Полезные материалы

Перевірка на батьківство

Щоб встановити батьківство, потрібно прийти в суд з аналізами ДНК

Щоб встановити батьківство, потрібно прийти в суд з аналізами ДНК

Сім'я Аннушкін з Білогірська - це мама і син. Папа зник з горизонту на останніх місяцях вагітності Наталії. Батьки поставили хлопцеві ультиматум: або створюєш сім'ю з «цієї жебрачкою» і залишаєшся без гроша, або шукаєш для себе «пристойну партію» і отримуєш сімейний бізнес. Андрій вибрав друге, а у народжену Вадика в графі «батько» з'явився довгий прочерк.
Два роки молода мама жила, ледь зводячи кінці з кінцями, поки подруги не порадили подати в суд на аліменти, мовляв, з паршивої вівці хоч шерстки жмут. Наталя не вірила в успішний результат, адже батьки хлопчика не були розписані, батьківство біологічний батько не визнав. Але заява вона написала.

- Коли немає даних про батька, жінка не має права стягувати з цієї людини аліменти, - коментує Тетяна Устюгова, адвокат недержавної некомерційної організації «Колегія адвокатів № 7» Амурської області. - У цьому випадку потрібно виходити в суд з позовом до передбачуваного батька про встановлення батьківства. Основним і головним доказом є генетична експертиза. Вона робиться після того, як дитині виповнився рік. Якщо експертиза встановила, що батько, наприклад, громадянин Іванов, на нього згідно із законом лягають обов'язки по вихованню та утриманню дитини. І мама може стягнути з нього аліменти.

Так і вийшло у випадку з Аннушкін. Експертиза підтвердила батьківство з точністю 99,99%. Андрія визнали батьком і зобов'язали виплачувати на утримання сина 25 відсотків від доходу. Але молодий підприємець виявився дуже підприємливим. Бізнес він оформив на сестру, а сам номінально влаштувався вчителем у сільську школу і з заробітної плати в три тисячі рублів перераховував на рідну дитину буквально копійки. Потім і зовсім звільнився, і тепер числиться безробітним.

- невиконання рішень суду у нас в області дуже багато, - констатує Тетяна Олександрівна. - Особливо важко, коли одна зі сторін не працює і отримати з неї компенсацію важко. А багато ще спеціально не влаштовуються на роботу. Для таких випадків у нас існує порядок стягнення по твердій грошовій сумі, яка складається з МРОТ. Якщо чоловік не має постійного доходу, з нього можна стягнути не менше 3,5 тисячі щомісяця.

Якщо чоловік зовсім не платить аліменти, то може бути засуджений. Але не всіх цей захід лякає.

- Він краще відсидить, але не дасть своїй дитині ні копійки. Особисто я не можу зрозуміти, з яких мотивів це робиться, - каже адвокат. - Якщо чоловік думає, що гроші будуть витрачені не на дитину, а на інші цілі, то він має законне право контролювати витрати. Можна вимагати, щоб дружина звітувала за витрачені кошти. Також можна завести ощадкнижку і частина грошей перераховувати на персональний рахунок дитини. І після досягнення 18 років він їх отримає.

думка

Тетяна Устюгова
Адвокат недержавної некомерційної організації «Колегія адвокатів № 7» Амурської області:
- Якщо чоловік не хоче проводити ДНК-аналіз, його змусять це зробити?
- Якщо людина була на судовому засіданні, якщо є дані, що він повідомлений під розпис про місце, час проведення забору крові, але на експертизу неодноразово не є, то суд розцінює це як відмову і визнання тих обставин, про які говорить позивачка. Тобто суд визнає його батьком.
- У яких ще випадках потрібне встановлення батьківства?
- Коли батько помирає до народження дитини, який згодом претендує на спадщину. Дитина має на нього право, незалежно від того, перебували його батьки в офіційному шлюбі чи ні.
- Якщо дитина народилася не в шлюбі, як для запису в свідоцтві визначають батьківство?
- Якщо немає спору, то батьком записують чоловіка за його згодою. В іншому випадку ставлять прочерк.
- Можна записати навіть не біологічного батька?
- Органи загсу не вправі перевіряти дані. Якщо чоловік сказав, що він батько, його і запишуть. Але іноді трапляються казуси. Іванов погодився, щоб його записали батьком, хоча він ним не є. Потім пара розходиться, і дружина подає позов на аліменти. Іванов, відповідно, оспорює батьківство. У цьому випадку суд розбирається. Якщо він визнавав дитину своєю, знаючи всі обставини, суд йому відмовляє. Якщо жінка приховала або не знала, від кого дитина, можна факт батьківства оскаржити, провівши генетичну експертизу.


У яких ще випадках потрібне встановлення батьківства?
Якщо дитина народилася не в шлюбі, як для запису в свідоцтві визначають батьківство?
Можна записати навіть не біологічного батька?