Полезные материалы

Яке дерево для гітар краще: частина 1

  1. Яке дерево для гітар краще: частина 1 Вплив гітарного дерева на фінальне звучання інструменту дуже...
  2. Породи гітарного дерева для деки
  3. Вільха (Alder)
  4. Болотний ясен (Swamp Ash)
  5. Червоне дерево (Mahogany)
  6. Горіх (Walnut)
  7. Клен (Maple)
  8. Фігурний клен (Figured Maple)
  9. Тополя (Poplar)
  10. Палісандр (Rosewood)
  11. Яке дерево для гітар краще: частина 1
  12. трохи фізики
  13. Породи гітарного дерева для деки
  14. Вільха (Alder)
  15. Болотний ясен (Swamp Ash)
  16. Червоне дерево (Mahogany)
  17. Горіх (Walnut)
  18. Клен (Maple)
  19. Фігурний клен (Figured Maple)
  20. Тополя (Poplar)
  21. Палісандр (Rosewood)
  22. Яке дерево для гітар краще: частина 1
  23. трохи фізики
  24. Породи гітарного дерева для деки
  25. Вільха (Alder)
  26. Болотний ясен (Swamp Ash)
  27. Червоне дерево (Mahogany)
  28. Горіх (Walnut)
  29. Клен (Maple)
  30. Фігурний клен (Figured Maple)
  31. Тополя (Poplar)
  32. Палісандр (Rosewood)

Яке дерево для гітар краще: частина 1

Вплив гітарного дерева на фінальне звучання інструменту дуже часто недооцінюють як молоді, так і досить досвідчені музиканти. Втім, існує і велика кількість музикантів, які віддають процесу вибору деревини надмірно багато уваги. Ми починаємо невелику серію з двох статей, в яких відповімо на деякі популярні питання музикантів:

  • Які породи дерева використовуються при виготовленні сучасних музичних інструментів;
  • Як звучать гітари з різних порід дерева;
  • Яке дерево для гітари краще підійде під певний музичний стиль.

трохи фізики

Коротенько розповімо, як деревина впливає на формування звуку гітари. У момент щипка медіатором струна починає коливатись з певною частотою - ці коливання вловлюють звукосниматели, після чого передають або безпосередньо, або після посилення «спійманий» сигнал на гніздо джека, де він надходить в кабель і далі в звукопідсилююче і звукообрабативающее обладнання. Дерево ж вступає в справу на етапі формування характеру коливань - при цьому на них впливає практично кожен куточок інструменту. Різні елементи гітари резонують при звуковидобуванні, посилюючи окремі частоти і заглушаючи інші - саме таким чином породи дерева і формує характер звучання інструмента.

Справедливості заради відзначимо, що суперечки з приводу наведеної вище інформації не вщухають і донині. Сучасне цифрове обладнання для звукообробки при грамотному підході компенсує недоліки або особливості звучання самого інструменту, дозволяючи менш ретельно аналізувати специфікації по породам деревини в момент покупки гітари. Однак ж музичні старожили, які звикли грати безпосередньо в лампове обладнання або використовують мінімальний тракт звукообробки, не перестають відстоювати свою позицію і з завидною фанатизмом полюють за рідкісними породами дерева і індивідуальними специфікаціями.

Яка з позицій більш вірна і яке дерево для гітари краще - вирішувати вам, ми лише наведемо ту інформацію, яку в якості пам'ятки пропонують відомі лютье і яка допоможе вам краще орієнтуватися на сучасному ринку гітар.

Методом проб і помилок, провівши численні досліди, велика частина гітарних майстрів сформулювала і дотримується наступних тез:

  • Дерево гітарної деки задає основний характер звуку, найбільший вплив надаючи на фазу сустейна, тобто на звучання нот і характер їх загасання;
  • На атаку (момент звуковидобування, початкова фаза звучання) найбільше впливає те, з якого дерева виготовлена ​​накладка на гриф;
  • Деревина, з якої зроблений гриф, мінімально впливає на атаку, але від неї сильно залежить тривалість сустейна.

Традиційний підхід до вибору дерева передбачає, що саме воно має найбільший вплив на звук, тобто створює його фундамент - а електроніка, особливості гітарних струн, медіатор, звуковидобування лише «обрамляють» і прикрашають цю основу, роблячи звучання інструменту цілісним і закінченим.

Майстрові корпусу для гітари >>>

Нижче ми наведемо опису найбільш поширених при виготовленні корпусів гітар порід дерева, їх технічні характеристики, а також особливості звучання. Нагадуємо, що опис впливу деревини на звук інструменту носять узагальнюючий і досить суб'єктивний характер.

Породи гітарного дерева для деки

Липа (Basswood)

Має світлий відтінок, волокна розташовані досить щільно. З найбільш популярних порід дерева для корпусу гітари липа є однією з найдешевших, вона досить податлива в обробці і легко фрезерується / шліфується. У серійному виробництві використовуються, здебільшого, м'які бланки і заготовки середньої м'якості: вони мають урізані «свистячі» і гострі верхні частоти. Це ж властивість не дозволяє липі звучати потужно - разом з урізанням високого діапазону, слабшають і низи.

