Полезные материалы

Новини партнерів Skisport.ru: Powerup - паливо для лижників!

Під час тренувальних і змагальних навантажень лижники витрачають велику кількість енергії. Якщо поживних речовин недостатньо, то виникне енергетичний дисбаланс, який призводить до виснаження резервів організму. У циклічних видах спорту це подвійно актуально, тому що фізичне навантаження носить тривалий комплексний характер, і організму обов'язково потрібна додаткова «підживлення» для профілактики різних дефіцитних станів і мінімізації ризиків для здоров'я. Крім того, особливу увагу в спортивних дисциплінах на витривалість слід приділяти підтримці водно-сольового балансу і прийому рідини, так як вона є не тільки лімітуючим фактором з точки зору працездатності, а й життєво необхідна для нормального функціонування всіх систем людського організму.

Саме п Отеро енергії і зневоднення - дві найважливіші причини, які призводять до зниження працездатності. І енергія, і вода є «поновлюваними» ресурсами, тому можуть і повинні компенсуватися разом з прийомом їжі, проте плани харчування більшості людей ледве дозволяють покрити витрати організму на найістотніші і прості процеси життєдіяльності, такі як кровообіг, дихання, травлення, діяльність мозку і підтримання температури тіла. Якщо ж ви тренуєтеся і прагнете до спортивної мети, то фахівці рекомендують додатково використовувати спеціалізоване спортивне харчування.

Асортимент спортивного харчування різних виробників і спектра дії сьогодні настільки широкий, що виникає закономірне питання - що вибрати? Відповідь очевидна: для лижників найважливіше ізотонічні напої та енергетичні гелі, які сприяють швидкій компенсації втрат води, відновлення електролітного і енергетичного балансу, а як наслідок - підвищення працездатності, ефективності м'язової діяльності і досягнення бажаного результату. Поговоримо про це докладніше ...

ВОДА АБО ізотоніки?

Ні для кого не секрет, що вода необхідна людському організму для підтримки процесів життєдіяльності. За ступенем важливості вона ледь не ділить пальму першості з киснем, тому що становить близько 60% загальної маси тіла. Людина може вижити при втраті 40% жирів, вуглеводів і білків, однак втрата 10-12% води несумісна з життям. Навіть мінімальні зміни вмісту води в організмі можуть негативно вплинути на фізичну діяльність, що вимагає прояву витривалості.

Втрати рідини призводять до зниження обсягу плазми крові, яка на 90% складається з води. Плазма здійснює транспортування поживних речовин і еритроцитів, що несуть кисень в працюючі м'язи, а також гормонів, що регулюють обмінні процеси і м'язову діяльність. Проміжні продукти метаболізму, залишаючи клітини, також проникають в плазму, звідки виводяться з організму. Зниження обсягу плазми тягне за собою зниження тиску крові, що, в свою чергу, зменшує кровопостачання м'язів і шкіри - в результаті порушується процес тепловіддачі, і організм затримує більше тепла. Таким чином, при зневодненні організму більш ніж на 2% маси тіла збільшуються ЧСС і температура тіла під час фізичного навантаження. Якщо зневоднення досягає 4-5% маси тіла, то здатність виконувати тривалу навантаження аеробного спрямованості знижується на 20-30%!

Саме тому виходити на старт змагань з почуттям спраги - вкрай не бажано. Принципово важливо скласти графік споживання рідини на дистанції і намагатися пити ще до настання спраги, щоб вчасно компенсувати всі втрати рідини і не допустити зневоднення. Якщо ваш графік не збігається з розміщенням закладів харчування, то слід подбати про те, щоб можна було попити в тих місця, де вам зручно.

Чи достатньо при цьому пити звичайну воду? Відповідаючи на це питання, необхідно відзначити, що разом з цілющою вологою з організму буквально «вимиваються» солі, а солі - це не що інше, як мінерали, які беруть участь в обмінних процесах, забезпечують передачу нервових імпульсів і скорочення м'язових волокон, вироблення енергії, входять до складу багатьох ферментних систем, гормонів і вітамінів. Наприклад, калій необхідний для підвищення витривалості, натрій потрібен для регуляції рідинного обміну в організмі, а магній - один з ключових компонентів в процесі синтезу білка, який потрібен спортсменам для збільшення сили м'язів і запобігання судом.

