Полезные материалы

Як розробити коліно після травми меніска

Лікування пошкодження меніска тільки хірургічне. Після травм меніска або операції потрібна реабілітація. Головними завданнями цього періоду є відновлення координації руху, рухливості пошкодженого суглоба, створення позитивного настрою, а також відновлення м'язової маси і сили. Так як розробити коліно після травми меніска?

Що є найефективнішими методами

Після травми меніска ефективним методом розробити коліно є СРМ-терапія (безперервна пасивна мобілізація). Суть цього методу полягає в тому, що плавно, у великій кількості відтворюються цикли згинання та розгинання суглоба із заданою амплітудою, швидкістю і силою рухів. Зараз розроблені такі прилади СРМ-терапії, що пацієнт легко впорається сам з їх управлінням і може розробляти коліно в домашніх умовах.

Ефективність впливу СРМ-терапії обумовлена ​​ще й тим, що для кожного пацієнта підбирається індивідуальна програма реабілітації. Така терапія дозволить зберегти і розробити ваш колінний суглоб, що не змушуючи відчувати при цьому втома, дискомфорт і біль. Ще один плюс - сеанс розробки коліна може бути значно довше. А значить і відновлення коліна після травми відбудеться швидше. СРМ-терапію можна починати значно раніше, ніж різні активні вправи для відновлення функцій коліна. Це, в свою чергу знижує ризик ускладнень (загроза тромбоемболії - закупорка артерії, утворення тромбів в судинах).

Лікувальна гімнастика після травми меніска залежить від того, скільки часу минуло після оперативного лікування і які вже заняття проводилися. ЛФК (лікувальна фізкультура) - це сукупність різних методів лікування, а також медичної реабілітації та профілактики. Цей метод заснований на використанні різних фізичних вправ, які спеціально методично розроблені і підібрані з лікувальними і профілактичними цілями. Пацієнт повинен бути обов'язково оглянутий лікарем лікувальної фізкультури, щоб підібрати індивідуальну програму занять.

Спочатку призначають загальнозміцнюючі вправи, дихальні і мінімальні для травмованого коліна. Ці вправи пацієнт може робити самостійно. наприклад:

  • сидячи в ліжку, розслабити м'язи ноги. Візьміть рукою клячник і зміщайте ногу в різні боки (вниз, вгору, вправо, вліво). Робіть це повільно, без різких рухів.
  • ляжте на спину, зігніть хвору ногу. Згинайте і розгинайте колінний суглоб з відривом від ліжка п'яти. Темп повільний (до 16 разів).
  • ляжте на живіт і згинайте хвору ногу в коліні, поступово долаючи опір вантажу, маса якого від 1 до 4 кг. Зробіть це 20-30 разів в повільному темпі.
  • сядьте на край ліжка, ноги опустите. Згинайте і розгинайте хворий колінний суглоб за допомогою здорової ноги. Вправа виконується повільно, 10-20 разів.
  • сядьте на край ліжка, ноги опустите. Робіть попеременное розгинання і згинання ніг в колінному суглобі. Темп вправи витримуйте середній (24-30 разів).
  • станьте і зіпріться об спинку ліжка. Поперемінно піднімайте, розгинайте і опускайте хвору ногу.

Ці відновлювальні вправи допомагають поліпшити м'язову фіксацію суглоба і мають профілактичне значення.

Механотерапію використовують пізніше. Для розробки коліна використовується апарат, який впливає на згиначі і розгиначі колінного суглоба. Хворий сидить на стільці. Гомілку і стегно фіксують ременями. Підставка для стегна і стілець повинні бути на одному рівні. Пацієнт витягує ногу і робить активне згинання, при зігнутою нозі виконує активне розгинання. Тривалість цієї процедури - 5-25 хвилин, маса вантажу велика - відразу 4 кг (доводити її можна не більше ніж до 5 кг).

На замітку

Після невеликої травми меніска зазвичай відбувається швидке, повне відновлення колінного суглоба. Але пам'ятайте, що тільки фахівець може призначити потерпілому індивідуальну фізіотерапію. Залежить це від пошкодження меніска.

Після відновлення рекомендується плавання і велотренажер. А ось заняття гірськими лижами, футболом (де крутить навантаження на колінний суглоб) можливі через 7-8 тижнів після реабілітації.

Так як розробити коліно після травми меніска?