«Сіті» програв через Гвардіоли. Він знову перемудрил з тактикою

Вадим Лукомський - про помилки Пепа.

Вадим Лукомський - про помилки Пепа

1) Якщо останній матч на «Енфілді» (4: 3 на користь «Ліверпуля») орієнтир, то обидва тренери потребували роботі над помилками. Від «Ман Сіті» було потрібно значне поліпшення якості гри (в тому матчі між командами була прірва), від «Ліверпуля» - прогрес в гейм-менеджменті (4: 3 - перемога, але поганий результат для матчу плей-офф Ліги чемпіонів).

Завдання Клоппа була простіше - і він блискуче впорався. «Ми провели два різних тайми. У першій половині ми були дуже активні в кожній ігровій фазі, ідеально управляли простором і агресивно пресингували - я б назвав це домінантною неглибокої обороною. Після відбору ми використовували простір, яке залишав «Сіті». Але неможливо використовувати простір і відразу ж після контратак надаватися в компактній схемою, тому в другому таймі ми оборонялися глибоко і компактно, майже не атакуючи », - так гру розібрав Юрген.

Було видно, що обидва режими «Ліверпуля» відпрацьовувалися, в обох таймах «червоні» контролювали гру, а сприятливий сценарій матчу спростив їм перехід з одного режиму в інший. Після 3: 0 в першому таймі перемикання на стиль без пресингу було логічним. Якби «Ліверпуль» забив один м'яч у першому і ще два на початку другого, контролювати цей перехід було б важче. А так все склалося ідеально для Клоппа.

А так все склалося ідеально для Клоппа

2) «Сіті» жодного разу не пробив у ворота. Поняття не маю, як нам це вдалося », - сказав Клопп. Тренер «Ліверпуля» також додав, що «Сіті» не грав погано - просто не створив звичної кількості шансів. Навіть визнав частку удачі в атаці: «Замість 3: 0 рахунок легко міг бути 1: 0».

Юргена неможливо не любити за адекватність - навіть після гучних успіхів. Його точні коментарі підводять до простої, але важливої ​​думки: «Ліверпуль» здорово зіграв в атаці і по-справжньому геніально в обороні. По інтернету розлетівся згаданий факт про нулі ударів в створ, але навіть сильніше вражає те, хто саме все-таки завдавав удари повз - більше половини спроб на рахунку двох центральних захисників і Фернандіньо.

3) Гвардіола на відміну від Клоппа провалив роботу над помилками - не плутати з «відмовився робити». Пеп вибрав поєднання, яке ще жодного разу не використовував в цьому сезоні. Схема 4-2-3-1 - Лапорт в ролі лівого захисника, Де Брюйне в ролі напарника Фернандіньо по опорній, Гюндоган як зміщається в центр правий вінгер. Все це було в різних іграх, але одночасно - жодного разу.

Найближчий до цього варіант використовувався в фіналі Кубка Ліги - 4-2-3-1 з таким же варіантом півзахисту, але там КДБ грав справа, а Гюндоган з Фернандіньо в опорній. Тоді задум провалився, «Сіті» був жахливий в першому таймі, команда заграла круто тільки після виходу Бернарду Сілви і повернення до 4-3-3. Вчора Пепа більш жорстко покарали за тактичний фейл. Він змінив позицію Гюндогана вже при 2: 0, а на початку другого тайму замінив його, але було вже надто пізно.

На прес-конференції Гвардіола пояснював, як це повинно було працювати. На одного гравця більше в першій стадії атаки, зміщення Гюндогана в центр для більшого контролю, ізоляції Лероя Сані проти Трента Олександра-Арнольда. Але якість пресингу і найпотужніші індивідуальні перфоманси двох гравців «Ліверпуля» перекреслили будь-які плюси цього плану.

3) У першому таймі «Сіті» не отримував перевагу 4-в-3 в центрі поля з двох причин: 1) пресинг «Ліверпуля» мінімізував кількість дій в цій зоні; 2) в кращих матчах Джеймс Мілнер оре за двох, тому було 4-в-4. Вчора англієць провів мінімум кращий матч в сезоні. Він блискуче проявив себе в обох частинах плану Клоппа. Перший тайм Джеймс завершив з 5 відборами і 3 перехопленнями - уособлює вездесущесть і агресивність всієї команди. У другому взагалі не висувався в відбір, тому що дисципліновано дотримувався компактну схему, як і просив Клопп.

4) Ізоляції Сані проти Олександра-Арнольда - єдина працювала частина плану Гвардіоли. У рідкісних епізодах, коли «Сіті» захоплював контроль в центрі, вони стягували «Ліверпуль» до правого краю і переводили м'яч наліво. Прекрасний дріблер Сані опинявся 1-в-1 проти 19-річного хлопчини. Олександр-Арнольд несподівано порвав німця.

