Полезные материалы

"Батько" кишинівської "Платини" - про хокей в Молдавії

Ви чули що-небудь про молдавському хокеї? Можливо, тільки в старих радянських анекдотах про поїздки товариша Брежнєва в сонячне місто Кишинів. Але все в тому ж Кишиневі п'ять років тому знайшлася людина, яка перевернула уявлення своїх співвітчизників про це нетрадиційному для субтропічній Молдавії виді спорту. Творець і президент молодіжного клубу «Платина» Сергій Чобану - про втілення ідеї його життя, зустрічі з Володимиром Путіним, а також примирення Молдавії і Придністровської республіки за допомогою спорту.

- Як у вас народилася ідея створити хокейну команду в країні, де навіть зі штучним льодом завжди була сутужно?
- Хокею в Молдавії не було в принципі - ні за радянських часів, ні в її сучасній історії, але мені ще з дитинства полюбився цей вид спорту. Грали з хлопцями у дворі, не думаючи ні про яке професійному рівні. Я просто любив хокей, люблю його і, напевно, буду любити, поки я живий. В один прекрасний день я зрозумів, що хотів би культивувати хокей в нашій країні.

- Ця думка народилася спонтанно?
- Багато в чому завдяки моєму синові: зараз йому вже 11 років, а тоді було всього 5. Він тоді зізнався мені, що дуже хотів би зайнятися хокеєм, хотів би тренуватися, і ось тоді я задумався над цим питанням. Через деякий час ми почали запрошувати в Молдавію тренерів, які допомогли нам відкрити перші секції.

- Їхали охоче?
- Чи зверталися на перших порах в вашу федерацію хокею, вони нам поставляли наставників. Першовідкривачем став Олександр Ульянкіної, який приїхав вже зі своїми хлопцями з Росії, потім добрався до Молдавії Володимир Піменов з Новочебоксарска. Потихеньку діти почали збиратися, ми вирішили залучати на трибуни глядачів, народ підтягнувся, хокей їм сподобався, і ось так все пішло.
Через деякий час запросили ще двох фахівців - Юрія Бондарєва з Омська і Ігоря Глєбова з Брянська, який

Через деякий час запросили ще двох фахівців - Юрія Бондарєва з Омська і Ігоря Глєбова з Брянська, який

ХК "Платина" (Кишинів)

створив молодіжну команду для участі в чемпіонаті Румунії U-18. За країні пішов чутка, мовляв, в Кишиневі з'явилася хокейна дружина. Підключили пресу, телебачення, і батьки стали активно віддавати своїх дітей в хокейну секцію.

- Чемпіонат Румунії з рівнем МХЛ-Б можна порівнювати?
- Ви що, це не обговорюється, хоча виступати там було приємно - ми здобули свою першу велику перемогу, випередивши всіх своїх суперників у чемпіонській гонці.

- Якщо говорити про роботу школи, вихованців «Платини» вже можна побачити у великому хокеї?
- Звичайно, правда, багато хто з них виїхали розвивати свої навички в Росію. Наприклад, наш хокеїст Артем Попков (1998 року народження) намагається прокласти собі дорогу у великий хокей в «Салават Юлаєв», є наші хлопці і в Донецьку, і в Ступинском «Капітана», і навіть в Нижньокамську. Батьки цих хлопців хочуть, щоб їхні діти в майбутньому виросли в справжніх майстрів і порахували, що в Молдавії їх розвиток просто неможливо. Після масового від'їзду хлопців я сказав, що в будь-якому разі не відступлю від своєї мети, і почав бити в усі дзвони.

- У Молдові грошей же не було зроду, а вже на загадковий хокей поготів. Де шукали підтримки?
- Намагалися знайти допомоги в Росії, відгукнулися добрі люди, яким небайдужий наш вид спорту, і вони допомагають, підтримують нас і до цього дня, але зробити це було зовсім непросто.

