Полезные материалы

Конструкції і види акустичних гітар

Конструкції і види акустичних гітар

Конструкції і види акустичних гітар


Історія акустичних гітар налічує вже майже тисячоліття - перші зразки акустичних гітар відносяться до XII століття. Час минав, змінювалися музичні напрямки і вимоги до гітар і умов їх застосування зростали. Завдяки старанням знаменитого майстра з Іспанії Антоніо Де Торреса, в кінці XIX століття з'явився музичний інструмент, який сьогодні відомий всьому світу як "класична гітара".
Однак, після цього розвиток даного музичного інструменту не зупинилася. Сучасні класичні акустичні гітари - це широкий клас музичних інструментів, які помітно відрізняються один від одного розмірами, конструкціями, застосовуваними матеріалами, звучанням і пропорціями. Завдяки такій різноманітності музичних інструментів сьогодні будь-який музикант може вибрати гітару відповідно до своїх навичками і стилями гри.
Хоч вибір гітари є суто індивідуальним, в цій статті ми розповімо про найбільш поширені види акустичних гітар, їх конструкціях, а також про вплив різних елементів на їх звучання.


конструкція гітари

корпус
Як і у будь-яких інших акустичних інструментів, корпуси в гітарах є резонаторами, які перетворюють коливання струн в коливання повітря, що власне, і є звуком. Найбільшою мірою конструкції корпусів відповідають за звучання самого музичного інструменту. Варто відзначити, що вкрай важливими є звукові властивості використовуваних матеріалів. Власне, цим і відрізняються більш дорогі музичні інструменти від бюджетних і недорогих.
Верхня дека є першою за значущістю частиною корпусу для звучання гітари. Як правило, це тонка (від 2 до 3 мм) пластина, виготовляють яку з деревини хвойних порід - ялини або кедра. Ці матеріали мають більш високу жорсткість при відносно невеликій вазі. У більшості акустичних гітар верхні деки плоскі, однак, можна зустріти і опуклі деки. Опуклі деки є дорогими і складними у виробництві, але їх головна відмінність полягає в підвищеної жорсткості.
Щоб уникнути деформування верхньої деки під силою натягу струни, зсередини деку підсилюють системами ребер жорсткості, які називаються пружинами. Також пружини впливають на резонансні властивості груд. Одне або декілька голосників (резонаторних отворів) сприяють передачі повітряних коливань всередині корпусу музичного інструменту в зовнішній простір.


Обичайки і нижні деки завершують формування резонують порожнин. Вони кріпляться між собою за допомогою тонких рейок з дерева, які згинають за формою деталей. Найчастіше рейки виготовляють з червоного дерева або палісандра.
Оскільки до матеріалів вимоги тут не такі жорсткі, як до верхніх декам, то в бюджетних моделях можуть застосовувати будь-які сорти дерева, рідше - фанеру. Також варто відзначити акустичні гітари Yamaha , В яких обичайки і нижні деки є одним цілим, виготовляються з синтетичних композитів і мають плавні обводи - відсутність в таких корпусах паралельних поверхонь істотно знижує ефект зворотного зв'язку під час виступів із застосуванням підсилювального обладнання.


До верхніх декам акустичних гітар кріпляться підставки, які називаються "струнотримач". Вони виконують відразу кілька функцій - передають коливання струн корпусу, забезпечують кріплення нижніх кінців струн, а також створюють необхідну відстань між ними. У струнотримач закріплені нижні поріжки, які представляють собою кістяні, металеві або пластикові пластини, службовці опорами для струн.

Залежно від конструкцій конкретних акустичних гітар, їх корпуси можуть містити інші деталі
Залежно від конструкцій конкретних акустичних гітар, їх корпуси можуть містити інші деталі. Наприклад, у гітар середньої вартості, а також дорогі вироби, всередину корпусів можуть встановлюватися електромагнітні або п'єзоелектричні звукознімачі, які перетворять коливання грудня в електричні сигнали. Крім цього, такі вироби можуть оснащуватися і електронікою для звукознімачів - предусилителями, регуляторами тембрів і гучності. Дана конфігурація дозволяє посилювати звучання акустичних гітар без додаткових звукознімачів і мікрофонів.
Найчастіше на корпусах розташовуються кріплення для ременів для гітари, які дозволяють вішати інструменти через плече музикантів. Ще одним яскравим прикладом є резонаторні гітари - в верхні деки вбудовуються спеціальні металеві мембрани, які збільшують гучність звуку і надають їм специфічний тембр.