Гітари з липи мають невелику вагу - традиційно легкі і «середіністие» гітари з даної породи дерева вибирають найчастіше музиканти-виконавці лід-партій (John Petrucci, Guthrie Govan, Per Nilsson та інші). Інструменти з липи мають яскраво виражений основний тон.

Колір деревини варіюється в діапазоні від світло-жовтого до бежево-коричневого, іноді з непривабливими прожилками зеленуватого кольору, що виникають через відкладення мінеральних домішок.

Вільха (Alder)

Легке і досить м'яке дерево, має тісні пори, в чому досить схоже на липу. Однак вільха має більш хвилясті волокна, кільця розташовані щільніше, в породі є багато прожилок. Через більшої жорсткості кілець і більшої міцності породи вільха має більш насичені обертони: діапазон звучання розширено як в сторону високих, так і в бік низьких частот - на слух це створює відчуття меншою різкості і «середінестості», що робить вільху однією з найбільш універсальних порід дерева для гітари.

Використовується в іменних моделях таких музикантів, як Steve Vai (Ibanez JEM), Kirk Hammet (окремі типи суперстрат від ESP і LTD), Nuno Bettencourt (Washburn N4 Vintage).

Болотний ясен (Swamp Ash)

Не варто плутати цю породу з більш щільним північним ясенем. Ми вирішили описати особливості саме цього різновиду в зв'язку з її більшою поширеністю серед майстрів. Деревина має великі пори, в яких можуть бути як щільні, так і м'які шари всередині окремо взятого кільця. Порода є, по суті, жорсткий і міцний каркас, усередині якого знаходяться м'які пори.

Болотний ясен прекрасно резонує по всьому діапазону частот: в звучанні гітар з декою з ясена можна розрізнити і кристальні верху, і помітну середину з дуже потужним низом. Разом з тим нерівномірна щільність породи породжує абсолютно випадкові провали в частотному діапазоні: три різних серійних гітари з корпусом з ясена і з однієї партії практично завжди матимуть різне звучання. Найчастіше через це страждають настільки важлива для важкої музики середина - саме тому фахівці рекомендують вибирати ясеневі гітари дуже уважно і обов'язково слухати їх перед покупкою.

Найчастіше через це страждають настільки важлива для важкої музики середина - саме тому фахівці рекомендують вибирати ясеневі гітари дуже уважно і обов'язково слухати їх перед покупкою

Більш важкі бланки з ясена, а також бланки з прикореневої зони мають більш рівний, часом навіть «мильний» звук, тому такі зони дерева використовуються частіше для бас-гітар.

Відзначимо, що щільний північний ясен був улюбленим матеріалом в Fender до початку використання тополі і вільхи. Щільні бланки з ясена дають традиційний «скляний» і пробивний звук.

Використовується в підписних гітарах Meshuggah (Ibanez M80M 8-string), Wes Borland (Mayones Regius), Ola Englund (Jaden Rose Guitar), Jeff Loomis (Schecter JL-7).

ЦЕ ВАЖЛИВО! При покупці гітари азіатського виробництва з декою з ясена будьте уважні: перевірте її вага і подивіться на відкритість пір, якщо це можливо з урахуванням фарбування. Фабричний азіатський ясен дуже часто має погану якість і малу вагу через великої кількості пір - таке дерево буде звучати вкрай посередньо.

Засоби по догляду за декою гітари >>>

Червоне дерево (Mahogany)

Має відкриті волокна і велика кількість пір. Має більшу рівномірністю структури деревини, ніж болотний ясен - інструменти з даної породи дерева не мають такого розкиду по звучанню і вазі. Щільність гітарного червоного дерева також рівномірна, що благотворно впливає на компенсацію середніх частот - саме через це при розмові про махогон виникають такі звичні всім музикантам епітети, як «жирний» і щільний звук, асоціації зі стіною звуку, особливо в поєднанні з хай- гейновимі підсилювачами.

При цьому дека гітари з червоного дерева не позбавляє звучання інструменту приємною середини - просто вона не настільки виражена, як в гітарах з вільхи або ясена.

При цьому дека гітари з червоного дерева не позбавляє звучання інструменту приємною середини - просто вона не настільки виражена, як в гітарах з вільхи або ясена

Червоне дерево значно фільтрує частоти в області верхньої середини - через це при деяких специфікаціях може бути слабко виражені «гугнявий» призвук. Верхні частоти звучать повніше, ніж у випадку з корпусом з вільхи або болотяного ясена.

Звук червоного дерева в цілому можна також описати як м'який і оксамитовий - при цьому воно має виражену середіністую атаку, а також володіє одним з найтриваліших сустейном. Якісний махогон блищить на світлі, малюнок породи нагадує широкі смуги, тобто на вигляд може створитися враження, що дека склеєна з нерівних дерев'яних брусків.

