Полезные материалы

Шлях Малофєєва: від дитячого харчування до православ'я, спонсорству Донбасу і пробачив $ 500 млн

У пасхальну ніч в храмі Мучениці Татіани при МДУ багатолюдно. Замість бабусь - молоді люди зі смішними зачісками, пари з маленькими дітьми, студентки в коротких сукнях. Невисокий кремезний чоловік у білосніжній сорочці, сірій куртці, з яскраво-червоною стрічкою на грудях виділяється з натовпу ошатною молоді. Він ревно молиться, ніби не помічаючи нічого навколо. Це найбільший меценат храму і суперечливий герой недавніх зовнішньополітичних подій - Костянтин Малофєєв.

Жорсткий бізнесмен, учасник скандалів навколо "Ростелекома", фігурант кримінальної справи про розкрадання кредиту $ 225 млн у групи ВТБ. А ще - організатор виставки "Дари волхвів", спонсор Криму і Донбасу, монархіст і консерватор. "Самі західні дипломати кажуть в кулуарах, що це перша в історії ЛГБТ-війна, - всерйоз описує Малофєєв події в Києві журналу "Русский репортер" . - Україна відмовилася свого часу підписувати угоду про асоціацію з Євросоюзом, в тому числі в зв'язку з тим, що вони повинні були розповсюдити содомію як норму в традиційному українському суспільстві ".

Парафіяни в домовому храмі святої мучениці Татіани при МДУ імені М.В. Ломоносова.

Фото: РИА Новости / Руслан Кривобок

Нещодавно борцю за традиційні цінності посміхнулася удача - він вирішив питання з кредитом і кримінальною справою. ВТБ пробачив $ 496 млн з $ 596 млн набіг боргу, давши знижку 85%, або більше 30 млрд руб. А поліція перекваліфікувала сувору статтю "Шахрайство" на м'яку "Незаконне отримання кредиту" і закрила справу за строком давності. Інші борги Малофєєв теж віддавав з великим дисконтом.

Чи пов'язано це з допомогою Криму і Донбасу? І хто такий Костянтин Малофєєв: оплот самодержавства і патріотизму або людина, раніше інших зрозумів, що "православний олігарх" - самий виграшний образ в сучасній Росії?

"Чи не заважає під ногами"

Сім'я Малофєєва за радянських часів не відчувала труднощів, пов'язаних з "залізною завісою". В гостях у батька, Валерія Михайловича, відомого радянського астрофізика, бували вчені з усього світу, в тому числі нобелівський лауреат, британський астроном Мартін Райл. У 1989 році 16-річний Костя виявився в США в рамках програми шкільного обміну People to People. Потім він вступив на престижний юрфак МГУ, після якого опинився в "Ренесанс Капіталі", де незабаром перейшов з юридичної в інвестиційний департамент.

"Інвестиційний банкінг - це найбільш високооплачувана послуга в світі, - говорить Малофєєв "Русскому репортеру" (відповідати на питання Slon бізнесмен відмовився, назвавши їх упередженими і свідомо обвинувальними). - Досі не розумію, за що їм платять такі гроші ".

Однак тут є бравада: криза 1998 року підкосив кар'єру молодого інвестбанкіра, кілька років Малофєєв перебивався випадковими проектами, намагався почати свій бізнес, створив компанію "Вотум Консалтинг", але справи йшли не дуже. На початку нульових Малофєєв влаштувався в МДМ-Банк, де займався операціями по злиттю-поглинанню та біржовими розміщеннями.

Джерело Slon з іншого інвестбанку описує такий випадок. "Одна тютюнова компанія збиралася випустити облігації і вибирала між МДМ-Банком і" Уралсиб "в ролі організатора, - говорить він. - Одного разу представник "Уралсиба" отримав смс від Малофєєва, мовляв, "не заважає під ногами". Це, чесно, викликало подив: по-перше, вже не 1990-ті для таких повідомлень, по-друге, не таким вже ласим було те розміщення ... У цьому весь Малофєєв - невідповідність ситуації і пропонованих заходів ". У підсумку виробник сигарет не вибрав жодного з кандидатів.

Ще навчаючись в МГУ, майбутній бізнесмен здружився з Олексієм Провоторова і Дмитром Скуратовим, сином колишнього генпрокурора РФ. Довгий час вони йшли по життю разом. "У Дмитра Скуратова через батька виходи на силовиків, що Малофєєв завжди цінував", - стверджує знайомий бізнесмена.

У студентські роки Малофєєв став прихожанином домового храму Мучениці Татіани при МДУ. Всі знайомі кажуть про багату колекцію ікон в його кабінеті і підкресленою побожності. Саме віра не раз зводила Малофєєва з корисними людьми.