Порушення сольового балансу може виявитися згубними для багатьох тканин, і перш за все - для клітин крові. Тут знову слід звернутися до плазми: справа в тому, що сумарна концентрація мінеральних солей, білків, глюкози, сечовини та інших речовин, розчинених у плазмі, створює осмотичний тиск. Завдяки осмотичного тиску відбувається проникнення рідини через клітинні оболонки, що забезпечує обмін води між кров'ю і тканинами. Постійність осмотичного тиску крові має важливе значення для життєдіяльності клітин організму. Мембрани багатьох клітин, в тому числі і клітин крові, теж є напівпроникними. Тому при приміщенні кров'яних тілець в розчини з різною концентрацією солей, а отже і з різним осмотичним тиском, в клітинах крові за рахунок осмотичних сил відбуваються серйозні зміни.

Підтримка водно-сольового балансу має особливу важливість в видах спорту на витривалість, для яких характерні тривалі фізичні навантаження, що супроводжуються великою втратою рідини. Причому взимку на лижах рідини втрачається не менше, аніж влітку бігом.

Найбільше з солей при потовиділенні втрачається натрій - з кожним літром поту ми позбавляємося близько 1 г Na +. Звідси випливає, що за повноцінне тренування можна втратити до 2 г даного електроліту (особливо велика його втрата у нетренованих людей). Погіршити ситуацію можна, якщо почати рясно пити звичайну воду під час і після навантажень. Справа в тому, що споживання значної кількості рідини з низькою мінералізацією може привести до гіпонатріємії, тобто падіння рівня вмісту натрію в організмі нижче порогового рівня, що становить 135 ммоль / л - іноді цей стан навіть називають «водної інтоксикацією» ...

Ізотоніки відрізняється від звичайної води тим, що в його склад входить багато мінералів - таким чином, він покликаний швидко і якісно компенсувати не тільки втрату рідини, але і солі, підтримати електролітний баланс для забезпечення максимальної ефективності всіх обмінних процесів в організмі спортсмена. Ізотонічний напій має таке ж осмотичний тиск, як і плазма, тому його мінеральний склад швидко всмоктується в кров.

У стародавні часи ізотонічні напої готували самостійно, змішуючи в потрібних пропорціях регідрон і вітамін С, а також додаючи цукор, фруктозу або ароматизатор, але сьогодні в цьому немає необхідності - краще довірити справу професіоналам!

ЗВІДКИ ВЗЯТИ ЕНЕРГІЮ?

Другою важливою причиною зниження працездатності є виснаження енергетичних запасів організму. Людина в стані спокою витрачає до 100 кКал на годину, під час занять спортом помірної інтенсивності і щільності - близько 500 кКал на годину, а під час змагань - більше 1000 кКал на годину - за рахунок інтенсивної роботи м'язів, мозку і нервової системи, тобто він позбавляється не менше 70 г глюкози і 30 г жирних кислот. Втрата жирів не потребує заповненні - для багатьох це стимул продовжувати заняття спортом - а втрата вуглеводів повинна бути компенсована.

Вуглеводи є найважливішим і дефіцитним джерелом енергії для працюючих м'язів і для мозку. Вони необхідні при будь-якому вигляді фізичної активності. В організмі людини вуглеводи зберігаються в невеликих кількостях у вигляді глікогену в печінці і в м'язах. Під час тренування глікоген витрачається і разом з жирними кислотами і глюкозою, що циркулює в крові, використовується як джерело м'язової енергії. Коли запаси вуглеводів виснажуються, організм стає не в змозі переносити високі навантаження. Таким чином, вуглеводи є джерелом енергії, що лімітує рівень працездатності під час фізичного навантаження.

Саме тому на пунктах харчування по ходу дистанції лижних марафонів можна часто зустріти банани, родзинки, курагу, хлібобулочні вироби, які багаті вуглеводами. Безумовно, це краще, ніж нічого, адже нехтувати питвом і харчуванням на марафоні вкрай небажано - це може призвести до втрати сил, в результаті чого події можуть розвиватися по непередбачуваного сценарієм. Однак «страви» стандартного меню пункту харчування потрібно ретельно пережовувати і запивати, щоб проковтнути, а також засвоєння поживних речовин відбувається повільно. Навіть сам процес перетравлення забирає у лижника дорогоцінну енергію, яка повинна повністю йти «в справу», тобто в рух. І, нарешті, неможливо розрахувати, скільки одиниць продукту треба з'їсти, щоб заповнити відсутні елементи.

