Полезные материалы

Продукти з глютеном - що це таке і список

  1. Що це таке
  2. Алергія на глютен
  3. Чим небезпечний для здоров'я
  4. Навіщо потрібен організму
  5. У яких продуктах міститься

Часто при купівлі харчових біодобавок можна зустріти в описі продукту таку фразу: «не містить глютену». Особливо це практикується в зарубіжних магазинах товарів правильного харчування і здоров'я. Виникає питання: що ж собою являє загадковий глютен, присутність якого в засобах, здатних поліпшити самопочуття людини, небажано? І чи не є зарахування речовини до небезпечних надто вже необачним? Спробуємо у всьому цьому розібратися. Поговоримо про те, які неприємності може доставити глютен нашому здоров'ю, яка все таки його користь (якщо вона є) і в яких продуктах міститься глютен.


Зміст статті:


Що це таке

Термін «глютен» вживають у мові по відношенню до групи білків, присутніх в злакових рослинних культурах. Синонімом його є визначення «клейковина». Це найменування глютену пояснюється тим, що в чистому вигляді цікавить нас речовина має порошокообразную текстуру, яка в разі контакту з водою перетворюється в густу масу, вельми нагадує за консистенцією клей.


Дана властивість клейковини дозволяє використовувати її в харчовій промисловості. Як відомо, з пшеничного борошна випікають хлібобулочні вироби. Крім того, порошкоподібну речовину включають до складу м'ясопродуктів, наприклад, фаршу, що продовжує термін зберігання останніх.

Алергія на глютен

Чому ж глютен (клейковина) - небажаний для багатьох людей компонент харчових біодобавок і протеінсодержащіх продуктів спортивного харчування? Справа в тому, що глютен здатний викликати сильну непереносимість, яка часто проявляється у вигляді алергії. Даним захворюванням зараз страждає 1 людина з 100. Пояснюється алергія на глютен тим, що імунна система організму сприймає білок як чужорідний елемент і включає механізм активного захисту. Як результат, виникає найсильніша реакція хворобливого характеру. До слова, причиною алергії можуть бути навіть мізерні дози глютену, що не перевищують 0,1 м

Інші люди стають жертвами непереносимості клейковини. Така відома під найменуванням «целіакія».


Чим небезпечний для здоров'я

В організмі, відторгається глютен, відбувається порушення роботи шлунково-кишкового тракту, знижується ступінь засвоєння деяких вітамінів, мінеральних сполук, а також ліпідів і вуглеводів.

Однак зловживання продуктами, що містять глютен, не принесе користі нікому. Навіть якщо ваш організм нормально переносить білок глютен, поглинання продуктів з великим кількість даної речовини в складі загрожує набором зайвих кілограмів; розвитком атеросклерозу, цукрового діабету, інфаркту міокарда і депресивного стану.

Варто відзначити, що число людей, неадекватно реагують на надходження у внутрішнє середовище їх тіла глютену, зростає з кожним роком. І способу припинити цю тенденцію вчені, на жаль, поки не винайшли.


Навіщо потрібен організму

Але виявляється, глютен не тільки шкідливий, але і корисний. Втім, це цілком логічно, адже для чогось же природа створила згадане речовина.

Давайте розглянемо, яку користь може принести нашому організму вживання продуктів, що містять глютен.

  • По-перше, глютен є джерелом протеїну. Наприклад, 100 г пшеничного клейковини на 80% складаються з білка. Іншими словами, для проодуктов, насиченими глютеном, характерна висока енергетична цінність і поживність.
  • По-друге, присутні в глютену численні амінокислоти задіяні в різноманітних біохімічних реакціях, що протікають в організмі людини кожну секунду. В, зокрема, завдяки їх діяльності поліпшується транспортування і засвоюваність ряду біологічно активних сполук.
  • По-третє, глютен сприяє гарному травленню, тому що пов'язує поживні компоненти, що надійшли в організм разом з їжею.
  • По-четверте, для глютену характерний багатий хімічний склад. Крім уже озвучених амінокислот глютен містить вітаміни Р, Е, С, А, групи В і мінеральні сполуки - магній, залізо, фосфор, кальцій.

