Полезные материалы

"Я принижу тебе, як Німеччина": Найбільші розгроми в історії футболу

Фото: ІТАР-ТАСС

Минулої ночі весь світ співчував збірної Бразилії з футболу, яка в півфінальному матчі з Німеччиною зазнала небачене раніше приниження. Підопічні Йоахіма Льова втілили в життя найсміливіші мрії німецького кінематографа, буквально знищивши пентакампеонів - 7: 1. Спортивний оглядач M24.ru Василь Макагонов згадує найбільші розгроми в історії світового футболу, в порівнянні з якими те, що сталося в Белу-Орізонті було матчем рівних суперників.

Найперший розгром

У той час, коли в Російській імперії ще грали в лапту і містечка, в Шотландії та Англії вже щосили штовхали шкіряний снаряд від воріт до воріт. В кінці XIX століття ще не склалися як слід професійні колективи футболістів, тому часто зустрічі представляли собою справжнє побиття слабкою команди любителів більш майстерними опонентами, які навчилися хоча б правильно приймати м'яч і бити по воротах.

Найбільший рахунок тих часів був зафіксований в 1885 році в матчі Кубка Шотландії. Набили руку в футбольному справі гравці "Ербоат" безжально розправилися зі своїми юними опонентами з "Бон Акорду" - 36: 0. Довгі роки цей результат залишався неперевершеним, а деякі історики від футболу до сих пір вважають його рекордним, адже ніяких відомостей про те, що матч міг бути договірним, не збереглося.

найбільший розгром

Посилання по темі

Про яких країнах згадують насамперед, коли мова про футбол? Англія, Франція, Бразилія, Німеччина, ну, або Росія, якщо вже треба навести приклад будь-якої збірної, якій завжди роздають аванси, що залишаються невиправданими. Однак у 2002 році футбольна географія значно розширилася, на футбольній карті з'явилася така екзотична країна, як Мадагаскар.

Коли читач чує назву цієї держави, він туманно уявляє собі далеку країну з мало не марсіанськими пейзажами, лемурами на деревах і героями однойменного мультфільму. Виявляється, на Мадагаскарі теж захоплюються футболом і навіть намагаються в нього грати. Не дуже, правда, успішно.

Жуліо Сезар пропускає черговий гол від збірної Німеччини. Фото: ІТАР-ТАСС

Так, у 2002 році головну футбольну подію року на острові виявилося безсовісно зіпсовано гравцями команди "Стад Олімпік Л'Емірн", яка вважалася головним претендентом на перемогу. За регламентом турніру, переможцем першості мала стати команда, найвдаліше виступила в своєрідному "Фіналі чотирьох". Але до свого третього поєдинку "емірновци" підійшли в тому стані, коли перемога вже не потрібна - вони втратили будь-яких шансів в перших двох матчах. Винуватець був знайдений швидко - і ним виявився, звичайно ж, суддя, який безпідставно, на думку наставника "Стад Олімпік Л'Емірн" призначив пенальті у ворота його команди.

У фінальному матчі на полі була тільки одна команда - "Стад Олімпік Л'Емірн". В знак протесту проти дій невідомого світу арбітра "емірновци" почали люто забивати в свої ворота. Вони віддавалися цьому заняттю настільки запекло, що суперник через хвилин п'ять такого футболу затишно розташувався на траві, спостерігаючи за тим, що відбувається. До кінця зустрічі рахунок досяг воістину космічних цифр - 0: 149. Цей рекорд занесений в Книгу рекордів Гіннесса, і ми можемо бути впевнені, що навіть в далекому майбутньому він залишиться неперевершеним. По крайней мере, в чесній грі.

македонські подвиги

У 1979 році знатно запалили в одній з районних ліг чемпіонату Югославії. За вихід до вищої ліги боролися дві команди "Дебарца" і "Илинден-1903". За всіма додатковими показниками клуби були рівні, і результат протиборства визначався лише різницею м'ячів. У "Дебарца" вона була трохи краще, тому в останньому турі у них була лише одна задача - обіграти суперника з такою ж різницею, як і "Илинден".

Однак тренер "Дебарца" не без підстав побоювався - "Илинден" може обіграти суперника крупніше, ніж його власний клуб. І вирішив вчинити по-хитрому, супернику "Илинден" "Младості" запропонували зірвати матч за непогані гроші. Ну, зрозуміло, в середині гри футболісти "Младості" ображаються на який-небудь офсайд і дружно йдуть з поля. "Илинден" отримує технічну перемогу з рахунком 3: 0, а хитра "Дебарца" тим часом "наклепаного" своїм супротивникам з "Градинар" м'ячів так 5.

