якщо цікаво кому) і "Мегаспорт" (створений в 2007-му) об'єдналися в один. І так як спонсором стали акимат Астани (КМДА, якщо стосовно українських реалій) і "Казахстанські залізниці" - вирішили новий клуб і в "Локомотив" перейменувати, і в столицю перевезти.

Одіозний колектив - це їх "Локомотив"

Два перших сезону команда виступала під брендом "Локомотив", і це були дуже ненудні два роки (в Казахстані досі грають за формулою "весна - осінь" - через клімат, а ідея набудувати футбольних манежів по всій країні так і залишилася лише гарною декларацією екс-президента казахстанської федерації футболу Єрлана Кожагапанова). Свою лепту в перші успіхи нового клубу - не тільки віце-чемпіонство в дебютному сезоні, але і наступні Кубок і Суперкубок Казахстану - вніс, до речі, екс-кіпер луцької "Волині" Роман Нестеренко . Але ще більше "Локомотив" став відомий не як своєрідна "третя сила", яка спробувала втрутитися в чемпіонський суперечка "Актобе" і "Тобол", а як клуб з підвищеним нальотом одіозність.

Андрій Тихонов і Єгор Титов (фото - sportsffa.kz)

Це і грає президент Данияр Хасен (природно, в нападі бігав), і запрошення старіючих російських зірок - Андрія Тихонова і Єгора Титова, і Сергій Юран в якості головного тренера, і подальша тренерська чехарда. Уже після перейменування "Локомотива" в "Астану" (влітку 2011 року) з командою встигли попрацювати і Олег Протасов, і чех Мирослав Беранек, і румун Йоан Андоні. Ну а про фінансові проблеми, напевно, можна і не згадувати.

доленосні єврокубки

Клуб, засновником якого є акимат Астани, за визначенням не може бути слабким (виняток - автентична "Астана", що грала в Першій Лізі, і два однакових назви, як неважко здогадатися, стали приводом для веселих вболівальницьких пікіровок і ще одного скандальчика). Але все ж "Актобе" - власне, "Динамо" грало з "червоно-білими" в ті часи, коли клуб був на ходу - був сильніше. Проте, в 2013 році "Астана" вперше пробилася в єврокубки - в Лігу Європи. Де відразу ж отримала шість м'ячів від болгарського "Ботева" (0: 5 на виїзді стали неслабим ударом по самолюбству, до речі). Однак саме тоді клубне керівництво побачило в справі Станимира Стойлова.

Станимир Стойлов (фото - fcastana.kz)

У 2014 році болгарський фахівець очолив "Астану" і вже в свій перший сезон зробив столичний клуб чемпіоном Казахстану, випередивши "Актобе" і "Кайрат". Вперше в клубній історії - не особливо багатою, але тим не менше. Власне, це і стало початком гегемонії столичних футболістів в Казахстанської Прем'єр-Лізі. Чотири чемпіонські титули поспіль, здобутих, в основному, в боротьбі з "Кайратом". Ну і за протистоянням тренерських ідей - прагматичного Стойлова і прихильника атакуючого футболу Володимира Вайсса також було цікаво спостерігати.

17-матчева серія і перші мільйонні трансфери

У Казахстані дуже цікаве ставлення до єврокубків. Своєрідна суміш понтів ( "Кайрат" полювання показати, що в Алмати можуть грати не гірше, ніж в Європі), тверезого хитрого розрахунку ( "Ордабаси" пробивається в єврокубки - клубу збільшують бюджетне фінансування, гроші красиво освоюються, команда героїчно пробивається в єврозону - і все заново), а тепер ось і бажання ґрунтовно поповнити свій клубний бюджет - "Астана" і тут стала першопрохідцем. У 2015 році астанчане, героїчно перемігши кіпрський АПОЕЛ, пробилися в груповий етап Ліги чемпіонів - де в групі з мадридським "Атлетіко", "Бенфікою" і "Галатасараєм" взяли чотири очки. І в сукупності від УЄФА отримали чимало мільйонів »не тенге" (казахстанська грошова одиниця неслабо девальвувала, до речі) - покривши тим самим майже половину клубного бюджету!