Дуже часто використовується в гітарах, заточених під важку музику і знижений лад. Яскравий приклади звучання гітар з червоного дерева: Nile (підписні моделі гітаристів від Dean, KxK), James Hetfield (велика частина підписних моделей від ESP), Behemoth (підписні і серійні моделі від ESP).

Горіх (Walnut)

Не менш популярна порода дерева для гітар, що має приємний темне забарвлення і пори, схожі на ясен. При цьому деревина горіха має досить однорідну щільність, в чому вона схожа на червоне дерево, однак характеризується набагато більшою твердістю.

Горіх часто буває дуже примхливим: поєднання відкритості пір дерева і його високої щільності призводять до вираженої, але нерівномірного середіністості. В окремих діапазонах вона може здаватися перекомпрессірованной, в інших - занадто динамічною. Через це багато власників гітар з декою з горіха скаржаться на «гугнявість» звучання на ритм-партіях, і занадто активне «випирання» на лідах.

Через це багато власників гітар з декою з горіха скаржаться на «гугнявість» звучання на ритм-партіях, і занадто активне «випирання» на лідах

Однак переваги породи забезпечують йому досить велику армію шанувальників: горіх має дуже різкій і потужною атакою, при цьому маючи щільний і об'ємний низ як у ясена, а також м'які верху, як у червоного дерева.

Гітари з корпусом з горіха досить важкі, до них слід дуже ретельно вибирати звукосниматели, так як вибір а-ля «пальцем в небо» вб'є і без того досить специфічний і закріпачений діапазон.

ЦЕ ВАЖЛИВО! При покупці намагайтеся уникати важких шматків. Вони не мають відчутної переваги в звуці, але при цьому можуть зробити гру на гітарі вкрай некомфортною. Горіх - дуже популярне дерево для бас-гітар, однак при покупці завжди слухайте інструмент: в майстернях використовують як американський волоський горіх, так і європейську різновид породи, які значно розрізняються в звуці.

Пластикові панелі і пікгард для різних типів гітар >>>

Клен (Maple)

М'яка різновид породи (Soft maple) зростає в південних країнах - дуже популярна на корейських заводах, має меншу міцність, ніж твердий клен. При цьому м'який клен має досить велику вагу, глухий і гуде бас, яскраву верхню середину. Закриті пори дерева забезпечують прекрасну компресію звуку без «вибухають» частот. Зазвичай гітари з декою з м'якого клена вибирають любителі м'якого звучання, придатного для легкого року / серфа / блюзу. Добре поєднується як з синглами, так і з хамбакерами.

Тверда різновид клена (Hard Maple), або Північний канадський клен - по-справжньому яскраве і кричуще дерево: воно має гучний звук, володіє дуже потужною верхньої серединою і верхами, щільним басом. Зазвичай на таку деку рекомендують ставити звукознімачі з посиленим басом.

Через складність в обробці і дуже великої ваги твердий клен використовується у виробництві серійних інструментів вкрай рідко - найчастіше його застосовують для виготовлення «тонких» гітар.

Фігурний клен (Figured Maple)

У зрізах з кореневої області дерева має дуже гарний малюнок волокон: буває декількох типів, більш поширений з яких вогненний, хвилястий і стьобаний. Окремою різновид є «пташине око» - неоднорідна і складна в обробці, але унікальна на вигляд порода.

Через високу ціну цілком у виробництві корпусів практично не використовується - проте дуже популярний в якості основи для топів на деку.

Тополя (Poplar)

Дуже схожий за кольором і текстурою на клен, але має б про льшие пори. Вкрай поширений вид дерева, тому часто використовується в серійних гітарах середнього і нижчого цінового діапазону. Структура породи жорстка, проте легко піддається фрезеруванні і шліфуванні.

За характером звучання досить схожий з вільхою, при цьому має менший діапазон звучання і менший сустейн.

Палісандр (Rosewood)

Дороге і красиве дерево для гітар: саме тому його вкрай рідко використовують в якості матеріалу для деки. Має високу олійністю і щільністю: через це пом'якшує атаку і злегка «завалює» звук, роблячи його приглушеним. Дарує інструменту щільний низ.

Через своїх властивостей використовується практично тільки в якості матеріалу для грифа або для накладки грифа. Як дерева для грифа дає звучанням «пружності» збільшує сустейн.

Другу частину статті, в якій поговоримо про дерево для топів, грифа і накладки для грифа, читайте тут .

Яке дерево для гітар краще: частина 1

Вплив гітарного дерева на фінальне звучання інструменту дуже часто недооцінюють як молоді, так і досить досвідчені музиканти. Втім, існує і велика кількість музикантів, які віддають процесу вибору деревини надмірно багато уваги. Ми починаємо невелику серію з двох статей, в яких відповімо на деякі популярні питання музикантів:

  • Які породи дерева використовуються при виготовленні сучасних музичних інструментів;
  • Як звучать гітари з різних порід дерева;
  • Яке дерево для гітари краще підійде під певний музичний стиль.

