Полезные материалы

Як клубам КХЛ вивести маркетинг на новий рівень

  1. Відновити візити дітей з дитячих будинків на матчі
  2. Оголосити склад на сезон онлайн
  3. Згадати про екскурсії по Челябінську для новачків команди
  4. Провести відкрите тренування для вболівальників у зручний час
  5. Назвати трибуни іменами великих хокеїстів минулого
  6. Створити шоу з підписання контракту з гравцем
  7. Провести серію матчів з аматорськими командами в містах області
  8. Запросити журналіста з федерального ЗМІ пройти з командою передсезонний збір
  9. Знайти розкішну дівчину в якості ведучої «Трактор-ТВ»
  10. Проводити гравця з клубу так, як «Нью-Йорк Янкіс» і MLB проводили Дерека Джітер а «Ліверпуль» - Стівена...
  11. Викупити смугу в газеті і звернутися до суспільства
  12. Зіграти в формі, розробленої уболівальниками
  13. Розшіріті теріторію актівації глядачів в дні матчів
  14. Організувати віртуальний тур по клубному музею
  15. Влаштувати презентацію нових хокеїстів і ігрової форми на сезон
  16. Зробити додаток для мобільних пристроїв з інтерактивною картою ковзанок міста
  17. Створити дитячу версію офіційного сайту
  18. Не забувати про ветеранів
  19. Нарешті записати нормальний гімн

ChelyabinskHockey.Com розбирає тему креативної роботи спортивної організації і пробує безкоштовно допомогти головному клубу Челябінська.

розбирає тему креативної роботи спортивної організації і пробує безкоштовно допомогти головному клубу Челябінська

На початку липня «Трактор» через свій офіційний сайт закликав уболівальників ділитися з клубними піарниками і маркетологами ідеями по роботі з наступними напрямками:

1. Зовнішня інфраструктура арени

2. Внутрішня інфраструктура арени

3. Передматчеве шоу

4. Конкурсна програма (вулиця / фойє / лід)

5. Маркетинг подій

6. Соціальні акції

Як відомо, головна мета будь-якого PR - вивести організацію в маси, зробити її впізнаваною. Яскравий приклад - той самий олдскульний «Витязь», за яким сьогодні так нудьгують багато і якого явно не вистачає всього російського хокею. Свою ідентичність клуб придбав через певні хуліганські акції. Але частіше мова йде саме про впізнаваності в позитивному світлі. Це як раз випадок «Трактора».

У минулому сезоні «Трактор» був певною мірою активний на PR-поле. Клуб узяв шефство над білими ведмедями з челябінського зоопарку, тренувався з боксерами, волейболістками і ватерполісти, катався по місту на рейсовому автобусі, з'їздив в гості до найстарішого вболівальнику, щось готував на кухні і за допомогою приватного блогу 21 грами на Allhockey.ru відмінно обіграв таку історію як 250-й матч в чорно-білому джерсі Дерона Квінта. Плюс закрив сезон грою з уболівальниками.

Але все це було певною мірою традиційно. Очевидно, що «Трактора» є куди рухатися (особливо, у світлі прохання до вболівальників надсилати ідеї), що в цій темі є необмежений простір для зростання. Головне, щоб розум відповідальних за дану роботу був гострим, відкритим до світу і сприйнятливим до всього нового, щоб у всіх зацікавлених осіб було бажання творити і не боятися братися за найризикованіші проекти.

Нижче - кілька прикладів, на основі яких медійні, маркетингові та PR-відділи «Трактора» (а можливо, і інших клубів КХЛ) можуть попрацювати над іміджем і просуванням своєї організації. Отже, що ж «Трактор» може зробити ще?

Відновити візити дітей з дитячих будинків на матчі

Відновити візити дітей з дитячих будинків на матчі

Ще кілька років тому це було обов'язковою програмою, що здійснюється спільно «Трактором» і клубом уболівальників «Трактора». Хокейний клуб виділяв квитки на матчі і організовував спілкування дітей з гравцями, клуб уболівальників вибирав дитячий будинок, замовляв автобус і купував їм на матчі бутерброди, чай, кава та солодощі. В один з таких візитів у вересні 2010-го капітан «Трактора» Віталій Ячменев відразу після матчу запросив дітей в роздягальню! Там вони, по-перше, отримали подарунки з рук гравців, по-друге, вдосталь говорено-переговорено і нафотографировались з ними, по-третє, подивилися, як після матчу в роздягальні працюють журналісти. Тобто на кілька годин вибралися зі свого звичного провінційного маленького світу в світ великої гри.

