Полезные материалы

Перший марафон: коли і де бігти?

Лижний сезон в самому розпалі, але попереду і біговій. Багато любителів бігу вже щосили будують спортивні плани. Якщо в цьому році ви вперше вирішили пробігти марафон або просто вибираєте, коли і в яких змаганнях взяти участь, наша стаття для вас.

Про те, в яку пору року краще бігти перший марафон, і які змагання підійдуть, ми дізналися у тренерів і бігунів.

Сергій Котов, член клубу «RUN-35», за плечима у якого 4 марафони та 8 «половинок», виступає за осінні марафони:

- М'якше всього перший марафон повинен пройти восени. Адже людина, яка мріє здолати таку довгу дистанцію, буде мати половину весни і ціле літо для підготовки. Марафон в будь-яку іншу пору року буде важкий або через те, що він або підготовка до нього, самі по собі потрапляють на невдалий час року.

Раніше я уявляв собі біговій рік так: напівмарафон - марафон - напівмарафон - марафон - напівмарафон. З 2016-му я зрозумів, що напівмарафон може бути скільки завгодно, якщо вони добре лягають в програму підготовки до марафону. А добре лягають в таку програму 99% напівмарафон, головне вибрати правильний темп - тренувальний або змагальний, адже за будь-який результат дають пам'ятну медаль.

Які забіги відвідати? Звичайно, все забіги від RUN-35 і Вологодського спортивного союзу. Перша пятікілометровка відбудеться в кінці березня. Вже пора тренуватися. Напівмарафон теж буде достатньо. Наприклад, несподівано звалився мені на голову Кадуйського напівмарафон показав, що бігати 21 км можна, коли завгодно. Інші наші напівмарафон чекають невеликих погоджень, сподіваюся, що все вийде. Перлиною в серії забігів стане полюбився вологжанам і гостям забігу Покровський напівмарафон восени цього року.


Покровський напівмарафон

Якщо говорити про виїзних забігах, то я не втомлююся говорити: найякісніший, численний і, якщо можна так сказати, «радісний» для мене марафон - це Московський марафон в кінці вересня. Цей марафон дійсно гідний того, щоб стати першим у вашій колекції. Вище - тільки закордон. Наприклад, у нас не вийшло виграти лотерею на участь в Берлінському марафоні, але наша команда не втратила тягу до зарубіжних забігів. Наприклад, одним з них стане Празький марафон 7 травня. Прошу приєднуватися. Не подобається Прага, спробуйте Барселону (хоча вона зовсім скоро), Валенсію, Париж. Особисто я навесні вирішив залишитися в Росії і підтримати молодий Казанський марафон 21 травня.

Говорячи про виїзних напівмарафон, скажу, що тут навіть не треба далеко їхати, адже зовсім під боком йде набирає популярність серія збігів «Бігом по золотому кільцю». Ярославль, Кострома, Мишкін та інші міста чекають гостей, але не забуваємо, що Вологодський спортивний союз усіма силами розвиває полумарафонское рух і у нас в області. Сподіваюся, що скоро ми зможемо надати точні дати забігів. Чекаємо всіх гостей.


Московський марафон, фото - vk.com

Євген Столяров, переможець Першого Покровського напівмарафону , Призер і переможець всеукраїнських змагань:

- Свої перші 42 км я пробіг на "Дорозі життя" в 2007-му році. У той час я вже близько десяти років займався легкою атлетикою і виступав в основному на дистанціях 1500 і 3000 метрів. Але ввечері перед стартом раптом вирішив заявитися на марафон, про що, в общем-то, і не пошкодував. Пробіг за 2: 46,14 - що, в принципі, непогано для першого разу без спеціальної підготовки, з урахуванням зимових умов. Результат мене тоді обрадував і надихнув до подальших занять найкращим видом спорту - легкою атлетикою.

Що стосується вибору свого першого марафону для будь-якого спортсмена, то тут все індивідуально (так само, як в тренуваннях). Звичайно, мається на увазі, що людина вже більш-менш готовий до 42 км. Тому тут все залежить від конкретного завдання: показати хороший результат, максимальний результат, отримати задоволення від змагань або, навпаки, пробігти найважчий марафон, а може, і просто дістатися до фінішу.

