Полезные материалы

Прибився до Лазурному Березі. Що чекає Олександра Головіна в «Монако»

Головна трансферна історія Росії цього літа завершена. Олександр Головін вибрав «Монако» для старту своєї європейської кар'єри і став найдорожчим гравцем в історії нашої країни. Тижневик «Футбол» звикає писати слова «Головін» і «Монако» в одних пропозиціях і розповідає про те, що чекає російського півзахисника в новому клубі.

Тижневик «Футбол» звикає писати слова «Головін» і «Монако» в одних пропозиціях і розповідає про те, що чекає російського півзахисника в новому клубі

Коли «Монако» зауважив Головіна

Вперше оцінити здібності Олександра Головіна в князівстві змогли восени 2016 року. ЦСКА потрапив з «Монако» в одну групу Ліги чемпіонів, але до першої очної зустрічі в Москві у армійців вибули два найсильніших гравця центру: Алан Дзагоєв - через травму і Роман Єременко - через кокаїнових розглядів. Тоді Леонарду Жардім сказав: «Суперник знайде спосіб замінити лідерів, у ЦСКА сильний склад».

Чи португальський фахівець натякав конкретно на 20-річного Головіна, але в тому поєдинку армійці зачепилися за нічию (1: 1), а роль плеймейкера Леонід Слуцький довірив молодому півзахиснику. Брав участь Олександр і в матчі-відповіді на стадіоні «Луї II», але тоді розлючені монегаски знищили ЦСКА з рахунком 3: 0, через що враження про майбутнє новачка «Монако» кілька розмилися.

Режим «Історія»

Кар'єра Олександра Головіна в свої 22 роки нагадує сценарій будь-який «кар'єри» в футбольному симуляторі, де зазвичай все йде плавно і поступально вгору. Приїхавши в 16 років з Кемеровської області в академію ЦСКА півзахисник швидко освоївся, став лідером «молодіжки» Олександра Гришина, паралельно виграв «золото» і «срібло» чемпіонатів Європи на юнацькому рівні і несподівано отримав виклик від Фабіо Капелло в головну національну команду, що не зарекомендував себе навіть в «основі» армійців. Але не помітити стрімкий прогрес юнаки не вийшло навіть у Леоніда Слуцького, раніше ніколи серйозно не впроваджуються в склад червоно-синіх вихованців армійської школи. В один рік Головін виграв конкуренцію в ЦСКА і збірної у Романа Широкова, став чемпіоном Росії, зіграв на Євро-2016, а з дискваліфікацією Єременко молодий півзахисник став в клубі незамінним, зігравши за підсумком чемпіонату Росії провів всі 30 матчів.

Точка неповернення. Яким буде новий ЦСКА

Скільки «Монако» віддав за Головіна

Уміння рахувати гроші для армійців не тільки вироблений роками навик, а спосіб виживання. Армійці беруть задешево і продають втридорога. Останній крупно проданий ресурс - Ахмед Муса: в «Лестер» за 21 млн євро. Головіна хотів лондонський «Арсенал», поки в ньому ще був Арсен Венгер. Французький тренер зробив, немов дівчині на першому побаченні, пару чергових компліментів, а молодий футболіст, у свою чергу, жарко зіграв в чвертьфіналі ЛЕ і навіть забив зі штрафного Петру Чеху.

До конкретики не дійшло, і до ЧС-2018 найочевиднішими варіантами були «Челсі» і «Ювентус». Але армійці взяли собі за правило не вести переговори до світового форуму, завдяки чому вартість футболіста злетіла, а потягнути цінник за півзахисника змогли тільки в «Монако». Віце-президент «Монако» Вадим Васильєв запропонував армійським босам 30 млн і опцію: в разі подальшого продажу Головіна ЦСКА отримає до 10% від угоди. Контракт підписаний на 5 років з зарплатою в 2 млн євро в рік.