Найзручніша форма «підживлення» під час тривалих фізичних навантажень - це енергетичний гель. У його склад входить те ж саме «паливо», яке міститься в вуглеводних продуктах, але тільки в легко засвоюваному вигляді. Сучасні гелі з високим вмістом вуглеводів - це зручно, смачно і дуже ефективно! Кожна порція - потужний заряд енергії у вигляді сахарози, глюкози, фруктози і мальтодекстрина - це поєднання включає в себе як «швидкі», так і більш «повільні» вуглеводи, що забезпечують моментальне, але в той же час пролонговану дію. Якісні гелі містять також бурштинову кислоту - найпотужніший активатор метаболізму в організмі - а також додатковий запас електролітів, ідентичних тим, які входять до складу ізотоніки. Для марафонців рекомендується вживати енергетичні гелі за 20 хвилин до старту, а потім кожні 20-30 хвилин, починаючи з 40-ї хвилини гонки.

ЧОМУ POWERUP?

Більшість спортивного харчування, яке представлено на російському ринку, проводиться за кордоном. У зв'язку з нестабільністю курсу валют, вартість на імпортні зразки також «кусається». Приємно, що саме в цей момент в Росії з'явився новий вітчизняний бренд - POWERUP - сертифікована продукція, здатна конкурувати із зарубіжними аналогами. Причому вартість на продукцію вітчизняного виробництва менше, ніж у «європейців» і «американців».

Виробляє POWERUP російська компанія «БІО МАЙСТЕРНЯ». Цю компанію заснували фахівці в області функціонального харчування для хворих на цукровий діабет. За роки роботи «БІО МАЙСТЕРНЯ» випустила в продаж ряд продуктів для купірування гіпоглікемії: сироп Energy Life, напій Energy Life DEX на основі глюкози і цілу серію Hypofree. Згодом цією продукцією зацікавилися спортсмени, які стали використовувати діабетичні гелі в якості харчування на тривалих забігах. Звернувши на це увагу, команда «БІО МАЙСТЕРНІ» вивчила ринок і випустила першу в Росії лінійку сертифікованого спортивного харчування POWERUP - для бігунів, триатлетів, велосипедистів ... а тепер її використовують і лижники! Іншими словами, для всіх, хто займається циклічними видами спорту. Всі продукти компанії створюються в тісній співпраці з ендокринологами, фізіологами і спортивними лікарями.

Енергетичні гелі та ізотоніки POWERUP - корисні, натуральні функціональні продукти, виготовлені російськими фахівцями в області харчування. У складі енергетичних гелів POWERUP - натуральні соки без підсолоджувачів і ароматизаторів. Гелі випускаються в зручних тубах різного розміру (50 мл і 25 мл), розмір порції можна регулювати самостійно - упаковка у вигляді туби з ковпачком FLIP TOP дозволяє дозувати вміст. У ізотоніки POWERUP - елетролітов натрій, калій, магній, низька осмолярність, натуральний ароматизатор, а також унікальна вуглеводна матриця з різними глікемічним індексом, яка збільшує кількість засвоюваних вуглеводів на 40%. У ізотоніки не містяться кислоти, сахарози і глюкозні сиропи, штучні підсолоджувачі.

Продукцію POWERUP вже можна було побачити на популярних змаганнях серії IRONSTAR, GROM, TITAN, а тепер лижники також можуть оцінити якість і користь продуктів POWERUP на собі. Це вже зробили учасники найбільшого марафону столичного регіону - «Битцевского марафону» - і наймасовішого і престижного марафону Росії - «Демінського лижного марафону WORLDLOPPET». У сезоні, що завершується 2015-2016 рр. продукція POWERUP була сертифікована ФЛГР, компанія «БІО МАЙСТЕРНЯ» стала партнером Федерації, і найсильніші лижники-гонщики національної збірної вже випробували на собі позитивний ефект всієї лінійки продукції. В середині березня 2016 року гелі та ізотоніки POWERUP були представлені на найбільшому в Москві діловому подію для всіх «цікліков» - Московської міжнародної конвенції по циклічним видів спорту.

ВІДГУКИ ЕКСПЕРТІВ

Олексій Баришніков, майстер спорту, неодноразовий переможець і призер найбільших всеросійських змагань з лижних гонок, триатлону та маунтинбайку, засновник команди ABST:

- Російські гелі POWERUP я спробував ще влітку на триатлону стартах. Вони відразу припали мені до душі - як мінімум, до смаку ... Лінійка смаків дійсно дуже велика - на будь-якого вибагливого споживача. Отримавши на тестування коробку з гелями, я довго думав, як можна перевірити їх ефективність, не чекаючи змагань. Була хороша ідея зробити тривалу темпову роботу з забором крові і вимірюванням рівня цукру в ній, при цьому регулярно підживлюючи гелями POWERUP, але ця затія не увінчалася успіхом і довелося оцінювати ефект по-старому - за суб'єктивними відчуттями.