Невдача з "наявністю ознак шахрайства"

Друга спроба Малофєєва побудувати власний бізнес почалася з 2004 року. Саме тоді в МДМ-Банк за кредитом прийшов тільки що покинув пост замміністра сільського господарства Георгій Сажин. Він просив гроші на розвиток своєї групи "Нутрітек", виробника молока і дитячого харчування. Банк відмовив, але Малофєєв погодився допомогти , Оформивши кредит особисто на себе і отримавши натомість частина акцій.

З звітності "Нутрінвестхолдінга" випливає, що в 2004 році компанія отримала позику близько 50 млн рублів, віддавши кредитору 33% акцій. Ймовірно, це і була ціна входження інвестбанкіра в бізнес. Він покинув МДМ-Банк і зосередився на новій справі.

Він покинув МДМ-Банк і зосередився на новій справі

Група "Нутрітек", виробник молока і дитячого харчування

Фото: ІТАР-ТАСС / Віталій Бєлоусов

Група "Нутрітек" була третім гравцем на ринку дитячого харчування та найбільшим вітчизняним виробником з заводами в восьми регіонах Росії. Головним завданням Малофєєва було залучення фінансування. У нього відмінно виходило. Група випустила облігації на 1,2 млрд рублів, потім кредитні ноти на загальну суму $ 200 млн і розмістила акції на біржі, виручивши ще близько $ 200 млн. А компанія Marshall Capital, що належить Малофєєву і Сажінова, отримала $ 260 млн від французького інвестфонду AXA Private Equity, направивши значну частину в "Нутрітек".

Однак папери холдингу швидко стали падати на біржі. З січня по вересень 2008 року вартість звичайної акції "Нутрінвестхолдінга" на ММВБ втратила 60% , Хоча сам біржовий індекс просів тільки на 30% . Складно списати на майбутній криза. Можливо, справа була в поганому управлінні. "Малофєєв і його команда, по суті, вміють робити тільки одну річ - M & A, злиття і поглинання, - міркує знайомий бізнесмена. - "Нутрітек" постійно набував якісь активи, але вибудувати ланцюжок, змусити їх приносити прибуток команда не могла ".

В кінці 2008 року, коли папери просіли майже в 20 разів відносно січня, "Нутрітек" оголосив про делістинг, тобто відхід з біржі. "Після цього акціонери теоретично могли продати папери на вторинному ринку, - пояснює директор з інвестицій QB Finance Дмитро Лепешкин. - Але у "Нутритека" були погані показники, які бажають купувати не знайшлося. Тому міноритарії, а на них припадало 47% капіталу, фактично залишилися з нічого не значущими папірцями. Компанії було завдано дуже серйозний репутаційний збиток, але бенефіціарів це не хвилювало ".

Делістинг, пояснювали в "Нутрітек", проводився, щоб уникнути недружнього поглинання. Але тоді, сперечається Лепешкин, є цивілізований шлях: викуп акцій у міноритаріїв за ринковою вартістю.

Після кризи "Нутрітек" оголосив дефолти по облігаційній позиці і кредитних нотах. Загальна непогашена заборгованість склала 1,2 млрд рублів і $ 100 млн. У 2012 році група збанкрутувала. Чому все так сумно закінчилося?

Чому все так сумно закінчилося

Марі-Елен Берар, колишній радник президента Ширака, підозрювала Малофєєва в шахрайстві

Не всі вірять в помилки менеджменту. У 2011 році колишній економічний радник Жака Ширака і президент консалтингової компанії MHB SA Марі-Елен Берар направила запити від імені інвестфонду AXA Private Equity на адресу керівника адміністрації президента РФ Сергія Наришкіна і першого віце-прем'єра Ігоря Шувалова (копії є в редакції Slon). У них сказано, що Marshall Capital надавала партнерам недостовірну інформацію і, ймовірно, займалася виведенням активів.

Берар просила високопоставлених чиновників "... допомогти в цій ситуації і дати вказівки компетентним органам РФ розібратися в ній, перевіривши на предмет наявності ознак шахрайства з боку пана Малофєєва".

Французи, що наймали в Росії детективів і юристів, склали схему передбачуваного розкрадання грошей з "Нутритека". Ця інформація лягла в основу депутатського запиту , Спрямованого в 2011 році міністру внутрішніх справ Нургалієву від парламентарія Ніни Останін.

На думку авторів документа, значна частина грошей, залучених від інвесторів, йшла двом десяткам афілійованих компаній, а потім - під різними приводами - на рахунку "одноденок". Взяти, наприклад, ЗАТ "Нутрімілк", яке отримало з 2002 по 2008 рік понад 900 млн рублів від групи "Нутрітек". ЗАТ "Нутрімілк", в свою чергу, видавало позики чотирьом фірмам, і майже всі кредити виявилися безповоротними. До речі, за даними конкурсного керуючого , Безнадійна заборгованість ЗАТ "Нутрімілк" перед "Нутрінвестхолдінга" становить 730 млн рублів. Тобто інформація детективів виглядає правдоподібно.

