Полезные материалы

Високі технології сучасного хокею

  1. Карбон, який скасував підошву
  2. Топові моделі ковзанів - це нові матеріали і технології
  3. Печемо ковзани
  4. Чорне лезо
  5. Прощай, дерево!
  6. пінний обладунок
  7. Наколенник Super Tacks має двусочлененную структуру
  8. Хокейні шорти, або труси, регулюються по довжині
  9. Рукавичка повинна захищати, але бути зручною
  10. струс шолома
  11. Шолом - найважливіша частина захисної екіпіровки гравця
  12. Панцир - конструктивно найскладніший елемент захисту

Травневий чемпіонат світу з хокею в Данії був особливим. Вперше за довгий час склади національних збірних були більш представницьким, ніж у команд минулого Олімпійського турніру. На допомогу приїхали гравці НХЛ, що вибули з Кубка Стенлі, а під час Ігор в Пхенчхані вони все до одного були зайняті в регулярному чемпіонаті.

Користуючись нагодою, ми вирішили розповісти про те, наскільки високотехнологічним став сучасний хокей. На шоломах багатьох професійних клубів і збірних різних країн ми нерідко бачимо логотип CCM. Ця назва існуючої вже понад століття канадської компанії, яка є одним з провідних виробників екіпіровки для професійного хокею. Як, втім, і для аматорського теж. ССМ - технічний партнер Федерації хокею Росії. Ілля Прохоров, керівник напрямку хокею компанії «Спортконцепт», що представляє в Росії продукцію CCM, розповів «ПМ» про чудеса сучасних хокейних технологій.

Карбон, який скасував підошву

Коник - це черевик, пов'язаний з лезом за допомогою так званого склянки. Черевик, як і будь-яке взуття, складається з набору зшитих або склеєних між собою деталей, до яких знизу прикріплюється підошва. Все це абсолютно справедливо і для багатьох сучасних моделей ковзанів. Однак кілька років тому в CCМ придумали кардинальне нововведення - monoframe. Модель ковзанів, адресована хокеїстам топових професійних ліг, має черевик з монолітною структурою. Це виливок з карбону без швів і зчленувань, свого роду углепластіковий носок. Зрозуміло, що карбон - дорогий і дуже популярний нині конструктивний матеріал - дає черевику легкість і міцність, але для чого потрібна була монолітна структура? «Будь-який рух ногами на льоду, - каже Ілля Прохоров, - має миттєво передаватися лезу коника. І нехай в черевику традиційної конструкції підошва досить міцно приєднана до боковин, вона все-таки стає таким собі елементом, що створює не до кінця жорстку зв'язку. В аматорському хокеї на це можна не звертати уваги, але в спорті високих досягнень при шалених швидкостях якісь частки секунди губляться і вони можуть мати значення ».

Топові моделі ковзанів - це нові матеріали і технології

Топові моделі ковзанів - це нові матеріали і технології

Завдяки технології термоформовки черевик коника повторює анатомічні особливості стопи хокеїста. Рухи стають точними, а катання - динамічним.

Печемо ковзани

Виникає питання: чи так важливі мікроруху підошви коника в порівнянні з неминучим люфтом, з яким нога рухається всередині черевика? З люфтом сучасні виробники ковзанів теж навчилися боротися. Усередині карбонового черевика м'які вкладки, наповнені спеціальними піною і гелями. Тут же, зрозуміло, присутні мембранні матеріали, які не намокають від поту, а пропускають його зовні, залишаючись сухими. Якщо говорити про повністю карбоновому черевику, то сам по собі він, звичайно, не «дихає», і для відводу пара в підошві передбачено спеціальне вентиляційний отвір у вигляді прямокутника з округленими кутами. Щоб черевик, включаючи його зовнішню оболонку з твердого матеріалу, щільно сидів на нозі, його можна «кастомизировать» за допомогою технології термоформовки. Ковзани ставлять в спеціальну піч. При нагріванні всі матеріали розм'якшуються. Ковзани виймають з печі, хокеїст надягає їх, щільно зашнуровує і так сидить 10 хвилин. Після охолодження внутрішня частина черевика ідеально облягає стопу гравця: це дозволяє врахувати індивідуальні анатомічні особливості. У таких ковзанах гравець відчуває себе комфортно, при тому що сидять вони на ногах дуже щільно.

Чорне лезо

Тільки найдорожчі аматорські ковзани продаються попередньо заточеними - купив і пішов кататися. Професійні ковзани на фабриці не точаться, бо заточка для гравця серйозного рівня - справа суто індивідуальна. Індивідуальний радіус жолоба: чим він менше - тим краще зчеплення коника з льодом, проте якщо хокеїст важкий, для нього краще більш пологий жолоб, а інакше ковзани стануть грузнути в льоду. Хтось любить, щоб площа зіткнення з льодом була максимальною для сильного поштовху. Інші гравці, навпаки, вважають за краще сточувати кути спереду або ззаду для більшої маневреності: так простіше зробити віраж. Звичайно, професійні хокеїсти не точаться ковзани самі - цим займаються сервісмени команд, фахівці з обслуговування екіпіровки.