Будинки "Астана" зазвичай радує своїх уболівальників (фото - fca.kz)

"Астана" стала заробляти в єврокубках пристойні гроші - і в клубі зрозуміли, що це добре. Тепер щороку перед командою стоїть завдання не тільки добути чемпіонство в Казахстані (в 2016-му був навіть перший золотий дубль), а й пробитися в груповий турнір єврокубків - тому що це прибуток. Для вхідного в структуру "Професійного президентського спортивного клубу" Астана "показник прибутку - теж важлива штука. Тому слідом за бонусами від УЄФА клуб потроху навчився продавати гравців за досить пристойні гроші. Першим став серб Неманья Максимович - капітан "молодіжки", що стала чемпіонами світу - перебрався в "Валенсію" за пару мільйонів євро. А в цьому році і ганський аттакер Патрік Твумасі також поїхав в Ла Лігу - в "Алавес", за три мільйони євро.

Патрік Твумасі - найбільший трансфер "Астани" (фото - fca.kz)

Ще одна знакова цифра не тільки в історії "Астани", але і всього казахстанського футболу - семнадцатіматчевая безпрограшна серія на своєму полі в єврокубках (сусідити, правда, з трінадцатіматчевой безвиграшну серією на виїзді). Почалася вона в 2014-му, з програного іспанському «Вільярреалу» плей-офф раунду Ліги Європи. І закінчилася в 2017-м - в матчі групового етапу Ліги Європи з цим же самим "Вільярреалом". Хоча потім, обігравши на виїзді "Славію" (ту саму празьку "Славію", так, з Русланом Ротанем і Едуардом Соболем в складі), підопічні Станимира Стойлова вперше в історії казахстанського футболу пробилися в євровесну. Правда, лісабонський "Спортинг" тут же поставив шлагбаум перед амбітними астанчанамі, відвантаживши їм шість м'ячів (гостьові 1: 3 в Астані та 3: 3 в Лісабоні).

тренерські рокіровочка

Зворотний бік успіхів - пов'язані з ними проблеми. З 2016-му році УЄФА покарав "Астану" за недотримання фінансового "fair play": мільйонно оштрафувавши і, по суті, наклавши трансферний бан. Ймовірно, якби в груповий етап єврокубків пробивалися б інші казахстанські клуби - були б проблеми і у них, через місцевих, дуже специфічних, особливостей футбольного менеджменту (то, що виконавчий директор астанчан Кайсар Бекен дуже схожий на Джонні Деппа - збіг, а не особливість). Два характерні приклади: запрошений в "Астану" в якості генерального менеджера Марко Трабуккі вже через два місяці подав у відставку, і історія з українським опорником Денисом Дедечко , Який в підсумку покинув клуб зі скандалом через невиплату зарплати. Довелося астанчанам обмежуватися вільними агентами, а й в цих умовах Станимир Стойлов вивів команду в груповий турнір Ліги Європи - після драми в кваліфікації Ліги чемпіонів з "Селтіком" (видалення і пенальті в кінцівці) була перемога над БАТЕ в плей-офф раунді Ліги Європи.

"Астана" обіграла "Славію" і вийшла в перший для себе плей-офф Ліги Європи (фото - fca.kz)

З "Селтіком" не пощастило "Астані" і в 2017-м - дуже нелогічні 0: 5 в Глазго стали повторенням гіршого результату в єврокубках, але потім трапився перший плей-офф Ліги Європи. Так що, як то кажуть, не було б щастя ... Однак Станимир стійлового вже потрібні були нові виклики, тому болгарський коуч, також не раз заявляв про фінансові проблеми, перейшов на посаду наставника збірної Казахстану. З прицілом під Лігу Націй. А командою став рулити його асистент - ще молодий по тренерським мірками Григорій Бабаян. Фігура в казахстанському футболі дуже шановна, але, ймовірно, керівництво вважало Григорія Костянтиновича недостатньо досвідченим для самостійної роботи. Так в "Астані" з'явився українець Роман Григорчук , Який прийняв команду з 1 червня цього року. За словами Романа Йосиповича, президент клубу Саян Хамітжанов (Саян Жаксигельдіевіч, до речі, не так давно обмовився, що в кінці сезону залишить свій пост - втомився, хочеться відпочити і набратися нових знань в області спортивного менеджменту) дуже хотів з ним попрацювати.