Тобто інформація детективів виглядає правдоподібно

Георгій Сажина, співвласник "Нутритека"

Співвласники ЗАТ "Нутрімілк" - Олег Євгенович Сажина, двоюрідний брат Георгія Сажінова, і Сергій Володимирович Іванов. Людина з таким же ПІБ був фінансовим директором "Нутрінвестхолдінга". А господарем однієї з чотирьох фірм, що одержувала позики, ТОВ "Консалт-Паритет", значився Олег Очінскій, гендиректор "Нутрінвестхолдінга".

Всього на афілійовані компанії зараз доводиться 1,5 млрд рублів безнадійної заборгованості "Нутрінвестхолдінга". Могли махінації відбуватися за спиною Малофєєва? Надалі бізнесмен перестав вести справи з Георгієм Сажінова, однак не зажадав від колишнього чиновника розрахуватися по боргах. Зараз той володіє мисливським господарством "Гора" в Вологодської області площею 94 тисячі гектарів, а також відкрив у Москві ресторан G GRAF ( "Граф Георгій"), де подає дичину з власних угідь. А Олег Очінскій як і раніше працює на Малофєєва, очолюючи заміський сімейний готель "Курорт" Царгород Спас-Тешілово "".

Кипуча діяльність французів привела до того, що борг в розмірі $ 260 млн у них викупила інвестиційна компанія "Атон". За словами джерела Slon, близького до правоохоронних органів (про їхню участь йтиметься нижче), сума угоди склала $ 55 млн.

У AXA Private Equity вважали, ніби гроші, виведені з "Нутритека", були витрачені на скупку акцій "Ростелекома". Це вже інша і, ймовірно, найважливіша історія в житті Костянтина Малофєєва.

Сірий кардинал зв'язку

"Навесні 2008 року Малофєєв знаходився в Німеччині, коли дізнався радісну новину: старий знайомий Ігор Щеголев призначений міністром зв'язку, - згадує знайомий бізнесмена. - Він майже відразу вилетів до Москви, хоча планував провести за кордоном більше часу ".

- Він майже відразу вилетів до Москви, хоча планував провести за кордоном більше часу

Ігор Щеголев, міністр зв'язку в 2008-2012 рр.

Фото: ІТАР-ТАСС / Олексій Дружинін

З Щегольовим Малофєєв, ймовірно, зійшовся на грунті православ'я. Познайомити їх міг архімандрит Тихон (в миру - Шевкунов), намісник Стрітенського монастиря. ЗМІ також називають Тихона духівником президента Путіна. Шевкунов і Щеголев входять в опікунську раду благодійного фонду Святителя Василя Великого, створеного Малофєєва. Незабаром після призначення новий міністр зробив своїм помічником Михайла Лещенко, перш працював у Малофєєва.

У 2009 році стартувала грандіозна реформа телекому: підприємства "Связьинвест", "Ростелеком", а також сім міжрегіональних компаній (МРК) зливалися в організацію з єдиною акцією. Здійснювати це покликали управлінця Євгенія Юрченко, призначивши його главою "Связьинвеста" (раніше він вже працював в цій компанії). Малофєєв і команда теж не залишилися осторонь: Лещенко і Провоторов увійшли до рад директорів "Ростелекома" і МРК, а сам Малофєєв - до рад директорів "Ростелекома" і "Связьинвеста". Крім того, Лещенко став заступником Юрченко.

Півтора року пройшли спокійно, а влітку 2010 року між Юрченко і Малофєєва стався гострий конфлікт.

"" Связьинвест "реалізував опціонну програму для менеджменту, я сам володів акціями МРК, тому був зацікавлений у зростанні вартості компаній, - говорить Юрченко. - Капіталізація "Ростелекома" - це EBITDA, помножена на коефіцієнт 5. Таким чином, кожен рубль, зароблений МРК, робив акціонерів багатшими на п'ять рублів. А Малофєєв пропонував такі угоди, які збільшували витрати і не приводили до зростання вартості холдингу ".

Євген Юрченко

Фото: Василь Шапошников / Коммерсант

Як приклад Юрченко призводить підрядні роботи "Связьинвеста", чия вартість могла бути завищена. Він каже, що весь 2009 рік підприємець Сергій Огороднов, в минулому віце-президент "Нутритека", скуповував частки в компаніях-підрядників "Связьинвеста", "Ростелекома" і МРК. Часом в хід йшли жорсткі прийоми, фірми обіцяли надалі залишити без роботи, посилаючись на зв'язку з топ-менеджерами замовників. Пізніше учасники ринку підтвердили це газеті "Ведомости".

"Були натяки, що продаж бізнесу допоможе з замовленнями, - цитує видання колишнього власника холдингу "Связьстрой" Романа Троценко. - Причому концерн хотіли отримати практично безкоштовно ".