Взимку активну фазу тестування вирішено було почати з двох гонок поспіль: лижного марафону «Ніколов Перевіз» і 30-кілометрової гонки SkiGrom 30k в Мещерском прямо на наступний день. На марафон я приготував три гелю: один з'їв перед стартом за 30 хв, а два інших взяв з собою на дистанцію. Відразу хотів би зазначити зручність упаковки - дуже легко видавлювати вміст, при цьому прийом гелю можна дозувати. При невеликому натисканні на тубу вміст з легкістю видавлюється без додаткових зусиль. Дуже важливо, що при цьому менше шансів облитися, як це часто буває з пакетиками. Це ж перевага зазначила і моя дружина, яка постійно годує мене на дистанції, вона вже великий фахівець.

На марафоні «Ніколов Перевіз» я з'їв в результаті три гелю приблизно на 20-му, 30-му і 40-му кілометрах, по ходу дистанції доводилося важко працювати в поодинці, але будь-яких натяків на «голодування» не було. У підсумку я зайняв друге місце, проїхавши більшу частину дистанції один на один з собою.

На наступний день біг «тридцятки» в Мещерском, де підібралася досить сильна компанія фаворитів. Друга половина дистанції проходила при постійному пресингу з боку конкурентів. У такій ситуації харчування було дуже важливо, адже дві довгих гонки поспіль я ще не бігав ніколи - був спортивний інтерес перевірити себе на міцність і заодно поекспериментувати з харчуванням. Один з гелів я видавив в літрову флягу, змішавши разом з фізіологічним напоєм. Такий ядреной сумішшю мене напували наші хлопці, і на подив сил на останній відрізок вистачило, я програв тільки свого напарника по тренуваннях Дмитру Клюквин на фініші, при цьому обігравши інших сильних конкурентів - знову друге місце!

Через тиждень, мені знову треба було взяти дві гонки поспіль за два дні - «Кібер-спринт» та Московський класичний марафон В. Кузін і Л.Барановой. Перед стартом спринтерській естафети в Бітце, яка «спустошує» м'язи не менше, ніж марафон, також з'їв один гель, а так як забув взяти з собою поїсти після гонки, то з'їв інший гель після фінішу. Всі гелі різні на смак, але перед гонкою ти сконцентрований і про це не замислюєшся. Головне, що всі вони приємні! На марафон я також розвів один гель у флягу з питвом і взяв з собою два в кишеню підсумків. На трасі був всього один спуск на колі, при цьому досить швидкісний і не дозволяє приймати харчування на ньому. В черговий раз порадувало, що гель легко видавлюється, практично одним ковтком випивав його прямо перед пунктом харчування і запивав теплим чаєм. У гелю натуральний смак, який не вимагає додаткового запевняє - чай ​​використовував тільки з точки зору поповнення втрат рідини. Протягом марафону знову не було ніяких відчуттів «голоду», і це дозволило зберегти сили для вирішального ривка, коли конкуренти вже «попливли». Я потужно відпрацював фінішні 10 кілометрів і здобув перемогу.

Заключним стартом в ході тестування був марафон SkiGrom 50k в Мещерском, де я знову потрапив в число призерів, фінішувавши третім і завершивши зимовий кубок SkiGrom на першому місці в індивідуальному та командному (Олексій Баришніков - засновник команди ABST. - Прим. Автора) заліках.

Микола Болотов, майстер спорту, член Російської марафонської команди, один з найсильніших лижників-марафонців Росії, стабільно входить в ТОП-30 найбільших лижних марафонів світу, переможець Демінського лижного марафону worldloppet - 2016 на дистанції 25 км:

- Мені довелося протестувати гелі POWERUP під час підготовки до Vasaloppet - шкода, що хвороба в кінці лютого не дала можливості перевірити продукцію безпосередньо під час сверхмарафона. Однак я використовував гель на тривалих 3-4-годинних тренуваннях перед гонкою і завдяки йому жодного разу не відчував, що сили мене покидають - самопочуття було дуже бойове, постійно хотілося нарощувати темп, але я себе стримував!

Після застосування гелю відразу відчувається заряд енергії, це дуже приємні відчуття, я задоволений. На смак всі гелі приємні, чи не нудотні, особисто мені більше сподобалися з кислинкою - журавлина і лайм - але знаю, що багатьом подобається з чорницею. У лінійці гелів вісім різних смаків - думаю, кожен знайде для себе найбільш підходящий варіант! Так як ціна на гелі POWERUP нижче зарубіжних аналогів, це дуже гарна підмога відомим закордонним брендам. Спробуйте самі і порівняйте ціну - рішення за вами!