«Виробники дуже багато експериментували з лезами ковзанів, намагаючись забезпечити легкість і міцність одночасно, - розповідає Ілля Прохоров. - При їх виготовленні вже давно відмовилися від звичайних сталей і перейшли на нержавійку. Намагалися проробляти в лезах отвори, щоб прибрати зайву вагу, однак така конструкція не витримувала потужних влучень шайби. Одна з наших професійних моделей хокейних ковзанів має чорні леза. Це та ж нержавейка, але покрита дуже твердим вуглецевим напиленням, що значно підвищує зносостійкість і довговічність. Правда, такі ковзани доставляють додатковий клопіт сервісменам: сточити в потрібних місцях це покриття досить важко ».

Прощай, дерево!

Дерев'яні ключки, як і дерев'яні лижі, в наші дні стали архаїкою. На ринку ще є дешеві моделі, в яких дерев'яна серцевина укладена в пластик, але вибір справжніх профі - карбон. Вуглепластик приніс з собою не тільки полегшення всієї конструкції при високих міцності - він дозволив робити ключки, адаптовані до певного стилю гри.

Різні ключки для різних хокеїстів Схема показує оптимальні зони використання ключок з різних лінійок Різні ключки для різних хокеїстів Схема показує оптимальні зони використання ключок з різних лінійок. Super Tacks найкраще підходить для нанесення потужних ударів з дальньої дистанції, Ribcor - для кистьових кидків в ближній до воріт зоні, JetSpeed ​​універсальна.

«У CCM є три лінійки ключок: Super Tacks, RibCor і JetSpeed, - каже Ілля Прохоров, - і в кожній з цих лінійок є моделі для професіоналів. Навіщо три види ключок? Вся справа в тому, що карбонові технології дозволяють робити ключки зі змінною жорсткістю і створювати в них так звані зони прогину. Потрібні ці зони для того, щоб в момент нанесення удару шафт ключки трохи згинався в певному місці, як би запасаюча енергію, а потім розпрямлявся, повідомляючи шайбі додатковий імпульс. Однак удари бувають різні. «Клацання» і потужні кидки з повною амплітудою - це один вид кидка (кращий приклад - Олександр Овечкін). Кистьові різкі кидки - це інший вид (кращий приклад - Володимир Тарасенко та Павло Дацюк). Для потужних кидків важливо, щоб шафт згинався десь посередині, в зоні нижнього хвата, і саме так сконструйовані ключки лінійки Super Tacks. Для кидків з малою амплітудою зона прогину повинна розміщуватися в тейпере, в області з'єднання шафта з гаком. Це варіант ключок RibСor. І нарешті, JetSpeed ​​- це моделі для гравців універсального плану, які вважають за краще чергувати різні стилі кидків ».

Виробники ключок також багато експериментують і з конструкцією гака, яка вельми непроста. Крюк може мати зони змінної жорсткості, углепластіковий корпус заповнюється то піною, то гелем, а іноді містить в собі дерев'яну вставку. Мета в тому, щоб, зберігаючи певну гнучкість, гак витримував величезні ігрові навантаження.

Однак правда життя в тому, що будь-які ключки - навіть найдорожчі і технологічні - одного разу ламаються. Це хокей ...

Павло Дацюк в захисті Super Tacks Павло Дацюк в захисті Super Tacks

пінний обладунок

У двох минулих номерах ми докладно писали про середньовічних лицарських обладунках, тепер скажемо про обладунках хокейних. Можливо, захист хокеїста виглядає не так вражаюче, як сяючі на сонці лати, зате по частині технологічності вона, безумовно, попереду. Перед тим як одягтися в форму своєї команди, гравець одягає на себе чотири елементи: захист грудей, або панцир, хокейні шорти (труси), наколінники (щитки) і налокітники. Кожен з цих елементів має складну структуру, що включає в себе м'які пластини з пінним наповненням, жорсткі захисні вставки, ремені, застібки.

Наколенник Super Tacks має двусочлененную структуру

Наколенник Super Tacks має двусочлененную структуру

Зважаючи на високу рухливості колінного суглоба треба було розробити спеціальні кріплення, щоб міцно зафіксувати захист.