Чому ця традиція чи не продовжується зараз - велике питання. Адже, по-хорошому, з неї можна зробити цілу програму - по аналогії з тією, що в минулому сезоні використовувалася в «Чикаго». Там в рамках акції #WhatsYourGoal гравці команди зустрічалися з самими звичайними вболівальниками, дітьми та людьми з обмеженими можливостями, втілюючи в реальність їхні мрії. Клуб паралельно здобував собі нових активних уболівальників в певному сегменті.

Оголосити склад на сезон онлайн

Просте і ефективне рішення одного з головних питань міжсезоння - оголошення складу команди. Зазвичай ця тема реалізується (і закривається) новиною на офіційному сайті. І дарма. Навіть з такого, здавалося б, дрібниці можна зробити відмінний проект. Потрібно всього-то, щоб заявка була озвучена першими особами клубу / команди в прямому ефірі. Наприклад, так, як це робив генменеджер збірної Росії Олексій Жамнов перед чемпіонатом світу. Далі вже - деталі. Або це буде місцевий канал (серед них, до речі, розгорнеться неабияка конкуренція за право запросити «Трактор» до себе) і вечірній випуск новин, або - інтернет-телебачення (та ж сама конкуренція), або проста трансляція на офіційному сайті клубу, зробити її технічно досить просто.

Історія підігріє ажіотаж перед стартом сезону, стане зайвим приводом стежити за матчами команди або навіть прийти на стадіон (купити квиток, атрибутику, скористатися іншими послугами). І, в кінцевому рахунку, в ідеалі принесе «Трактора» численні дивіденди (в тому числі, ймовірно і матеріальні).

Згадати про екскурсії по Челябінську для новачків команди

Згадати про екскурсії по Челябінську для новачків команди

Ще одна традиція, яка з невідомих причин відправлена ​​на склад історії. Вона народилася з одного моменту в інтерв'ю футболіста Дініяр Білялетдінова, який розповідав, як його прийняли в «Евертоні». Там насамперед півзахисникові вручили дві великі коробки з літературою та фільмами про клуб і місті. У «Трактор» пішли далі - з 2009 року новачкам команди, які приїжджали до Челябінська вперше, місто показували фанати.

Ідея була проста: щоб гравці, незважаючи на свої хороші контракти, розуміли, куди вони потрапили і за який клуб, за який місто гратимуть. Австрієць Андре Лакос і канадець П'єр Дажене були біля пам'ятника танку на Комсомольській площі, фін Міка Віінанен і американець Дерон Куінто - в самому серці хокейного Челябінська - в школі «Трактор», словак Роман Кукумберг - на виставці військової техніки часів Великої вітчизняної війни в Парку Перемоги . Павло Бойченко та Олексій Кровопусков - гуляли по вулиці Кірова. Хороші ресторани і нічні клуби хокеїстам показували інші, але вони повинні були бачити і історичний Челябінськ, хоч трохи, але відчувати місто.

Хіба болдюкс нецікаво було б побувати в школі «Трактор» і самому пройти по тому короткому шляху від стадіону до під'їзду, за яким кожен день ходив Кузя ?!

Провести відкрите тренування для вболівальників у зручний час

Такі заходи періодично зустрічаються в роботі клубу, але вони в переважній більшості випадків в Челябінську і в інших містах проходять вранці, коли всі вболівальники на роботі, або (якщо справа відбувається в вихідні) - за містом. Відповідно, збирають на трибунах зовсім небагато людей.

Але набагато цікавіше було б зробити так, як зробив невеличкий голландський футбольний клуб «Камбюр». Подивитися за звичайною командної тренуванням (яка була влаштована, звичайно, не в 10 ранку середи) перед не найбільш гучним дербі з «Херенвеном» в лютому цього року прийшли 6000 осіб. З фаєрами, димами і барабанами.

