Полезные материалы

Кутепов розриває. Ще рік тому йому говорили, що він не вміє грати в футбол

Хоча він стажувався в Бразилії та Англії.

Хоча він стажувався в Бразилії та Англії

9 жовтня 2016- го збірна жахливо грала проти Коста-Ріки (3: 4), і після матчу Ігор Чугайнов звинуватив у всьому Кутепова: «Він не відповідає тим завданням, які стоять перед збірною на чемпіонаті світу 2018 року. Кутепов може ображатися або не ображатися, але за характеристиками ця людина не підходить збірної. Найбільша претензія до Кутепову полягає в тому, що він занадто повільний, а це неможливо натренувати, швидкість або є від природи, або ні. Якщо людина програє в швидкості, то нічим це не компенсуєш. Можу сказати, що є Андрій Семенов, Іван Новосельцев - цих людей потрібно пробувати ».

Рівно через рік збірна Росії не впоралася з Іраном (1: 1), а до Кутепова дістався член комітету з етики РФС Андрій Созін: «Він програв у швидкості більше 10 метрів нападаючому збірної Ірану і підтюпцем повертається в оборону. Це навіть не помилка, а невміння грати в футбол! ».

Але на чемпіонаті світу Ілля все одно зіграв сто відсотків матчів, а після гри з Іспанією потрапив в символічні збірні 1/8 за версією Whoscored і Bleacher Report. Це привернуло увагу клубів з Європи: є інформація про інтерес «Фіорентини», РБ Лейпциг, «Вест Хема», «Ліона».

***

Його старший брат займався карате і найбільше любив боротися і бити грушу. Іллі подобався футбол, але мама боялася травм і футбол забороняла. Тому старший вчив молодшого боротьбі на домашньому килимі приватного будинку в Ставрополі, який залишився ще від далеких предків - заможних ставропольских селян (вони тримали хлібопекарську лавку).

У сім років його віддали в спортивну секцію, але це була легка атлетика. Ситуацію через рік врятував тренер з місцевого «Динамо» Ігор Попов. Кутепов зломив опір матері і забув про вільний час: «Моє життя в вісім років стала такою: підйом о 6 ранку, о 7:30 - тренування з легкої атлетики, звідти їдеш на футбол, потім біжиш в школу. У нас адже дві групи було - для учнів в першу і другу зміну. І мені так хотілося грати в футбол, що я не тільки легку атлетику кинув, а й часто намагався комічно закосити від навчання. Казав: «Ой, мам, голова щось болить, сьогодні в школу не піду». І як тільки вона погоджувалася, я додавав: «Тоді піду і на ранкову, і на вечірню тренування».

Рівень ставропольського футболу не відрізнявся від среднепровінціального по країні. Одне нормальне поле на шістсот тисяч осіб, млява команда з ПФЛ. Хлопці з футбольної школи носилися по тенісному корту, покритому гумкою, били по воротах без сітки, взимку потопали в снігу по коліна, надягаючи під кеди пакети. За чотири роки клуб закривали два рази і часом перед черговою тренуванням Ілля чув: «Схоже, тепер ніде тренуватися, футбол закінчився». Тоді вони йшли на старе поле стадіону Олімпійського резерву, рвали кульбаби (щоб можна було бігати) і ганяли м'яч там.

Кутепов виділявся на тлі однолітків. Коли йому було одинадцять, команда поїхала на турнір в Краснодар. Ілля не поїхав - підхопив вітрянку і весь турнір пролежав удома, покритий шаром зеленки.

«На нас дивився скаут з« Школи бразильського футболу », трьох взяли, про тебе теж запитували», - розповідають друзі з команди. Ілля мало не розплакався. Взимку цього ж року він тренувався на паркеті спортивного залу, послизнувся і невдало приземлився на руку, яка неприродно зігнулася: шок, лікарі, рентген, важкий перелом зі зміщенням. «Це кінець», - подумав Кутепов, але на наступний день в палату прийшли батьки: «Дзвонили з« Школи бразильського футболу ». Ілля схопився - хотів збиратися і їхати в Геленджик, але хірург заборонив спорт мінімум на місяць.

Через місяць брати всю ніч тряслися в жалюгідному автобусі до Геленджика. У «ШБФР» його прийняли вже через два тренування, брат залишив його сумку і поїхав, а 12-річний Ілля звикав до незалежності.

***

У Геленджику він не ходив на море, а жорстко тренувався. Заняття проходили по бразильської системі (футбол босоніж, карбування тенісними м'ячами) з тренерами, які приїжджали з «Фігейренсе» (клуб бразильської Серії А). Кульмінацією стала місячне стажування в Бразилію, до якої хлопці з «ШБФР» добиралися чотири доби.

