Полезные материалы

Гітара з фанери своїми руками: відео-інструкція як зробити, особливості виготовлення балалайки, ціна, фото

  1. Деків струнні інструменти
  2. Залежність якості від шпону
  3. клеїмо деку
  4. висновок

Всі фото зі статті

Чи можна з фанери зробити гітару - таке питання часто задається. І тут однозначно буде позитивна відповідь, так як саме з цього матеріалу найчастіше роблять деки музичних інструментів.

Але з вибором матеріалу не все так просто - проблема в тому, що резонанс, створюваний тієї чи іншою породою деревини, буде різним, а від цього залежить гучність і тембр звучання музичного інструменту. Давайте спробуємо розібратися в тому, який же матеріал все-таки краще використовувати і як це робити, а на додаток вас чекає відео в цій статті.

Всі фото зі статті   Чи можна з фанери зробити гітару - таке питання часто задається

Класична гітара

Деків струнні інструменти

види виконання

Примітка. Класичні гітари класифікуються за матеріалом, з якого вони зроблені.
Тобто це залежить від породи і класу використовуваної деревини .
Крім цього в наш час набуло популярності фанерування деки шпоном цінних порід.

Крім цього в наш час набуло популярності фанерування деки шпоном цінних порід

Складові елементи за назвами

Три види класичного інструменту:

  1. .
  2. .
  3. .

HOHNER - чиста фанера

Вид 1-ий:

  • такий інструмент, мабуть, відноситься до класики з деякою натяжкою, так як тут отримують мінімальну якість резонансу в порівнянні з цілісною деревиною;
  • в більшості випадків він використовується, як інструмент для навчання, або для акомпанементу, так як таку гітару дуже зручно брати в походи через її малої ваги;
  • крім того, тут виходить досить міцний корпус і ціна найнижча серед аналогів (це також може бути балалайка своїми руками з фанери);
  • найчастіше проблема продукції такого типу полягає в недбалому підході виробника до бюджетного варіанту.

Вид 2-ий:

  • тут при виготовленні інструкція має на увазі з цілісного масиву дерева тільки верхню деку (зрідка і нижню);
  • фанерування дна і обичайки часто робляться з шпону цінних порід деревини , Хоча може бути також з ялини;
  • в більшості випадків тут досягається відмінне звучання, яке часом може бути навіть краще, ніж у середньої гітари, зробленої повністю з цільної деревини;
  • такий музичний інструмент відмінно підходить для початкової школи класичної гри, а також використовується бардами, але не для походів, а для концертних залів.

Вид 3-ий:

  • цей варіант вважається найкращим для класичного стилю;
  • використовуються в основному цінні породи деревини і чим вони дорожче, тим краще звучання, але це також визначається і класом майстра-виробника.

Залежність якості від шпону

Примітка. З якого б шпону не була фанера, в будь-якому випадку вона повинна бути елітного, вищої якості E.
Тут не допускається ніяких природних вад (сучки будь-якого розміру, гниль) і виробничих дефектів (тріщини, розшарування).

Тут не допускається ніяких природних вад (сучки будь-якого розміру, гниль) і виробничих дефектів (тріщини, розшарування)

Тут добре видно різницю на поверхні по сорту

У більшості випадків, якщо ви хочете самостійно зробити гітару або, може бути, шукаєте, як зробити балалайку з фанери, ви зупините свій вибір на їли. Справа в тому, що тут коливання не загасають в деці від тертя, завдяки підходящої щільності деревини (мінімальне тертя).

До того ж діапазон частот, відтворюваних струнами, досить великий. Втім, про це краще скажуть показники в порівняльних характеристиках, які ми пропонуємо вам в таблицях нижче по тексту.

Модуль пружності., E, МПа Найменування Константа, Кa, М4 / кгс 1 Ель 1300 2 Кавказька ялиця 1300 3 Сибірський кедр 8200 4 Відбірна сосна 15000 5 Клен 16000 6 Береза ​​14000 7 Бук 14000 8 Груша 6400

Модуль пружності, щільності та константи

Характеристики Значення По конструкції суміжні шари мають паралельне напрямок Порода Ель Щільність 410 кг / м3 Товщина шару 0,1-2,0 мм Початкова вологість 8%, допуск ± 2% допускається шорсткість 120-300мкм Связующее ПВА, «Кестокол», PUR-501 , Titebond, UBond, мездровий клей Екстра-класу Клеевой витрата 110-300 г / м2 Тиск при фіксації клеєм 1 МПа / см2 Тривалість 20 хвилин Середня акустична константа Андрєєва 12,0 см 4 / кгс

Таблиця похідного з ялинового шпону

клеїмо деку

Примітка. Ми розберемося лише в тому, як зібрати деку, а гриф, з порожками і кілками, а також підставку з порожком ми використовуємо заводську, від старого розбитого інструменту.
Але це можливо лише за умови, якщо гриф буде рівним.