Зібравши кілька підрядників, Огороднов створив групу "Инфра". За словами Юрченка, вже в 2010 році 80% замовлень "Связьинвеста" по проектно-вишукувальним та будівельно-монтажних робіт вартістю 12 млрд рублів дісталися цього гравця. Рахункова палата, правда, пізніше оцінила частку "інфра" в 9,3 млрд рублів. "Я підозрюю, що вартість робіт була завищена, і це негативно впливало на майбутній єдиний холдинг, - наполягає Юрченко. - Взагалі, центр прийняття рішення перемістився до маршалловцам, людям Малофєєва ".

Конфлікт, однак, завершився не на користь управлінця. Юрченко залишив "Связьинвест", а Малофєєв, навпаки, посилив позиції - його старий друг Олександр Провоторов став на чолі "Ростелекома". В ту пору, пишуть "Ведомости" , Знайомі улесливо називали Малофєєва "сірим кардиналом" ринку зв'язку.

Випадковість чи ні, але саме в розпал конфлікту, у вересні 2010 року, газета "Коммерсант" опублікувала цікаву замітку . Йшлося про те, що Marshall Capital може викупити у Газпромбанку акції МРК, еквівалентні 7% майбутнього єдиного холдингу. Одночасно два джерела видання стверджували, ніби те, що відбувається - фінальна частина угоди. А насправді Газпромбанк спочатку скуповував папери на користь Marshall Capital.

Що тут особливого? Формально ніхто не знав, як саме буде відбуватися конвертація акцій різних підприємств ( "Связьинвеста", "Ростелекома" і МРК) в папери єдиної компанії. За фактом вигідний коефіцієнт отримали якраз МРК. Купуючи акції до того, як стали відомі умови конвертації, обізнаний гравець міг непогано заробити. Про це і говорив джерело "Комерсанта".

А всього через тиждень тому ж самому виданню заявив колишній міністр зв'язку Леонід Рейман: "Акції пан Малофєєв скуповував, відмінно знаючи майбутні коефіцієнти конвертації, які він сам і стверджував".

Незважаючи на схильність до судових позовів із засобами масової інформації, бізнесмен не намагався спростувати слова колишнього чиновника. До речі, аналогічне звинувачення пред'являли і Юрченко, але комісія Федеральної служби з фінансових ринків порушень не знайшла .

За підсумками конвертації Малофєєв виявився найбільшим міноритарієм "Ростелекома", що володіє 7% акцій ринковою вартістю $ 1,1 млрд (на початок червня 2011 року). Витратити на покупку він міг $ 500-700 млн, говорить співрозмовник Slon, добре знайомий з ринком телекому. Участь у долі "Ростелекома" виявилося вигідним справою.

Телеком - стратегічна галузь, очевидно, випадкових людей там не буває. Які важливі зв'язки допомогли Малофєєву? Джерела Slon, як і інших ЗМІ, говорять про знайомство підприємця з Сергієм Івановим, на той момент - заступником голови уряду, а зараз главою адміністрації президента. Відбутися воно могло через Щеголева. Син високопоставленого чиновника, Сергій Іванов-молодший, як раз був заступником голови Газпромбанку в той час, коли йшла скупка акцій МРК, і курирував цей процес.

Влітку 2011 року Малофєєв по праву міг пишатися тим, що зірвав куш. Але незабаром за великими грошима прийшли великі неприємності.

Костянтин Малофєєв.

Фото: Інтернет-видання "Тетянин день"

Час платити борги

Повернемося на чотири роки тому, в 2007-й. "Нутрітек" оголошує про фантастично вдалою угоді: продаж молочних активів, шести заводів і агрохолдингу за $ 250 млн. Однак через рік з гаком група допускає перший дефолт. Ринок в подиві: а де ж виручені від продажу гроші?

Через кілька років з'ясується, що вся історія з молочними активами досить сумнівна. Покупець, компанія "Руссагропром", була афілійована з "Нутрітек". вона взяла кредит $ 225 млн в VTB Capital PLC, лондонської "дочці" російського держбанку, однак не виплатила ні долара. Застава - акції купуються заводів - виявився сильно переоцінений, надалі ВТБ виручив за них лише 780 млн рублів. Таким чином, маючи активи менш ніж на 1 млрд рублів, бенефіціари угоди отримали близько 5,5 млрд ($ 225 млн за курсом на листопад 2007 року). ВТБ запідозрив Малофєєва в цій махінації.