«Стартували спочатку на поїзді з Геленджика в Москву, причому поруч їхали хлопці з Краснодарського краю і комусь із них в шлях вдало передали помідори. Даремно батьки це зробили, тому що цими овочами ми кидалися з вікна в перехожих.

Не пам'ятаю, чи потрапили в кого-то, швидше за все - так, зате коли один з нас з метра не влучив кватирки і засадив в скло - дісталося реально цілого купе. Загалом, так в помідорах і приїхали в Москву, вилетіли в Амстердам, просиділи всю ніч на пересадці, вирушили в Сан-Паулу, а звідти ще півтори години на літаку до Флоріанаполісі і трохи на автобусі до готелю », - розповідав Кутєпов.

Загалом, так в помідорах і приїхали в Москву, вилетіли в Амстердам, просиділи всю ніч на пересадці, вирушили в Сан-Паулу, а звідти ще півтори години на літаку до Флоріанаполісі і трохи на автобусі до готелю », - розповідав Кутєпов

Вони тренувалися на полях «Фігейренсе», на сніданок, обід і вечерю поглинали бобові, а місцеві діти, роззявивши роти, дивилися на білих хлопців у цій футбольній формі, про яку завжди мріяли. Правда, екіпірування не допомогла російським. «Фігейренсе» спалив їх - 5: 1, а Кутєпов зрозумів гігантську різницю у ставленні до футболу: «Для них футбол - це реально єдиний шанс вибитися в люди, справжня культура, релігія, а у нас просто гра, яку в моєму Ставропольському дитинстві навіть по телевізору толком годі було й шукати ».

У 2005-му Ілля ще толком не знав про «Спартак», а по телевізору транслювали тільки Лігу чемпіонів, де запалював «Мілан» Анчелотті. За них Кутепов гаряче хворів, але на цьому знання про професійний футбол закінчувалися: «Запитай мене тоді:« Скільки «Спартак» взяв титулів? »- я б відповів:« Не знаю, дядько, дайте мені спокій ». Тоді, в 2004-му, більше «Локо» феєрія в ЛЧ. А «Спартак» - вибачте. Жодного чемпіонства я не бачив, гравців не знав, і велика історія точно пройшла повз мене ».

***

Класні умови і бразильські відрядження закінчилися, коли школа раптово закрилася. Це сталося в 2007-му, і хлопців перевозили в таку ж школу в Наро-Фомінськ. Мати Іллі, подивившись на підмосковні умови, відвезла сина додому. Його хотіло підписати московське «Динамо», але «ШБФР» відмовився відпускати безкоштовно, а «Динамо» не заплатило.

«Сидимо ми з сином будинку в Ставрополі і думаємо, як нам жити далі і що робити? Раптом дзвінок з Академії Конопльова, мовляв, хочемо запросити вашого сина. Ми привезли Іллю в Тольятті, його там подивилися і залишили », - згадує батько Іллі.

Тольяттинську академію тоді спонсорував Роман Абрамович, і крім команд різних вікових груп у ПФЛ виступала «Академія». У ній Кутепов дебютував в дорослому футболі, а взимку 2009-го керівництво запропонувало з'їздити на стажування в «Челсі» разом з Романом Зобнина.

Вони миттю погодилися і через пару тижнів тренувалися з резервним складом «Челсі», де постійно з'являлися травмовані зірки: Анелька, Мікел, Лемпард. На тренування навіть заходив Анчелотті.

На тренування навіть заходив Анчелотті

«Я трохи не збожеволів - це ж людина, який приводив до титулів мій улюблений« Мілан »! Думав, він точно дивиться на мене. Хоча дивився він, звичайно, на Лемпарда, Анелька і Джона Обі Мікеля, які працювали поруч. Але я-то серйозно думав, що саме на мене, нервував, переживав і тому враження навряд чи справив », - розповідає Ілля.

***

У 2012-му їм зацікавився «Спартак», і Ілля з молодіжною командою полетів на турнір до Німеччини. Там він ліквідував майже всі атаки суперників і підписав контракт.

«У« Спартак »мене взяли ніби як під основу, поклали зарплату в 100 тисяч рублів. Переїхала дружина (Кутепов одружився в 18 років, а познайомився з майбутньою дружиною в 14), ми зняли квартиру, тоді ж я почав відкладати гроші. Кажуть, що молодь так багато заробляє, що може собі мало не суперкар купити, але я на першу машину збирав рік. Півночі перед покупкою не спав, хвилювався, вранці взяв третю «Мазду» за 600 тисяч рублів і був щасливий », - розповідає Ілля.

