Полезные материалы

Олександр Андросов: «Що? Де? Коли? »Це не гра« треба знати », це гра« потрібно здогадатися »

«У правильно заданому питанні міститься відповідь на нього».

Одесу нерідко називають Альма-Матер інтелектуальної гри - за величезну кількість вихідців-знавців «Що? Де? Коли? », Серед яких Анатолій Вассерман і Борис Бурда. До недавнього часу, дітище Ворошилова можна було побачити тільки на російських каналах, а одесит Олександр Андросов поставив телегру на українські рейки. ТАЙМЕР поспілкувався з режисером і продюсером української телеверсії гри.

- З чого почалося Ваше знайомство з інтелектуальною грою?

- Напевно як у всіх. Я дивився передачу «Що? Де? Коли? », Яку вів Володимир Якович Ворошилов. Для моєї сім'ї кожен випуск програми був справжньою подією, ми в повному складі збиралися біля екрану телевізора і разом намагалися відгадувати питання. Я не пропускав жодної передачі.

- Як Ви розвивали своє захоплення?

- Захоплення не розвивалося до тих пір, поки я не дізнався, що в Одесі існує рух «Що? Де? Коли? ». Команди цього клубу змагалися між собою. Така гра відрізняється від телевізійної тим, що в грі можуть одночасно брати участь багато команд. Задається питання, дається хвилина на обговорення, команди піднімають вгору картки із записаними на них відповідями, їх збирають і та команда, яка дає правильну відповідь, отримує одне ігрове очко. За результатами певної кількості заданих запитань, визначається команда, яка набрала найбільшу кількість правильних відповідей і оголошується переможцем. Це спортивний варіант гри «Що? Де? Коли? ». В Одесі, як і в багатьох інших містах України є клуб, де проходять регулярні тренування і змагання. В кінці 90-х років я випадково потрапив в такий клуб і почав грати. Пізніше сам почав організовувати турніри. У 1999 році був проведений перший марафон з гри «Що? Де? Коли? ». Марафон це коли грається величезну кількість питань поспіль по 24 і по 36 годин. Цей формат придумав я і зараз подібні марафони проводяться в багатьох містах України, Росії та дальнього зарубіжжя. З 1999 року по 2007 рік я провів ряд подібних марафонів, кілька великих міжнародних турнірів, телевізійний дитячий чемпіонат з брейн-рингу.

- Ви стали ініціатором виходу телегри на український ринок ...

- Як і багато шанувальників гри, я хотів, щоб програма з'явилася в українській телеверсії. Ще на початку 2000-х років, ми з партнерами намагалися запропонувати телеканалам такий формат, але не зустріли підтримки ні з боку каналів, ні з боку спонсорів. Тільки в середині 2007 року знайшлися люди, готові підтримати наш проект грошима і канал, яким ми були цікаві. Ми домовилися з москвичами - правовласниками гри та 9 лютого 2008 року на Першому Національному каналі вийшла в ефір перша гра української телеверсії «Що? Де? Коли? ».

- Чому складно було умовити спонсорів на створення українського варіанту? Може бути, в зв'язку з тим, що зараз падає попит на інтелектуальні передачі?

- Спонсорам потрібно продавати свій продукт. Ті, у яких грошей багато - тютюнові компанії, алкогольні, і знавці не їхня цільова аудиторія. Крім того, потрібно розуміти, що незважаючи на те, що програмою вже 35 років, для України це новий продукт і незрозуміло, як він буде виглядати по відношенню до московської версії. Крім того, у нас же можна і московську версію дивитися, а чи витримаємо ми конкуренцію? Чинників для сумнівів було багато.

- Яка популярність української версії зараз? Чи виправдалися очікування спонсорів?

- Рейтинги хороші. Коли ми виходили на Першому Національному каналі, то кожна з програм була найбільш рейтинговою серед усіх передач. Коли ми знімали для телеканалу К1, протягом 2009 і 2010 року, ми постійно опинялися в ТОП-10 рейтингу програм. Зараз програма виходить на телеканалі Інтер і рейтинги у неї більш ніж хороші.