Валерій Шишкін, майстер спорту, тренер Лижного клубу «Ново-Передєлкіно»:

- Я використовував енергетичні гелі POWERUP під час об'ємних тренувань середньої інтенсивності і під час змагань. Буквально через 5 хвилин після вживання відчувався приплив сил, більш енергійно виконувалася робота, поліпшувалася працездатність. Ці відчуття спостерігалися протягом 30-40 хвилин з моменту прийому харчування. Особливо позитивний ефект відчувається на довгих перегонах, але мені вдалося протестувати гель навіть на «десятці». Якщо вжити гель перед стартом, то на коротких дистанціях вдається підтримувати «вибухову» силу до самого фінішу.

На Лижному марафоні МВТУ я вжив гель до старту, а потім тільки на 42-му кілометрі, але зате коли настав цей момент «підкріплення», то заряд енергії був дуже чутливий. На фінішних кілометрах у мене як ніби відкрилося друге дихання, я зумів показати найкращий час кола. Крім того, допоміг своєму товаришеві на дистанції і пригостив його порцією гелю на заключній стадії гонки. Коли ми зустрілися після фінішу, він першим ділом мене подякував і сказав: «Якби не твій гель, я б просто не доїхав!» (Сміється).

Ніяких побічних ефектів особисто я не помітив - ні в випадку з тренуваннями, ні в випадку з змаганнями. Гелі засвоюються добре, на смак дуже приємні. На наступний день після марафону МВТУ було відчуття успішно виконаної важкої роботи, як ніби стрибнув вище голови - хороший апетит, приємна м'язова втома. Думаю, це підтверджує той факт, що гель допомагає працювати на межі власних можливостей, викладатися на максимум.

Наталія Зернова, майстер спорту міжнародного класу, переможець і призер чемпіонатів світу та етапів кубка світу, а також найбільших лижних марафонів світу, призер марафонського кубка fis, призер Gsieser Tal- Lauf-2016:

Наталія Зернова, майстер спорту міжнародного класу, переможець і призер чемпіонатів світу та етапів кубка світу, а також найбільших лижних марафонів світу, призер марафонського кубка fis, призер Gsieser Tal- Lauf-2016:

- Перший раз тестувала гелі POWERUP при кумедних обставин: вдома не виявилося ізотоніки, тому я вирішила розвести на напій 800 мл три різних гелю (за смаком). Пила під час гонки на 30 км - мені сподобалося! З тих пір розводжу гелі POWERUP на марафони завжди. Справа в тому, що, крім трьох вуглеводів, в гелях вже додані необхідні електроліти, тому можна вбити відразу двох зайців - підтримати і енергетичний, і електролітний баланс в організмі.

Зараз я рекомендую гелі своїм знайомим - багато задоволені! Гелі засвоюються добре і легко, приємні на смак, є великий вибір по ароматизаторів, причому всі вони - натуральні!

Кілька разів піднімалася на п'єдестал пошани в цьому сезоні, використовуючи гелі під час гонок, а також посіла третє місце на престижному міжнародному марафоні Gsieser Tal-Lauf, який проходить в Італії і входить в Euroloppet. Попереду мені належить подолати ще кілька марафонів - буду використовувати POWERUP в якості харчування на дистанції!

Олексій Щеглов, майстер спорту, неодноразовий переможець і призер найбільших всеросійських змагань з лижних гонок:

- Я працюю з групою новачків в якості тренера і навчаю їх правильної техніки лижного ходу, допомагаю підготуватися до змагань. Вийшло так, що я дав спробувати гель найбільш процвітаючим, як «бонус» (посміхається), і хлопці залишилися дуже задоволені - особливо на своєму першому марафоні! Всі скинули від 20 до 45 хвилин зі своїх результатів першої «тридцятки»! Старанна підготовка, тривалі тренування, в сукупності з грамотним харчуванням в підготовчий період і під час гонки дозволили подолати всю гонку в рівному темпі, без кризових моментів, які спостерігалися в минулому.

Всім сподобалася форма туби - на відміну від пакетиків, у випадку з якими треба проявити завзятість і вправність, щоб видавити весь вміст і не облитися. Часто буває, що обливаєшся, а потім їдеш брудний і липкий з ніг до голови. Різноманітність смаків і колір підібраний під кожну «ягоду» дуже сподобалося особливо вибагливої ​​прекрасній половині вихованців.

Матеріал підготував Андрій Аріх

Асортимент спортивного харчування різних виробників і спектра дії сьогодні настільки широкий, що виникає закономірне питання - що вибрати?
ВОДА АБО ізотоніки?
Чи достатньо при цьому пити звичайну воду?
ЗВІДКИ ВЗЯТИ ЕНЕРГІЮ?