Фанат збірної Бразилії перед матчем. Після матчу фанати вже не виглядали такими радісними. Фото: ІТАР-ТАСС

Але в "Іліндене" швидко дізналися про підступний пропозиції "Дебарца" і перебили ставку конкурентів. Тренер "Младості", поклавши в кишеню ключі від новенької машини, звернувся до гравців з проникливою промовою. Мовляв, хлопці, справа особливої ​​важливості, нам треба пропустити, а скільки невідомо, але там скажуть, що не підведіть. І хлопці не підвели.

Кожна з команд заслала на матч противника шпигунів, які по радіо, а то і просто перебіжками сповіщали свою команду про те, як розвиваються події в паралельному поєдинку. Тоді ще не було скайпу і телефонів, тому звіти приходили з деяким запізненням.

Після першого тайму "Илинден" вигравав з рахунком 11: 0. Підступна "Дебарца" до того моменту вже оформляла чотирнадцятий гол. Далі події розвивалися за зовсім космічному сценарієм. Суддя матчу "Илинден" без докорів сумління продовжив відпочинок команди на півгодини. У підсумку, коли "Илинден" забивав 25-й гол, "Дебарца" закатувала 50-й.

Найцікавіше почалося в кінці поєдинку, який проходив в селі Долно Лакочерей (рідному для "Дебарца"). Футболісти, рефері та тренери дізналися, що рахунки 57: 0 не вистачає для виходу в наступний раунд, оскільки "Илинден" виграв у "Младості" ... 134: 1. До речі, єдиний м'яч "Младості" був забитий, коли якийсь місцевий марадона пристойності заради вибив м'яч від своїх воріт. І потрапив в чужі.

Суддя прийняв новаторське рішення компенсувати трошки часу, адже в матчі було дуже багато зупинок. З'ясувалося, що "трошки" по-македонски - це півгодини, за які футболісти "Дебарца" при діяльній участі противників закотили їм ще 31 м'яч. Так-так, в протоколі матчу так і було написано, на останній хвилині гри забито саме стільки. Але підсумковий рахунок поєдинку - 88: 0 - ніяк не влаштував "Дебарца".

Вболівальник збірної Німеччини не вірить своїм очам. Це всього лише 7: 1, а якби було 88: 0? Фото: ІТАР-ТАСС

Втім, не влаштував він і "Илинден", тому що цими приголомшливими уяву матчами дуже жваво зацікавилися в Югославської федерації футболу. Всі чотири клуби були розформовані, футболісти дискваліфіковані на рік, а арбітрам довічно заборонили брати в руки свисток.

Особливо потішили світове співтовариство витяги з післяматчевих інтерв'ю.

післяматчеві інтерв'ю

Ілля Рістевскі, тренер "Младості": "Організація відмінна. Арбітри відсудили добре. Результат, з урахуванням слабкості команди" Младость ", реальний".

Любі Размоскі, тренер "Илинден": "Гра коректна і чесна. Арбітри відсудили добре. З урахуванням важливості зустрічі, результат реальний".

Мілівой Леве, тренер "Дебарца": "Жовті картки розподілені правильно. Арбітри відсудили добре".


Нігерійські шедеври

Вже скільки разів твердили світу, що наступати на одні й ті ж граблі не слід, але в Нігерії з цієї прописну істину виявилися знайомі не всі. Історія, що сталася в Македонії, мала місце бути і на Чорному континенті, причому зовсім недавно - в минулому році.

У нижчій лізі нігерійського чемпіонату йшла пекельна "заруба" і нещадний бій за право підвищення в класі. Претендентів на єдину путівку було два: "Плато Юнайтед Фідерс" і "Поліс Машин". Перед останнім туром їм було потрібно одне - перемогти з найкращою різницею м'ячів, ніж у конкурента.

Далі сталося те ж саме, що і в Македонії. І "Плато", і "Поліс Машин" увійшли в раж і в другому таймі вчинили справжній бєспрєдєл, в ході якого в ворота їх суперників було забито в цілому 146 м'ячів. Журналіст, який був присутній на одному з матчів, заявив, що бачив "обурливі автогол і жахливу гру воротарів". Втім, не менш здорово виглядали гравці кожної з тих, хто програв команд, які оперативно доставляли м'яч в центр поля після чергового взяття воріт, чергували біля своїх воріт, щоб форварди противника ненароком не забралися в офсайд і активно добивали снаряд у сітку, коли влучності нападників вистачало лише на потрапляння в штангу.

Активно проявили себе і судді, які для пристойності видали гравцям суперників по парі жовтих карток і брали участь в якнайшвидшій доставці м'яча на центр поля.