- Приблизно півроку тому керуючий директор МХЛ Дмитро Єфімов зізнався, що з усіх клубів-новачків групи «Б» «Платина» вела себе наполегливіше всіх. Скільки кіл пекла вам як керівнику команди довелося пройти, щоб Кишинівська дружина дебютувала в Молодіжній лізі?
- Два роки! Два роки, які здалися вічністю. Протягом цього значного терміну я домігся зустрічі директора з розвитку МХЛ Сергія Яковлєва з вищим керівництвом Молдавської республіки. Його приймали у себе в кабінетах виконуючий обов'язки президента Молдови, голова уряду, наш міністр спорту. Підсумком цих зустрічей став лист в.о. президента Молдавії тодішньому президенту Російської Федерації Дмитру Медведєву з проханням посприяти розвитку хокею в нашій республіці.

- Дійсно, виконана величезна робота.
- Так, у мене до цих пір в спеціальній таткові зберігається вся історія листування, всі важливі документи.

- Так, у мене до цих пір в спеціальній таткові зберігається вся історія листування, всі важливі документи

ХК "Платина" (Кишинів)

Насправді, брали нас в лігу важкувато, з небажанням, але побачивши наше бажання, наше прагнення, наш серйозний підхід до справи, керівники МХЛ все ж дали «Платіні» зелене світло.

- Перші особи держави з фінансуванням команди допомагали?
- Ви що, ніхто не дав ні копійки, керівництво Республіки Молдова не зацікавлене в розвитку виду спорту на території країни. Довелося самотужки шукати підтримки і відправляти листи у високі кабінети російської влади, в тому числі я звертався особисто і до Володимира Путіна.

- Напрошується питання: яка користь Росії допомагати Молдові у розвитку хокею?
- А я вам скажу. Це стратегічно важливий політичний проект, адже допомагаючи нам, російська влада простягають руку допомоги всьому молдавському народу. В остаточному підсумку, після звернень до міністерств закордонних справ і спорту, я особисто зустрівся з Володимиром Путіним на фестивалі аматорського хокею в Сочі.

- Протиснутися крізь натовп охорони першої особи держави не так-то просто. Як вам це вдалося?
- Знайшлися люди, які допомогли організувати цю коротку зустріч, що визначила вектор розвитку нашого клубу.

- Допомога в кінцевому підсумку була знайдена?
- Так, саме в Росії. Нам сприяють люди доброї волі, люди віруючі, люди розуміють, що через даний вид спорту можна перевернути уявлення про країну і навіть світі. Також ми зв'язалися з представниками «Газпрому», який має дочірні підприємства на території Молдавії, і наші прохання були почуті. Я зустрічався з Олександром Медведєвим, і домовленість про фінансовому сприянні «Платіні» була досягнута.

- Взагалі, часто молдавські чиновники звертаються за допомогою до Росії?
- Постійно, нам дуже важко домогтися якогось прогресу без великого стратегічного партнера. Народ дуже цінує, що робить для розвитку Молдавії, для нашої молоді, для зростання рівня життя братська нам країна, це видно неозброєним оком.

- Ще одне питання - географічне місце розташування команди. Юридично «Платина» є кишинівським клубом, але виступає в Тирасполі.
- Відповідь дуже проста: в Кишиневі просто немає такого льодового палацу, в якому було б не соромно прийняти клуби Молодіжної хокейної ліги. Зараз я шукаю інвесторів для того, щоб звести в столиці нашої республіки сучасну арену, розраховану як мінімум на п'ять тисяч глядачів. Це була б бомба! Запевняю вас, навіть на матчі МХЛ-Б стадіон був би битком!

- А зараз як йдуть справи з відвідуваністю?
- У Тирасполі завжди повний зал, правда, арена розрахована всього лише на 1100 місць, але я повторюся, місцеве населення із задоволенням би ходило на матчі «Платини» - можливості немає. Якби хтось із російських компаній відгукнувся на це прохання, жителі Молдови ніколи б не забули про цей крок допомоги. Зараз ми все частіше і частіше замислюємося про створення союзної держави, і якби великий каток

Зараз ми все частіше і частіше замислюємося про створення союзної держави, і якби великий каток

Сергій Чобану

був побудований, весь молдавський народ обожнював Росію і її чуйних громадян. На жаль, своїми силами ми не зможемо звести споруду такого масштабу.