гриф
Гриф акустичної гітари дозволяє музикантам управляти висотою звуків, що витягають із музичних інструментів. При прижатии струн до ладів (перпендикулярним струнах, металевим порожкам), діюча довжина струни зменшується, а частота коливань підвищується. Лади закріплюються в накладках, які представляють собою пластини з твердих порід дерева. Найчастіше накладки виготовляють з чорного дерева або палісандра, рідше використовують клен. Також накладки часто оснащуються інкрустованими мітками на ладах, що істотно полегшує орієнтування в накладках.
Шийка є основною частиною грифа і відповідає за міцність. Металеві хороші струни для акустичних гітар здатні створювати відчутні зусилля при натягу, достатніх для деформування грифів. Щоб протидіяти цим ефектам, шийки грифів посилюються прокладеними вигнутими металевими стрижнями - анкерами. Також під кришками на головах грифів знаходяться регулювальні гайки. Нерідко їх можуть встановлювати в передніх частинах розеток усередині корпусів гітар. При затягуванні гайок анкер прагне зігнути гриф в зворотну сторону від струн. точна настройка анкерів - процедура складна і вимагає уваги і акуратності.


Головки грифів - це частини, протилежні корпусам, на які встановлюють кілки для регулювання натягнення струн. На стику накладок і головок встановлюють кістяні або пластикові верхні поріжки, які відповідають за створення необхідної відстані між струнами і необхідної висоти струн над грифами. У деяких акустичних гітарах перед верхніми порожками встановлюють "нульові лади", які і стають верхніми опорами для струн.
П'ятою називають потовщену до низу частина грифів, а служить п'ята для кріплення грифа до корпусу гітари. Найчастіше в більшості гітар це з'єднання - клеєна, однак, можна зустріти і гвинтові кріплення. У більш дорогих моделях застосовують складні з'єднання "ластівчин хвіст" або "паз-шип", які утворюють вкрай жорсткі механічні контакти.

Як говорилося раніше, сучасні акустичні гітари відрізняються різноманітністю. Всі гітари створюються для будь-яких конкретних стилів гри, завдань, індивідуальних вимог гітаристів і музичних жанрів, виходячи з чого вибрати "правильний" тип практично неможливо. Досить широкий асортимент виробів виключає можливість їх опису в одній статті, виходячи з чого тут ми розповімо про найбільш поширених і популярних гітарах.
Класичні гітари залишаються практично незмінними вже протягом ста років. Даний вид акустичних гітар зобов'язаний своєю популярністю двом видатним гітаристам - Андрес Сеговії і Франсіско Тарреге.
Саме в класичних гітарах вперше з'являється розташування пружинок під верхніми деками в формі віяла, а до цього віддавалася перевага поздовжніх пружинам. грифи в класичних гітарах представлені плоскою накладкою і без анкерних стрижнів. Найчастіше інкрустація накладок в класичних гітарах відсутня, рідше можна зустріти точки на торцях накладок. Резонаторні отвори прикрашені орнаментами - "розеткою".


струни в сучасних моделях класичних гітар часто нейлонові, а осі кілочок розташовуються в двох наскрізних поздовжніх пазах в голівках грифів. У класичних акустичних гітарах, як правило, 19 ладів, а гриф з'єднується з корпусом інструменту на 12м ладу.