Шість тисяч , Карл!

«Камбюр» - один з аутсайдерів чемпіонату Голландії, його стадіон вміщує 10 тисяч чоловік, а в місті Леуварден, де грає команда, живе близько 100 тисяч.

Або так, як зробили в Баффало, де кілька днів тому на саму звичайну двосторонню гру «Сейбрс» прийшли - увага - 17115 чоловік !

Назвати трибуни іменами великих хокеїстів минулого

Назвати трибуни іменами великих хокеїстів минулого

Всі знають, що арена «Трактор» найближчим часом отримає ім'я великого тренера Валерія Білоусова. Але можна піти і далі - назвати трибуни / сектора іменами великих гравців минулого, закріпити при вході на кожну - відповідну табличку.

На Арені "Трактор" чотири трибуни, розділені на п'ятнадцять секторів. П'ятнадцять кращих гравців в історії можна вибрати голосуванням. Так, при мінімумі витрат клуб створить прецедент для КХЛ, зародить традицію, яка не буде підвладна миттєвим політичним віянням. Вболівальники будуть купувати квитки не просто на сектор Д, ряд 5, місце 46. А на трибуни Геннадія Цигурова і Юрія Шумакова, Сергія Мильникова і Миколи Макарова. Виховуватимуть своїх дітей в цій історії, вплітати свої життя в історію «Трактора», зберігати квитки і спогади. І приходити на Арену ще і ще.

Тему цілком можна розвинути, вписавши на камені підтрибунного приміщення близько роздягальні «Трактора» імена і прізвища всіх гравців, коли-небудь виступали за клуб. Як це зроблено на футбольній «Местальї» в Валенсії.

Створити шоу з підписання контракту з гравцем

Зрозуміло, що контракти КХЛ пов'язані з електронною базою ліги. Зрозуміло, що повідомлення про підписання з'являються на офіційному сайті тільки після проходження контракту по цій базі (правда, майже завжди раніше вони з'являються в ЗМІ). Але це не причина не використовувати такий чудовий інформаційний привід. Для провідних хокеїстів особливо.

Наприклад, такий гравець як Макс Якуцени заслуговує більшого, ніж два рядки на офіційному сайті. З історії його повернення до Челябінська можна зняти справжнє кіно! Ось він приїжджає до арени, заходить до кабінету Сергія Гомоляко, ставить підпис під контрактом, ділиться враженнями - НЕ постановчо, а жваво. Потім проходить в конференц-зал, де його оточують журналісти і закидають питаннями. Це ідеальна історія для періоду без офіційних матчів, для травня і червня.

Провести серію матчів з аматорськими командами в містах області

Провести серію матчів з аматорськими командами в містах області

Ви бачили фільм «Mystery, Alaska», відомий в Росії як «Таємниця Аляски»? Якщо немає, обов'язково подивіться. Коротенько його сюжет такий: головна пристрасть жителів маленького містечка Містері на Алясці - хокей. Щосуботи на замерзлому ставку проходять матчі, навколо яких, як і навколо команди, зрозуміло, безліч обговорень. Цю історію перетворює в статтю великий глянцевий спортивний журнал, після чого на ставок приїжджають зіграти виставковий матч самі «Нью-Йорк Рейнджерс»!

Хіба «Трактор» не може піти по цьому ж шляху і влаштувати тур по Аше, Сіму, Озерськ, Чебаркуль та іншим містам області в умовні вікна на матчі збірних або вже після сезону, в березні ?!

Адже це дуже вигідно з усіх точок зору. Такі матчі дозволять клубу придбати нових уболівальників на місцях (в тому числі тих, хто не може приїжджати в Челябінськ), дати старт проекту фан-клубів на місцях, заробити на атрибутиці (особливо, якщо випустити спеціальну лінійку до туру), і приверне до команди по-справжньому велика увага. Елементарно, «Трактор» просто буде першим в КХЛ, хто зіграє на такий сміливою темі! Зрештою, в місті у клубу в общем-то немає конкуренції і не треба боротися за увагу уболівальників / споживачів. Розширення в область - це варіант виходу на нові ринки.