- Існує один неприємний момент - по суті, ваша країна зараз є дві розрізнені частини. Одна частина населення вважає себе жителями Молдавії, інші ратують за суверенітет Придністров'я. Як в такому випадку можливо виступ «Платини» в столиці цієї самої невизнаної республіки?
- Скажу так: ми об'єднуємо два цих берега - лівий і правий. Я не повинен про це говорити, але багато людей звертаються до мене зі словами подяки і називають єдиною людиною, яка не побоялася в Придністров'ї підняти прапор Молдови і зіграти в Тирасполі молдавський гімн.

- Невже конфлікт між Тирасполем і Кишиневом настільки напружений?
- Так, політична ситуація залишає бажати кращого, але мені як президенту хокейного клубу ні там, ні там ніхто не заважає і палиці в колеса не вставляє - домовляємося з усіма. Я ж не політик, ми займаємося благою справою: це ж спорт, це діти, це пропаганда здорового способу життя. Завдяки нашій команді люди проявляють зацікавленість до Молдавії в цілому.
Інший аспект - фінансовий. До нас приїжджають інші клуби, а разом з ними і гравці, і батьки, і інші родичі. Всі вони щось та витратять на території Придністровської республіки, а це вже добре. Нехай це небагато, але все ж фінансовий приріст ми маємо. А уявіть, якби ми почали розвивати і інші види спорту? Бюджет країни отримував би величезний прибуток від приїзду 30-40 команд!

- Вас можна буквально миротворцем назвати!
- Ви знаєте, я вам більше скажу. Нас вже навіть на кордоні все знають - і митники, і військові, і органи внутрішніх справ. Ми вже навіть коли в'їжджаємо на територію Молдавії, що не заповнюємо ні міграційних карток, ні інших документів, до «Платіні» особливе ставлення. Ми всіх запрошуємо на ковзанку! Спорт об'єднує будь-які категорії населення.

- Від важкої політичної ситуації хотілося б перейти до спортивного аспекту. Як вам вдається залучити гравців в не найбільш придатну для нормального життя країну?
- Три роки тому в Кишиневі рівень хокеїстів з Росії був неймовірно низький, вони навіть і не могли мріяти про МХЛ, їхати дійсно ніхто не хотів. Але ми створили їм всі умови - і в побуті, і на льоду. І, навіть йдучи з команди, хлопці були задоволені часом, проведеним в Молдавії. Один передав другому, другий третьому - так і потекла інформація про «Платіні».
Зараз до нас приїжджають не тільки з Росії. Активно цікавляться нашим клубом хокеїсти з Чехії, Словаччини, Білорусії, Казахстану. Багато тут вже навіть сім'ї створили і вирішили залишитися в Молдові назовсім. Гравці не мають ніяких проблем, жодна людина в жаху ще не втік (посміхається).

- Якщо говорити про результати минулого сезону, то вони для «Платини» були гнітючими. Хокеїсти з Молдавії зуміли здобути лише одну перемогу в 40 матчах регулярного чемпіонату. Засмутилися?
- У минулому сезоні для мене головним завданням було участь в першості МХЛ, ніяких спортивних цілей команда не мала. Нам був необхідний час, щоб озирнутися, зрозуміти, на що ми можемо розраховувати в такій компанії. Зараз же я вам з упевненістю можу заявити, що наступної весни «Платина» стане чемпіоном! І це не жарт.

І це не жарт

ХК "Платина" (Кишинів)

Я дійсно вірю в це, команда зміниться до невпізнання, команда буде боротися тільки за перше місце в групі «Б».

