Полезные материалы

Чому гравці в американський футбол отримують стільки грошей?

  1. Багато це скільки?
  2. Що ж вони такого роблять?
  3. А хто оплачує банкет?
  4. Як їм вдається заробляти все більше грошей щороку?
  5. І що, ось прямо все - мільйонери?

Станіслав Ринкевич - про ідеальну модель спорту, де обертаються мільярди доларів.

Станіслав Ринкевич - про ідеальну модель спорту, де обертаються мільярди доларів

Пам'ятайте, як ви якось переглядали список найбільш високооплачуваних спортсменів і виявляли там незнайому прізвище та пояснення до неї - «квотербек»? Або напевно адже зустрічали новина про те, як мадридський «Реал» обійшов в списку найдорожчих спортивних клубів «Даллас Каубойс»?

Ми не все цікавимося баскетболом, але знаємо імена Леброна Джеймса і Кобе Брайанта і здогадуємося, за що вони отримують величезні гроші. З неросійських хокейних мегазірок будь назве Сідні Кросбі. І навіть можна не починати про футбол. Але хто такі всі ці Аарон Роджерс та Расселл Уїлсон і чому вони - мультимільйонери від спорту?

Як вид спорту, який цікавий тільки в рамках Сполучених Штатів (ну, добре, в рамках Північної Америки) може генерувати так багато грошей?

Багато це скільки?

Давайте для прикладу візьмемо квотербека «Кароліни» Кемерона Ньютона, головного претендента на титул MVP регулярного сезону в НФЛ, але далеко не найбільш високооплачуваного гравця в лізі на своїй позиції.

В цьому році закінчився термін дії контракт новачка, за яким Ньютон грав за «Пантерс» після драфту 2010 року. Нова угода підписана на 5 років, і за нього квотербек отримає суму майже в 104 мільйони доларів. В середньому, він буде отримувати по 20.8 мільйона за рік. Добре, світ професійного спорту привчив нас і не до таких цифр, так що це ще не дуже вражає.

Вражає інше. По-перше, в регулярному сезоні НФЛ кожна команда проводить всього 16 офіційних ігор. В 4 передсезонних іграх зірки якщо і з'являються, то епізодично. Максимум, який можна зіграти в плей-офф - це 4 гри, включаючи Супербоул, хоча по-справжньому круті команди перший раунд матчів на виліт пропускають. Грубо кажучи, Ньютон будучи абсолютно здоровим проведе не більше 20 ігор на рік. І отримає трохи більше мільйона за кожну з них.

Більш того, в контракті кожного гравця НФЛ відведена сума «гарантованих виплат». Тобто, то кількість грошей, яке квотербек отримає в будь-якому випадку, навіть якщо буде грати огидно, не грати через травму і просто числитися в складі. За контрактом Ньютона йому гарантовано 57.8% від загальної суми, тобто за 5 років він отримає 60 мільйонів за будь-яких розкладах, якщо тільки його не звільнять, виплативши жирну неустойку.

І, нагадаю, Ньютон - не самий багатий буратіно в НФЛ. Він входить в десятку за всіма показниками, але не більше того.

Що ж вони такого роблять?

В першу чергу, постійно наражають на небезпеку власне здоров'я. Американський футбол відноситься до числа найбільш травмонебезпечних видів. На відміну від регбі, фізичний контакт тут відбувається одночасно на всіх ділянках поля, а гравці серйозно відрізняються один від одного габаритами.

Історія запам'ятовує кращих, тому складається враження, що в американський футбол можна грати довго. Але, насправді, середня тривалість кар'єри гравця в НФЛ - 3 роки. Існує стійке переконання, що раннінбекі (чиє основне завдання - отримати м'яч в руки від квотербека і бігти напролом крізь щільні ряди захисників, набираючи ярди ногами) після 30 років вже не здатні приносити користь.