- На Інтері стартував ваш новий грандіозний проект «Зоряні війни», участь в якому взяла команда знаменитих одеситів ...

- Так, крім них, ми зібрали команду зірок спорту, політики, естради, шоу-бізнесу і вони будуть боротися як один з одним, так і з телеглядачами за звання кращої. Команди будуть розбиті по парах і в кожній з пар пройде своєрідна дуель. Тобто та команда, яка обіграє телеглядачів з більшим рахунком, стане переможцем дуелі. Перша дуель - це дуель, в якій проти команди знаменитих одеситів буде грати команда Партії Регіонів. Спочатку грають одесити, через тиждень грають регіонали і та з команд, яка обіграє телеглядачів по-крупному і стане переможцем дуелі. В команду знаменитих одеситів увійшли Андрій Даманський, Юрій Стоянов, Борис Барський, Олег Філімонов, Георгій Делієв та капітан команди Дмитро Шпінарев. Капітаном команди Партії Регіонів став Нестор Шуфрич. Також в складі команди буде губернатор Харківщини Михайло Добкін, буде Ірина Бережна, тобто склад дуже хороший.

- Важко було привернути до гри таких знаменитостей?

- Вони самі хотіли грати. Практично не було людей, які відкрито відмовилися. Хоча були такі, які дуже побоювалися, як вони будуть виглядати.

- Всі вони - люди непідготовлені до гри. Вони зверталися до вас за допомогою, питали поради?

- У нас немає непідготовлених команд. Перед тим, як посадити команду за стіл, з її учасниками працює група редакторів, яка пояснює, як правильно будувати обговорення, як правильно вести себе за ігровим столом. Їм пояснюють, що не питань, де від команди потрібні якісь прямі знання. На кожне з питань, що задається за столом, відповідь можна знайти в перебігу хвилини. Це не гра «треба знати», це гра «потрібно здогадатися».

- Чи існує набір основних книг для гравця «Що? Де? Коли? »?

- Безумовно. Це книги, які входять до шкільної програми. А намагатися прочитати за дві години до гри Велику Радянську енциклопедію - це скоріше шкідливо.

- Чи будуть поблажки для гравців? Вона буде простіше, ніж гра для знавців?

- Природно, питання будуть простіше. Якщо на кону будуть питання рівня тих, що лежать на іграх за участю Олександра Друзя і Максима Поташева, то команда новачків програє з рахунком 0-6, а це нікому не цікаво. У будь-якій програмі «Що? Де? Коли? »Питання співвідносяться з рівнем гравців, які будуть на них відповідати. Але це не означає, що завдання будуть простими.

Крім того, у нас в гостях протягом всієї серії було багато відомих знавців московського телеклубу: був дворазовий володар Кришталевої сови Олександр Рубін, володарка Кришталевої сови Єлизавета Овдєєнко, був провідний грузинської телеверсії «Що? Де? Коли? »Георгій Мосідзе і магістр гри Олександр Друзь. І вони перед іграми і між раундами допомагали і давали поради новачкам.

- Як серед команд спортсменів, політиків «затесалася», так би мовити, команда одеситів?

- Взагалі 90% творчої групи, яка знімає програму «Що? Де? Коли? »На українському телебаченні, одесити. Але, щоб грала команда одеситів запропонували не ми, а канал. Вони пропонували зірок, яких можна запросити, а виявилося що більшість з них - одесити.

- В такому форматі гра «Що? Де? Коли? »Ще ніколи не виходила на екрани?

- Такий серії, не було ніде і ніколи. Були поодинокі гри, в яких брали участь зірки, були вони і в московській версії як виставкова гра. Але ідея створити лігу зірок, в якій гратимуть тільки зірки один з одним, це відбувається вперше.

- Що чекає переможця зоряної ліги?

