Полезные материалы

Ходити на футбол у німців стає престижно. Німеччина - Італія. Євро-2012. 1/2 фіналу


Вчора. Варшава. Йоахим Лев керує тренуванням збірної Німеччини. Фото Олександра ФЕДОРОВА, "СЕ"

EURO-2012. Матч № 30. 1/2 фіналу

Сьогодні НІМЕЧЧИНА - ІТАЛІЯ. Варшава. 21.45

Юхим ШАЇНСЬКИЙ
Вісбаден

Як стверджували класики, статистика знає все. Тим більше в Німеччині, де обожнюють всіляку цифра. Зрозуміло, все враховано могутнім статистичними ураганом і в німецькій футбольній індустрії. Ось лише кілька цікавих цифр.

1 Це місце, займане за останнє десятиліття німецької збірної за таким важливого показника, як стабільність. Починаючи з 2002 року в шести головних турнірах бундестім п'ять разів як мінімум пробивалася до півфіналу. Перефразовуючи відомий вислів Лінекера, можна сказати: в фінальних турнірах світових і європейських першостей грають відповідно 32 і 16 команд, а медалі в результаті отримують німці.

3 Тут мова про трійку перших осіб країни після її об'єднання. У екс-бундесканцлера Хельмута Коля - членський квиток номер 001 клубу "Кайзерслаутерн". Коли в 1996 році "червоні чорти" вилетіли з бундесліги, Коль знайшов для них потужного фінансового партнера, і вже через два роки вони стали чемпіонами Німеччини. В кінці минулого сезону, коли стало ясно, що "Кайзерслаутерн" знову вилітає з вищого дивізіону, екс-бундесканцлера терміново обрали у правління клубу.

Спадкоємець Коля в головному берлінському кабінеті Герхард Шредер - почесний член Німецького футбольного союзу і клубу "Боруссія" (Дортмунд). Саме при ньому Німеччина отримала право на проведення ЧС-2006.

Завершувала країна підготовку до головного тоді футбольної події і проводила його вже при Ангелі Меркель. Весь світ бачив, як на нагородження після виграшу домашньої бронзи бундесканцлер обіймала тодішнього бундестренера Клінсманна. А недавно німецькі газети обійшла серія знімків, на яких відображено, як переживала Меркель біля телевізора в ході одного з матчів німецької збірної в груповому турнірі Euro-2012. Повірте, важко знайти більш емоційного вболівальника.

45 Стільки людей під керівництвом професора з Кельна Юргена Бушманов становили перед чемпіонатом Європи інформаційне досьє на всі команди і всіх футболістів, які хотіли приїхати в Польщу і на Україну. Перед кожним матчем Леву передаються найдокладніші матеріали про суперника - обсяг їх становить до 800 друкованих сторінок (обробляються також статті в зарубіжній пресі) і 900 хвилин відеозйомок. Нічого подібного немає в жодній іншій збірній.

1000 Приблизно стільки євро коштує в Німеччині пристойний плоский телевізор з великим екраном. Перед ЧС-2010 один з великих супермаркетів оголосив: всім, хто в певні терміни купить в магазині телевізор, гроші в разі виграшу німецької збірної головного трофея будуть повернуті. Самі розумієте, покупців додалося. І затятих уболівальників теж. Правда, перед Euro-2012 я про подібні акції не чув.

Мабуть, ділові люди розуміють: на цей раз фінансовий ризик надто великий. Але, звичайно, є купа і інших маркетингових ходів. У багатьох продуктових магазинах Німеччини нині при покупці ковбаси, сиру, вина (та взагалі всього!) Дають в подарунок портрет когось із футболістів бундестім. На зворотному боці надрукованого на пластиковій картці фото - вся статистика про гравця.

Але повернемося до телевізорів. В "ящику" з ранку до вечора футбол за всіма програмами. А в кожній щоденній газеті - кілька сторінок про Euro-2012.

45 116 Стільки глядачів в середньому приходило на кожен матч бундесліги сезону-2011/12. Найвища відвідуваність в Європі! На домашні зустрічі дортмундської "Боруссії" перед стартом минулого чемпіонату Німеччини продали 53 000 сезонних абонементів! Вражають і цифри другого дивізіону - в середньому по 17 242 особи на матчі. Для порівняння - на кожній грі останнього сезону російської прем'єр-ліги збиралося в середньому менше 13 тисяч глядачів.