Контракт підписаний на 5 років з зарплатою в 2 млн євро в рік

Навіщо «Монако» купив Головіна

Вирішальну роль в останні успіхи «Монако» зіграли вихованці академії і голодна до талантів скаутська група. У 2013-му Дмитро Риболовлєв і Вадим Васильєв постали перед важливим вибором: пустити клуб, немов дружину мільярдера з чорної картою American Express, за дорогими, але непотрібними покупками або прокачати академію разом зі службою розвідки.

Пішовши за останнім шляху, монегаски вже через кілька сезонів вийшли в солідний матеріальний плюс з продажів футболістів, закріпившись серед постійних учасників єврокубків. Лише минулого літа «Монако» заробив на продажу чотирьох гравців (Бернарду Сілва, Бенжамен Менді, Тьемуе Бакайоко і Кіліан Мбаппе) 294 млн євро.

Викрадений. «Монако» забрав з Італії головного вундеркінда

Крім того, з клубу ще недавно випускалися Стефан Рюффье, Ніколя Нкулу, Лейвін Курзава, Яннік Феррейра-Карраско, Антоні Марсьяль, Валер Жермен. «Монако» щорічно закуповується 10-15 футболістами від 17 до 23 років і доводить їх огранювання до бездоганної: Головіна чекає ретельна обробка і подальший апгрейд.

Хто тренуватиме Головіна в «Монако»

Чи Олександр Головін попрацює з Арсеном Венгером, але в особі Леонарду Жардіма футболіст може знайти тренера, здатного з неменшим задоволенням «возитися» з молодими гравцями. Португалець, немов майстер гончарного справи, створює посуд в будь-яких умовах і в будь-який час року. «Монако» вже четвертий сезон поспіль змінює вигляд до невпізнання.

У 2015-му з клубу йшли жоффрей кондогбіа, Карраско, Марсьяль, Абденнур, Курзава, Бербатов; в 2016-му - Іван Кавалейру, Тіссеран і Н'Дінга, в 2017-м - Б. Сілва, Менді, Бакайоко, Мбаппе і Жермен, але кожен раз «Монако» гідно закінчує сезон, обманюючи закон гравітації. До того ж португалець не прив'язаний ні до однієї схемою і діє виходячи з кадрової ситуації дуже пластично. «Мій посил гравцям завжди однаковий. Неважливо, граємо ми з «Шамблі», «ПСЖ» або «Тоттенхемом». Ми не підлаштовуємось під суперників. Результати не завжди будуть однаковими, але таке життя », - каже Леонарду Жардім.

Його секрет - психологія. Йому не завжди потрібні мотиваційні промови, досить трохи влити в гравців спортивної злості. «Філософія Жардіма - бути агресивними, з'їдати противника. Іноді в роздягальні тренер дивиться на нас, кладе палець в рот і гризе його. Він просить, щоб ми завжди показували свої ікла », - розповідав один з лідерів чемпіонського складу - Бенжамен Менді.

Він просить, щоб ми завжди показували свої ікла », - розповідав один з лідерів чемпіонського складу - Бенжамен Менді

З ким буде конкурувати Головін в «Монако»

У сезоні-2017/18 «Монако» найчастіше грав за схемою 4 + 2 + 3 + 1, де в опорній зоні виступав дует Моутінью - Фабіньо. Обидва продані, і тепер Леонарду Жардіму знову доведеться будувати новий центр поля. Олександру Головіну пообіцяли місце в старті, і він повинен стати одним з гравців нового тріо.

Як гравця флангу новачка «Монако» не розглядають: тут вже є Роні Лопеш, здорово проявив себе в минулому сезоні, і Бальде Кейта, який ще повинен окупити свій перехід з «Лаціо». Як заміну повноцінного опорника Фабіньо монегаски розглядають ахолія. Івуарієць здатний грати і ближче до атаки, але роль box-to-box - краще, що може запропонувати Головін.