Роман Григорчук та Григорій Бабаян (матч із загребським "Динамо", фото - fcastana.kz)

Втім, вже 17-го серпня, після поразки від загребського "Динамо" в кваліфікації Ліги чемпіонів, Григорчук, як повідомив сайт астанчан, "тимчасово покинув команду за сімейними обставинами". Довелося Григорію Бабаяну знову стати т.в.о. головного тренера - перед плей-оффом Ліги Європи проти кіпрського АПОЕЛа. В результаті астанчане не так пройшли, скільки буквально "проповзли" кіпріотів, вигравши в серії пенальті на своєму полі (головним героєм став досвідчений кіпер Ненад Еріче ), І ось тепер зіграють з київським "Динамо". Судячи з усього, без Романа Григорчука - ще на прес-конференціях і Бабаян, і захисник Абзал Бейсебеков подали досить чіткий меседж: футбол Григорчука поки не дав результатів, довелося повернутися до футболу Станимира Стойлова. Раціонального, прагматичного і, особливо в єврокубках, - з акцентом на оборону.

З балканським акцентом

У Казахстані є ліміт на легіонерів (шість - на поле, вісім - в заявці на сезон, можна дозаявити ще двох, але за гроші), і в "Астані", що не дивно, іноземці також роблять погоду - кращий бомбардир останнього Кубка африканських націй, конголезець Жуніор Кабананга на вістрі атаки, в середній лінії - хорват Марін Томасов , угорець Ласло Кляйнхайслер , Опорник з Білорусі Іван Маєвський , Два бразильських новачка - атакуючий хавбек Педро Енріке і універсал Річард Алмейда (має азербайджанський паспорт). Цього літа також поповнив команду і форвард збірної Кюрасао Рангель Янга (В Астані все чекають, коли він нарешті-то заграє - а поки шкодують про відхід Джордже Деспотовіч ). досвідчений серб Антоніо Рукавина на правому фланзі оборони дуже якісно замінив Ігоря Шитова. Але стрижневими гравцями астанчан все ж варто назвати боснійського центрдефов Марина Анічич і сербського кіпера (вже з казахстанським паспортом) Ненада Еріче. 36-річний Ненад тягнув астанчан в минулій Лізі Європи, іноді виграючи матчі чи не поодинці (на виїзді з тель-авівським "Маккабі", наприклад). Ну і з АПОЕЛом зіграв дуже здорово. Також "Астана" натуралізований росіянина Євгена Постникова - хоча трохи дивно, чому йому довіряють більше, ніж Юрію Логвиненко (він, до речі, в складі "Актобе" вже грав проти "Динамо") або ж натуралізованому українцеві Сергію Малому (в меншій мірі, хоча ось на "стандартах" у астанчан все захисники хороші).

З футболістів з казахстанським паспортом також є до кого придивитися. Ось наприклад, Олексій Щоткін - класичний великий нападник, який і біжить, і корпус ставить, і на "другому поверсі" непоганий. Був би Олексій ще й потехнічнее - ймовірно, і Кабанангу не довелося б брати в оренду (до того Жуніор за пристойні гроші пішов в "Аль-Наср"). Зате у Романа Муртазаєва - він зазвичай грає лівого атакуючого хавбека - з технікою все в порядку. Може і пофінтіть, і пробити здалеку. Брав би Роман ще і рішення на полі швидше - навряд чи б програв конкуренцію Педро Енріке, наприклад. Варто відзначити і недавніх "антигероїв" збірної Казахстану в Лізі Націй - центрхав Серікжан Мужиків дістав видалення в Андоррі (так-так, в Андоррі - спочатку "обрізав", а потім сфолив, вже маючи "гірчичник"), а лівий захисник Дмитро Шомко "Привіз" дуже смішний гол. Але це швидше виняток з правил - у разі Шомко (Дмитро здорово підключається до атак і володіє дуже хорошою лівою ногою - до речі, він би і нинішньому "Динамо" цілком міг стати в нагоді). А ось заряджений на боротьбу Мужиків цілком може і підвести команду - Серікжан нерідко фолить, і якщо в КПЛ це не так важливо, то в єврокубках може позначитися.