Запросити журналіста з федерального ЗМІ пройти з командою передсезонний збір

Запросити журналіста з федерального ЗМІ пройти з командою передсезонний збір

Далеко ходити / їздити / літати не треба - це зробила «Сибір» в першій половині липня. PR-команда Марії Левінські запросила до Новосибірська журналіста «Спорт-Експресу» Марата Сафіна. Міцного чоловіка з давньою мрією пройти справжній передсезонний збір. Разом Марат і «Сибір» за два тижні зробили кращий передсезонний проект в КХЛ. Марат тренувався нарівні з іншими гравцями команди Андрія СКАБЕЛКА АНДРІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ, а після тренувань - писав розкішні тексти про свій досвід. «Сибір», витративши сущі копійки (на переліт журналіста і номер в готелі), отримала чудовий PR клубу на одній з провідних спортивних медіа-майданчиків Росії.

Шкода, що цього не зробив «Трактор». Втім, попереду ще місяць передсезонної роботи, та й паузи в чемпіонаті будуть довгими. Це час варто використовувати. Навіть хоча б просто запросивши одного-двох журналістів пожити з командою. А якщо потрібен буде людина, здатна витримати навантаження тренерського штабу Андрія Николишина, у нас вже є кандидат для «Трактора» - кращий челябінський спортивний журналіст, який працює в Москві - Семен Галькевич.

Знайти розкішну дівчину в якості ведучої «Трактор-ТВ»

Знайти розкішну дівчину в якості ведучої «Трактор-ТВ»

У медійну структуру клубу є один підрозділ, до якого ні у кого не може бути взагалі ніяких питань - «Трактор-ТВ». Ці хлопці з аутсорсингу роблять по-справжньому якісний і затребуваний контент з хорошими рейтингами. Але і їх торт може прикрасити яскрава і смачна вишня - життєрадісна ведуча з великими очима. На додаток до вже існуючої бригаді клубного телебачення.

Дівчата в чоловічих командах завжди створюють особливу атмосферу. Це давно зрозуміли в Італії, де футбольної аналітикою на телебаченні займаються не тільки колишні гравці і професійні журналісти, а й професійні моделі. І взагалі цю ідею використовують багато. наприклад, «Ліверпуль» або «Ювентус» . Плюс до всього, на реалізацію цієї ідеї клубу не потрібні мультимільйонний доларів. Провідну можна знайти в одному з університетів міста, робота буде для неї відмінною практикою, можливістю заявити про себе, зробити ім'я на майданчику «Трактора».

Проводити гравця з клубу так, як «Нью-Йорк Янкіс» і MLB проводили Дерека Джітер а «Ліверпуль» - Стівена Джеррарда

У Челябінську, на жаль, дуже часто «оригінально» прощалися зі своїми провідними хокеїстами (до речі, і не тільки хокеїстами). Але насправді імідж клубу складається і з таких ось історій теж. Розлучатися - при будь-якому бекграунд сторін - теж треба вміти. Яскравий приклад (причому, і маркетинговий в тому числі), як це треба робити, показали всьому світу легендарний бейсболіст Дерек Джітер і його не менш легендарний клуб «Янкіс». Сезон 2014 став останнім для Джітер в кар'єрі в MLB. Зрозуміло, що ця тема була обіграна всіма можливими способами (в тому числі в спеціальній лінійці атрибутики), на її основі були продані тисячі квитків і десятки годин реклами. Але найбільш емоційним в фіналі Джітер став півторахвилинний ролик його прогулянки по Бронкса - району, де базуються «Янкіс» - і спілкування зі звичайними людьми.

Відео, в кінці червня отримало золотого канського лева, було створено агентством TBWA \ Chiat \ Day під маркою Gatorade, яка контролює до 75% ринку спортивних напоїв в Америці. Пісню «My way» Френка Сінатри вибрав сам Джітер. Відмінний подієвий маркетинг, чи не так ?!

