Полезные материалы

Зарядка для водія: Якщо хочеш бути здоровим

  1. «Нервові» напасті
  2. самопорятунку
  3. Берегтися або лікуватися?

Людина, який більшу частину часу проводить за кермом, не тільки страждає через сидячого способу життя, але також відчуває локальні м'язові перевантаження Людина, який більшу частину часу проводить за кермом, не тільки страждає через сидячого способу життя, але також відчуває локальні м'язові перевантаження. В результаті з'являються різноманітні хвороби, які повільно руйнують тіло драйвера: остеохондроз, радикуліт, запалення і атрофії м'язів, артрози, артрити і тугоподвижность суглобів. А ще - захворювання нервової системи, судин, шлунково-кишкового тракту, простатит, ішемічна хвороба серця та ін.

Невже, щоб захистити себе від цих страшних недуг, слід відмовитися від автомобіля і стати пішоходом? Або розумніше не звертати уваги на значний список загрожують небезпек? Ні те ні інше. Є третій варіант - знаючи «ворога в обличчя», постаратися запобігти «водійські» хвороби.

«Нервові» напасті

У народі кажуть, що всі хвороби від нервів. Лікарі нерідко навіть знають, яких саме: нервів, що беруть початок від хребта. Найвідоміше (і хворобливе) їх поразки - радикуліт, запалення нервового корінця на виході з хребта. Його ще називають прострілом, виворотність, ішіасом, люмбаго. Причин захворювання може бути кілька - обмеження нервового корінця при зміщенні хребців, грижі (випадання) міжхребцевого диска, при запаленні оточують хребет м'язів і зв'язок. Радикуліт також може бути ускладненням вірусної інфекції. Для цього захворювання характерні гострі болі в шиї, спині або попереку, які змушують людину згинатися в три погибелі. Нерідко радикуліт «віддає» в кінцівки. І якщо при болю в попереку водій ще може керувати машиною, то біль в руці або нозі завадить йому це робити. Схожим чином проявляється і запалення м'язів - міозит. З тією лише різницею, що біль «сидить» в області ураженого м'яза, нікуди не прострілюючи. І в певному положенні практично не турбує.

Те ж можна сказати і про суглоби. Хворе коліно, плече або лікоть майже зовсім не доставляють неприємних відчуттів, якщо ними не рухати. Тільки в житті, зокрема, водійських, це неможливо.

самопорятунку

Щоб уберегтися від подібної напасті, можна застосовувати методи самопорятунку - як «загальні», так і «водійські». До загальних відносяться всі види фізичного навантаження за межами автосалону - відвідування тренажерних залів, басейну, туризм і навіть танці «до упаду». Якщо на це немає часу, треба умовити себе хоча б два рази на день виконувати щось на зразок виробничої гімнастики - по п'ять нахилів, поворотів тулуба вправо і вліво, присідань, підйомів колін до грудей, енергійних розведень рук і так далі. І ніяких ліфтів! У всякому разі, до п'ятого поверху.

Водіям теж не варто забувати про заходи безпеки, які не дозволять захворіти.

Необхідно остерігатися протягів. Щоб «продуло» спину або шию, деяким людям достатньо проїхатися в машині з відкритим вікном. Тому слід подбати про те, щоб штатна система вентиляції працювала як годинник.

Потрібно уникати різкої зміни положення м'язів і навантаження на них. Провівши багато часу за кермом, не варто відразу ж хапатися за важку сумку або запасне колесо. Краще спочатку уперти руки в боки, кілька разів потягнутися і виконати пару обертальних рухів корпусом. Так організм переналаштувати з режиму «сиджу, тримаю» в режим «працювати треба».

Не можна допускати тривалого перебування в одній позі. Модні колись килимки-масажери на водійському сидінні не вирішують проблему «застояних» м'язів, особливо при тривалих поїздках. Ось чому лікарі рекомендують через кожні 200 км шляху вставати з-за керма, щоб пострибати навколо машини, виконати п'ять присідань і пару-трійку нахилів. При зміні положення м'язи «прокинуться».

Берегтися або лікуватися?

Кому, як не водієві, знати, що планове обслуговування дешевше і надійніше, ніж ремонт! Тим більше що для самопрофілактікі драйверу не потрібно ні набір інструментів, ні оглядова яма, ні спеціальна підготовка. Для зміцнення м'язів, розташованих найближче до хребта, існує спеціальна гімнастика. Її виконання - найкраща профілактика хвороб хребта і пов'язаних з ними болів в м'язах і суглобах.