І треба мати на увазі, що на відміну від звичного нам футболу, професійна кар'єра в НФЛ для гравців не починається в 18 років. Наймолодшому гравцеві, коли-небудь задрафтував командою НФЛ, було 19 років, але це винятковий випадок (хлопець вступив до коледжу в 15), а так все вони закінчують університети в 21-23 роки.

Згідно з дослідженням Sports Illustrated в 2009 році, 78% футболістів НФЛ протягом двох років після завершення кар'єри або стають банкрутами, або здійснюють самогубство. Професійна кар'єра футболіста НФЛ настільки привчає жити в розкоші, що мало хто здатний адаптуватися до відсутності таких грошей.

Все як у древніх майя - сьогодні ти живеш як король, а завтра тобі виривають серце.

А хто оплачує банкет?

Дохід НФЛ в 2014 році склав 9.4 мільярда доларів. Дві третини від цієї суми приносить телебачення, головний локомотив фінансового збагачення американського футболу. Ви напевно зустрічали картинки забитих до меж великих стадіонів в США і теж захоплювалися любов'ю американців до їх незрозумілому виду спорту, але виручка за квитки в бюджеті клубу займає те ж місце, що покупка газованої в місяць в вашому особистому бюджеті.

На вищому рівні американського футболу представлений всього 31 місто в країні, а більш 90% уболівальників ніколи не були на грі наживо. Чи не тому, що вони такі ліниві, просто дістати квитки на домашню гру, коли їх всього 8 на рік не так-то просто. Але на виручку приходять найбільші телекомпанії CBS, NBC, Fox і ABC, готові закидати власників клубів грошима.

Але на виручку приходять найбільші телекомпанії CBS, NBC, Fox і ABC, готові закидати власників клубів грошима

Навіщо вони це роблять? Тому що все це відбивається за рахунок продажу реклами. Американський футбол - дуже зручний вид спорту для рекламодавців, особливо телевізійних. Сама конструкція гри має на увазі велику кількість пауз, яке можна заповнити належним чином. Середній показ гри НФЛ триває трохи більше трьох годин (це якщо без овертайму). Уявляєте, скільки реклами можна впихнути в який-небудь Sunday Night Football, який йде в прайм-тайм? А скільки ця реклама буде коштувати?

Все це перетворюється в фінансовий кругообіг: футбол дивиться все більше людей, ціна на рекламу зростає, ціна на показ трансляцій зростає, ліга отримує більше грошей, гроші вкладаються в поліпшення якості футболу (освітлення, контракти, піар), футбол дивиться все більше людей.

До півтора мільярдів наближається сума, яку лізі виплачують різноманітні спонсори, не пов'язані з телебаченням, але побічно отримують від трансляцій свій гешефт. Це виробники різноманітної продукції. Всі планшети, якими на брівках користуються футболісти, тільки від компанії Microsoft. Засіб зв'язку між тренерським штабом і квотербеком? Motorola. Рукавички, кросівки, рушники, спортивні напої - все прописано в контрактах і має комерційну вартість.

Варто було гравцеві «Сіетла» Маршону Линчу зізнатися, що він в дитинстві обожнював цукерки Skittles і пару раз з'їсти їх на камеру перед грою, як компанія підписала з ним колосальний особистий контракт, а вся ця історія отримала широке висвітлення в ЗМІ.

Як їм вдається заробляти все більше грошей щороку?

У 2010-му комісіонер НФЛ Роджер Гуделл заявив, що ліга планує до 2027 року заробляти по 25 млрд доларів на рік. Це здалося б утопією 20 років тому, але з тих пір американський футбол вступив в епоху високошвидкісного прогресу. Кращі в світі маркетологи створили лізі всі умови для досягнення поставленої мети.

По-перше, формула короткого сезону несподівано стала перевагою, а не недоліком. Здавалося б, якщо зіграти 100 матчів, а не 20, можна заробити набагато більше. Але на короткому відрізку ціна поразки набагато вище, а отже, вище і інтерес аудиторії до рядового матчу.