Тому тут все залежить від конкретного завдання: показати хороший результат, максимальний результат, отримати задоволення від змагань або, навпаки, пробігти найважчий марафон, а може, і просто дістатися до фінішу

Марафон "Дорога життя", фото - vk.com

Вибір змагань зараз величезний, як у нашій країні, так і за кордоном. Так що рекомендувати якийсь конкретний старт не має сенсу - вибирайте те, що подобається і підходить саме вам. Якщо мета - швидкий час на фініші, то потрібно шукати ідеальні умови: рівна траса, хороша погода, наявність відповідних суперників і так далі. Якщо мета - випробувати себе, то вибирайте якийсь екстремальний пробіг, де буде дуже жарко, холодно або складна важка траса. А якщо хочеться просто добігти до фінішу і отримати задоволення, то шукайте змагання з відмінною багаторічної організацією і мальовничій трасою. Для цього, наприклад, можна з'їздити за кордон на кілька днів на який-небудь відомий марафон. Але це, звичайно, не кожному по кишені - я ось, наприклад, за все життя так і не зміг собі цього дозволити. Тому питання фінансових витрат теж впливає на вибір свого першого марафону.

Загалом, якщо в цьому році ви вирішили пробігти марафон, то спочатку поставте собі за мету, потім визначитеся, до якого терміну ви встигаєте повністю підготуватися. І потім вже підбирайте відповідну дату і місце змагань.

Один з організаторів Кадуйського напівмарафону, в якому вологжане в минулому році з задоволенням взяли участь, Юрій Черноплечій в цьому році кличе бігунів до себе:

- Варто з'їздити в 2017 році, по-перше, в Кадуй. Планується трейл в червні на 5 і 10 км і напівмарафон в кінці липня по промтериторій ЧГРЕС навколо ставка-охолоджувача (як і в 2016 р). З забігів подалі - це, звичайно, Тутаев. Забігти в Чорну гору 4 рази я не перейду на крок - безцінне. Напівмарафон в Ярославлі - теж прекрасна подія. Це "пік" всього проекту "Біг по Золотому кільцю".

Це пік всього проекту Біг по Золотому кільцю

Забіг, присвячений 40-річчю Череповецкой ГРЕС, фото - vk.com

Багаторазовий переможець і призер всеукраїнських змагань з бігу на довгі дистанції і марафонського бігу Володимир Скобелєв:

- Марафон найкраще бігати в прохолодну погоду, тобто навесні або восени. Восени найкраще, так як навесні в організмі нестача вітамінів після зими. У спеку і в мороз ніколи результату не буде. Удачі в змаганнях і тренуваннях!

Тренер з легкої атлетики - бігу на середні і довгі дистанції, а в минулому - багаторазовий переможець і призер всеукраїнських та міжнародних змагань Євген Кошелев:

- Свій перший марафон я спробував пробігти в 23 роки. Це був марафон "Гандвік", який і в даний час вже понад 33 років щорічно проводиться в м Архангельську. Спеціально до марафону я тоді не готувався, спеціалізувався в бігу на 1500, 3000 і 5000 м, хоча тренувальний біговій обсяг вже тоді доходив до 200 км на тиждень.

Для тих, хто хоче пробігти перший у своєму житті марафон, я б радив зробити це навесні або восени, коли погода найбільш сприятлива для цього. По-друге, вибрати великий марафон з досить великим числом учасників і з хорошою організацією. У нас в країні такі марафони проводяться, як правило, у великих містах, таких як Москва, Санкт-Петербург, Омськ і т.д.


Марафон "Гандвік", фото - vk.com

Керівник клубу «RUN-35» Олег Тюкін пробіг вже не один марафон за кордоном, чого радить і нашим читачам:

- Все залежить від того, коли тобі зручно готуватися. В ідеалі марафон повинен бути восени як вінець річного бігового сезону. Але в біговій сезон виникає багато спокус як щодо участі в напівмарафон, так і по приємного проведення часу, тому особисто для мене осінній марафон не є піковим змаганням, так як зазвичай перед ним трапляються 2-4 напівмарафону та відпустку.

Весняний марафон в цьому плані для мене більш кращий. Ти готуєшся конкретно до нього. Але треба розуміти, що підготовка мінімум на 50% буде або по заметах або в залі.

Обов'язково потрібно спробувати закордонний марафон з лейблом IAAF. Ось я був в Ризі і Барселоні - у них бронзовий статус. Прага, Париж, Берлін, Рим, Стамбул - золоті. Мадрид, Валенсія - срібні. У Росії можна порівняти з організації з ними тільки Москва.


Марафон в Барселоні, фото - vk.com

Які забіги відвідати?