  • По-п'яте, глютен має чисто практичну користь для людини. Ми їмо продукти, багаті глютеном, щодня, а тому рідко відчуваємо дефіцит рослинних білків. Саме завдяки глютену кожен з нас може насолодитися смаком здоби і хліба.

До речі, дослідники приходять до висновку, що якість глютену неймовірно знизилося за століття обробітку злаків. Причиною тому послужила селекція, спрямована на отримання більш врожайних сортів. Не виключено, що в результаті проведеної роботи глютен і продукти їм багаті, і придбав свої небезпечні для здоров'я людини властивості.

І ще: особливої ​​шкоди організму завдає видозмінений глютен. У переліку інгредієнтів на упаковці з продуктом він значиться як «модифікований крохмаль» або «текстурний рослинний білок».

У яких продуктах міститься

Список продуктів, до складу яких входить глютен, досить великий.


Першими в списку продуктів з глютеном стоять злакові культури: пшениця, ячмінь, просо, кукурудза, овес та ін. Чим більше глютену в борошні, тим більше пружним і еластичним виходить тісто, замішане на ній; тим пишніше, повітряні і смачніше виходить з такого борошна випічка. Таким чином, джерелами клейковини є також хлібо-булочні, макаронні та кондитерські вироби, злакові пластівці.

Клейковина міститься в кашах, адже вони теж приготовлені на основі злаків. Насичені глютеном вівсянка, перловка, ячна, пшенична та манна крупи.


Глютен є обов'язковим компонентом таких продуктів, як ковбаси, сардельок, сосиски. Але, як правило, найбільший відсоток глютену притаманний дешевим м'ясним ласощів. Глютен може бути компонентів тушонки, рибних консервів, в тому числі, консервованої рибної ікри. У більшості випадків він присутній в м'ясних напівфабрикатах - таких як пельмені, котлети, сальники, вареники.

Збагачують глютеном і різні магазинні соуси: кетчуп, майонез, соєвий соус. Глютен можна зустріти в списку інгредієнтів на етикетках таких продуктів: морозива, йогурту, сирних і плавлених сирків, згущеного молока. В даному випадку клейковина використовується виробниками як складова, що поліпшує текстуру, смакові якості і термін зберігання продукту. Як консервант глютен включають і до складу круп, борошна.


Клейковину застосовують не тільки в харчовій промисловості, а й у фармакологічній, і при виготовленні косметики. У першому випадку вона стає інгредієнтом полівітамінних комплексів і лікарських препаратів - як таблеток, так і сиропів з суспензиями. Косметичні продукти, у складі яких є глютен: пудра, креми, губна помада, лосьйони.

Глютен включають в дитяче харчування. Через це дуже часто у грудних дітей, які вживають білкові суміші, каші, пюре з клейковиною, виникає сильна алергія. Щоб знизити прояв хворобливої ​​реакції дитячого організму на глютен, Всесвітня Організація Охорони Здоров'я (ВООЗ) в 2010 році рекомендувала батькам виключити з харчування немовлят продукти з глютеном до віку 7-8 місяців. Пізніше світло побачило спростування, автором якого стали представники Американської Медичної Асоціації. Вони провели дослідження, яке показало, що відсутність в раціоні харчування малюків природного глютену, навпаки, призводить до підвищення ймовірності розвитку алергії і сприяє виникненню бронхіальної астми. Рекомендація МА: вживання дітьми продуктів з глютеном з віку в 5-6 місяців.


Глютен - компонент раціону, застосування якого вимагає обережності!

Автор: Гатаулина Галина
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкова!

Теги: глютен в продуктах

Виникає питання: що ж собою являє загадковий глютен, присутність якого в засобах, здатних поліпшити самопочуття людини, небажано?
І чи не є зарахування речовини до небезпечних надто вже необачним?