Полезные материалы

Акустична гітара - конструкція і види

  1. конструкція
  2. гриф
  3. Типи акустичних гітар
  4. підсумки

Історія гітари налічує вже майже тисячу років - перші зразки інструментів з такою назвою відносяться до XII сторіччя. Йшов час, змінювалися музичні жанри і, відповідно, вимоги до гітари і умови її застосування. До кінця XIX століття стараннями знаменитого іспанського майстра Антоніо де Торреса з'явився інструмент, сьогодні відомий як «класична гітара».

До кінця XIX століття стараннями знаменитого іспанського майстра Антоніо де Торреса з'явився інструмент, сьогодні відомий як «класична гітара»

Але і після цього розвиток гітари не зупинилося. сучасні акустичні гітари - це найширший клас музичних інструментів, помітно відрізняються один від одного конструкцією, розмірами, пропорціями, застосовуваними матеріалами і, звичайно ж, звучанням. Така різноманітність дозволяє будь-якому музиканту вибрати гітару на свій смак. І хоча в даному випадку цей вибір надзвичайно суб'єктивний, ми постараємося до деякої міри допомогти, розповівши про найбільш поширених типах акустичних гітар, їх конструкції і вплив окремих елементів на звучання.

конструкція

корпус

Як і у будь-якого іншого акустичного інструменту, корпус гітари є резонатором, що перетворює коливання струн в коливання повітря - тобто, власне, звук. Конструкція корпусу в найбільшою мірою відповідає за звучання гітари. Зрозуміло, дуже важливими є і звукові властивості застосовуваних матеріалів (деревини) - власне, цим і відрізняються в кращу сторону дорогі інструменти від дешевих.

Перша за значимістю для звучання частина корпусу - верхня дека. Це тонка (2-3 мм) пластина, виготовлена, як правило, з деревини хвойних порід (ялини або кедра) - цей матеріал володіє високою жорсткістю при невеликій вазі. У переважної більшості акустичних гітар верхня дека плоска, але зрідка зустрічається і опукла дека, більш складна і дорога у виробництві, але вона володіє підвищеною жорсткістю.

Для того, щоб верхня дека не деформовані під силою натягу струн, зсередини її підсилюють системою ребер жорсткості, які називаються пружинами. Крім підвищення міцності, пружини впливають і на резонансні властивості деки - майже у кожного виробника є власна думка щодо оптимальної конфігурації системи пружин, їх кількості та положення. Одне або декілька резонаторних отворів (голосників) сприяють передачі коливань повітря всередині корпусу гітари в зовнішній простір.

Решта частини корпусу, обичайки і нижня дека, завершують формування резонуючій порожнини. Кріпляться між собою вони за допомогою тонких дерев'яних рейок, вигнутих за формою деталей, і виготовляються найчастіше з палісандра або червоного дерева.

Оскільки тут до матеріалу вимоги не такі жорсткі, як у верхньої деки, то в недорогих інструментах застосовуються майже будь-які сорти деревини, а іноді і фанера. Окремо варто відзначити гітари компанії Ovation , Нижня дека і обичайки яких є одним цілим, мають плавні обводи і виготовлені з синтетичного композиту - відсутність паралельних поверхонь в такому корпусі дозволило істотно знизити ефект акустичного зворотного зв'язку при виступах з використанням підсилювальної апаратури.

До верхньої деки гітари кріпиться підставка (струнотримач, бридж), що виконує відразу три функції: вона передає коливання струн корпусу, забезпечує кріплення нижніх кінців струн і створює необхідну відстань між ними. У підставці закріплений нижній поріжок - пластикова, металева або кістяна пластина, що служить опорою для струн.

Залежно від конструкції конкретної гітари її корпус може містити й інші елементи. Наприклад, у гітар середнього і верхнього цінового діапазону всередину корпусу або в підставку нерідко встановлюють п'єзоелектричні або електромагнітні контактні звукосниматели, що перетворюють коливання деки в електричний сигнал, і електроніку для них (передпідсилювач, регулятори гучності і тембру) - така конфігурація дозволяє посилювати звук акустичної гітари без додаткових мікрофонів або звукознімачів.