Чи не найбільший душевний хлопець в "Астані" - Абзал Бейсебеков. Не так давно був наймолодшим гравцем КПЛ, починав в нападі, але тепер має досвід гри і правого захисника, і правого латераля (в формації 3-5-2), і опорним хавбеком виходив. Про душевних якостях Бейсебекова найбільш яскраво свідчить те, що цього літа він купив квартиру для багатодітної сім'ї з Мангистау. Хоча його поява в Києві малоймовірно - справа в обороні застовпив місце Рукавіна, в опорній зоні - Маєвський і Кляйнхайслер. Зате на заміну Абзал вийти може - особливо якщо треба зіграти на утримання. А ось якщо астанчанам доведеться відіграватися, більш вірогідна поява молодого Бактіера Зайнутдинова - хлопець став відкриттям минулого сезону в Казахстані, вже встиг дебютувати і в національній збірній країни, і навіть забити гол-красень Азербайджану. Бактіер може зіграти на будь-якій позиції - лівого латераля, центрхава, атакуючого хавбека і навіть "десятки".

Вдома і стіни допомагають

За фактом "Астану" варто побоюватися - на виїзді команда зі столиці Казахстану грає від оборони, розташовуючись досить низько і перекриваючи майже всі вільні зони. А ось вдома в єврокубках у астанчан можливі варіанти - залежно від класу суперника. З командами калібру польської "Легії" астанчане цілком можуть пограти і першим номером. Або з тим же "Селтіком", який грає сам і дає грати супернику. У цьому році "Астана" намагалася домінувати будинку із загребським "Динамо", і не пропусти казахстанці контратаку в першому таймі - все могло бути зовсім по-іншому (хоча "відділ альтернативної історії" - на третьому поверсі, над відділом фантастики).

Читайте також: "Астана" - "Динамо" (З) 0: 2. Огреблі від Загреба

Найнеприємніше для європейських суперників астанчан - грати в Астані в червні-початку липня, коли там дуже специфічна погода, плюс ще й штучний газон "Астана Арени" допомагає господарям і заважає гостям. До газону треба адаптуватися - інший відскік м'яча, інше ковзання (газон рясно поливають, і якщо "Динамо" не вгадає з бутсами - як це недавно було з "Зорею" - можуть бути проблеми). Пізньої осені і ранньою зимою грати на "Астана Арені", до речі, цілком терпимо - стадіон обладнаний розсувним дахом, так що мадридський "Атлетіко" себе нормально почував навіть у двадцятиградусний мороз. Хоча виграти підопічні Дієго Сімеоне в Астані так і не змогли, та й з шипами на бутсах теж не зовсім вгадали.

Орієнтовна і найбільш ймовірна розстановка астанчан в Києві

А ось на виїзді "Астану" обігравати можна і потрібно - особливо тепер, коли основний склад астанчан розривається між чемпіонатом (там команда на моменті випереджає "Кайрат" на чотири очки), матчами в Лізі Націй (з Грузією і Андоррою в стартовому складі було вісім гравців астанчан), а тепер ось і ще й єврокубки додалися. Навантаження у футболістів не слабкі - не тільки матчі, але і тисячокілометрові перельоти, зміни часових поясів, і, як наслідок, недовосстановление - тому не дивно, що функціонально астанчан може не вистачити на всі дев'яносто хвилин.