Пікантна деталь: Ледь банк перерахував "Руссагропрому" $ 208,5 млн у рамках первого траншу, як позичальник відправів $ 3,5 млн на рахунок фірми Dalford Consultants Ltd., зареєстрованої на Белізі и Належить самому ВТБ. Офшорна компанія нібіто проводила для "Руссагропрома" фінансові консультації. А насправді булу потрібна для відходу від податків, стверджував в Високому суді Лондона керуючий директор ЗАТ "ВТБ Борговий центр" (акумулює погані борги держбанку) Леонтій Черненко. Втім, складно уявити, про які податки мова, банк не отримав ніякого прибутку. Більше схоже на винагороду менеджерів, які сприяли видачу кредиту. До перевірки вони підійшли дуже формально : Не з'ясували, хто володіє "Руссагропромом", але привласнили позичальникові статус першої категорії якості.

Коли в ВТБ зрозуміли, що "Руссагропром" не збирається платити, то звернула в російський арбітраж, а також до Високого суду Лондона (угода була проведена поза російської юрисдикції), намагаючись привернути до відповіді закордонні структури Marshall Capital і особисто Костянтина Малофєєва. У серпні 2011 року суд заморозив активи бізнесмена на час розгляду. Представники "Маршалла" тоді скаржилися "Ведомостям" , Що будь-які транзакції - аж до виплати зарплати - тепер доводиться погоджувати з ВТБ. Під арештом опинилися і всі належні Малофєєву акції "Ростелекома".

На цьому держбанк не зупинився. У листопаді 2011 року співробітники подали заяву в правоохоронні органи, за фактом розкрадання кредиту було порушено кримінальну справу. "Перший рік воно мертвим вантажем лежало в УВС ЦАО Москви і, здається, не перевищувало трьох-чотирьох сторінок, - розповідає Slon джерело, знайоме з ходом слідства. - А через рік справу забрав слідчий департамент МВС, тоді все й закрутилося ".

Восени 2012 року обшуки пройшли будинку у Малофєєва, Скуратова і в офісах Marshall Capital. Затримано була Євгенія Кремнева, гендиректор "Руссагропрома". Сам Малофєєв намагався обратися в Раду Федерації від Смоленської області. Для початку бізнесмен балотувався до районної ради депутатів, але його зняли з виборів - нібито за підкуп виборців. Сховатися від можливого кримінального переслідування в сенаторському кріслі не вдалося. Здавалося, настав час платити по боргах.

Благодійність на межі комерції

Якщо проїхати від Москви приблизно 20 кілометрів по Мінському шосе і повернути ліворуч, у бік села Зайцеве, то, вже з'їжджаючи з траси, побачиш високий білий паркан. За ним - світло-блакитною будівлею з колонами в оточенні високих сосен, схоже на відреставровану дворянську садибу. Це православна гімназія Святителя Василя Великого, один з найважливіших проектів в життя Малофєєва.

Великодня седмиця в гімназії Святителя Василя Великого.

Фото: Офіційний сайт гімназії Святителя Василя Великого

Збіг чи ні, але після появи кримінальної справи олігарх став направляти значні суми на благодійність і суспільні проекти. У 2007 році він заснував фонд Святителя Василя Великого, але якщо спочатку бюджет становив 15 млн рублів, то в 2012-му - 1,2 млрд рублів. Тепер це одна з найбільших благодійних організацій Росії, для порівняння: витрати "Подаруй життя" за той же період - 850 млн руб ., А "Русфонд" (за 2013 ий) - менше 400 млн руб. (Обидва фонди допомагають хворим дітям).

Бюджет фонду Святителя Василя Великого, млн руб.

Джерело: Мін'юст, звітність фонду Святителя Василя Великого

фонд фінансує приїзд в Росію виставки "Дари волхвів" (близько 14 млн рублів в 2013 році), скандально відому Лігу безпечного інтернету (84 млн рублів в 2013 році), надає допомогу РПЦ (100 млн рублів в 2013 році). Відрахування довгий час робили компанії, пов'язані з Малофєєва, - "Ростелеком", МРК, група "Инфра", стверджує джерело Slon на ринку телекому.

Структура витрат фонду в 2013 році

Джерело: звітність фонду Святителя Василя Великого

Втім, благодійність досить своєрідна. Головний проект фонду - будівництво та підтримка діяльності гімназії Святителя Василя Великого. У 2012-2013 роках туди пішло майже 1,5 млрд рублів. Однак навчання в гімназії платне і далеко не дешеве. При надходженні батьки дитини роблять одноразовий внесок 600 тисяч рублів, приблизно стільки ж коштує рік навчання. Знижок для малозабезпечених немає, слід з питань-відповідей на сайті закладу.

Урочисте посвячення в гімназисти

Фото: Офіційний сайт гімназії Святителя Василя Великого

У минулому році в гімназії навчалося 199 осіб, з них 39 першокласників. Для простоти припустимо, що тільки вони і платили вступні внески. Виходить, виручка навчального закладу - 140 млн рублів. Це не рахуючи додаткових платних послуг, а й без знижок для переможців олімпіад, які передбачені. А фінансуванням статутний (поточної) діяльності гімназії займається благодійний фонд, в 2013 році він витратив 70 млн рублів. Виходить, в операційному плані проект може бути прибутковим.

