Полезные материалы

Гімнастика цигун: що це таке

  1. Що таке китайська гімнастика цигун
  2. Гімнастика цигун: кому підходить
  3. Гімнастика цигун для початківців

Гімнастика цигун дуже популярна на Сході. Досить сказати, що уряд Китаю з 1980-х років фінансує програми щодо її впровадження в національному масштабі. Нею займаються в дитячих садах і школах, армії і навчальних закладах. Китайці вірять, що завдяки цій гімнастики досягають довголіття. Тому вранці в китайських містах пенсіонери займаються цигун в парках. Розповімо про цю гімнастики докладніше. Гімнастика цигун дуже популярна на Сході

Фото: наше-подмосковье.рф

Що таке китайська гімнастика цигун

Назва «цигун» - це комбінація двох ієрогліфів, яка в буквальному перекладі означає 'робота з життєвою енергією'.

Китайський майстер Он Кью Кіт упевнений, що цигун значно старше, ніж відома історія. Згідно з його припущенням, це універсальне знання про підтримку життєвої енергії. З ним знайомі багато народів на Землі, але називають його по-різному. Наприклад, в Індії він відомий як йога, а на Тибеті - як мистецтво мудрості.

З давніх часів китайці вірять, що все живе в світі існує завдяки особливій енергії - ци. Даоські мудреці писали, що тіло - це єдність фізичного і духовного, яке існує завдяки життєвій енергії. Світ з'явився завдяки поєднанню почав інь і ян, а співіснують вони тому, що між ними протікає ци.

Перші згадки про гімнастику цигун відносять до періоду династії Шан (XVI-XI ст. До н. Е.). На бронзових виробах цього періоду зображені фігурки людей в позах, які нагадують гімнастику цигун. Дослідники припускають, що в період Шан зародилися руху, які наслідують тваринам. Сьогодні це важлива частина гімнастики.

В епоху династії Чжоу (XI-ІІІ ст. До н. Е.) В гімнастику приходять елементи медитації. Знаменита «Книга змін» стверджує, що ци - це енергія Всесвіту, до якої необхідно періодично підключатися за допомогою медитації.

Тоді ж оформляється ідея про те, що будь-яка хвороба - це порушення гармонії тіла і духу, через яку ці залишає людину, а він в результаті слабшає. Тому гімнастика розглядається як спосіб відновити гармонію і наповнити себе життєвою енергією.

У період династії Тан (VII-X ст.) Діячі мистецтва розглядають цигун як ефективний засіб для творчого натхнення, а лікарі - як відмінний засіб терапії.

У ХХ столітті популярності і визнання цигун сприяла книга Лю Гуйчженя, який розповів, як за допомогою гімнастики не тільки позбувся 10 кг зайвої ваги, але і деяких хвороб.

Сьогодні гімнастика цигун розглядається як спосіб дисциплінувати дихання, розум і тіло. Цигун - це і вид цілительства, при якому досвідчений майстер допомагає пацієнтові правильно відрегулювати його життєву енергію (внутрішній цигун), і ідея про те, що для здоров'я важливо з'єднати гімнастику і медитацію (зовнішній цигун).

У гімнастики є два типи вправ:

  • Статичні, в яких головним є дихання.
  • Динамічні, для яких важливі плавні рухи.

У XXI ст. в Китаї створена національна асоціація оздоровчої гімнастики цигун. В основі її рекомендацій вся багатовікова традиція об'єднана в ряд комплексів:

  • «Вісім чудових рухів», які дозволяють тілу розслабитися.
  • «Шість цілющих звуків» - спеціальні дихальні вправи, завдання яких при правильному диханні видавати на видиху потрібні звуки.
  • «Ігри п'яти тварин» - один з найдавніших комплексів вправ, які повторюють руху мавпи, журавля, тигра, оленя і ведмедя.
  • Повороти і нахили, спрямовані на розвиток гнучкості в суглобах і фізичної сили.

Гімнастика цигун: кому підходить

Китайська гімнастика цигун завоювала шанувальників далеко за межами Піднебесної в силу декількох причин:

  • Вона проста, доступна і не має протипоказань.
  • Нею можна займатися в будь-якому віці.
  • Для занять не потрібна спеціальна фізична підготовка або витривалість.