У тому ж році молодіжний склад поїхав на лютневий турнір в Італії Viareggio Cup, де після одного з матчів до Іллі підійшов чоловік, який сказав, що йому сподобалася його гра, і дав візитку. «Приблизно через півроку на очі потрапила та візитка, - згадує Кутєпов. - Стало цікаво, я знайшов його в фейсбуці, додав в друзі і отримав повідомлення: «Давай працювати разом». Ми з дружиною сумнівалися. Зібрали інформацію, побачили, що у нього не так багато гравців, а потім вирішили: чому не ризикнути? Ні у кого в Росії немає агента-італійця, так нехай у мене буде ».

Робота переросла в дружбу. Кутепов з сім'єю часто літає в гості до Даміано Драго. Той веде справи пари гравців італійського підземелля. Основна сфера - африканський ринок: відкрив школу в Абіджані, розвиває футболістів, деякі з яких живуть у нього вдома в Пармі.

«Знаєте, скільки було незадоволених? Типу, він іноземець, не знає нашого ринку, системи - краще давай працювати з нами. Стоп, а яка у нас система? Відстебнув - прийшов, відстебнув - пішов ?! Ну, це не в образу системі, але таке є. Мені хотілося зіткнутися з іншим менталітетом. У нас агенти бачать в тобі товар. Чим більше ти отримаєш зарплату за новим контрактом, тим вище у них відсоток. Не всі такі, звичайно, може, хтось зацікавлений в зростанні гравця, але в основному гроші потрібні тут і зараз ».

Спілкуючись з Даміано, Ілля підтягує італійський (з Каррера вже говорить однією мовою) та обговорює футбольні питання. З 2016-му, коли він підписував новий контракт з червоно-білими, Даміано повністю організував угоду і, коли мова зайшла про комісійні, грюкнув клієнта по плечу: «Ілля, це мій тобі подарунок».

***

Дебют в «Спартаку» відбувся 10 грудня 2012-го в гостьовому матчі з «Рубіном». Карпін випустив Іллю на 90-й, щоб утримати переможний рахунок, - вийшло. Наступного виходу Кутепов чекав три роки. У 2015-му Аленічев поставив його в старт на матч з «Уралом», але «Спартак» в більшості не забив і навіть пропустив - 0: 1. Але Аленічев Іллю НЕ засунув, а давав себе проявити і далі.

«Вдячний Дмитру Анатолійовичу за те, що саме він дав мені шанс в« Спартаку ». Якось підійшов на тренуванні і сказав: «Тепер будеш грати». Кажуть, що заняття були «не ті», але я особисто на тренуваннях Аленичева втомлювався. І це головний критерій якості виконаної роботи. Інша справа, може, він не зміг мотивувати деяких інших гравців на виконання своїх же завдань », - розповідає Кутєпов.

Через рік трапився невдалий дебют у збірній в матчі з Коста-Рікою, а в 2017-м - перемога в чемпіонаті Росії. У чемпіонську ніч Кутепов божеволів разом з командою, але не пив з банки Глушакова (Кутепов взагалі не п'є алкоголь), а матч «Зеніт» - «Терек» проспав у своїй Митіщинського квартирі ( «Терек» виграв і позбавив «Зеніт» шансів на чемпіонство).

***

Неправда, що Ілля Кутєпов став крутим захисником тільки на чемпіонаті світу. Це підтверджується статистикою: спочатку чемпіонського сезону Кутепов не грав, і без нього «Спартак» пропустив 10 м'ячів в 5 матчах, а після повернення - видав серію з 4 перемог на нуль.

Потім в команду прийшов Джикия, і Кутєпов втратив впевненість, але перед кожен грою його заряджає старший брат (колишній боєць ММА). Він відправляє Іллі добірні мотиватори з однаковим змістом: «Ти найкращий, ти можеш, ніколи не здавайся».

Ілля не здався, і тепер його чекають в Європі.

фото: РІА Новини / Володимир Пісня, Віталій Бєлоусов, Антон Денисов; facebook.com/DamianoDragoOfficial ; Gettyimages.ru / Hamish Blair

За них Кутепов гаряче хворів, але на цьому знання про професійний футбол закінчувалися: «Запитай мене тоді:« Скільки «Спартак» взяв титулів?
«Сидимо ми з сином будинку в Ставрополі і думаємо, як нам жити далі і що робити?
Зібрали інформацію, побачили, що у нього не так багато гравців, а потім вирішили: чому не ризикнути?
«Знаєте, скільки було незадоволених?
Стоп, а яка у нас система?
Відстебнув - прийшов, відстебнув - пішов ?