трохи фізики

Коротенько розповімо, як деревина впливає на формування звуку гітари. У момент щипка медіатором струна починає коливатись з певною частотою - ці коливання вловлюють звукосниматели, після чого передають або безпосередньо, або після посилення «спійманий» сигнал на гніздо джека, де він надходить в кабель і далі в звукопідсилююче і звукообрабативающее обладнання. Дерево ж вступає в справу на етапі формування характеру коливань - при цьому на них впливає практично кожен куточок інструменту. Різні елементи гітари резонують при звуковидобуванні, посилюючи окремі частоти і заглушаючи інші - саме таким чином породи дерева і формує характер звучання інструмента.

Справедливості заради відзначимо, що суперечки з приводу наведеної вище інформації не вщухають і донині. Сучасне цифрове обладнання для звукообробки при грамотному підході компенсує недоліки або особливості звучання самого інструменту, дозволяючи менш ретельно аналізувати специфікації по породам деревини в момент покупки гітари. Однак ж музичні старожили, які звикли грати безпосередньо в лампове обладнання або використовують мінімальний тракт звукообробки, не перестають відстоювати свою позицію і з завидною фанатизмом полюють за рідкісними породами дерева і індивідуальними специфікаціями.

Яка з позицій більш вірна і яке дерево для гітари краще - вирішувати вам, ми лише наведемо ту інформацію, яку в якості пам'ятки пропонують відомі лютье і яка допоможе вам краще орієнтуватися на сучасному ринку гітар.

Методом проб і помилок, провівши численні досліди, велика частина гітарних майстрів сформулювала і дотримується наступних тез:

  • Дерево гітарної деки задає основний характер звуку, найбільший вплив надаючи на фазу сустейна, тобто на звучання нот і характер їх загасання;
  • На атаку (момент звуковидобування, початкова фаза звучання) найбільше впливає те, з якого дерева виготовлена ​​накладка на гриф;
  • Деревина, з якої зроблений гриф, мінімально впливає на атаку, але від неї сильно залежить тривалість сустейна.

Традиційний підхід до вибору дерева передбачає, що саме воно має найбільший вплив на звук, тобто створює його фундамент - а електроніка, особливості гітарних струн, медіатор, звуковидобування лише «обрамляють» і прикрашають цю основу, роблячи звучання інструменту цілісним і закінченим.

Майстрові корпусу для гітари >>>

Нижче ми наведемо опису найбільш поширених при виготовленні корпусів гітар порід дерева, їх технічні характеристики, а також особливості звучання. Нагадуємо, що опис впливу деревини на звук інструменту носять узагальнюючий і досить суб'єктивний характер.

Породи гітарного дерева для деки

Липа (Basswood)

Має світлий відтінок, волокна розташовані досить щільно. З найбільш популярних порід дерева для корпусу гітари липа є однією з найдешевших, вона досить податлива в обробці і легко фрезерується / шліфується. У серійному виробництві використовуються, здебільшого, м'які бланки і заготовки середньої м'якості: вони мають урізані «свистячі» і гострі верхні частоти. Це ж властивість не дозволяє липі звучати потужно - разом з урізанням високого діапазону, слабшають і низи.

Гітари з липи мають невелику вагу - традиційно легкі і «середіністие» гітари з даної породи дерева вибирають найчастіше музиканти-виконавці лід-партій (John Petrucci, Guthrie Govan, Per Nilsson та інші). Інструменти з липи мають яскраво виражений основний тон.

Колір деревини варіюється в діапазоні від світло-жовтого до бежево-коричневого, іноді з непривабливими прожилками зеленуватого кольору, що виникають через відкладення мінеральних домішок.

Вільха (Alder)

Легке і досить м'яке дерево, має тісні пори, в чому досить схоже на липу. Однак вільха має більш хвилясті волокна, кільця розташовані щільніше, в породі є багато прожилок. Через більшої жорсткості кілець і більшої міцності породи вільха має більш насичені обертони: діапазон звучання розширено як в сторону високих, так і в бік низьких частот - на слух це створює відчуття меншою різкості і «середінестості», що робить вільху однією з найбільш універсальних порід дерева для гітари.

Використовується в іменних моделях таких музикантів, як Steve Vai (Ibanez JEM), Kirk Hammet (окремі типи суперстрат від ESP і LTD), Nuno Bettencourt (Washburn N4 Vintage).

Болотний ясен (Swamp Ash)

Не варто плутати цю породу з більш щільним північним ясенем. Ми вирішили описати особливості саме цього різновиду в зв'язку з її більшою поширеністю серед майстрів. Деревина має великі пори, в яких можуть бути як щільні, так і м'які шари всередині окремо взятого кільця. Порода є, по суті, жорсткий і міцний каркас, усередині якого знаходяться м'які пори.

Болотний ясен прекрасно резонує по всьому діапазону частот: в звучанні гітар з декою з ясена можна розрізнити і кристальні верху, і помітну середину з дуже потужним низом. Разом з тим нерівномірна щільність породи породжує абсолютно випадкові провали в частотному діапазоні: три різних серійних гітари з корпусом з ясена і з однієї партії практично завжди матимуть різне звучання. Найчастіше через це страждають настільки важлива для важкої музики середина - саме тому фахівці рекомендують вибирати ясеневі гітари дуже уважно і обов'язково слухати їх перед покупкою.

