Полезные материалы

«Яке покоління будуватиме майбутнє Казахстану?»

Саулі Ісабаєвої - « Яке майбутнє готує для країни її нове покоління? »- Кажуть: хочеш дізнатися майбутнє країни - подивися на її молодь ... Але якщо послухати дорослих, то більшість з них, оцінюючи можливості і здатності нового покоління, з жахом уявляють собі завтрашній Казахстан. Вони впевнені, що нинішнє «плем'я молоде» стурбоване тільки власним комфортом і байдуже до всього іншого: до інтересів держави і суспільства, до сімейних та моральних цінностей, до науки і праці ... Невже насправді все так погано?

Як показали результати недавнього дослідження, 44,9% опитаних ніколи не відвідували бібліотеки, 56% - виставки, 54,2% - музеї, 55% - театри, 42,4% - ігрові та розважальні центри, 19,8% - кінотеатри. У той же час біля телевізора або в Інтернеті проводять вільний час 83% молоді. На другому місці в списку бажаних форм дозвілля - відвідування салонів краси і спортивних залів. Але найсумніше: 15%, або кожен шостий, зізнався, що може зрозуміти людей, які здійснюють суїцид ...

Кайнар капання, кандидат історичних наук, політолог - Сьогодні затребувані нові люди, нові рішення, нова політика. А з цим у нас явний провал. Країна не забезпечила умов для нормального розвитку так званих поколінь Y (людей 1985-2000 років народження) і Z (2000-х років народження). Їх умами довгий час не займалися, їх ціннісні орієнтири збиті.

Я як викладач бачу у нинішніх студентів дуже слабкі навички розуміння тексту і нерозвинену смислове пам'ять. Це можна пояснити тим, що молоді люди перестали пов'язувати економічний успіх в житті з хорошою освітою. Для них мати диплом ще не означає вміти працювати.

Для більшості хлопців батьки і сімейні цінності вже перестали бути орієнтиром. І це не дивно, якщо врахувати, що третина матерів виховує своїх дітей на самоті, а тема батьківства стає однією з найгостріших в соціології сім'ї. Фізично батьки начебто присутні, а духовно - немає.

Те ж саме стосується держави і школи, які теж провалили свою виховну місію. Вважаю, що влада не повинна використовувати поколінську різницю для стравлювання людей. Не можна вбивати ресурс солідарності суспільства, який допомагає взаємодіяти громадянам заради досягнення свободи і справедливості. Параліч потенціалу солідарності неприпустимий, якщо ми думаємо про майбутнє молоді.

Тетяна Сеферова, директор напрямку якісних досліджень BRIF Research Group - Це дослідження яскраво продемонструвало ті особливості, які відрізняють нове покоління від попередніх. Я б навіть сказала, що нинішні молоді казахстанці абсолютно інші, зовсім не схожі на своїх батьків. Це, звичайно, важливо розуміти і враховувати при роботі з ними.

Варто сказати і про наступні особливості сучасної казахстанської молоді.

- Політична пасивність. Більшість молодих людей не цікавляться політичними темами, не хочуть приймати будь-якої участі в їх обговоренні, та й не бачать сенсу вникати в ці питання.

Саулі Ісабаєвої - «   Яке майбутнє готує для країни її нове поколінняПарад дитячих оркестрів в Павлодарі

- Активне звернення до релігії. Близько 72% молоді вважають себе віруючими, при цьому 20-25% строго дотримуються приписи і обряди своєї релігії. Така тенденція в найбільшою мірою схильна до казахоязичная молодь в південних і західних регіонах країни.

- неоднорідність. Умовно можна виділити три основні сегменти молоді в залежності від регіону: перший - Алмати і Астана (17% казахстанської молоді). У цих містах проживають активні, сучасні, амбітні молоді люди з найбільшими доходами; другий - північ, схід і центр Казахстану (33%). Там молодь налаштована більш негативно, вона має найменші доходи і найбільший міграційний потенціал (в основному орієнтована на Росію); третій, найбільш численний - південь і захід Казахстану (50%). У цих регіонах проживає більше консервативна, релігійна і в основному казахскоязичная молодь. Зрозуміло, важливо враховувати цю різнорідність і різнотипність казахстанської молоді, якщо ми хочемо розуміти її бажання, ціннісні орієнтири і вести в цьому напрямку грамотну ідеологічну і виховну роботу.

Сержан Аман, блогер, кандидат біологічних наук - Реалії сучасного світу тиснуть і на молодь. Вона більш прагматична, але при цьому і максималистично. Це закон природи. Суспільство рухається вперед тільки за рахунок активності молодих. А судити про те, що в нинішніх юнаків і дівчат не так, я навіть не намагаюся. Приймаю їх такими, якими вони є. А ось до державної молодіжної політики у мене безліч запитань.

Я навіть сумніваюся в тому, що така у нас взагалі присутній, як, втім, і серйозна ідеологічна робота. Біда нашого часу полягає якраз-таки в повній відсутності будь-якої ідеології, тим більше державної.