І це дуже характерна для Малофєєва риса, іронізує його знайомий: навіть благодійність не в збиток.

Не цілком олігархові вдалося уникнути і конфлікту інтересів. У 2013 році системний інтегратор "Енвіжн Груп" поставив в гімназію обладнання на 31 млн рублів і, не отримавши оплати, звернув в арбітражний суд. Коли восени 2013 року Малофєєв став співвласником 25% "Енвіжн Груп", тяжба припинилася. Вона відновилася лише в 2014 році, після того як бізнесмен покинув склад акціонерів. В результаті сторони уклали мирову угоду - інтегратор отримав від гімназії 21 млн рублів , Простивши ще 10 млн.

Тесть Малофєєва Михайло Вільтер (другий зліва) керував будівництвом гімназії

Фото: Інтернет-видання "Тетянин день"

Журналісту в гімназію потрапити нелегко, по телефону я говорю, що вибираю школу для дитини. Мені призначають індивідуальну ознайомчу екскурсію. Показують величезний басейн, пишний бальний зал, підкреслюють, що православ'я - головна ідеологія закладу. З 1-го по 11-й клас діти вчать закон Божий і латинську мову, тримають пост.

"Кілька разів батьки піднімали питання, щоб англійська викладали носії мови, - каже завуч Ірина Нікуліна. - На жаль, поки що жоден іноземець не підійшов під наші морально-етичні вимоги ".

- На жаль, поки що жоден іноземець не підійшов під наші морально-етичні вимоги

Бал на святкуванні Дня гімназії Святителя Василя Великого, інсценований під 1812 рік

Фото: Інтернет-видання "Тетянин день"

спонсор мимоволі

У 2013 році у Малофєєва з'явився новий співробітник - Ігор Гиркин, недавно звільнився офіцер ФСБ. Колишній чекіст займався делікатними питаннями, наприклад кримінальною справою по кредиту ВТБ. У розкритої хакерами "анонімного інтернаціоналу" листуванні Гиркин (її справжність не викликає сумнівів) є лист з розшифровкою прослушки, яку вели оперативники. Об'єкти прослушки - співробітники Малофєєва. Виходить, хтось із поліції злив Гиркин цей матеріал.

Також колишній феесбешник був присутній при обшуках в рамках кримінальної справи за "Союз-Телефонстрою", його підпис стоїть в протоколі, знає джерело Slon, близький до правоохоронців. Ймовірно, мова йде про обшуки в "інфра" в грудні 2013 року.

У розпал Майдану у Гиркин виникли нові обов'язки. Як випливає з розкритою листування, 22 січня 2014 року його вилетів у термінове відрядження до Києва.

Саме в той день спалахнула вулиця Грушевського, з'явилися вбиті. Колишній чекіст побував в найгарячіших точках української столиці, повернувшись до Москви тільки 2 лютого (ми не знаємо офіційний статус його працевлаштування, однак свою поїздку силовик в листах називав "відрядженням").

Колишній чекіст побував в найгарячіших точках української столиці, повернувшись до Москви тільки 2 лютого (ми не знаємо офіційний статус його працевлаштування, однак свою поїздку силовик в листах називав відрядженням)

Масові заворушення на вулиці Грушевського

Фото: ІТАР-ТАСС / Євген Малолетка

Після повернення Гиркин в адміністрацію президента (АП) була передана аналітична записка , Чиє авторство "Нова газета" приписує Малофєєву (бізнесмен це спростовує). У ній детально розбиралася ситуація на Україні, режим Януковича називали банкрутом, російській владі пропонували вплинути на Крим і східні регіони, щоб ті почали вимагати федералізації, а потім входження до складу Росії.

Невідомо, як відреагували в АП, але максимум через тиждень Малофєєв приступив до рішучих дій в Криму. У двадцятих числах лютого туди поїхали Гиркин і старий знайомий Малофєєва, підрядник в деяких проектах, PR-фахівець Олександр Бородай. ще бізнесмен спробував направити 30 млн рублів на рахунок, названий раптово став мером Севастополя Олексієм Чалим, але гроші зависли в українських банках.

У Криму у Малофєєва був хороший знайомий, політик середньої руки Сергій Аксьонов. У 2010 році його партія "Русское единство" набрала 4% голосів, що забезпечило три мандати зі ста в Верховній Раді республіки. Саме до Аксьонова та вирушили Гиркин з Бородаєм. Буквально за кілька днів, на хвилі протестів, цей пересічний парламентарій перетворився в першу особу Криму.