Найчастіше через це страждають настільки важлива для важкої музики середина - саме тому фахівці рекомендують вибирати ясеневі гітари дуже уважно і обов'язково слухати їх перед покупкою

Більш важкі бланки з ясена, а також бланки з прикореневої зони мають більш рівний, часом навіть «мильний» звук, тому такі зони дерева використовуються частіше для бас-гітар.

Відзначимо, що щільний північний ясен був улюбленим матеріалом в Fender до початку використання тополі і вільхи. Щільні бланки з ясена дають традиційний «скляний» і пробивний звук.

Використовується в підписних гітарах Meshuggah (Ibanez M80M 8-string), Wes Borland (Mayones Regius), Ola Englund (Jaden Rose Guitar), Jeff Loomis (Schecter JL-7).

ЦЕ ВАЖЛИВО! При покупці гітари азіатського виробництва з декою з ясена будьте уважні: перевірте її вага і подивіться на відкритість пір, якщо це можливо з урахуванням фарбування. Фабричний азіатський ясен дуже часто має погану якість і малу вагу через великої кількості пір - таке дерево буде звучати вкрай посередньо.

Засоби по догляду за декою гітари >>>

Червоне дерево (Mahogany)

Має відкриті волокна і велика кількість пір. Має більшу рівномірністю структури деревини, ніж болотний ясен - інструменти з даної породи дерева не мають такого розкиду по звучанню і вазі. Щільність гітарного червоного дерева також рівномірна, що благотворно впливає на компенсацію середніх частот - саме через це при розмові про махогон виникають такі звичні всім музикантам епітети, як «жирний» і щільний звук, асоціації зі стіною звуку, особливо в поєднанні з хай- гейновимі підсилювачами.

При цьому дека гітари з червоного дерева не позбавляє звучання інструменту приємною середини - просто вона не настільки виражена, як в гітарах з вільхи або ясена.

При цьому дека гітари з червоного дерева не позбавляє звучання інструменту приємною середини - просто вона не настільки виражена, як в гітарах з вільхи або ясена

Червоне дерево значно фільтрує частоти в області верхньої середини - через це при деяких специфікаціях може бути слабко виражені «гугнявий» призвук. Верхні частоти звучать повніше, ніж у випадку з корпусом з вільхи або болотяного ясена.

Звук червоного дерева в цілому можна також описати як м'який і оксамитовий - при цьому воно має виражену середіністую атаку, а також володіє одним з найтриваліших сустейном. Якісний махогон блищить на світлі, малюнок породи нагадує широкі смуги, тобто на вигляд може створитися враження, що дека склеєна з нерівних дерев'яних брусків.

Дуже часто використовується в гітарах, заточених під важку музику і знижений лад. Яскравий приклади звучання гітар з червоного дерева: Nile (підписні моделі гітаристів від Dean, KxK), James Hetfield (велика частина підписних моделей від ESP), Behemoth (підписні і серійні моделі від ESP).

Горіх (Walnut)

Не менш популярна порода дерева для гітар, що має приємний темне забарвлення і пори, схожі на ясен. При цьому деревина горіха має досить однорідну щільність, в чому вона схожа на червоне дерево, однак характеризується набагато більшою твердістю.

Горіх часто буває дуже примхливим: поєднання відкритості пір дерева і його високої щільності призводять до вираженої, але нерівномірного середіністості. В окремих діапазонах вона може здаватися перекомпрессірованной, в інших - занадто динамічною. Через це багато власників гітар з декою з горіха скаржаться на «гугнявість» звучання на ритм-партіях, і занадто активне «випирання» на лідах.

Через це багато власників гітар з декою з горіха скаржаться на «гугнявість» звучання на ритм-партіях, і занадто активне «випирання» на лідах

Однак переваги породи забезпечують йому досить велику армію шанувальників: горіх має дуже різкій і потужною атакою, при цьому маючи щільний і об'ємний низ як у ясена, а також м'які верху, як у червоного дерева.

Гітари з корпусом з горіха досить важкі, до них слід дуже ретельно вибирати звукосниматели, так як вибір а-ля «пальцем в небо» вб'є і без того досить специфічний і закріпачений діапазон.

ЦЕ ВАЖЛИВО! При покупці намагайтеся уникати важких шматків. Вони не мають відчутної переваги в звуці, але при цьому можуть зробити гру на гітарі вкрай некомфортною. Горіх - дуже популярне дерево для бас-гітар, однак при покупці завжди слухайте інструмент: в майстернях використовують як американський волоський горіх, так і європейську різновид породи, які значно розрізняються в звуці.

Пластикові панелі і пікгард для різних типів гітар >>>

Клен (Maple)

М'яка різновид породи (Soft maple) зростає в південних країнах - дуже популярна на корейських заводах, має меншу міцність, ніж твердий клен. При цьому м'який клен має досить велику вагу, глухий і гуде бас, яскраву верхню середину. Закриті пори дерева забезпечують прекрасну компресію звуку без «вибухають» частот. Зазвичай гітари з декою з м'якого клена вибирають любителі м'якого звучання, придатного для легкого року / серфа / блюзу. Добре поєднується як з синглами, так і з хамбакерами.