Обслуговуючі НФЛ засоби масової інформації настільки навчилися вичавлювати максимум з рядових подій, що церемонію драфта дивиться більше людей, ніж ігри фінальної серії НБА. Більш того, оголошення розкладу ігор регулярного сезону в прямому ефірі - це подія, цього чекають. Церемонії вручення різноманітних призів, символічний матч найкращих гравців, перегляд студентів, навіть звичайні тренувальні табори команд - гроші можна зробити з усього, якщо подати красиво.

По-друге, супроводжуючі НФЛ масові ігри, зокрема, фентезі-футбол. Він дозволяє тримати інтерес глядачів до самого кінця регулярного сезону, а також розширити інтерес з однієї улюбленої команди на всі ті, в яких грають твої віртуальні футболісти. Денні фентезі-ліги в останні пару років отримали мегапопулярность, і струшують їх скандали обговорювалися на найвищому урядовому рівні.

По-третє, при всьому при цьому НФЛ вважається ... некомерційною організацією. Так-так, формально вони тільки організовують змагання, а всі витрати несуть клуби на місцях. В особливостях цієї хитромудрої системою розібратися не так-то просто, але якщо в двох словах, то робота офісів НФЛ, зарплата комісіонеру і технічним фахівцям виплачується з коштів, що не обкладаються федеральними податками.

Нарешті, ліга стурбована не тільки власним збагаченням, а й підвищенням якості продукту. Декілька разів на рік власники клубів збираються разом, щоб розглянути пропозиції, спрямовані на поліпшення гри, включаючи зміну правил. Стеля зарплат, система драфта дозволяє уникнути ситуації, коли якийсь клуб приречений вічно бути невдахою, а інший буде щорічно розігрувати Супербоул. Спортивний соціалізм дозволяє всім уболівальникам кожен сезон починати з надією на плей-офф.

І що, ось прямо все - мільйонери?

Насправді ні. У Національній футбольній лізі грають 32 команди, в складі кожної з яких налічується 53 гравця (якщо не брати т.зв. тренувальний складу і резерв для травмованих). І крім тих, хто на роялі грає, повинні бути і ті, хто цей рояль будуть тягати.

Медіанна зарплата футболіста в НФЛ не перевищує 700 тисяч доларів на рік. Це все ще в 13 разів більше, ніж у середньої сім'ї в США. Але з-за спин десятків мультимільйонерів можна не розгледіти сотні звичайних хлопців, які витягли в житті щасливий квиток витягнути свою сім'ю з тотальної бідності. І за це вони платять тим, що в будь-який момент ризикують залишитися інвалідами на все життя. А якщо пощастить, то в 40 років вони будуть продавати автомобілі і при цьому брати їжу без допомоги оточуючих.

Якщо Штати називають Римською імперією XXI століття, то НФЛ - це абсолютно точно їх персональний Колізей.

фото: Gettyimages.ru / Christian Petersen, Streeter Lecka, Dilip Vishwanat, Dustin Bradford; REUTERS / Mike Segar

Багато це скільки?
Що ж вони такого роблять?
А хто оплачує банкет?
Як їм вдається заробляти все більше грошей щороку?
І що, ось прямо все - мільйонери?
Пам'ятайте, як ви якось переглядали список найбільш високооплачуваних спортсменів і виявляли там незнайому прізвище та пояснення до неї - «квотербек»?
Або напевно адже зустрічали новина про те, як мадридський «Реал» обійшов в списку найдорожчих спортивних клубів «Даллас Каубойс»?
Але хто такі всі ці Аарон Роджерс та Расселл Уїлсон і чому вони - мультимільйонери від спорту?
Як вид спорту, який цікавий тільки в рамках Сполучених Штатів (ну, добре, в рамках Північної Америки) може генерувати так багато грошей?
Багато це скільки?