Олександр-Арнольд несподівано порвав німця

5) перемудрили з тактикою на важливий матч ЛЧ - це вже синдром Пепа Гвардіоли. Мінімум втретє його команда провалюється на тлі того, як каталонець вантажить команду незнайомій несподіваною тактикою. Аналогічні історії траплялися в баварських півфіналах.

Проти «Мадрида» в 2014-му Гвардіола дуже довірився гравцям, відступив від звичного плану того сезону і отримав 0: 4. «Пеп викликав до себе шістьох досвідчених футболістів і запитав, як ми хочемо зіграти. Він погодився з нашими побажаннями. Після гри всі підносилося як провал системи Гвардіоли, але насправді система була не його. Навіть дивно, що ці критики не помітили, що в тому матчі ми зовсім не грали в футболу Пепа », - пояснював Філіп Лам.

Через рік Гвардіола застосував персональний високий пресинг проти «Барселони». На цей раз Пеп був автором ідеї. Але вона виявилася занадто сміливою плюс недооцінювала рівень гри Марка-Андре Тер стегон. Його блискучі далекі паси епізодично знищували пресинг і створили «Барсі» достатньо моментів.

6) Гвардіола провалив тактичне завдання. Але не забуваємо, що він вирішував найважчу для себе завдання. Статистика Клоппа в іграх з Пепом - найпотужніша в світі (7 перемог, 1 нічия і 5 поразок). «Думаю, в світі немає другої команди, яка атакує центральну зону такою кількістю гравців і з такою швидкістю. Коли я вперше зіграв проти команди Клоппа, я просто сказав: «Вау!». У тому матчі він дав мені урок. Далі я трохи навчився контролювати його стиль, але це дуже дуже важко », - пояснював Гвардіола два роки тому.

З тих пір команда Клоппа стала ще більш незручною для Пепа. Пішов Коутиньо, чиїми оборонними недоліками потенційно можна користуватися, прийшли АОЧ і Салах - ті самі гравці, які атакують через центр зі швидкістю. Через це важке завдання може трансформуватися в нерозв'язних.

7) До геніальності Салаха всі звикли (до речі, вчора був не найкращий його матч, незважаючи на результативні дії), а ось режим генія, який на ігри з «Сіті» врубує Окслейд-Чемберлен - приємна новинка. АОЧ знову шикарно відіграв проти команди Гвардіоли - особливо в першому таймі, де панував контрольований «Ліверпулем» хаос. Хоча Пеп навряд чи сильно здивувався. Перед матчем він формулював основну загрозу «Ліверпуля» як «атакуючий тріо плюс Окслейд-Чемберлен». Вони, на думку Пепа, божественні в ситуаціях, коли потрібно атакувати простір - матчі проти його команд з цієї категорії. До атаки простору і потужній роботі без м'яча Окс додав шикарний гол дальнім ударом.

8) Це розмальовування показує, як саме «Ліверпуль» карав «Сіті».

Де Брюйне грав в опорній, але у відносно вільній ролі. Він відповідав за просування м'яча, після завершення першої стадії атаки він міг чинитися в будь-якій зоні. Теоретично це давало поєднання надійності під пресингом «Ліверпуля» (це щодо спрацювало - «Ліверпуль» майже не накривав високо і переключився на пресинг в середині поля) і непередбачуваності в атаці (це не спрацювало - «Ліверпуль» швидко атакував через опорну після втрат «Сіті », і там команді Гвардіоли не вистачало гравця).

9) Головна причина такої впевненої гри «Ліверпуля» без м'яча - своєчасність пресингу. Щоб тиск на суперника було успішним, команди Клоппа використовують «Тригер». Так називають дію гравця команди або суперника, яке служить сигналом до початку пресингу. Тригер в цьому матчі були ризиковані поперечні передачі «Сіті» і паси на Фернандіньо.

«Ліверпуль» не помилився у виборі найслабшої ланки. Фернандіньо проводить шикарний сезон, його звеличує Пеп, він адаптувався до ролі Бускетса настільки, наскільки може адаптуватися атакуючий гравець, він сильно виріс в читанні гри без м'яча, але, коли на нього цілеспрямовано тисне команда рівня «Ліверпуля», йому не вистачає швидкості прийняття рішень . Вчора бразилець був одним з найгірших на поле, а коли опорник команди Пепа - один з найгірших, його команда з 99% ймовірністю грає один з найгірших матчів.

10) Є мінімальна ймовірність того, що Мохамед Салах пропустить матч-відповідь. Перша зустріч лише підкреслила, чому «Ліверпуль» зовсім не повинен боятися цього сценарію. Команда не залежить від Салаха. Навпаки, це Салах залежить від ідеальної ролі, яку йому забезпечує Клопп. Звичайно, він блищить в ній - і ситуація вигідна всім. Але Салах не сильно впливає саме на якість гри «Ліверпуля». На трансформацію його в голи - так; на саму гру - не так уже й сильно. Особливо у великих іграх, де «Ліверпуль» при Клопп завжди знищував, тому що «гегенпрессінг - кращий плеймейкер». До речі, пресинг без Салаха навіть краще може бути.