Буквально за кілька днів, на хвилі протестів, цей пересічний парламентарій перетворився в першу особу Криму

Глава Республіки Крим Сергій Аксьонов

Фото: РИА Новости / Тарас Литвиненко

Згадаймо ті події. 22 лютого: партія "Русское единство" закликає чоловіків записуватися в народні дружини. 26 лютого: біля будівлі парламенту - багатотисячний стихійний мітинг, зіткнення між проросійськими активістами та кримськими татарами. Аксьонов - лідер проросійських, він вимагає зібрати сесію депутатів і відправити у відставку уряд Криму. Ніч на 27 лютого: невідомі озброєні люди, кинувши світло-шумову гранату , Проникають в будівлю парламенту, також блокований Рада міністрів. На обох будівлях вивішують російські прапори. 27 лютого, ранок: загарбники пропускають депутатів на сесію; за різними оцінками, приходить від 47 до 53 людина. Порахувати точніше неможливо, журналістів не пускають всередину (найнастирливіших відлякують гранатою), а у парламентаріїв при вході відбирають засоби зв'язку. 27 лютого, вечір: уряд Криму відправлено у відставку, Сергій Аксьонов призначений прем'єром. Зареєстровано 64 депутатські картки, можливо, хтось голосує за чужими документами.

Яку роль зіграли Гиркин і Бородай? Першого березня вони перебували разом із загарбниками в будівлі Ради міністрів, їх бачив журналіст Олег Кашин, називаючи "Москвичами з найближчого оточення Аксьонова". Бородая жартома охрестили "Міністром пропаганди" в уряді нового прем'єра. Гиркин, випливає з листування, виступав позаштатним військовим радником глави Криму і залишався на півострові, по крайней мере, до 1 квітня.

Ігор Стрєлков (Гиркин)

Фото: REUTERS / Sergei Karpukhin

А далі - захоплення адміністративних будівель в Слов'янську, розстріл групи СБУ, початок військової кампанії в Донбасі. На чолі - Ігор Гиркин, тепер називає себе стрілецькі, Бородай теж активний учасник. На переговорах, перехоплених українською спецслужбою 13 квітня, людина з позивними "Стрілець" звітує перед якимсь Костянтином Валерійовичем. Останній велить "Стрілку" доповісти те ж саме Аксьонову. Співрозмовник додає, що сам побачиться з Аксьоновим завтра. Про подібність голосу і манери говорити "Костянтина Валерійовича" і Малофєєва можна судити, порівнявши запис з будь-який публічною промовою бізнесмена . Також відомо, що 14 квітня глава Криму Сергій Аксьонов перебував в Москві і зустрічався з Путіним.

Ставши прем'єром ДНР, Олександр Бородай незабаром уклав угоду про надання гуманітарної допомоги з фондом Святителя Василя Великого. Малофєєв оцінює обсяги в інтерв'ю "Ведомостям" в "сотні мільйонів рублів".

Чи діяв олігарх в Криму і на Донбасі самостійно? Людина, добре його знає, не вірить в добру волю. Попросити Малофєєва міг старий знайомий, глава АП Сергій Іванов, вважає він. "Російської влади потрібен був спонсор кримської кампанії, - каже наш співрозмовник. - Малофєєв, з численними боргами і кримінальною справою, не міг відмовити. Напевно, інша людина вів би себе тихіше - без гучних заяв, без нескінченних полоскань в пресі. Однак Малофєєв не з тих, хто залишається в тіні ".

З початку 2015 року фонд припинив надавати допомогу Донбасу, по крайней мере, відправляти фури з гуманітарним вантажем. Про це Slon повідомили в прес-службі. Хоча зруйнованому регіону далеко до відновлення. Виходить, Малофєєв виходить не з реальної ситуації, а зі свого розуміння - коли потрібно витрачати гроші, а коли можна заощадити.

прощені борги

Що всі ці роки відбувалося з кредитом ВТБ і кримінальною справою? Високий суд Лондона в лютому 2013 року отказался розглядати спір, порадивши сторонам з'ясовувати стосунки на батьківщині. Арешт з активів Малофєєва був знятий. ВТБ міг сподіватися тільки на російський арбітраж і кримінальну справу.

Втім, за частиною силовиків просування не було. Кілька років провела під домашнім арештом Євгена Кремнева, колишній гендиректор "Руссагропрома", а Малофєєв, Провоторов і Скуратов залишалися в статусі свідків.

Священна реліквія Дари волхвів, привезена з Афонського монастиря святого Павла, в храмі Казанської ікони Божої Матері Воскресенського Новодівичого жіночого монастиря.

Фото: ІТАР-ТАСС / Руслан Шамуков

"Кремнева - пішак, працювала в одній зі структур" Нутритека ", отримала там безвідсоткову позику на однушку в Москві, плюс Дмитро Малофєєв, брат Костянтина, позичив старий Rover, - розповідає джерело, знайоме з ходом слідства. - Взагалі була звичайна чехарда, то один слідчий, то інший. А потім зверху надійшла вказівка ​​копати під ВТБ в зв'язку з відкотом при отриманні кредиту. Почалися неприємні дзвінки топ-менеджерам банку і в підсумку вони вирішили припинити конфлікт з Малофєєва, взявши стільки, скільки той дасть ".