Тверда різновид клена (Hard Maple), або Північний канадський клен - по-справжньому яскраве і кричуще дерево: воно має гучний звук, володіє дуже потужною верхньої серединою і верхами, щільним басом. Зазвичай на таку деку рекомендують ставити звукознімачі з посиленим басом.

Через складність в обробці і дуже великої ваги твердий клен використовується у виробництві серійних інструментів вкрай рідко - найчастіше його застосовують для виготовлення «тонких» гітар.

Фігурний клен (Figured Maple)

У зрізах з кореневої області дерева має дуже гарний малюнок волокон: буває декількох типів, більш поширений з яких вогненний, хвилястий і стьобаний. Окремою різновид є «пташине око» - неоднорідна і складна в обробці, але унікальна на вигляд порода.

Через високу ціну цілком у виробництві корпусів практично не використовується - проте дуже популярний в якості основи для топів на деку.

Тополя (Poplar)

Дуже схожий за кольором і текстурою на клен, але має б про льшие пори. Вкрай поширений вид дерева, тому часто використовується в серійних гітарах середнього і нижчого цінового діапазону. Структура породи жорстка, проте легко піддається фрезеруванні і шліфуванні.

За характером звучання досить схожий з вільхою, при цьому має менший діапазон звучання і менший сустейн.

Палісандр (Rosewood)

Дороге і красиве дерево для гітар: саме тому його вкрай рідко використовують в якості матеріалу для деки. Має високу олійністю і щільністю: через це пом'якшує атаку і злегка «завалює» звук, роблячи його приглушеним. Дарує інструменту щільний низ.

Через своїх властивостей використовується практично тільки в якості матеріалу для грифа або для накладки грифа. Як дерева для грифа дає звучанням «пружності» збільшує сустейн.

Другу частину статті, в якій поговоримо про дерево для топів, грифа і накладки для грифа, читайте тут .

Яке дерево для гітар краще: частина 1

Вплив гітарного дерева на фінальне звучання інструменту дуже часто недооцінюють як молоді, так і досить досвідчені музиканти. Втім, існує і велика кількість музикантів, які віддають процесу вибору деревини надмірно багато уваги. Ми починаємо невелику серію з двох статей, в яких відповімо на деякі популярні питання музикантів:

  • Які породи дерева використовуються при виготовленні сучасних музичних інструментів;
  • Як звучать гітари з різних порід дерева;
  • Яке дерево для гітари краще підійде під певний музичний стиль.

трохи фізики

Коротенько розповімо, як деревина впливає на формування звуку гітари. У момент щипка медіатором струна починає коливатись з певною частотою - ці коливання вловлюють звукосниматели, після чого передають або безпосередньо, або після посилення «спійманий» сигнал на гніздо джека, де він надходить в кабель і далі в звукопідсилююче і звукообрабативающее обладнання. Дерево ж вступає в справу на етапі формування характеру коливань - при цьому на них впливає практично кожен куточок інструменту. Різні елементи гітари резонують при звуковидобуванні, посилюючи окремі частоти і заглушаючи інші - саме таким чином породи дерева і формує характер звучання інструмента.

Справедливості заради відзначимо, що суперечки з приводу наведеної вище інформації не вщухають і донині. Сучасне цифрове обладнання для звукообробки при грамотному підході компенсує недоліки або особливості звучання самого інструменту, дозволяючи менш ретельно аналізувати специфікації по породам деревини в момент покупки гітари. Однак ж музичні старожили, які звикли грати безпосередньо в лампове обладнання або використовують мінімальний тракт звукообробки, не перестають відстоювати свою позицію і з завидною фанатизмом полюють за рідкісними породами дерева і індивідуальними специфікаціями.

Яка з позицій більш вірна і яке дерево для гітари краще - вирішувати вам, ми лише наведемо ту інформацію, яку в якості пам'ятки пропонують відомі лютье і яка допоможе вам краще орієнтуватися на сучасному ринку гітар.

Методом проб і помилок, провівши численні досліди, велика частина гітарних майстрів сформулювала і дотримується наступних тез:

  • Дерево гітарної деки задає основний характер звуку, найбільший вплив надаючи на фазу сустейна, тобто на звучання нот і характер їх загасання;
  • На атаку (момент звуковидобування, початкова фаза звучання) найбільше впливає те, з якого дерева виготовлена ​​накладка на гриф;
  • Деревина, з якої зроблений гриф, мінімально впливає на атаку, але від неї сильно залежить тривалість сустейна.

Традиційний підхід до вибору дерева передбачає, що саме воно має найбільший вплив на звук, тобто створює його фундамент - а електроніка, особливості гітарних струн, медіатор, звуковидобування лише «обрамляють» і прикрашають цю основу, роблячи звучання інструменту цілісним і закінченим.