І здається, що, наприклад, для Гарнетта «Трактор» міг зробити щось схоже. Плюс пам'ятне джерсі на прощання і спільні дружні фотографії з керівництвом, тренерами та партнерами. Посмішки, відео, клацання фотоапаратів - спасибі, удачі в подальшій кар'єрі, Челябінськ тебе пам'ятає. І ніхто б нічого потім тижнями не обговорював.

З Квінта все повинно бути інакше. З Чистовим, Поповим і Глінкіна в майбутньому - само собою теж. Для кого-то з них «Трактор» обов'язково зробить такий же душевний фільм, який «Liverpool» зняв про свого капітана Стівена Джеррарда. Він грав в системі клубу з 8 до 34 років, а цього літа переїхав в Америку.

Викупити смугу в газеті і звернутися до суспільства

Уявіть ситуацію. Весна 2014 року. «Трактор» не підписує новий контракт з Валерієм Білоусовим. Ви знаєте, це неймовірно фантастичний інформаційний привід для всіх медійних служб клубу, шанс виступити не просто з фінальним текстом, але зробити це красиво. Наприклад, у найпопулярнішій газеті міста. Або навіть країни.

Так зворушливо свою історію розставання оформив нападник Патрік Шарп з все того ж «Чикаго» (Артемію Панаріну, чесне слово, дуже пощастило з першим клубом в НХЛ, Коркинский хлопець немов відлітає в іншу галактику). Після того, як Шарп був обміняний в «Даллас», він викупив смугу в «Chicago Sun» , Щоб попрощатися з уболівальниками.

«Це місто дуже багато значить для мене і моєї родини. Три виграних Кубка Стенлі. Народження Меделін Грейс і Седі Еллен. Нескінченні спогади від уболівальників, друзів і партнерів по команді. Чикаго став для сім'ї Шарп будинком. Спасибі вам".

Як думаєте, ось ці його слова підтримають і без того неймовірно позитивну атмосферу навколо клубу в місті?

Це, до речі, дуже популярна тема в професійному спорті. Так робили футбольний тренер Роберто Манчіні в 2013-му, прощаючись з «Манчестер Сіті»; баскетболіст Таддеус Янг в 2014, прощаючись з «Філадельфією Севенті Сіксерс», і в тому ж році футболіст «Саутгемптона» Адам Лаллана. А в травні 2015 го знаменитий канадський хокейний тренер Майк Бебкок, підписавши контракт з «Торонто» викупив смугу в п'ятничному випуску видання «Detroit Free Press», щоб висловити свою повагу вболівальникам команди. Бебкок провів в Детройті десять років, щорічно виводив «Ред Вінгс» в плей-офф, а в сезоні 2007/08 виграв з командою Кубок Стенлі.

Зіграти в формі, розробленої уболівальниками

Зіграти в формі, розробленої уболівальниками

У квітні цього року відмінний приклад соціального PR продемонстрував футбольний клуб «Редінг» з першого англійського дивізіону. Команда зіграла один матч у формі, дизайн якої зробив 14-річний фанат. Хлопця звати Райан Дьювел, у нього важка форма м'язової дистрофії, через яку він погано рухається і змушений використовувати інвалідну коляску. В рамках одного з шкільних проектів він намалював форму, яка так сподобалася капітану команди Джем Караджану, що той запропонував в ній зіграти офіційний матч. Ідея була реалізована. Після матчу футболки виставили на аукціон, всі виручені кошти пішли школі Райана Дьювела.

Подібна історія відмінно лягла б і на челябінську хокейну грунт. У «Трактора» безліч активних прихильників, талановитих в самих різних областях. Здається, багато хто захоче придумати своїй улюбленій команді форму, а команда цілком може зіграти в ній один матч - наприклад, новорічний.

Розшіріті теріторію актівації глядачів в дні матчів

Зазвічай в дні матчів всі заходи по актівації глядачів відбуваються Всередині арені. Але, здається, Варто подивитись на процес ширше и спробуваті регулярно використовуват зовнішню теріторію. У Челябінську в минулому році це сталося рівно один раз - на відкритті сезону. Але в чемпіонаті все-таки не один і не два домашні матчі, а за тридцять. І в кожен з цих днів можна робити перед ареною щось на зразок ярмарку, на якій клуб може просувати різні свої ідеї і навіть заробляти. Як це здійснюється в Давосі під час Кубка Шпенглера. Там перед палацом заливається невеликий каток для всіх бажаючих, а також працює лоткова торгівля атрибутикою, продається їжа, пиво і глінтвейн. Зрештою, потрібно розуміти, що до арени в дні матчів можуть приходити не тільки власники абонементів і квитків. Але і ті, хто не потрапляє на трибуни. Ті, хто теж може допомогти створити такий необхідний «Трактора» святковий антураж навколо хокею.

