Полезные материалы

Росію недовчили грати в футбол

ЧС-2014. Матч №48. Група H. АЛЖИР - РОСІЯ - 1: 1

ОСОБЛИВА ДУМКА. КАПЕЛЛО: "ЗА" І "ПРОТИ"

Спеціальний кореспондент "СЕ" - про підсумки чемпіонату світу для Росії і її збірної.

Євген ЗИРЯНКІН

У мене була боязка надія, що виступ збірної на чемпіонаті світу, показавши його справжні можливості на сьогоднішній день, чітко визначивши його реальні якість і ціну, протверезить наш футбольний світ. З кожною годиною, з кожною прочитаної рядком оглядів та експертних думок ця надія тане. По-моєму, багато хто з нас так нічого і не зрозуміли.

Колега Зеленов знайшов відповідну формулювання: нефутбольна країна. Захоплена футболом мінімально, поверхнево, поверхово. І справа зовсім не в тому, скільки народу пилить на шкільних майданчиках і пустирях - з цим, до речі, я б і посперечався: у мене під вікнами і в Москві, і в Краснодарі, і в Єкатеринбурзі футбольні галявинки постійно зайняті, народ робиться цілими вечорами , змінюючи один одного, а в вихідні прямо з ранку, навіть коли по ТБ показують "топовий" матч.

Росія -
нефутбольна країна

"Нефутбольні" Росії, в першу чергу, в тому, що вона в більшості своїй дуже смутно в ньому розбирається. Я говорю не про вболівальників - серед них-то якраз дуже багато розсудливих людей, точно оцінюють те, що відбувається. Тон помилковим судженням і помилковому розумінню суті задають ті, від кого, здавалося б, повинні виходити мудрість і істина, - прославлені гравці і тренери, яких ми механічно називаємо фахівцями.

Мені вже доводилося згадувати про поблажливе, беззлобно щодо португальців до провалу їх команди. Я потім кілька разів уточнив свої враження, в тому числі у колег з газети А Bola. Вони підтвердили: від збірної Португалії нічого особливого давно вже не чекають, тому що в ній є один класний футболіст і купа середніх. Коли класний футболіст в порядку, він може своїми голами вивести її в плей-офф і навіть до півфіналу Euro. А не клеїться його справа - пиши пропало.

Розумієте? Португальці вважають середніми Пепе, Моутінью, Мігела Велозу, Бруну Алвеша. І не вимовляють на повному серйозі "Варела, віримо!". Хоча в нашій прем'єр-лізі цей Варела, не кажучи вже про вищеназваних, вважався б майстром екстра-класу. Це і є різниця між правильним і неправильним розумінням футбольної дійсності.

Це і є різниця між правильним і неправильним розумінням футбольної дійсності

Капелло без плану "Б"

А наші експерти буквально збожеволіли на Дзагоєва. Називали його мало не месією, здатним самотужки порвати будь-якого суперника. Уж, як мінімум, створити видатний пас, з якого Кокорін НЕ промахнеться або Самедов побоїться промазати. І - як без цього! - неодмінно поминали забутого італійським тренером Дзюбу. Ось вже Артемка-то, ух, показав би алжирцям. Адже він не якийсь там недотепа Лукаку. Та й Дзагоєв - НЕ безпорадний Азар.

Зараз, коли це ніяк вже не перевіриш, простіше простого говорити, що Алан і Артем врятували б Росію - навіть всупереч Злюки Капелло, який забороняв футболістам зустрічатися з пресою і давати інтерв'ю. Але мене мучать сумніви, що наше футбольне співтовариство знову видає бажане за дійсне. Я починаю згадувати міжнародні успіхи Дзагоєва останніх років - і на думку спадають лише АІК, Белфаст і Пльзень. Підкажіть, що я забув?

Три голи на Euro-2012? Ні-ні, це я прекрасно пам'ятаю. Перший з відскоку від штанги, після того як Широков, Зирянов і Кержаков розіграли зенітівську багатоходівку. Другий - з ідеального пасу Павлюченко, коли залишалося лише не потрапити в Чеха. Третій - з прекрасною подачі штрафного Аршавіним. Напевно, таким чином Алан і в Бразилії міг відвантажити "треху". Але ж Капелло, вражина, не взяв з собою ні Аршавіна, ні Зирянова, ні Широкова, ні Павлюченко. А ви впевнені, шановні фахівці, що з Глушакова, Файзулін, Шатова і Кокоріним Дзагоєв феєрія б так само, як два роки тому?