Дав бізнесмен трохи. Як випливає з угоди по врегулюванню спору (є в розпорядженні Slon), на 14 січня 2015 року борг "Руссагропрома" перед "ВТБ Капітал" становив $ 596 млн, з них $ 225 млн - тіло кредиту, $ 48 млн - нараховані відсотки, $ 138 млн - неустойка , $ 185 - складні відсотки на прострочену заборгованість. Все це переуступили офшору Alverdine Investments Ltd за $ 100 млн, тобто ВТБ втратив $ 496 млн. Джерело газети "Коммерсант" в оточенні Малофєєва пов'язав дисконт з громадянською позицією бізнесмена.

"Думаю, перша причина - боязнь банкірів виявитися фігурантами кримінальної справи, - міркує наш співрозмовник, пов'язаний з правоохоронцями. - Друга, скажу дипломатично, зусилля, прикладені Костянтином Малофєєва для врегулювання конфлікту - на рівні конкретних менеджерів. І, третя, можливо, Донбас і Крим, але як загальний фон ".

У прес-службі ВТБ заявляють, що ніякого дисконту не було і посилаються на визначення московського арбітражу , Де позначена сума основного боргу в 7,4 млрд руб. Приблизно стільки ж вийде, якщо конвертувати $ 100 млн за поточним курсом і додати 927 млн ​​руб., Отриманих в ході виконавчого провадження.

Однак це пояснення не витримує критики.

По-перше, у визначенні арбітражного суду присутній і неустойка - 4,1 млрд руб. "Неустойка підлягає погашенню після основного боргу, не платити її не можна", - підкреслює керівник практики неспроможності і банкрутства фірми "некториє, Савельєв і партнери" Радик Лотфуллін. По-друге, після арбітражу пройшло майже три роки, і весь цей час за службовим нараховувалися відсотки.

Переуступка права вимоги по кредиту - не привід припиняти кримінальну справу. Але і тут Малофєєву пощастило. Важку норму, ч. 4 статті 159 КК РФ, шахрайство в особливо великому розмірі, перекваліфікували на статтю 176, незаконне отримання кредиту, злочин середньої тяжкості. Шестирічний термін давності по ньому вийшов, тому справу закрили.

"176 Перша - це коли підприємець намухлювали зі звітністю, щоб отримати позику, - продовжує співрозмовник Slon, близький правоохоронцям. - "Руссагропром" свідомо не збирався повертати кредит, що тягне на 159 статтю. Перекваліфікація справи - явний сваволю окремих слідчих. Шкода, якщо це пройде повз громадськості ".

Православ'я, самодержавство, патріотизм

"Сьогодні в церкві приходить по неділях п'ять відсотків населення. Коли буде 30%, а краще 50%, тоді питання про монархії з'явиться сам собою ", - говорити Малофєєв в недавньому інтерв'ю gazeta.ru. На його думку, влада царя - найкраща форма правління для Росії.

Якщо судити за словами, Малофєєв - людина, що живе у власному світі, сповненому духовності і імперської романтики. Однак якщо судити по ділової біографії, це жорсткий і прагматичний бізнесмен, який не звик робити нічого без вигоди.

"Під час обшуків цікаві штуки знаходили, наприклад, докладні досьє на відомих і впливових людей на кшталт Ротенбергов або Керімова, - говорить джерело Slon. - Навіщо це збирати? Думаю, Малофєєв себе бачить не благодійником і не дрібним олігархом, він мислить на майбутнє, там величезні амбіції ".

нещодавно бізнесмен оголосів про спільне з французькою компанією Puy du Fou International SAS будівництві двох величезних історичних парків - в Підмосков'ї і в Криму. Цей іміджевий для Росії проект Малофєєв починає з чистого аркуша: без боргів, без тривалого кримінальної справи, а головне - у правильному амплуа, що поєднує православ'я, патріотизм і монархізм. Зараз такий образ приміряють багато підприємців, але Костянтин Малофєєв, безперечно, перший в цій черзі.

Чи пов'язано це з допомогою Криму і Донбасу?
І хто такий Костянтин Малофєєв: оплот самодержавства і патріотизму або людина, раніше інших зрозумів, що "православний олігарх" - самий виграшний образ в сучасній Росії?
Чому все так сумно закінчилося?
Могли махінації відбуватися за спиною Малофєєва?
Що тут особливого?
Які важливі зв'язки допомогли Малофєєву?
Ринок в подиві: а де ж виручені від продажу гроші?
Яку роль зіграли Гиркин і Бородай?
Чи діяв олігарх в Криму і на Донбасі самостійно?
Навіщо це збирати?