- Ліга представляє собою дуель між учасниками ліги, в кожній з дуелі буде визначено переможця і кожен з них отримає картину із зображенням Кришталевої сови, викладену кристалами «Сваровські».

- Скільки триватиме проект?

- Поки ми підписали договір до кінця літа, а далі буде видно.

- Розкрийте секрети гри в «Що? Де? Коли? »...

- Це перш за все командна гра і завдання людей, які збираються вперше зробити так, щоб кожному з членів команди було комфортно, щоб люди не боялися говорити дурниці, щоб вони якимись негативними реакціями не вимкнули когось зі своїх партнерів. Основне завдання редакторів - це зробити так, щоб люди починали говорити. Чим більше вони будуть говорити і накидати, тим більша ймовірність того, що в цій масі слів буде щось корисне. Наступний крок - навчитися корисне виокремлювати. Це робота капітана - найважливішого людини в команді. Він більше всіх на виду, у нього найбільше шансів здатися повним дурнем перед телеглядачами і навантаження у нього скоєно скажена. Адже саме він з декількох неоднозначний версій вибирає правильну, він повинен чути все, що відбувається за ігровим столом. Тому капітанів ми дуже любимо, цінуємо, холім, плекаємо і пояснюємо гравцям що перемога залежить від настрою капітана.

- Є якісь правила для гравців?

- Після кожної з ігор ми відсилаємо нашим гравцями невеликі опитувальники, щось на зразок психологічного тесту, щоб дізнатися, що коїться в команді - для того, щоб краще розуміти один одного. І багато гравців пишуть про те, що вони роблять, а що не роблять перед грою. Виявляється, що у кожного ці параметри абсолютно різні. Якщо одна людина перед грою за краще виспатися і не навантажувати мозок інформацією, то іншому необхідно знайти якісь питання і протягом всього дня перед грою на них відповідати. Хтось не п'є, інший випиває 50 грам коньяку безпосередньо перед грою.

- Чи буває, що надлишок знань заважає в житті?

- Звичайно ні, а ось напівзнання небезпечні. Коли є частина знання про щось, і ти приймаєш це за повне знання, то це дійсно погано. А в тому, що людина багато знає, нічого поганого немає. При цьому потрібно чітко розуміти різницю між знанням і інтелектом, тому що обсяг знань - це ерудиція. Скажімо, обсяг знань у мого комп'ютера в десятки разів більше ніж у мене, але на питання «Що? Де? Коли? »Я відповідаю краще мого комп'ютера, тому що вмію складати в голові кілька фактів і народжувати третій. І для гравця ерудиція звичайно важлива, але вона не є гарантом перемоги. У нашому клубі грають люди, які знають величезна кількість всякої «фігні», але, повторюся, «Що? Де? Коли? »- це не гра на знання, а гра на вміння народжувати правильний варіант в перебігу хвилини.

- Процес підготовки питань - як він відбувається?

- Є чудова цитата: «У правильно заданому питанні міститься відповідь на нього». Я з цим повністю згоден. Будь-яке питання починається з якоїсь цікавої історії і подиву. Коли ти розумієш що цей факт цікавий тобі, то зрозуміло, що цей факт буде цікавий глядачами і гравцям. І тоді починаєш думати, як з цього зробити питання. Взагалі питання на телепрограму пишуть телеглядачі, в місяць приходить близько 3 тисяч листів. Моя участь і участь редактора полягає в тому, щоб втілити факт, який міститься в листі телеглядача, в форму питання.

Розмовляла Надія Маркевич

Одесу нерідко називають Альма-Матер інтелектуальної гри - за величезну кількість вихідців-знавців «Що?
Де?
Коли?
З чого почалося Ваше знайомство з інтелектуальною грою?
Я дивився передачу «Що?
Де?
Коли?
Як Ви розвивали своє захоплення?
Захоплення не розвивалося до тих пір, поки я не дізнався, що в Одесі існує рух «Що?
Де?