Можна, звичайно, особливо не турбуватися про власне здоров'я. А в разі повного розладу віддати себе «в ремонт» лікарям, як машину на станцію техобслуговування. Мовляв, в арсеналі сучасних медиків (вертебрологів, невропатологів і травматологів-ортопедів) є знеболюючі уколи, новокаїнові блокади, що обмежують хворобливі руху корсети, а на крайній випадок - скальпель. Ось тільки подальше лікування буде тривалим, дорогим, болючим, з обов'язковим дотриманням режиму і примусовим виконанням все тієї ж лікувальної гімнастики. І не завжди настільки ефективним, як хотілося б.

I Ноги на ширині плечей. Вдих (1а).
II Ноги вліво до торкання підлоги бічною поверхнею стоп, голова вправо до торкання підлоги щокою (1б).
III Ноги вправо до торкання підлоги бічною поверхнею стоп, голова вліво до торкання підлоги щокою. Надалі повороти голови відбуваються аналогічно. I Ноги на ширині плечей I Ноги схрещені в щиколотках, права зверху. Вдих (2а).
II Ноги вліво до торкання підлоги бічною поверхнею обох стоп. Голова вправо, як в першій вправі (2б).
III Ноги вправо до торкання підлоги бічною поверхнею стоп. Голова вліво. I Ноги схрещені в щиколотках, ліва зверху.
II Виконується як вправа 2, тільки спочатку ноги повертаються вправо.

I П'ятка правої ноги на носку лівої (4а).
II Ноги вліво до торкання підлоги бічною поверхнею обох стоп. Голова вправо (4б). Ноги вправо так само, голова вліво.

I П'ятка лівої ноги на носку правої (5а).
II Ноги вправо, як у вправі 4.
III Ноги вліво, так само (5б).

III Ноги вліво, так само (5б)

I Ліва нога пряма. Права нога зовнішньою поверхнею щиколотки стосується лівої на палець вище коліна, гомілка правої ноги перпендикулярна лівої (6а). Вдих.
II Поворот вліво, поки не дотику підошвою правої стопи до підлоги. Голова вправо (6б).
III Поворот вправо до торкання підлоги правим коліном. Голова вліво. I Ліва нога пряма I Права нога пряма, ліва на правій (7а) аналогічно вправі 6.
II Поворот вправо (7б) до торкання підошвою (як 6б).
III Поворот вліво до торкання коліном. I Ноги на ширині плечей, зігнуті в колінах, стопи на підлозі (8а).
II Поворот вправо до торкання підлоги зовнішньою стороною стегна і гомілки правої ноги і внутрішньої - лівої (8б).
III Поворот вліво виконується аналогічно. I Ноги зімкнуті в щиколотках, коліна зігнуті, стопи на підлозі (9а).
II Поворот вліво до торкання підлоги зовнішньою стороною стегна і гомілки лівої ноги. Ноги не розмикати (9б).
III Поворот вправо аналогічно (9в). I Ліва нога зігнута в коліні, стопа стоїть на підлозі. Права зовнішньою стороною щиколотки стосується лівої на палець вище коліна. Гомілку правої ноги перпендикулярна стегна лівої (10а). Вдих.
II Поворот вліво, поки не торкання правої підошвою статі.
III Поворот вправо до торкання підлоги передньою поверхнею правого стегна (10,). I Права нога зігнута в коліні, стопа стоїть на підлозі. Ліва зовнішньою поверхнею щиколотки стосується правої на палець вище коліна, гомілку лівої ноги перпендикулярна стегна правої (11а).
II Поворот вправо (11б) до торкання підошвою статі (як 10а).
III Поворот вліво (11в) - як 10 ,. I Ноги разом, коліна підтягнуті до живота (12а). Вдих.
II Розворот вправо до торкання підлоги бічною поверхнею стегна і гомілки правої ноги. Ноги не розмикати. Голова - лівою щокою до підлоги (12б).
III Розворот уліво до того ж положення. Голова - вправо (12в).

Юлія Моргунський
Фото Владислава Бойко

Модель Інна Прокопенко

Редакція дякує компанії «Арт-тюнінг» за допомогу в організації зйомок

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Невже, щоб захистити себе від цих страшних недуг, слід відмовитися від автомобіля і стати пішоходом?
Або розумніше не звертати уваги на значний список загрожують небезпек?
Берегтися або лікуватися?