Олімпійські ігри 1992 року в Барселоні

Олімпійські ігри 1992 року пройшли на батьківщині сьомого Президента Міжнародного олімпійського комітету Хуана Антоніо Самаранча. Ці ігри стали справжнім іспитом, як для олімпійського руху, так і всього міжнародного співтовариства.

Рішення про місце проведення Ігор було прийнято в 1986 році на 91 Сесії МОК Рішення про місце проведення Ігор було прийнято в 1986 році на 91 Сесії МОК. Барселона виграла право проводити Олімпіаду у таких міст як Париж, Амстердам, Белград, Бірмінгем і Брисбейн. Самі ігри були проведені через шість років в абсолютно іншій політичній ситуації в світі - розпався Радянський Союз, НДР і ФРН об'єдналися, в результаті війни розпалася Югославія і були створені нові незалежні країни - Хорватія, Словенія, Боснія і Герцеговина, в ПАР була вирішена проблема апартеїду . Величезною перемогою Барселонської Олімпіади стало те, що ці Ігри, вперше після 1972 роки, бойкотувала жодна країна.

Перед самими Олімпійськими іграми виникла проблема участі в змаганнях дванадцяти пострадянських країн. Згідно Олімпійської Хартії в Іграх мають право брати участь спортсмени тих держав, де є Національні олімпійські комітети, визнані МОК. Так як СРСР офіційно припинив своє існування лише в кінці 1991 року, МОК просто не встиг визнати НОК нових незалежних країн. Для допуску спортсменів цих держав до участі в Олімпіаді МОК пішов на безпрецедентний крок - представники 12 колишніх республік Радянського Союзу (крім Латвії, Литви та Естонії) змогли взяти участь в Олімпійських іграх, але в складі Об'єднаної команди СНД.

Церемонія відкриття Ігор XXV Олімпіади відбулася 25 липня на Олімпійському стадіоні. Основною темою театральної вистави були історії про Каталонії і засновника Барселони - Геракла. На відкритті Ігор виступали такі зірки світової величини як Монсеррат Кабальє, Хосе Карерас, Пласідо Домінго та інші. Після традиційного параду спортсменів Король Іспанії Хуан Карлос I оголосив Олімпійські ігри відкритими.

Талісманом Ігор стала собачка Кобі. Так як в самій Іспанії в той час існувала проблема сепаратизму (відділення частини території держави з метою створення нового самостійної держави), творці дворняжки Кобі хотіли, щоб вона втихомирила конфлікти між Каталонією, Кастилией, Андалузией і Галісією.

В Олімпійських іграх взяли участь 9 356 спортсменів, які представляють 169 Національних олімпійських комітету. Проведення Ігор забезпечували майже 35 тисяч волонтерів. Програма змагань включала 32 види спорту, було розіграно 257 комплектів нагород. У порівнянні з Іграми 1988 року в програму були додані бадмінтон, бейсбол, жіноче дзюдо, гребний слалом і ходьба на10 кму жінок в легкій атлетиці.

Героєм Олімпійських ігор став білоруський гімнаст Віталій Щербо, який завоював в Барселоні шість золотих медалей в командному та абсолютній першості, на кільцях, коні, брусах і опорному стрибку Героєм Олімпійських ігор став білоруський гімнаст Віталій Щербо, який завоював в Барселоні шість золотих медалей в командному та абсолютній першості, на кільцях, коні, брусах і опорному стрибку. МОК визнав білоруса спортсменом року і нагородив його призом «Джессі Оуенса».

Легенда легкої атлетики Карл Льюїс , Для якого ці Ігри були третіми, завоював дві золоті медалі в стрибках в довжину і естафеті 4х100 м. Американський барьеріст Кевін Янг став першим атлетом в світі, якому вдалося пробігти дистанцію 400 м з бар'єрами швидше 47 секунд - 46,78 с.

Довгоочікувану і заслужену золоту медаль у стрибках в висоту завоював чинний рекордсмен світу Хав'єр Сотомайор. В Іграх 1984 і 1988 років кубинець не брав участі через політичні бойкотів його країни.

Вперше в Олімпійських іграх брали участь американські баскетболісти-професіонали. «Дрім тім», в складі якої сяяли Майкл Джордан , Ларрі Берд, Скотті Піппи, Меджик Джонсон, не залишили жодного шансу своїм суперникам і впевнено завоювали золоті нагороди.

В олімпійському турнірі боксерів не було рівних кубинським спортсменам. Представники «Острова Свободи» виграли 7 з 12 можливих золотих медалей.

Блискуче дебютував на олімпійській арені прославлений російський плавець Олександр Попов, який виграв 4 медалі - 2 золоті на дистанціях 50 і 100 м, срібні в естафеті 4х100 і комбінованій естафеті 4х100 м
Блискуче дебютував на олімпійській арені прославлений російський плавець Олександр Попов, який виграв 4 медалі - 2 золоті на дистанціях 50 і 100 м, срібні в естафеті 4х100 і комбінованій естафеті 4х100 м. Не менш успішним був виступ ще одного російського плавця Євгена Садового, який завоював 3 золоті медалі (200 і 400 м в / с, естафета 4х200 м в / с). Представниця Угорщини Егерсегі Крістіна також стала триразовою олімпійською чемпіонкою з плавання. Вісімнадцятирічна плавчиха, що мала на той час золоту медаль Сеула, стала кращою на дистанціях 100 і200 мна спині, 400 мкомплексом.

Історичною стала перемога німецького хокеїста на траві Андреса Келлера. Спортсмен став олімпійським чемпіоном в третьому поколінні. У 1936 році дід Андреса завоював золото Берлінської Олімпіади. У 1972 році олімпійську золоту медаль виграв батько Андреса (пізніше, в 2004 році олімпійською чемпіонкою стала сестра Андреса - Наташа, а в 2008 році брат Флоріан).

Оригінальними були і церемонії нагородження переможців. Так як прапора і гімну СНД не існувало, в честь переможців від Об'єднаної команди СНД піднімався олімпійський прапор і звучав олімпійський гімн.

У неофіційному командному заліку перемогу здобула команда СНД, спортсмени якої виграли в Барселоні 112 медалей (45 золотих, 38 срібних, 29 бронзових). Другим були спортсмени США з 108 нагородами (37, 34, 37). Замкнули трійку найсильніших представники Німеччини - 82 медалі (33, 21, 28).

Офіційна церемонія закриття Ігор XXV Олімпіади відбулася 9 серпня 1992 року.