Часто на корпусі розташовані кріплення для ременя, що дозволяє вішати гітару через плече. Ще один яскравий приклад - резонаторная гітара: в верхню деку вбудовується спеціальна металева мембрана, що збільшує гучність звучання і надає йому специфічний тембр.

Резонаторна гітара Fender FR-50

гриф

Ця частина інструменту надає музиканту можливість управляти висотою видобутих звуків. При прижатии струни до ладів (металевим порожкам, перпендикулярним струнах) її діюча довжина зменшується, і частота коливань підвищується. Лади закріплені в накладці - пластині з твердої деревини (часто використовуються палісандр або чорне дерево, рідше - клен). Накладка часто забезпечується інкрустованими мітками на деяких ладах, що полегшує орієнтування в них.

Шийка грифа - основна його частина, що відповідає за міцність. Сталеві гітарні струни створюють відчутне зусилля при натягу - його цілком достатньо, щоб деформувати гриф. Для протидії цьому ефекту шийка грифа посилюється прокладених всередині неї зігнутим металевим стрижнем - анкером. При затягуванні регулювальної гайки (яка знаходиться або під кришкою на голові грифа, або в передній частині розетки всередині корпусу гітари) він прагне зігнути гриф в зворотну від струн сторону. Точна настройка анкера - складна процедура, що вимагає акуратності й уваги.

Головка грифа - протилежна корпусу його частина, на якій встановлюються кілки для регулювання натягу струн. На стику головки і накладки розташований пластиковий або кістяний верхній поріжок, який відповідає за створення необхідної відстані між струнами, а також необхідної висоти струн над грифом. У деяких гітарах відразу перед верхнім порожком встановлений так званий «нульовий лад», який в цьому випадку і стає верхньою опорою для струн.

П'ятка грифа - потовщення в нижній його частині, що служить для кріплення грифа до корпусу. Найчастіше в акустичних гітарах це з'єднання клеєна, але зустрічаються і гвинтові кріплення. У моделях верхньої цінової категорії застосовуються складні з'єднання «паз-шип» або «ластівчин хвіст», що утворюють дуже жорсткий механічний контакт.

Типи акустичних гітар

Як вже говорилося, сучасні гітари відрізняються винятковою різноманітністю. Вибрати «найкращий» тип неможливо - всі вони створювалися для якихось певних завдань, стилів гри, музичних жанрів і індивідуальних особливостей музикантів. Величезна кількість цих типів виключає і можливість описати їх все в одній статті, тому обмежимося лише найбільш популярними і масово представленими на ринку.

Класична гітара залишається практично незмінною вже більше століття. Популярністю цей вид зобов'язаний двом видатним музикантам - Франсиско Тарреге і Андрес Сеговії.

Популярністю цей вид зобов'язаний двом видатним музикантам - Франсиско Тарреге і Андрес Сеговії

Класична гітара Yamaha C40

У класичній гітарі вперше з'являється віялове розташування пружин під верхньою декою (до цього перевага віддавалася поздовжнім пружинам). Гриф без анкерного стержня, з плоскою накладкою. Інкрустація накладки на класичних гітарах майже завжди відсутній - зрідка зустрічаються лише точки на торці накладки. Резонаторное отвір прикрашено орнаментом ( «розеткою»). Струни на сучасних моделях нейлонові, осі кілків розташовані в двох поздовжніх наскрізних пазах в головці грифа. Як правило, на гітарах цього типу дев'ятнадцять ладів, гриф з'єднується з корпусом на дванадцятому ладу.

Фламенко-гітара - варіація класичної гітари. Відрізняється трохи меншими розмірами і полегшеною конструкцією - тонкої верхньою декою, меншою кількістю пружин і часто більш легкими сортами деревини. Ці заходи дозволяють отримати більш яскравий тембр і «перкусійне» звучання, необхідні для виконання фламенко. Найчастіше на верхню деку по обидві сторони від струн наклеюються пластикові накладки, які захищають дерево від подряпин і ударів.