11) Між відрізками, в які «Ліверпуль» відвантажує «Сіті» по 3 м'ячі, і тим, як «Ман Сіті» розігрує м'яч в них, є зв'язок. У матчі АПЛ на «Енфілді» Пеп у другому таймі перейшов на схему 3-2 в першій стадії атаки - «Сіті» пропустив три. Вчора Гвардіола почав матч з такою ж схемою розіграшу - «Сіті» пропустив три в першому таймі.

Вчора Гвардіола почав матч з такою ж схемою розіграшу - «Сіті» пропустив три в першому таймі

Багато відмінностей (Данило - КДБ чого вартий), але принцип той же. Виманити частина гравців суперника в пресинг і розбити його завдяки грамотному розташуванню і рівню своїх футболістів. Це блискуче спрацювало проти «Наполі», але з «Ліверпулем» не проходить взагалі. Причина - вміння команди ідеально вибирати момент для тиску. Таке розташування проти них лише створює супернику ілюзію контролю, а «червоним» дає неминучі шанси в швидких атаках.

На всіх стадіях останніх матчів проти Клоппа «Сіті» був поганий, але, коли вони так розігрують м'яч, стає тільки гірше. Саммарі невтішної ситуації: типовий план Пепа (розіграш за схемою 2-1) - проти «Ліверпуля» не працює, тому що суперник біса круто пресингує, а у «Сіті» не вистачає гравців, щоб пройти такий тиск; резервний план Пепа (схема 3-2 на початку атак) - не працює, так як «Ліверпуль» шикарно вибирає момент для відбору.

Потрібно щось принципово нове або навіть відхід від виходу з оборони в короткий пас.

12) Експеримент Гвардіоли провалився не лише у володінні, але і без м'яча. Зазвичай сам «Сіті» прекрасний у пресингу. Вчора у них було на одного гравця менше для тиску. Це давало «Ліверпулю» можливості розігрувати м'яч. За підсумками першого тайму володіння було 45% на 55% - смішне за мірками «Сіті» перевага.

Але, мабуть, ще сильніше експеримент Пепа вдарив по контрпрессінгу. Просто стежте за діями Фернандіньо у 2-му м'ячі або за Де Брюйне в 3-м. Це неявні помилки і непрості ситуації, але зазвичай «Сіті» ідеальний по частині реакції на втрати.

13) Мабуть, настав час перших висновків про позитивний вплив Віргіл ван Дейка на оборону «Ліверпуля». Коли голландець переходив, я був скептиком. Ловрен і Матіп - непогані захисники, клоунами їх епізодично виставляє вимоглива і важка система захисту. З ван Дейком такого поки не відбувається. Загальна кількість індивідуальних помилок захисників з ним скоротилося, оборонні цифри покращилися, візуально він теж вражає. Так, поки пройшло занадто мало часу, але пошепки скажімо про прогрес захисту «червоних».

Вчора Віргіл не тільки був прекрасний в обороні, а й керував розіграшем м'яча. Сам голландець дуже сильний в передачах. Його спокійний пас в непростій ситуації на початку атаки на другий гол був дуже важливим - можливо, ключовим в тій атаці. Не менш важливими були і його підказки: іноді вони прямо кидалися в очі.

14) Після матчу Гвардіола добре змалював масштаб завдання перед його командою. По-перше, підкреслив свою упевненість в тому, що ніхто з пасажирів прес-центрі не вірить в прохід «Сіті». По-друге, видав формулювання «з завтрашнього дня ми маємо почати переконувати самих себе в тому, що це можливо».

Все так. Проти іншого суперника мінімальний шанс зберігався б. Але «Ліверпуль» дуже хороший саме в нейтралізації атаки «Сіті». Гвардіолі потрібно диво.

15) Всі вже зацінили цей прекрасний тактичний мем? Не дякуйте.

16) «Тільки граючи в сміливий футбол, можна переграти« Сіті »- альтернативи немає. В іншому випадку ти просто стаєш біля кордону штрафний і сподіваєшся виграти в лотерею », - цю мудрість Клопп видав після минулого матчу з« Сіті ». Вчора він довів її вдруге.

Найлогічніший в світі питання, чому все не грають з «Сіті» як Клопп. Цьому немає повного пояснення. Можна придумати масу міні-аргументів про поставлених пресингу, якості гравців і навіть психологію, але головним компонентом все одно буде банальна сміливість.

Одного разу Юрген сказав, що його філософія націлена не на побудову кращого в світі команди, а на побудову команди, яка здатна обігравати найкращих в світі. По частині останнього Клопп немає рівних.

Блог «Англія, Англія» у соціальних мережах: Twitter / VK / Telegram

Всі вже зацінили цей прекрасний тактичний мем?