Всі спроби створити «молодіжні рухи» та інші гучні ініціативи влади - це чистої води кампанійщина. Разом з тим, відсутність молодіжної політики безпосередньо пов'язано з відсутністю виразної політики в сфері освіти. Такого розмаху пофігізму у вчителів в школах, як сьогодні, я навіть уявити собі не міг.

Асель ІХСАНОВА - « Яке покоління будуватиме майбутнє Казахстану? »- Координатор проектів ОФ« ЦСПІ «Стратегія» Ольга Сімакова - Правильніше все-таки дивитися на молодь крізь призму окремих ознак і характеристик. Так, наприклад, за місцем проживання - міська / сільська. У молоді з міських поселеннях більше домагань на життя, у них ширше кругозір, вони більш активні. У той час як сільська молодь більш нативная, автентична. У сільській молоді шанси на продовження освіти після школи більш обмежені, ніж у міській молоді. Тут вже спрацьовує батьківський фактор. Не кожен батько готовий відправити свою дитину за три дев'ять земель вчитися. Кого ми відносимо сьогодні до покоління молоді? Це особи від 18 до 29 років. Це дуже неоднорідна за своїми соціальними характеристиками група. І тут потрібно розуміти, чим живе кожна група.

Парад дитячих оркестрів в Алмати

У казахстанської молоді у віці від 18 до 29 років, немає ніяких критичних проявів найближчим часом я не очікую. Статус-кво зберігатиметься. Велика частина почне або продовжить навчання в середніх спеціальних і вищих навчальних закладах або буде напрацьовувати трудовий досвід. В цілому, молодіжна проблематика багато в чому залежить і залежатиме від зовнішніх чинників, того, наскільки зовнішнє середовище буде дружня чи ні до молодих людей з різних груп.

Соціолог Серік БЕЙСЕМБАЕВ - Масові опитування показують, що молодь від 18 до 29 років, на відміну від старшого покоління, володіє більш високим рівнем оптимізму і конформізму. Багато в чому це пов'язано з особливостями віку, коли людина навчається у вузі, менш обтяжений сімейними та іншими зобов'язаннями.

Також можу сказати, що молодь ближче до нових технологій, що, думаю, очевидно. Вони краще орієнтуються в інтернет просторі, а також активніше користуються соціальними мережами. В цілому, комунікаційні навички та споживання інформації у них помітно інше, ніж у старшого покоління.

Однак потрібно розуміти, що мова йде про середньостатистичну картині. Молодь - це частина суспільства, тому між молодими і старшими віковими групами більше спільного, ніж відмінного.

Є думка, що наша молодь вразлива перед деструктивним впливом, тому потрібні особливі заходи, щоб її захистити, виховати. Однак ця гіперопіка з боку держави не виправдана. Інша крайність - це демонізація молоді, коли вона сприймається як потенційно протестна сила. Але, знову, тут більше ми маємо справу зі стереотипами і старими шаблонами мислення, ніж дослідними даними.

Взагалі, якщо дивитися на дані досліджень, то вік в умовах Казахстану - це не головний диференціює фактор. Більш важливими, наприклад, є територіальні та соціально-економічні критерії.

Провідний експерт Інституту світової економіки і політики Айман ЖУСУПОВА - Сучасна казахстанська молодь, по-перше, фрагментована, різнорідна, що проявляється в першу чергу по лінії «місто-село». Це обумовлено крім загальних базових відмінностей між містом і селом, відсутністю дозвільних установ в сільській місцевості, і, відповідно, можливостей для повноцінної соціалізації сільської молоді, доступом до інформаційних технологій, інтернету і характером його використання.

Виходить, що цей розрив, що носить об'єктивний характер, в наших умовах надмірний, можна навіть говорити про наявність паралельних світів в молодіжному середовищі, їх конфлікт в деяких ціннісних площинах досить очевидний і активно дебатується, обговорюється в соціальних медіа.

До розколу в плані цінностей в суспільстві, зростання протиріч, конфліктних ситуацій. Надмірний моралізм і з іншого боку розбещеність тут, по суті, виступають сторонами однієї медалі - спроби знайти ціннісні орієнтири при їх вакуумі в сучасному молодіжному середовищі.

По-друге, сучасна молодь вкрай прагматична і чітко розуміє яку вигоду вона очікує від тих чи інших своїх дій і в цьому сенсі значимо відрізняється від представників попередніх поколінь.

У Казахстані молодь відчуває гострі проблеми, пов'язані з працевлаштуванням (в тому числі пастка «першого найму» для випускників вузів), житлові проблеми, тому знаходиться в сфері особливої уваги органів влади, які роблять ряд кроків, для того, щоб поліпшити ситуацію в сфері. У числі подібних рішень можливість отримання безкоштовного середньо-технічної освіти, житлова програма «7-20-25». Проте, по житловій програмі у експертів є ряд питань, і їх озвучення свідчить про розуміння проблем і пошуку шляхів їх вирішення. В цілому, успішна реалізація згаданих програм та інших, спрямованих на вирішення проблем молоді, може мінімізувати її протестний потенціал, який на сьогоднішній день не настільки явно виявлений.

***

© ZONAkz, 2018 р Передрукування заборонено. Допускається тільки гіперпосилання на матеріал.

Невже насправді все так погано?
Кого ми відносимо сьогодні до покоління молоді?