А ще важливо розуміти, що як вболівальники, так і прості люди можуть приходити до арени, щоб гуляти і займатися спортом. І якщо на території арени буде умовний доглянутий парк і, наприклад, майданчик для занять Workout, то це буде дуже добре.

Організувати віртуальний тур по клубному музею

Все просто. Навіть дуже. У «Трактора» відмінний музей, але вболівальники клубу живуть не тільки в Челябінську. І, скоріше за все, мало хто відмовиться від того, щоб на офіційному сайті чорно-білих зануритися в багату історію місцевого хокею з допомогою спеціального туру. Всього-то й треба - зробити невеликий відео-серіал, в кожній частині якого одна із зірок команди разом зі співробітником музею розповідатимуть уболівальникам про старі добрі часи. Крім усього іншого, цю ідею можна і монетизувати. Навряд чи хоч хтось пошкодує умовні п'ятдесят рублів, щоб подивитися в інтернеті, як Андрій Попов, Станіслав Чистов або, наприклад, хтось із ветеранів розповідають про фрагментах історії «Трактора».

Влаштувати презентацію нових хокеїстів і ігрової форми на сезон

Влаштувати презентацію нових хокеїстів і ігрової форми на сезон

Колись «Трактор», до речі, вже займався цим. У серпні 2007 клуб (вперше в Челябінську) провів презентацію свого гравця - чеського новачка Марека Ворел. У вересні 2008 - в одному з найкращих готелів міста - представив нову форму за допомогою керівництва і гравців команди (одним з яких був Андрій Николишин), а також представив новачка Олега Квашу.

Що дають подібні акції? По-перше, гравці отримують можливість відчути себе особливими, що в ідеалі повинно найкращим чином відбиватися на їх сприйнятті хокейного процесу, себе в ньому, має підвищити відповідальність і віддачу в тренуваннях і офіційних матчах. По-друге, не дають ЗМІ, а через них - місту і країні - забути про існування клубу. Мінусів у цій темі немає взагалі. Плюсів - неймовірна кількість.

Зробити додаток для мобільних пристроїв з інтерактивною картою ковзанок міста

Світ все більше занурюється в інтернет, і з кожним днем ​​все складніше знайти людину, яка не могла похвалитися тим чи іншим мобільним додатком. «Трактора» варто йти в ногу з часом і розвиватися саме в цьому напрямку.

У клубу вже є мобільна версія офіційного сайту, але потрібно йти далі, придумувати і реалізовувати різні спецпроекти в цій області. Наприклад, такий - додаток з інтерактивною картою ковзанок Челябінська з їх координатами і докладним розкладом / часом роботи. Ця ідея для спільного втілення з федерацією хокею міста, нічний хокейною лігою і фінансовими партнерами. Очевидно, що вона буде затребувана, тому що кількість любителів, що займаються на різних рівнях хокеєм в Челябінську, обчислюється сотнями. Уявіть, наскільки це було б зручно - мати в своєму гаджеті таке ось додаток, що дозволяє спокійно знайти вільний лід на той чи інший день.

Створити дитячу версію офіційного сайту

Створити дитячу версію офіційного сайту

Якщо спортивна організація розглядається не тільки як соціальний, але в першу чергу як бізнес-проект, то їй обов'язково потрібна дитяча версія офіційного сайту.

У Росії ця ідея реалізована в Санкт-Петербурзі (ну, звичайно), причому, відразу двома клубами - «Зенітом» і СКА ( Ну звичайно ж ). І її мета кристально ясна: діти - це, можливо, найважливіша категорія вболівальників команди в плані споживання продукту, вони є головною ланкою в ідеї сімейного походу на хокей, саме їм купують їжу, атрибутику і так далі. Зрештою, діти - потенційні нові активні вболівальники команди. З ними потрібно працювати в першу чергу. Не тільки на стадіоні під час матчів, але і в інтернеті - в 2015 році особливо.