Гімнастика допомагає:

  • Позбутися від відчуття втоми і зняти стрес.
  • Продовжити молодість і зберегти відмінне стан здоров'я.
  • Поліпшити кровообіг, а отже, підвищити працездатність і нормалізувати тиск.

Ті, хто займається цигун протягом місяця, відзначають, що у них:

  • Підвищилася стресостійкість, вони стали більш спокійні.
  • Відмінний, довгий і здоровий сон.
  • Краще стала координація рухів.
  • Рівніше стала постава.
  • Перестали турбувати суглоби і скачки тиску.

Без важких фізичних зусиль і тривалої підготовки гімнастика цигун надає той же ефект, що і плавання або регулярні заняття танцями.

Без важких фізичних зусиль і тривалої підготовки гімнастика цигун надає той же ефект, що і плавання або регулярні заняття танцями

Фото: yoga.ua

Читайте також: Кроссфіт: вправи для будинку

Гімнастика цигун для початківців

Дуже добре підходить гімнастика цигун для початківців. Для неї не має значення, в який час доби виконувати вправи, але важливі режим і регулярність.

Для гімнастики підійде будь-яка зручна вільний одяг.

Перед початком варто ознайомитися зі спеціальними книгами, щоб правильно виконувати вправи або знайти підготовленого сертифікованого тренера.

Он Кью Кіт рекомендує кілька нескладних вправ для тих, хто хоче почати. Вони дозволять активізувати енергію ци.

Ось деякі вправи:

  • Вправа «Підйом Неба».

Потоки життєвої енергії ци проходять між Небом і Землею. Важливо навчитися їх бачити і сприймати. Необхідно прийняти вихідну позу: тіло тримайте прямо, руки опущені уздовж донизу. Кисті рук на рівні пояса спрямовані один до одного. Долоні рук спрямовані до землі.

На вдиху необхідно підняти руки вперед і вгору. При цьому долоні спрямовані в бік неба. Набравши в легені повітря, потрібно долонями «потримати небо», поглянути на нього, піднявши догори голову.

Довго тримати небо жодна людина ні в стані. Тому на видиху потрібно опустити руки плавно донизу, дивлячись прямо.

Десять повторень цієї вправи наповнять тіло енергією ци.

  • Вправа «Підтримати Місяць».

Потоки ци проходять через тіло в двох напрямках. Вправа допомагає зберегти молодість, налагодивши рух ци всередині тіла. Спочатку необхідно нахилити тіло вперед. При цьому опустити руки. Підборіддям доторкнутися до грудей. У такому положенні затримати дихання. При цьому уявити, як енергія ци струмує від хребетного стовпа до верхівки.

Плавно розпрямити корпус, одночасно піднявши прямі руки. Як тільки вони опиняться над головою, уявити, як на них поміщається кругла Місяць. Її потрібно потримати вказівним і великим пальцями обох рук.

Тримаючи місячний куля, необхідно трохи нагнутися назад. Перекласти руки в положення за головою, як би відводячи куля далі. Встати прямо, зробити видих і опустити руки через сторони. При цьому уявити, як енергія ци виводить з організму всю негативну енергію.

Повторювати дії 10-20 разів.

Фото: lifehacker.ru

  • Вправа «Розслаблення».

Виконується в затишному і бажано тихому місці. Тіло рівне, максимально розслаблений. Руки опущені вздовж корпусу. Потрібно закрити очі, очистити голову від будь-яких думок і послідовно розслабити:

  • Голову, включаючи м'язи обличчя і кожну волосинку.
  • Плечі, груди і верхню частину корпусу.
  • Спину.
  • Руки, а також ноги до самих кінчиків пальців.
  • Розслабити все тіло і позбутися від будь-яких думок, які турбують.

Розслаблятися можна від двох хвилин. Якщо вправа приносить задоволення, його можна виконувати і довше.

Гімнастика цигун - це комплекс дихальних, рухових і медитативних вправ, які корисні для здоров'я.

Читайте також: Пілатес: вправи для початківців