Але це можливо лише за умови, якщо гриф буде рівним

Дека і інструменти

Отже, ми будемо використовувати фанеру вищого гатунку з ялинового шпону товщиною 3 мм. Для того щоб не виникло проблем з ладом інструменту, а це станеться, якщо неправильно розрахувати відстань від верхнього (на грифі) до нижнього (на деці) порожка, ми будемо використовувати параметри HOHNER (можна і інші).

Спочатку визначимо параметри верхньої і нижньої деки:

  • довжина - 480 мм;
  • ширина вгорі - 280 мм;
  • ширма внизу - 370 мм;
  • талія- 235 мм;
  • від верху до осі талії - 185 мм;
  • ширина обичайки - 90 мм;
  • діаметр розетки - 87 мм;
  • від верху до розетки - 15 мм.

Згідно розмірами, які вказані вище, дуже акуратно вирізаємо лобзиком дві деки і обичайки. Але тут є один нюанс - справа в тому, що фанера при різанні розламується і кромка виходить зі сколами, що, природно, вплине на якість роботи.

Щоб уникнути такого дефекту, вам потрібно прорізати лінію шевським ножем або звичайною заточуванням з пиляльного полотна на глибину 1,5 мм (трохи товщі шпону), причому зробити це краще за все з двох сторін - відколи на вивороті теж не потрібні.

розмічаємо розетку

Тепер вам потрібно розмітити паз під розетку - вище дані внутрішні розміри, і ви можете намалювати коло циркулем, знайшовши центр за допомогою перехресних ліній. Радіус отвори у вас повинен вийти на 2 мм менше, ніж у кільця.

А ось тепер прикладаєте розеточное кільце до поверхні і обводить його внутрішній і зовнішній контур ножем, як це показано на верхньому фото. Так-так - саме ножем, а не олівцем, щоб лінія вийшла максимально точної і чіткої.

Так-так - саме ножем, а не олівцем, щоб лінія вийшла максимально точної і чіткої

Прорізаємо верхній шар «балеринки»

Дуже добре, якщо у вас знайдеться «балеринки» - з її допомогою ви зможете прорізати шпон на верхньому шарі максимально рівно, але якщо її немає, то вам доведеться зробити це ножем. Глибина різу повинна бути не менше 1,5 мм, щоб уникнути відколів і задирок.

Вибираєте фрезером ложе під розетку

Тепер уже кілька простіше - підбираєте потрібний діаметр фрези і вибираєте фрезером ложе під розетку глибиною 1,5 мм. Після цього відразу приміряйте її «на суху», щоб переконатися у вірності розрахунків.

Притискаємо розетку струбцинами

Заповнюєте ложе клеєм, кладете туди розетку і притискуєте її струбцинами. Якщо їх немає, то на рівній поверхні ставите склеєну конструкцію під прес - час висихання залежить від клею.

Вирізаємо коло для резонансного отвору

Вирізуєте фрезером резонансне отвір, а проміжок між кінцями розетки (несхожденіе) заклеює вставкою. Залишки клею акуратно прибираємо ножем.

Гнём обичайки

Мабуть, найскладнішим етапом тут буде вигин обичайок (ширина їх вказана вище). Вам потрібно буде зробити шаблон (для цього можна зшити кілька товстих дощок) і намочити заготовлені смуги фанери, обклавши їх мокрими ганчірками.

Розпірки на верхню деку

Потім притискуєте стрічку струбцинами до шаблону і залишаєте висихати при кімнатній температурі.

Розпірки на нижню деку

Щоб не втрачати часу дарма, поки обичайки приймають потрібну форму, ви можете приклеїти розпірки на верхню і нижню деку, користуючись для фіксації струбцинами або пресом.

Приклеюємо деки до обечайке

Тепер нам потрібно приклеїти дві частини обичайки до верхньої і нижньої деки, а також центральні підсилювачі вгорі і внизу - це просто шматки бруса 40 × 40 мм. Один з них (верхній) буде служити постаментом для п'яти грифа (там під стягнутий болт просверливается отвір).

А інший (нижній) скріпить дві частини обичайки між собою. Дайте склеєної деці добре просохнути і зскребете зовні виступає клей (лаком поки не відкривайте).

Тепер вам потрібно приклеїти підставку з порожком, а так як гітара з фанери у нас робиться по моделі HOHNER, то відстань від нижньої частини порожка до нижньої частини деки разом з обечайкой у нас повинно бути 130 мм. Коли все висохне, розкрийте корпус лаком, дайте йому просохнути, встановіть гриф на стягнутий болт і натягніть струни.

Спробуйте налаштувати інструмент - якщо всі струни у відкритому положенні співзвучні при їх притискання на 12 ладу, то це означає, що у вас все вийшло.

висновок

Якщо у вас є які-небудь пропозиції, зауваження або питання, залишайте пости про це в розділі коментарів. Ми з задоволенням відповімо на всі наявні питання!