Фламенко-гітара - це одна з варіацій класичних акустичних гітар, яка відрізняється полегшеною конструкцією і меншими розмірами - меншою кількістю пружин, більш легкими породами деревини, а також більш тонкої верхньою декою. Завдяки всім цим відмінностям, у фламенко гітар "перкусійне" звучання і більш яскравий тембр, які необхідні для виконання однойменного музичного стилю фламенко. Найчастіше в таких виробах на верхні деки клеяться пластикові накладки по обидва боки від гітарних струн. Пластикові накладки призначені для захисту дерева від ударів, подряпин і інших пошкоджень.

Пластикові накладки призначені для захисту дерева від ударів, подряпин і інших пошкоджень

"Фолк" або "вестерн" називають акустичні гітари зі сталевими струнами, які володіють більш гучним і яскравим звучанням на відміну від своїх класичних сестер. Це, мабуть, найпопулярніший на сьогоднішній день вид вестерн гітар , Які відрізняються більш міцною конструкцією - обов'язковою наявністю анкера і перехресної системою пружин. Як правило, головка грифа - суцільна, а осі кілочок розташовуються вертикально. Найчастіше накладки в вестерн гітарах мають опуклі профілі, а кількість ладів варіюється 19-24.
Акустичні гітари цих типів діляться на кілька підвидів за розмірами і формою. Ми розповімо про основні з них.
Grand Concert
Це один з найбільш компактних варіантів, який є прямим нащадком класичної акустичної гітари. Звучать такі музичні інструменти менш голосно через невеликі обсяги повітря, укладених в їх корпусах, проте, вони чуйні і зручні і здатні добре передавати нюанси звуковидобування. Крім цього, завдяки невеликим розмірам гітари Grand Concert є хорошим вибором для підлітків і дітей.
Grand Auditorium
Гітари Grand Auditorium відрізняються від попереднього типу гітар німого великими розмірами і часто мають опуклими нижніми деками. Завдяки збільшеному об'єму корпусів, звучання у таких музичних інструментів більш насичене і глибоке без особливих втрат зручності під час гри.

Завдяки збільшеному об'єму корпусів, звучання у таких музичних інструментів більш насичене і глибоке без особливих втрат зручності під час гри

Dreadnought
Дреднаут є найбільш поширеною конструкцією на сьогоднішній день, яка відрізняється особливими незграбними обводами, а також характерною формою - ближня частина корпусу до грифу зменшена, а далека частина - збільшена. Крім цього, глибина корпусів також більше, на відміну від попередніх моделей. Всі ці параметри створюють додатковий обсяг, завдяки якому звучання у таких гітар більш глибоке з розвиненими НЧ складовими.
Jumbo
Джамбо є збільшеною версією гітар Grand Auditorium і має обсяг, який можна порівняти з гітарами Drednought. До слова, Джамбо і створювалися як конкуренти останнім моделям. Дані типи гітар мають більш насиченим звуком, але через громіздких габаритів грати на них досить складно. Однак, існують зручні гітари Джамбо маленьких розмірів. Одним з провідних виробників гітар міні-джамбо є бренд Stagg , В асортименті якого можна вибрати гітари з датчиками і інші музичні інструменти.

Дванадцятиструнну гітари - це спадщина епохи бароко. У таких музичних інструментах струни об'єднані в 6 пар, при цьому, в басових парах настройку виробляють з інтервалами в октаву, а в високих парах - в унісон. Такі зміни мають більш багатими звуковими тембрами, на відміну від стандартних. Крім цього, незначні відмінності в висоті нот можуть створювати ефект хору.


Акустичні гітари перерахованих вище типів можуть виготовлятися з вирізами, які полегшують доступ до верхніх ладів. Варто відзначити, що при інших рівних наявність вирізів зменшує обсяги резонаторів гітар, що впливає на звучання музичних інструментів.
Підводячи підсумки, можна відзначити, що за терміном "класична акустична гітара" ховаються зовсім різні музичні інструменти. Кількість і різноманітність конструкцій неймовірно велике, виходячи з чого кожні гітари мають свої унікальні особливості, які підходять для різних завдань, музичних напрямків і стилів гри. При виборі акустичної гітари слід пам'ятати, що ключем до успішного вибору інструменту є розуміння своїх потреб.