Полезные материалы

Газова війна Газпрому і Нафтогазу виходить на новий рівень

«   Нафтогаз   », Керуючись рішенням Стокгольмського арбітражу, метушиться і активно заарештовує європейське майно« Газпрому »

« Нафтогаз », Керуючись рішенням Стокгольмського арбітражу, метушиться і активно заарештовує європейське майно« Газпрому ». Пристави шарятся в офісах, описуючи частки, акції, кулери і стільці. А російська державна компанія, здається, не проявляє особливої ​​активності з протидії захоплення свого майна на користь України. Чому так, і чи є у російської компанії той самий «туз»?

Нагадаю, в кінці лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж зобов'язав «» Газпром »виплатити« Нафтогазу »$ 4,63 млрд за недоотримані обсяги транзитного газу. При цьому суд відхилив аналогічну вимогу російської компанії до Україна за пунктом «бери або плати», визнавши лише борг у розмірі $ 2 млрд за вже поставлений, але не оплачений газ.

Арбітраж також зобов'язав російську компанію до закінчення контракту в 2019 році прокачувати через територію України 110 млрд. Кубометрів газу. Контрактні зобов'язання Києва із закупівлі газу були знижені за все до 5 млрд. Кубометрів газу в рік. Нагадаю також, що однією з формулювань арбітрів було «з огляду на складну економічну ситуацію на Україні», що, природно, російську компанію, м'яко кажучи, здивувало.

«Газпром» направив в апеляційний суд округу Свеа в Швеції нову заяву, в якій вимагав повного скасування рішення арбітражу. Крім того, «Газпром» направив в арбітраж документи для розірвання всіх діючих контрактів з «Нафтогазом», однак розірвання може затягнутися навіть після фактичного закінчення контрактів в 2019 році, як і розгляд апеляції. Україна ж оперативно почала процедуру стягнення боргу.

«Газпром» міг оплатити зазначені $ 2,56 млрд, і вже після оскаржувати рішення, повертати кошти і тд. У поточній ситуації прострочення обкладаються пенями. Однак компанія нікуди не поспішає, як, до речі, і Москва, яка не намагається аналогічними українським заходами стягнути ті самі $ 3 млрд плюс відсотки і штрафи, які називаються «боргом Януковича »(Куплені в рамках« допомоги »українські облігації), хоча всі суди постановили виплатити дану суму Росії.

У газового гіганта є цілком істотні і реальні ризики втратити майно. Тому що рішення арбітражу вступило в силу, і не дивлячись на апеляції відчуження відбувається.

У першому «Північному потоці» ДП належить 50% акцій, а другою половиною володіють європейські власники. Арешт цих акцій ніяк не впливає на роботу газопроводу. Поки не було рішення суду про те, що ці акції переходять у власність « Нафтогазу »Або що їх продають з аукціону, а виручені кошти передадуть українській компанії в рахунок погашення боргу. Тому оперативний контроль над компанією у «Газпрому» залишається, газопровід качає газ, нічого не змінюється.

З СП-2 ще простіше - частка ДП в цьому газопроводі знаходиться в заставі у європейських колег. До того ж, роботи ведуться, судна-трубоукладчики будуть спрямовані і так далі. Право власності у «Газпрому» ніхто не відчужив.

Але «Нафтогаз», проте, активно наступає саме на «гучні» активи, хоча в Європі , В країнах, де може бути виконано рішення арбітражу, у ДП безліч активів. Саме це і може зіграти злий жарт з українцями. В рамках нового розгляду «Газпром», наприклад, зможе говорити про те, що «Нафтогаз» подає позови про арешт майна не для того, щоб отримати присуджені арбітрами кошти, а для того, щоб заблокувати роботу окремо взятих газопроводів. А такі арешти виробляти не можна. Замість цього доцільніше заарештовувати, наприклад, рахунки «Газпрому», а не акції СП-2, проекту, за яким ще нічого не побудовано.

Російська компанія буде намагатися довести, що Київ зловживає своїми правами і хоче не стягнення, а зупинки газопроводів в обхід України (що, очевидно, так. І тут суддям буде просто не викрутитися).

Заарештовані акції пристави, ймовірно, не передадуть Україні, а пустять на торги. Оголосять аукціон, в якому може брати участь будь-яка компанія, в тому числі інші підрозділи самого ж «Газпрому», і будуть продавати на ньому арештоване майно, а виручені гроші передадуть «Нафтогазу» в рахунок погашення боргу. Але варто врахувати, що акції « Північного потоку »- актив специфічний.

Поки сам «Газпром» забезпечує транзит по ньому, він ліквідний. Але якщо російська компанія не буде власником, вона може перестати користуватися цією трубою. Тому як, кому і за скільки пристави зберуться продавати активи, залишається загадкою. Поки бездіяльність ДП, як і Москви, виглядає трохи гнітюче. За активами держкомпанії повзають, тому що хтось із суддів порахував, що « Україна шкода ». Але, як то кажуть, «не все так однозначно», тому будемо спостерігати. І, мабуть, збирати пені для відповідного арешту українського майна.

У тексті використані коментарі провідного експерта Фонду національної енергетичної безпеки Ігоря Юшкова.

Чому так, і чи є у російської компанії той самий «туз»?