Найчастіше на верхню деку по обидві сторони від струн наклеюються пластикові накладки, які захищають дерево від подряпин і ударів

Акустична гітара зі сталевими струнами (Усталеного назви не існує, хоча часто зустрічаються терміни «вестерн» або «фолк») володіє більш яскравим і гучним звучанням у порівнянні зі своїми класичними сестрами. Мабуть, це самий популярний в даний час вид. Відрізняється міцною конструкцією - перехресної системою пружин і обов'язковою наявністю анкера. Головка грифа, як правило, суцільна, з вертикальним розташуванням осей кілків. Накладка найчастіше має опуклий профіль, кількість ладів може варіюватися від 19 до 24.

Накладка найчастіше має опуклий профіль, кількість ладів може варіюватися від 19 до 24

Гітари цього типу поділяються на кілька підвидів за формою і розмірами. Ось основні з них:

Grand Concert - найкомпактніший варіант, прямий нащадок класичної гітари. Такі інструменти звучать не дуже голосно через невелику укладеного в них обсягу повітря, зате вони зручні і чуйні - добре передають нюанси звуковидобування. Крім того, невеликі розміри роблять їх прекрасним вибором для дітей та підлітків.

Ibanez AC240

Grand Auditorium відрізняється від Grand Concert трохи більшими розмірами при тих же пропорціях і часто має опуклою нижньою декою. Збільшений обсяг корпусу робить їх звучання глибшим і насиченим без особливої ​​втрати зручності при грі.

Збільшений обсяг корпусу робить їх звучання глибшим і насиченим без особливої ​​втрати зручності при грі

Taylor 114

Dreadnought - найбільш поширена на сьогоднішній день конструкція. Відрізняється незграбними обводами і характерною формою: ближня до грифу частина корпусу зменшена, а далека - збільшена. Крім того, глибина корпусу також зазвичай більше, ніж у попередніх типів. Все це створює додатковий обсяг, а значить, і більш глибоке звучання з розвиненими низькочастотними складовими.

Yamaha FG700MS

Jumbo - збільшена версія Grand Auditorium. Має порівнянний з «дредноутом» (власне, створювалася як його конкурент) обсяг при великих розмірах. Володіє більш насиченим звучанням, ніж попередній тип, однак через габарити на ній досить складно грати.

Володіє більш насиченим звучанням, ніж попередній тип, однак через габарити на ній досить складно грати

Fender CJ-290S

Дванадцятиструнну гітара - спадщина епохи бароко. У таких інструментів струни об'єднані в шість пар, при цьому у басових пар настройка проводиться з інтервалом в октаву, а у високих - в унісон. Подібна конфігурація має більш багатим тембром в порівнянні зі стандартною; крім того, незначні відмінності в висоті нот створюють ефект хору.

Takamine EG523SC-12

Гітари всіх перерахованих вище типів, крім класичної форми, можуть виготовлятися і з вирізом, що полегшує доступ до верхніх ладів. Слід враховувати, що при інших рівних наявність вирізу зменшує обсяг резонатора гітари, і це (разом з інакше організованою системою пружин) впливає на звук інструменту.

Слід враховувати, що при інших рівних наявність вирізу зменшує обсяг резонатора гітари, і це (разом з інакше організованою системою пружин) впливає на звук інструменту

підсумки

Як бачите, за терміном «акустична гітара» можуть ховатися зовсім різні інструменти. Кількість варіантів конструкцій просто величезна, і кожна гітара має свої унікальні особливості, які підходять для різних завдань. Пам'ятайте, що ключ до вдалого вибору - хороше розуміння своїх потреб.

Гарного вам звучання і задоволення від гри на новому інструменті!

Текст: Олексій Адрианов

спеціально для www.rozetkа.com.ua