Його партнером по побудові атак повинен стати Юрі Тілеманс. Бельгієць прийшов в «Монако» роком раніше з «Андерлехта» за 25 млн євро, але належним чином проявити себе не зміг. Навіть тут у Головіна перевага.

Suivez Aleksandr Golovin sur son compte Instagram ⤵

📸 📸

- AS Monaco 🇲🇨 (@AS_Monaco)

Коли ми побачимо Головіна в формі «Монако»

«ЦСКА повірив в мене і здійснив мрію маленького сибірського хлопчика, який мріяв великим футболом. Сьогодні я переходжу в «Монако», але частинка мене назавжди залишиться тут »- так Олександр попрощався з армійськими уболівальниками в статусі кращого гравця минулого сезону.

Він пропустив Суперкубок Росії, але і не зіграє в Суперкубку Франції 4 серпня з «ПСЖ» у Китаї. Для «Монако» ж чемпіонат Франції стартує 11 серпня матчем з «Нантом». Там і можливий дебют.

За словами Вадима Васильєва, півзахисник приступить до тренувань 6 серпня. На перших порах йому запропонують особистого перекладача, але клуб хоче, щоб Олександр і сам підтягував знання французької. Головін вже встиг познайомитися з капітаном монегасків Радамелем Фалькао. Колумбієць з теплотою зустрів росіянина і сказав в знак вітання по-російськи «доброго ранку», Головін у відповідь зніяковів і обійняв одноклубника.

Колумбієць з теплотою зустрів росіянина і сказав в знак вітання по-російськи «доброго ранку», Головін у відповідь зніяковів і обійняв одноклубника

Які фанати чекають Головіна в «Монако»

Хотілося б, щоб про Головина придумували пісні, малювали банери і з вогнем підтримували на протязі всіх матчів, але вболівальницька середовище в офшорній гавані, де переважно олігархи, моделі, успішні спортсмени і гонщики Формули-1, - на рівні середняків РПЛ. Справа не тільки в контингенті фешенебельного курорту. У 20 хвилинах від князівства - Італія, де французький футбол чи когось цікавить. З іншого боку - Ніцца, де є свій клуб. Позаду - гори, попереду - море.

Таким чином, весь вболівальницький потенціал «Монако» в сукупності, як підрахувало керівництво клубу, складає максимум 100 тисяч чоловік. Саме тому ті прийшли 9-10 тис. Глядачів (загальна місткість - 18 тис. Місць) навіть в чемпіонський сезон - непогана відвідуваність в розумінні босів «Монако». До того ж стадіон «Луї II» настільки застарів, що в УЄФА відмовилися з 2012 року проводити тут Суперкубок Європи, а реконструкція не входить в плани російських власників команди. Причина банальна: арена належить князівства.

Купити не можна, награвати Олександр Гришин - про Чалов, Жамалетдінове, Кучаева і інших вихованців ЦСКА

До чого доведеться звикнути Головіну в «Монако»

Перш за все російському півзахисникові потрібно буде вивчити французьку мову. У клубі є люди, які говорять російською, але якщо Головін хоче бути європейською зіркою, йому потрібно стати своїм в команді. Друге завдання - звикнути до місцевого стилю життя. Це не просто.

Приїхавши в Москву, Головін жив довгий час на базі ЦСКА в одній кімнаті з Олександром Макаровим, поки клуб не виділив квартиру недалеко від «ВЕБ Арени». В якості першого автомобіля півзахисник віддав перевагу недорогу «Ладу», в нічних клубах його ніколи не бачили, і в скандалах поза футбольним полем він помічений не був. У Монако Головін їде не для того, щоб пити шампанське на яхті і навіть не для перегляду Гран-прі формули-1. Тепер він буде жити в князівстві, вікна його будинку будуть виходити на Лазурний Берег, а місцем прогулянки стане дорога від Княжої палацу до казино Монте-Карло. Але чомусь у випадку з Головіним є впевненість, що все буде добре.