Майстрові корпусу для гітари >>>

Нижче ми наведемо опису найбільш поширених при виготовленні корпусів гітар порід дерева, їх технічні характеристики, а також особливості звучання. Нагадуємо, що опис впливу деревини на звук інструменту носять узагальнюючий і досить суб'єктивний характер.

Породи гітарного дерева для деки

Липа (Basswood)

Має світлий відтінок, волокна розташовані досить щільно. З найбільш популярних порід дерева для корпусу гітари липа є однією з найдешевших, вона досить податлива в обробці і легко фрезерується / шліфується. У серійному виробництві використовуються, здебільшого, м'які бланки і заготовки середньої м'якості: вони мають урізані «свистячі» і гострі верхні частоти. Це ж властивість не дозволяє липі звучати потужно - разом з урізанням високого діапазону, слабшають і низи.

Гітари з липи мають невелику вагу - традиційно легкі і «середіністие» гітари з даної породи дерева вибирають найчастіше музиканти-виконавці лід-партій (John Petrucci, Guthrie Govan, Per Nilsson та інші). Інструменти з липи мають яскраво виражений основний тон.

Колір деревини варіюється в діапазоні від світло-жовтого до бежево-коричневого, іноді з непривабливими прожилками зеленуватого кольору, що виникають через відкладення мінеральних домішок.

Вільха (Alder)

Легке і досить м'яке дерево, має тісні пори, в чому досить схоже на липу. Однак вільха має більш хвилясті волокна, кільця розташовані щільніше, в породі є багато прожилок. Через більшої жорсткості кілець і більшої міцності породи вільха має більш насичені обертони: діапазон звучання розширено як в сторону високих, так і в бік низьких частот - на слух це створює відчуття меншою різкості і «середінестості», що робить вільху однією з найбільш універсальних порід дерева для гітари.

Використовується в іменних моделях таких музикантів, як Steve Vai (Ibanez JEM), Kirk Hammet (окремі типи суперстрат від ESP і LTD), Nuno Bettencourt (Washburn N4 Vintage).

Болотний ясен (Swamp Ash)

Не варто плутати цю породу з більш щільним північним ясенем. Ми вирішили описати особливості саме цього різновиду в зв'язку з її більшою поширеністю серед майстрів. Деревина має великі пори, в яких можуть бути як щільні, так і м'які шари всередині окремо взятого кільця. Порода є, по суті, жорсткий і міцний каркас, усередині якого знаходяться м'які пори.

Болотний ясен прекрасно резонує по всьому діапазону частот: в звучанні гітар з декою з ясена можна розрізнити і кристальні верху, і помітну середину з дуже потужним низом. Разом з тим нерівномірна щільність породи породжує абсолютно випадкові провали в частотному діапазоні: три різних серійних гітари з корпусом з ясена і з однієї партії практично завжди матимуть різне звучання. Найчастіше через це страждають настільки важлива для важкої музики середина - саме тому фахівці рекомендують вибирати ясеневі гітари дуже уважно і обов'язково слухати їх перед покупкою.

Найчастіше через це страждають настільки важлива для важкої музики середина - саме тому фахівці рекомендують вибирати ясеневі гітари дуже уважно і обов'язково слухати їх перед покупкою

Більш важкі бланки з ясена, а також бланки з прикореневої зони мають більш рівний, часом навіть «мильний» звук, тому такі зони дерева використовуються частіше для бас-гітар.

Відзначимо, що щільний північний ясен був улюбленим матеріалом в Fender до початку використання тополі і вільхи. Щільні бланки з ясена дають традиційний «скляний» і пробивний звук.

Використовується в підписних гітарах Meshuggah (Ibanez M80M 8-string), Wes Borland (Mayones Regius), Ola Englund (Jaden Rose Guitar), Jeff Loomis (Schecter JL-7).

ЦЕ ВАЖЛИВО! При покупці гітари азіатського виробництва з декою з ясена будьте уважні: перевірте її вага і подивіться на відкритість пір, якщо це можливо з урахуванням фарбування. Фабричний азіатський ясен дуже часто має погану якість і малу вагу через великої кількості пір - таке дерево буде звучати вкрай посередньо.

Засоби по догляду за декою гітари >>>

Червоне дерево (Mahogany)

Має відкриті волокна і велика кількість пір. Має більшу рівномірністю структури деревини, ніж болотний ясен - інструменти з даної породи дерева не мають такого розкиду по звучанню і вазі. Щільність гітарного червоного дерева також рівномірна, що благотворно впливає на компенсацію середніх частот - саме через це при розмові про махогон виникають такі звичні всім музикантам епітети, як «жирний» і щільний звук, асоціації зі стіною звуку, особливо в поєднанні з хай- гейновимі підсилювачами.

При цьому дека гітари з червоного дерева не позбавляє звучання інструменту приємною середини - просто вона не настільки виражена, як в гітарах з вільхи або ясена.