Цікаво, що у CCM і тут немає однаковості: комплекти захисту, в тому числі і для професійного хокею, випускаються в двох лінійках. Super Tacks - це максимальний захист, JetSpeed ​​- компроміс між захищеністю і мобільністю. «Завжди ставлять запитання про те, - каже Ілля Прохоров, - як можна жертвувати захищеністю в умовах професійного хокею, де йде жорстка силова боротьба, а шайба летить з неймовірною швидкістю. Однак багато хокеїсти все-таки готові трохи поступитися безпекою (це витривалі хлопці) на користь більшої свободи дій. Їх вибір - JetSpeed. Комплект Super Tacks зате по максимуму насичений найцікавішими технологіями. В елементах захисту присутні вставки з розташованої усередині «розумної» піною D3O. Коли піна не відчуває сильного механічного навантаження, вона перебуває в рухомому м'якому стані. Але як тільки по ній проводиться удар (наприклад, прилітає шайба), піна миттєво перетворюється в твердий пластик. Вставки з D3O використовуються для захисту плечового суглоба, сонячного сплетення, колін, ліктів, стегна і таза.

Хокейні шорти, або труси, регулюються по довжині

Хокейні шорти, або труси, регулюються по довжині

Крижі прикривають композитні вставки, стегна захищають вставки з піни. «Внутрішній пояс» дозволяє гравцеві зафіксувати шорти на тілі, не змінюючи їх форми.

Інша технологія - JDP Construction - спрямована на пріоритетний захист суглобів - плечового, ліктьового, колінного. Конструктивно це пластикова чашка, що вкриває суглоб. При точковому ударі, наприклад ключкою або шайбою, при падінні на лід, ударі об борт або при контакті з суперником навантаження рівномірно розподіляється по всій поверхні захисного елемента, і гравець уникає серйозної травми.

Рукавичка повинна захищати, але бути зручною

Рукавичка повинна захищати, але бути зручною

З тильного боку долоні вставки з пінних матеріалів дозволяють надійно захистити кисть від попадання шайби. «Долонька», навпаки, робиться м'якою для кращого хвата ключки.

струс шолома

Вінчає нашу історію про сучасні технології в хокейній екіпіровці, звичайно ж, шолом. «Шолом - це, можливо, найважливіша частина хокейного екіпірування, - каже Ілля Прохоров, - і легко зрозуміти чому. Немає нічого важливішого голови. НХЛ довелося виплатити великі гроші колишнім хокеїстам, які страждають від наслідків струсу мозку. Гравці заявили, що їх не попередили про небезпеку таких ушкоджень. Наївно це звучить чи ні, але суд встав на їх сторону. І сьогодні захист голови - безумовний пріоритет. У Канаді є цілий науково-дослідний інститут, який розробляє для CCM високотехнологічні шоломи ».

Шолом - найважливіша частина захисної екіпіровки гравця

Шолом - найважливіша частина захисної екіпіровки гравця

Від прямого попадання шайбою або ключкою голову захищають вставки з піни. При ударі по дотичній зовнішня частина шолома гасить удар, трохи зміщуючись щодо внутрішньої.

Специфіка хокею така, що шолом повинен захищати насамперед від ударів лобом і потилицею об лід, а також від ударів (шайбою, ключкою) - прямих і по дотичній. Звідси особлива форма шолома, зовнішня оболонка якого виконана з високоміцного пластика. Подібно турнірному лицарського шолома, який захищав від тарани ударів списом, хокейний шолом має спеціальну обтічну форму, щоб потенційний прямий удар переходив в удар по дотичній. Для зміцнення конструкції тут передбачені і ребра жорсткості. Щоб шолом щільно сидів на голові, його можна відрегулювати по ширині і довжині за рахунок рухомих частин.

У топових моделях для професіоналів лінійки Tacks ми бачимо вставки, заповнені вже знайомої нам піною D3О. Це захист від прямого удару: м'який матеріал, що не заважає комфортній посадці шолома, моментально твердне при ударі.

Панцир - конструктивно найскладніший елемент захисту

Панцир - конструктивно найскладніший елемент захисту

Подібно шолому, панцир гасить удари по дотичній за рахунок зміщення зовнішньої частини щодо внутрішньої. Найбільш уразливі зони захищені вставками з піни D3O.

Сенс захисту від удару по дотичній в тому, щоб в момент сильної механічної навантаження зовнішня частина шолома трохи порушувався щодо м'якої внутрішньої, тим самим гасячи удар. З цією метою використовується так звана технологія RED: в шолом вбудовуються вставки, що представляють собою невеликі наповнені повітрям камери - вони грають роль своєрідних амортизаторів, на яких підвішена верхня частина шолома.

Стаття «Технології хокею» опублікована в журналі «Популярна механіка» ( №5, травень 2018 ).

Зрозуміло, що карбон - дорогий і дуже популярний нині конструктивний матеріал - дає черевику легкість і міцність, але для чого потрібна була монолітна структура?
Навіщо три види ключок?