Ця робота обов'язково повинна бути пов'язана з грою. Дитячі сайти спортивних організацій наповнені різного роду інтерактивом, адаптовані під дитяче сприйняття реальності (в тому числі за мовою), дозволяють дитині відкривати для себе світ (не тільки хокею / футболу, до речі) через гру. Це не те, що потрібно «Трактора»?

Скоро у челябінського клубу з'явиться новий офіційний сайт. Наступною великою роботою повинна стати його дитяча версія.

Не забувати про ветеранів

Це, скоріше, додаткова ідея до вже існуючої роботі. ChelyabinskHockey.Com закликає «Трактор» діяти в ній більш активно. Як можна частіше витягувати ветеранів клубу з їх шкаралупи в будь-яку діяльність: через спільні акції, через інтерв'ю в федеральних ЗМІ, через можливі лекції про челябінському хокеї для школярів і студентів. Ті, хто робив «Трактора» ім'я, цього більш ніж заслуговують.

Зрештою, у всіх на виду то, як московське «Динамо» привернуло до щоденної роботи свою легенду Олександра Мальцева. І звичайно, у всіх на виду то, як «Детройт» розвиває історію Володимира Константинова, який став інвалідом після автомобільної аварії в червні 1997.

З чого можна почати «Трактора» тут - з візиту до одного з найсильніших захисників в своїй історії Валерію Пономарьову, що займає з 601 матчем третє місце в списку найбільш грали хокеїстів чорно-білих за 67 років.

Нарешті записати нормальний гімн

У різний час абсолютно різні люди створювали абсолютно відмінні один від одного музичні продукти для «Трактора» і пропонували зробити їх гімном клубу. Чи не прижилося нічого. Ні творчість співака-самоучки Апокін, ні творчість «Аріеля». І те, що не прижилося - адже головний показник. Ні те, ні інше, ні третє, ні десяти лягло в серця трибун так, щоб назавжди стати реальним гімном клубу. Таким, яким для всього футбольного Ліверпуля є «You`ll never walk alone»:

When you walk through the storm

Hold your head up high

And do not be afraid of the dark

At the end of the storm

There's a golden sky

And the sweet silver song of the lark

Walk on through the wind

Walk on through the rain

Though your dreams be tossed and blown

Walk on, walk on

With hope in your hearts

And you'll never walk alone

You'll never walk alone

Walk on, walk on

With hope in your hearts

And you'll never walk alone

You'll never walk alone

Хіба це не прекрасні і не великі слова?

Коли ти йдеш крізь бурю,

Іди з високо піднятою головою,

Не бійся темряви,

Адже після бурі

Ти побачиш золоті небеса

І почуєш ніжну пісню жайворонка

Вперед крізь вітер

Вперед крізь дощ

Незважаючи на перешкоди

І перешкоди

вперед

В перед

З надією в серці

І ти ніколи не будеш самотній на своєму шляху

Ти ніколи не будеш самотній на своєму шляху

А тепер повернемося до Челябінська. У минулому році тут під виглядом гімну «Трактора», на жаль, звучало недоладне і жахливе з точки зору російської мови і здорового глузду ось це:

Над льодовій арені мить дзвінкої тиші.

Перед стартом неодмінно помолитися все повинні.

Перед жаркою атакою під ковзанами холоне лід

Ключки схрещені, як шпаги, шайба кинута! Вперед!

«Трактор». Челябінськ. Росія - немає для нас вище слів!

«Трактор». Челябінськ. Росія - Віра. Надія. Любов, кохання!

Нам вболівальники як брати. З ними сутичка дарма

Ми свою назву «Трактор» в життя з гордістю несемо.

Ми - могутня машина, нас не дарма назвали так

Якщо є на те причини - були «Трактор», станемо танк!

«Трактор». Челябінськ. Росія - немає для нас вище слів!

«Трактор». Челябінськ. Росія - Віра. Надія. Любов, кохання!