Тренування збірної Нігерії перед матчами чемпіонату світу. Фото: ІТАР-ТАСС

У заочному змаганні переміг "Плато Юнайтед Фідерс", який забив противникам 79 м'ячів. Гравці "Поліс Машин" зуміли вразити ворота суперника "всього" 67 разів.

Зрозуміло, і переможці, і переможені, і судді отримали "призи" від нігерійської федерації футболу за любов до чесної боротьби. "Непрямі докази надзвичайно великі і призводять до єдиного висновку - про договірні матчі безпрецедентного характеру, які зганьбили на весь світ Нігерійську футбольну федерацію зокрема і націю в цілому", - йдеться в заяві цієї самої федерації. Тут вони, треба визнати, потрапили в яблучко - ніколи раніше нігерійським клубним футболом не цікавилися у всьому світі настільки широко.

До речі, за дев'ять років до нігерійців схожу методику випробували в Індії, де один матч завершився з рахунком 61: 1, а другий - 55: 1. Питається, навіщо голи "престижу" забивали?

Найбільший розгром в матчах збірних

Але що ми все про договорняки, давайте про чесні матчах. Ось збірна Австралії, наприклад, відзначилася просто космічним результатом в поєдинку з командою Східного Самоа, який відбувся в 2001 році і мав офіційний статус. Австралійці досхочу покомизитися над Самоа любителями і відправили в сітку воріт супротивника 31 м'яч.

Про рівень збірної Східного Самоа красномовно свідчить той факт, що три "провідних виконавця" цієї команди не змогли взяти участь в матчі через уроків в школі. "Досвідчених" одинадцятикласників довелося замінити зовсім юними футболістами і, зрозуміло, виключно через це Самоа програло з рахунком 0:31. Буває ...

ПСВ примудрилося програти в гостях новосибірської "Сибіру" в Лізі Європи. Фото: ІТАР-ТАСС

Найбільший розгром останніх п'яти років в європейських чемпіонатах

В європейських футбольних чемпіонатах на найвищому рівні часом теж відбуваються дуже цікаві речі. І договорняками-то це не назвеш, але от назвати такий результат очікуваним - ніяк не можна.

У 2010 році відзначилися голландські ПСВ і "Фейеноорд". Це вам не "Дебарца" якась з "Поліс Машин", а серйозні хлопці. Ці найсерйозніші хлопці влаштували неймовірний карнавал з вражаючим уяву результатом для європейського клубного чемпіонату, ПСВ переграв "Фейеноорд" з рахунком 10: 0.

Справедливості заради варто сказати, що основна маса м'ячів була забита в другому таймі, коли роттердамці грали в меншості. У їх суперника виходило абсолютно все, а на довершення розгрому ще і рефері призначив пенальті.

До речі, в складі ПСВ дублем відзначився Балаш Джуджак, який нині виступає за московське "Динамо". У складі "Фейєноорда" знайшовся і антигерой - захисник Бруно Мартінс Інді, який забив у свої ворота. Зараз він навряд чи згадує про той трагічний для нього момент, адже він виступає за збірну Голландії, яка бореться за вихід в фінал чемпіонату світу.

Дмитро Лоськов. Фото: ІТАР-ТАСС

Найбільший розгром в російському чемпіонаті

Але не варто думати, що в російському футболі не буває таких яскравих матчів. Ще як бувають! У листопаді 2000 року рекорд встановили "Локомотив" і "Уралан". У поєдинку, який ні для однієї з команд нічого не вирішував, "залізничники" досхочу покомизитися над невмотивованими елістінцамі, "відвантаживши" їм дев'ять м'ячів. "Уралан" у відповідь зміг протиставити тільки грубу гру, яка ніяких дивідендів їм не принесла.

Головним голеадором "червоно-зелених" в той день став капітан команди Дмитро Лоськов, який оформив хет-трик вже до перерви. Втім, місце на табло знайшлося не тільки для нього, свої прізвища там запалили Буликін, Терьохін, Євсєєв, Мамінов і Черевченко.

"Уралан" "ожив" лише за рахунку 0: 8. Елістінци зрозуміли, що якщо пропустять ще один м'яч, то стануть авторами не надто приємного досягнення. Вони спробували перевести гру на чужу половину поля і ... отримали дев'ятий м'яч від Дмитра Буликін.

Після матчу журналісти досхочу познущалися в своїх статтях над калмиками. "Такий аморфної, ні на що не здатної команди вищого дивізіону чемпіонату Росії ще не знав", - писав, здається, "Спорт-Експрес" . Минуло 14 років, а рекорд "Локомотива" і "Уралан" все ще стоїть. Може, воно й на краще.

Василь Макагонов

сюжети: думки , "Спортивне час" Василя Макагонова

Це всього лише 7: 1, а якби було 88: 0?
1. Питається, навіщо голи "престижу" забивали?