Стадіони стають магнітом не тільки через класного футбольного видовища. На кращих в світі аренах комфортно, безпечно, сюди приходять сім'ями і нерідко на цілий день. Один з найтитулованіших німецьких футболістів Юрген Грабовскі якось мені сказав: "Ходити на футбол у нас стає престижно".

А арени ростуть як гриби. Уже після ЧС-2006 спорудили відмінні стадіони в Аугсбурзі, Хоффенхаймі, Дрездені. Вражає історія зведення 34-тисячної арени в Майнці - її почали будувати в травні 2009-го, а закінчили в липні 2011-го.

Примітно, що виріс в чистому полі стадіон-красень обійшовся в смішні для російських масштабів 60 мільйонів євро. Гроші тут, звичайно, рахувати вміють. Ще в ході спорудження стадіону в Майнці організовували платні екскурсії на будівництво: дорослим вони коштували по 5 євро, дітям - по 3. Арена вже рік як приймає матчі бундесліги, а екскурсії по ній тривають: по знайомим вже вам розцінками всім бажаючим показують роздягальні, прес -центр, ложі.

1 000 000 Так багато народу часом збирає найбільша в Німеччині фан-зона в Берліні. Її довжина - 1,8 км, ширина 40 метрів. Місця масового перегляду матчів великих турнірів є у всіх містах.

Вже за пару годин до початку трансляції вулиці і магазини порожніють, а народ з прапорами, у формі бундестім, з трубами, барабанами і тріскачками тягнеться до фанзони. У гігантських екранів хворіють відчайдушно, але мій особистий досвід свідчить: футбол тут для багатьох, особливо для симпатичних дівчат, - перш за все привід потусуватися. Втім, коли Клозе, Гомес, Мюллер або Подольські забивають, вони кричать голосніше за всіх і підстрибують вище всіх. Потім, правда, тут же ретельно поправляють одяг, зачіску і знову підфарбовують губи.

6 800 128 Стільки в Німеччині офіційно зареєстрованих футболістів на кінець квітня цього року. Грають вони в 25 641 клубі на відмінних полях, поруч з якими роздягальні, приміщення для зборів і переглядів матчів по телевізору. Мій товариш, багато років виступає за Вісбаденської клуб "Шварц-Вайсс", платить за рік членський внесок 60 євро. У клубі 16 команд різних вікових категорій - грають і зовсім крихти з так званої "памперс-ліги", і сивочолі ветерани. Adidas надає форму за півціни.

1 200 000 000 Приблизно стільки євро витратили в Німеччині на прийняту 2000 року програму підготовки молодих футболістів. Тоді, після низки невдач бундестім ( "лише" чвертьфінал ЧС-1998 невихід з групи на Euro-2000) в народі навіть ходили байки про невдачливих гравців. "Папа, вони обізвали мене Янкер!" - заливаючись сльозами, скаржився на однокласників малюк батькові.

"Замість чоловічої збірної на чемпіонат треба відправити жіночу!" - вимагали жартівники, прозоро натякаючи на те, що німецькі дівчата програють вкрай рідко. Але керівникам німецького футболу цей чорний для них гумор не сподобався, і вони закотили рукава. Дуже скоро була створена струнка система відбору і підготовки талантів, доведення їх до дорослого рівня. З юними даруваннями стали працювати кращі дитячі тренери, які отримують від Німецького футбольного союзу зміст.

Фахівці думають, ерудовані - і нерідко не тільки у футболі. Один з них Олександр Маус з Майнц-Кастеля, з яким я якось познайомився, виявився не тільки володарем тренерської ліцензії, а й закінчив Франкфуртський університет за спеціальністю "німецька мова". До слова, у одного з найуспішніших німецьких наставників Оттмара Хітцфельда крім футбольного освіти ще і математичне.

Років 12 тому газети в Німеччині сумно жартували: "М'яч - головний ворог німецьких футболістів". Тепер він уже великий друг. З ним пройшли всі стадії карбування молодих футболістів Езіл, Мюллер, Хуммельс, Ройс, Бадштубер, Гетце на Euro-2012 до 1 липня розлучатися вже точно не збираються. Півфіналу для цих хлопців вже мало.

Спорт-Експрес