Причини невдачі Росії
за версією Капелло - судді, лазер і гравці з РФПЛ

Я відкриваю статистику Дзюби і бачу, що з 17 м'ячів в цьому ростовському сезоні він лише 3 забив вищим командам. Два "Краснодару", один "Динамо". І нуль - в суперництві з найкращими захисниками чемпіонату Росії з ЦСКА, "Зеніта" і "Локомотива". А фахівці вперто твердять, що він неодмінно розправився б з Компані і ван Бюйтеном, не кажучи вже про алжирських нездари.

Ще тренера звинувачували в тому, що він тримає на лавці Кержакова, який неодмінно заб'є, тільки випусти. Після матчу з Алжиром, який Саша непомітно відіграв майже цілком, про нього мовчать. Інакше доведеться визнавати, що переоцінювали можливості нашого бомбардира стосовно до світового рівня. І не тільки його - всього нашого футболу.

А можливості ці - шість очок "Зеніту" в групі Ліги чемпіонів з "Порту", який в своєму чемпіонаті вперше за багато років фінішував третім, і "Аустрією", відстала за підсумками австрійської бундесліги на 28 очок від чемпіона. Так розгроми "Пасуш де Феррейри" - передостанній нині команди Португалії.

Так розгроми Пасуш де Феррейри - передостанній нині команди Португалії

Це наш рівень.
З ним і треба воювати

Так, була чудова перемога зенітовцев над "Боруссією", добротні домашні матчі ЦСКА з кращими клубами Англії і Німеччини. Але в кожному разі наші команди, з класними легіонерами в складах, грали на межі можливостей. По суті, стрибали вище голови. А на звичному, буденному рівні ми зібрали в торішніх єврокубках букет розгромів. Це і є зараз наш повсякденний рівень.

Саме тому у мене немає претензій до футболістів збірної Росії. Взагалі ні. Вони не винні в тому, що їх недовчили грати в футбол, недодали тактичних і технічних уроків, а природа не розщедрилася на їхню адресу на таланти, що дозволяють обходитися без вчителів. І самородки у нас теж без огранки. Всі ж бачать, скільки прогалин і методичних упущень в футбольній освіті безсумнівно обдарованих Кокоріна, Шатова, інших хлопців. При тому що вони у нас найкращі, сильніше просто немає нікого.

Але вони билися на всю котушку, до блювоти і судом, до посиніння і помутніння. Вони мріяли добитися успіху і ощасливити нашу країну. І, здається, вперше з дитинства я не побачив у нашої команди байдужості, нехлюйства, байдужого ставлення до своєї професії і своїй справі. Ніякої "кірьяковщіни" ( "я не розім'ятий, на заміну не вийду"), "андріївських фляк" ( "ваші проблеми") та іншого.

Ми будемо це терпіти
ще чотири роки?

Був певний страх в першому матчі, була боязкість у другому - звичайна справа при дефіциті досвіду і невпевненості в собі, та ще коли чітко розумієш, що суперник трохи краще грає в футбол. Не випадково ж найкращими виявилися найдосвідченіші - Березуцький і Ігнашевич, які давно нікого не бояться і не тремтять перед авторитетами. Але ні у кого - ні у молодих, ні у старих, ні у помиляються, ні у безпомилкових, ні у Алана з Сашею, що виходили на поле по чуть-чуть, не було байдужості. За це хлопцям щира подяка.

Говоріть, Капелло посадив їх на ланцюг, зобов'язав ходити строєм під барабан і у вільний час співати хором? А по-моєму, італієць просто встановив жорсткий порядок як антитезу колишньої анархії. І в розташуванні команди, і в її грі. Адже ви помітили, що вона при ньому більше одного гола категорично не пропускає? Хоча при Хіддінка, та з тим розкішним складом, практично привчила до розгромним поразок. Це вже велика справа, зроблена тренером. А що до ланцюга, то, запевняю вас, знаючи сутність наших гравців, вони не викладалися б на поле з таким запалом, будь їм не до душі базовий режим. Все одно б хоч хтось та плюнув в сторону Капелло або поволиніл на своїй позиції.

Порядок порядком, але тепер треба підвищувати і клас. Тренуватися. За два, три, чотири рази на день. Набивати ноги, розвивати окомір, вчитися тонкощам, хитрощів і премудростям, осягати секрети. Тобто жити футболом, а не в футболі. І не тільки тим, хто їздив до Бразилії. Зрозумійте, хлопці, що і як би ви там собі не думали - ви зобов'язані Росії своїм побутовим процвітанням і забезпеченістю на майбутнє. І вам, більшості з вас, битися за неї далі. На Euro 2016, на домашньому чемпіонаті світу і так далі.

Я свідомо не говорю тут про увагу до футбольних шкіл - це тема для окремої розмови.