При цьому дека гітари з червоного дерева не позбавляє звучання інструменту приємною середини - просто вона не настільки виражена, як в гітарах з вільхи або ясена

Червоне дерево значно фільтрує частоти в області верхньої середини - через це при деяких специфікаціях може бути слабко виражені «гугнявий» призвук. Верхні частоти звучать повніше, ніж у випадку з корпусом з вільхи або болотяного ясена.

Звук червоного дерева в цілому можна також описати як м'який і оксамитовий - при цьому воно має виражену середіністую атаку, а також володіє одним з найтриваліших сустейном. Якісний махогон блищить на світлі, малюнок породи нагадує широкі смуги, тобто на вигляд може створитися враження, що дека склеєна з нерівних дерев'яних брусків.

Дуже часто використовується в гітарах, заточених під важку музику і знижений лад. Яскравий приклади звучання гітар з червоного дерева: Nile (підписні моделі гітаристів від Dean, KxK), James Hetfield (велика частина підписних моделей від ESP), Behemoth (підписні і серійні моделі від ESP).

Горіх (Walnut)

Не менш популярна порода дерева для гітар, що має приємний темне забарвлення і пори, схожі на ясен. При цьому деревина горіха має досить однорідну щільність, в чому вона схожа на червоне дерево, однак характеризується набагато більшою твердістю.

Горіх часто буває дуже примхливим: поєднання відкритості пір дерева і його високої щільності призводять до вираженої, але нерівномірного середіністості. В окремих діапазонах вона може здаватися перекомпрессірованной, в інших - занадто динамічною. Через це багато власників гітар з декою з горіха скаржаться на «гугнявість» звучання на ритм-партіях, і занадто активне «випирання» на лідах.

Через це багато власників гітар з декою з горіха скаржаться на «гугнявість» звучання на ритм-партіях, і занадто активне «випирання» на лідах

Однак переваги породи забезпечують йому досить велику армію шанувальників: горіх має дуже різкій і потужною атакою, при цьому маючи щільний і об'ємний низ як у ясена, а також м'які верху, як у червоного дерева.

Гітари з корпусом з горіха досить важкі, до них слід дуже ретельно вибирати звукосниматели, так як вибір а-ля «пальцем в небо» вб'є і без того досить специфічний і закріпачений діапазон.

ЦЕ ВАЖЛИВО! При покупці намагайтеся уникати важких шматків. Вони не мають відчутної переваги в звуці, але при цьому можуть зробити гру на гітарі вкрай некомфортною. Горіх - дуже популярне дерево для бас-гітар, однак при покупці завжди слухайте інструмент: в майстернях використовують як американський волоський горіх, так і європейську різновид породи, які значно розрізняються в звуці.

Пластикові панелі і пікгард для різних типів гітар >>>

Клен (Maple)

М'яка різновид породи (Soft maple) зростає в південних країнах - дуже популярна на корейських заводах, має меншу міцність, ніж твердий клен. При цьому м'який клен має досить велику вагу, глухий і гуде бас, яскраву верхню середину. Закриті пори дерева забезпечують прекрасну компресію звуку без «вибухають» частот. Зазвичай гітари з декою з м'якого клена вибирають любителі м'якого звучання, придатного для легкого року / серфа / блюзу. Добре поєднується як з синглами, так і з хамбакерами.

Тверда різновид клена (Hard Maple), або Північний канадський клен - по-справжньому яскраве і кричуще дерево: воно має гучний звук, володіє дуже потужною верхньої серединою і верхами, щільним басом. Зазвичай на таку деку рекомендують ставити звукознімачі з посиленим басом.

Через складність в обробці і дуже великої ваги твердий клен використовується у виробництві серійних інструментів вкрай рідко - найчастіше його застосовують для виготовлення «тонких» гітар.

Фігурний клен (Figured Maple)

У зрізах з кореневої області дерева має дуже гарний малюнок волокон: буває декількох типів, більш поширений з яких вогненний, хвилястий і стьобаний. Окремою різновид є «пташине око» - неоднорідна і складна в обробці, але унікальна на вигляд порода.

Через високу ціну цілком у виробництві корпусів практично не використовується - проте дуже популярний в якості основи для топів на деку.

Тополя (Poplar)

Дуже схожий за кольором і текстурою на клен, але має б про льшие пори. Вкрай поширений вид дерева, тому часто використовується в серійних гітарах середнього і нижчого цінового діапазону. Структура породи жорстка, проте легко піддається фрезеруванні і шліфуванні.

За характером звучання досить схожий з вільхою, при цьому має менший діапазон звучання і менший сустейн.

Палісандр (Rosewood)

Дороге і красиве дерево для гітар: саме тому його вкрай рідко використовують в якості матеріалу для деки. Має високу олійністю і щільністю: через це пом'якшує атаку і злегка «завалює» звук, роблячи його приглушеним. Дарує інструменту щільний низ.

Через своїх властивостей використовується практично тільки в якості матеріалу для грифа або для накладки грифа. Як дерева для грифа дає звучанням «пружності» збільшує сустейн.

Другу частину статті, в якій поговоримо про дерево для топів, грифа і накладки для грифа, читайте тут .