- Селекційна робота вже почалася?
- Вона практично закінчена. У минулому році через дефіцит фінансів ми не могли дозволити собі тих тренерів, яких би хотіли бачити в нашому розташуванні. Уже зараз перегляд в «Платіні» пройшло більше 40 чоловік, поки що залишилися 26 хокеїстів, які почали підготовку до нового сезону.
Крім того, ведеться робота і в самому льодовому палаці, правда, ніхто не хоче нам допомогти - ми разом з моїми друзями самі відшукали грошей на систему «відео-гол», самі встановили нове інформаційне табло.

- Іноді не спадає на думку все кинути і забути про ці постійні проблеми?
- Ні, ми робимо велику справу для всього молдавського спорту, для людей. У найближчі років 10 я навіть і не буду мріяти про якісь великих перемогах наших хокейних команд. Я не з тих людей, які приходять в хокей заради власного благополуччя, заради того, щоб набити собі кишені. В першу чергу мені важливо, щоб хлопці, які зараз виступають під нашими прапорами, перейнялися ідеєю, щоб вони стали людьми, справжніми чоловіками. Це першочергове завдання спорту!

- Після невдало проведеного сезону приватні інвестори не відвернулися від «Платини»?
- Ні, скоріше навпаки, підтримка стане більш відчутною. Вони зрозуміли, до чого ми ведемо команду. Ми почали роботу в льодовому палаці - відшукали грошей на систему «відео-гол», встановили нове інформаційне табло, поставили додаткове освітлення. Також поліпшили житлові умови нашим хокеїстам. У найближчому майбутньому почнемо будівництво власної бази. Тепер я з упевненістю можу сказати, що наші хлопці мають все для демонстрації високих спортивних результатів. «Платина» живе не гірше інших клубів, які не мають покровителя у вигляді команд КХЛ або ВХЛ.

- Чи не було у вас думки об'єднати свої зусилля з керівництвом тираспольського футбольного клубу «Шериф», що є флагманом молдавського спорту? Все ж грошей в клубі трохи більше.
- Думка-то була, але відгуку я там не знайшов. Директор команди сказав мені, що йому проблем вистачає і в футболі, тому діалог у нас якось не задався.

- Як команда буде готуватися до сезону в залишився до початку регулярної першості місяць?
- В кінці серпня в Тирасполі пройде досить представницький за іменами передсезонний турнір - меморіал Володимира Крутова, іменем якого названа наша дитячо-юнацька школа. До нас в гості приїдуть «Сталеві Лисиці», «Білі Тигри» з Оренбурга, недавно створене петербурзьке «Динамо», а також угорський «Патріот» і ще молодіжна команда з Праги.

- А чому ДЮСШ була названа саме на честь Володимира Крутова?
- Я був особисто знайомий з цією прекрасною людиною, і він перейнявся нашою ідеєю популяризації хокею в Молдавії. Він неодноразово приїжджав до нас, бачив своїми очима, що ми намагаємося зробити для хокею, і постійно підтримував мене як президента «Платини». Говорив, мовляв, Сергій, не можна здаватися, потрібно завжди йти до своєї мети і рухатися постійно вперед. Володимир Крутов хотів приїхати до нас, провести кілька майстер-класів для наших дітей, але його несподіваний відхід з життя порушив всі його плани. Саме тому ми вирішили увічнити його ім'я, назвавши на честь Крутова нашу дитячу школу, а також встановивши перший пам'ятник цій великій хокеїстові!

Володимир Путін і Сергій Чобану

Ви чули що-небудь про молдавському хокеї?
Як у вас народилася ідея створити хокейну команду в країні, де навіть зі штучним льодом завжди була сутужно?
Ця думка народилася спонтанно?
Їхали охоче?
Якщо говорити про роботу школи, вихованців «Платини» вже можна побачити у великому хокеї?
Де шукали підтримки?
Скільки кіл пекла вам як керівнику команди довелося пройти, щоб Кишинівська дружина дебютувала в Молодіжній лізі?
Перші особи держави з фінансуванням команди допомагали?
Напрошується питання: яка користь Росії допомагати Молдові у розвитку хокею?
Як вам це вдалося?