Василь Березуцький: "Треба вчитися грати в футбол"

Але давайте наостанок розберемо ще одну особливість. Ми часом запитуємо: хіба можна називати сильними клубами і зіставляти з нашими грандами якісь затрапезного "Олімпіакос", ПСВ, "Леванте", щось там ще англійсько-іспансько-італійське? Не може, мовляв, такого бути, щоб Коста-Ріка з Алжиром і Грецією були краще нас - адже гравці з цих збірних виступають не в "Зеніті", а в якусь нісенітницю типу "Спортинга".

У цьому лейтмотиве сконцентрована вся російська "нефутбольні". У свідомості більшості та частина міжнародного футболу, за якої вони не стежать в регулярному режимі і про яку знають лише уривками, безглузда, слабка, а то і взагалі не існує. Звідси і нерозуміння того, що відбувається на чемпіонаті.

Але ж все простіше простого. У Коста-Ріці, я вже писав про це якось раз, з початку 90-х добре розвивається дитячий футбол, а національна команда майже півтора десятиліття грає по одній і тій же схемі, яку прищеплюють і юніорських збірних. Тому гравці точно знають свої маневри в будь-якій ситуації. Вони цього навчені до автоматизму.

Збірна Греції теж ось вже другий десяток років культивує одну і ту ж ігрову модель, з невеликими модифікаціями під завдання на матч і конкретного суперника. Не випадково ж весь груповий турнір просидів на лавці Мітроглу, вражав в минулому сезоні гольовими подвигами - він не вписувався в схеми гри проти трьох неєвропейських суперників. І нічого, Греція і без нього добралася до плей-офф.

Чи не наша гра

І алжирці проповідують "модельний" футбол, з простим і зрозумілим ігровим малюнком, який легко підвладний наявним виконавцям. Якраз зараз серед цих гравців з'явилися дуже хороші, виступаючі в сильних клубах передових європейських ліг. Є потужний форвард, здатний продавити захисників хоч на бігу, хоч у верховій боротьбі - і команда нещадно експлуатує його таланти. Є розумниця півзахисник, який чудово годиться для контратакуючого стилю, оскільки і гру читає, і поле бачить, і може віддати точний пас, і задати ритм, і змінити напрямок.

У нас теж є такий футболіст. Але він зламався перед самим чемпіонатом. А в приблизно схожого на нього головний тренер не вірить. Тому що Широков в своїх діях виходить з логіки гри і можливостей партнера. А Дзагоєв - з власної логіки і власних можливостей, яким партнер повинен відповідати. Невже ви цього раніше не помічали?

Але в будь-якому випадку Капелло формує модель. Половину завдання він уже вирішив - оборона стала працювати як годинник, хоча іноді ще й дає збої. Для другої половини банально не вистачає класних гравців. Або класу у гравців. Повторю ще раз: треба тренуватися. У клубах і вдома.

У клубах і вдома

Чому Капелло повинен піти

І інші збірні діють по моделі. Італія, Англія, Голландія, Франція, не кажучи вже про латиноамериканців. Просто у когось саме зараз в надлишку видатні футболісти, а десь з ними явний дефіцит. Ось і не вдалося деяким тренерам, вичавлювати максимум з підручного матеріалу, домогтися результату. Додайте до цього втома після сезону, різноманіття тактичних схем в клубах, з яких у збірній доводиться часом перемикатися на щось зовсім незвичне, кліматичні особливості і зміну часових поясів. І більш-менш стане ясно, чому груповий етап приніс саме такі підсумки.

Чи повинен піти Капелло? На мій погляд, не повинен. Він зараз рівно на середині шляху і як мінімум два роки з чотирьох, передбачених контрактом, повинен пропрацювати. А вже за підсумками Euro 2016 потрібно дивитися, що у нього виходить. До чемпіонату світу в той момент залишиться ще два роки - часу вистачить у будь-якого фахівця. Тим більше що Капелло в будь-якому випадку залишить після себе порядок і ігрову структуру. Нехай нудну, нецікаву - але міцну. Від якої можна буде танцювати вперед.

Ну і, напевно, все-таки треба подумати про натуралізацію. Погодьтеся, на деяких позиціях легіонери нам не завадили б. Своїх, на жаль, не вистачає.

Розумієте?
Підкажіть, що я забув?
Три голи на Euro-2012?
А ви впевнені, шановні фахівці, що з Глушакова, Файзулін, Шатова і Кокоріним Дзагоєв феєрія б так само, як два роки тому?
Говоріть, Капелло посадив їх на ланцюг, зобов'язав ходити строєм під барабан і у вільний час співати хором?
Адже ви помітили, що вона при ньому більше одного гола категорично не пропускає?
Ми часом запитуємо: хіба можна називати сильними клубами і зіставляти з нашими грандами якісь затрапезного "Олімпіакос", ПСВ, "Леванте", щось там ще англійсько-іспансько-італійське?
Невже ви цього раніше не помічали?
Чи повинен піти Капелло?