Ми на льоду трохи боги, дехто - трохи біс

У хокею правил багато, Але всього понад честь,

Входить в зону, вводить шайбу. Влучний пас на правий край,

За Росію, за Челяба. Гей фанати, допомагай!

«Трактор». Челябінськ. Росія - немає для нас вище слів!

«Трактор». Челябінськ. Росія - Віра. Надія. Любов, кохання!

Це об'єктивно дуже погано. Це дуже погано, як не крути: молитви, боги і демони, «були« Трактор », станемо танк», сутички з уболівальниками. Жодного разу навіть не було натяку на те, щоб вболівальники співали цю пісню. І її просто ніколи більше не треба слухати. На відміну, наприклад, від «Простий пісні про СКА» , Спільно створеної пітерським клубом і групою IOWA.

Що ж робити «Трактора»? Звернути пильну увагу на свою власну історію та історію міста. З не самого далекого минулого, між іншим. Витратити час на дослідницьку діяльність в інтернеті і публічній бібліотеці, зіставити всі необхідні дані і знайти, наприклад, чудову пісню на слова Льва Рахліс «Легендарний Танкоград»:

Протрубили знову труби,

Труби тих далеких днів ...

Встали люди, встали долі,

Встали в пам'яті моїй.

У тому далекому сорок першому

Година за годиною, день за днем

З вогню, металу, нервів

Грозний місто був народжений.

Танкоград, Танкоград.

Легендарний Танкоград!

Це місто сну не відав

І втоми не знав.

Він в тилу кував перемогу

Славу Батьківщині кував.

І, змітаючи всі перешкоди,

Хоч як би був шлях важкий,

З добровольчої бригадою

Пів-Європи він пройшов.

Танкоград, Танкоград.

Легендарний Танкоград!

Позаду залишилися роки,

Що гриміли, як набат,

Позаду залишився місто -

Бойовий наш Танкоград.

Він на карті не позначений,

Та й немає його зараз ...

Тільки місто цей вічний,

Він живе в серцях у нас,

Танкоград, Танкоград.

Легендарний Танкоград!

Домовитися з правовласниками. Записати в студії або використовувати стару запис (З музикою Євгена Гудкова). І запропонувати вболівальникам в якості гімну вже на Кубку губернатора.

***

Ясно, що ці пункти - тільки маленька частина того, що можна зробити в зазначеній темі. Цей список можна розвивати до нескінченності. Цю роботу можна реально продовжувати в режимі 24/365.

Можна покликати хокеїста позажігать весь матч на фан-сектор, зробити інтернет-листівки до кожної окремої грі, запускати різні літературні серіали (наприклад, інтерв'ю з ветеранами челябінського хокею або наш серіал про легіонерів «Трактора») і активувати їх в рамках локальних ЗМІ та навіть рекламних партнерів; зірки команди можуть вручити абонементи першим десяти купили, в Челябінську можна зробити Стіну хокею, за подобою тієї, що є в Квебеку.

Зробити можна ще дуже і дуже багато.

фото: juventus.com , chelyabinskhockey.com , hctraktor.org (3,9), chelyabinskhockey.blogspot.ru , kinopoisk.ru , vk.com/hcsibir1962 / Ніна Семашко, lfctour.com , twitter.com/ReadingFC , Скріншот сайту kids.fc-zenit.ru

ChelyabinskHockey.Com 2015

Підтримати проект EST.1947

1947

Отже, що ж «Трактор» може зробити ще?
Хіба болдюкс нецікаво було б побувати в школі «Трактор» і самому пройти по тому короткому шляху від стадіону до під'їзду, за яким кожен день ходив Кузя ?
Хіба «Трактор» не може піти по цьому ж шляху і влаштувати тур по Аше, Сіму, Озерськ, Чебаркуль та іншим містам області в умовні вікна на матчі збірних або вже після сезону, в березні ?
Відмінний подієвий маркетинг, чи не так ?
Як думаєте, ось ці його слова підтримають і без того неймовірно позитивну атмосферу навколо клубу в місті?
Що дають подібні акції?
Це не те, що потрібно «Трактора»?
Що ж робити «Трактора»?