Але чомусь у випадку з Головіним є впевненість, що все буде добре

Русский «Монако». 5 футбольних фактів про власника клубу з Монте-Карло

Реальний інтерес до гравця проявляли лише клуби з російськими власниками: «Челсі» Романа Абрамовича і «Монако» мільярдера Дмитра Риболовлєва. Про Абрамовича в футбольному світі знають всі. Риболовлєв в ньому - новий персонаж, незважаючи на те що володіє «Монако» вже сім років.

Факт 1: Хотів купити «МЮ»

У 2004-му Риболовлєв вперше сходив на футбол, і це був матч «Челсі» на «Стемфорд Брідж». Він довгий час орендував ложу на «Олд Траффорд» і думав про викуп «МЮ». Перебравшись ж в Монте-Карло, купив контрольний пакет акцій «Монако». На той час завантажений боргами клуб ледь не вилетів з Ліги 2. Але колишній власник «Уралкалія» отримав дозвіл від князя Альбера II і врятував монегасків.

Факт 2. Купував Вагнера Лава

Дмитро Риболовлєв і його права рука Вадим Васильєв краще за інших функціонерів з країн Євросоюзу знають можливості Головіна. Але в «Монако» вже грали два футболісти з РФПЛ, і досвід був явно невдалий: в 2014 році Ласіна Траоре був куплений у «Анжи» за 10 млн і до сих пір тиняється по орендах, а в 2016 році приблизно за 1 млн монегаски брали Вагнера Лава, але бразилець в Лізі 1 не прижився.

Факт 3. Заплатив 50 млн всім клубам Ліги 1

При всьому статус рятівника князівства Риболовлєва святим точно не назвеш. Клуб користувався тим, що Монако є незалежне від Франції держава, і тому не платив і половини тих податків, що інші клуби Ліги 1. Справа закінчилася тим, що в 2013 році ліга за підтримки 40 професійних клубів висунула монегаскам ультиматум: або Риболовлєв до кінця 2014 року переносить штаб-квартиру «Монако» у Францію і платить податки за французькими ставками, або його виключать з чемпіонату. Шляхом довгих суперечок знайшли компроміс: дозволити «Монако» залишитися в юрисдикції князівства, але компенсувати різницю в податках штрафом в 50 млн євро і поділити їх між усіма 19 клубами Ліги 1.

Факт 4. Ледь не був депортований

Восени минулого року Риболовлєва ледь не відправили на батьківщину. Газета Le Monde вийшла з розслідуванням «Монакогейт», де висунула звинувачення, що олігарх скористався дружбою з міністром юстиції князівства Монако Філіпом Нарма, щоб просунути справу проти Іва Був'є, арт-дилера росіянина. Швейцарець допомагав Дмитру «закуповуватися» творами мистецтва. Співпраця перервалося в 2012-му - після оплати картини «Оголена, що лежить з блакитною подушкою». Риболовлєв віддав за твір майже 120 млн доларів, в той час як її попередній власник недорахувався понад 25 млн доларів. Іва затримали, але випустили під заставу, і швейцарець відповів зустрічним позовом. Суду не вистачило доказів, і Риболовлєв продовжив діяльність в князівстві.

Факт 5: Може купити «Мілан»

Солідні італійські ЗМІ на початку липня заявляли, що Дмитро Риболовлєв може прикупити ще і частку в італійському «Мілані». Президент і власник клубу Серії А Лі Йонхонг не зміг віддати кредит в 32 млн євро, який брав у фонду Elliott Management на підтримку команди, і нібито збирався перепродати свою частку. Одним з потенційних покупців називався Дмитро Риболовлєв. Причому італійців не бентежило, що УЄФА виступає проти, коли двома різними клубами володіє одна людина.

Довідка:

князівство Монако

Населення 37 509 осіб

Корінні жителі: 8000 чоловік

Площа: 202 га

Чим знамените:

Казино Монте-Карло - гральний будинок з більш ніж 150-річною історією. Тут «палять» гроші найбільші гравці світу. Все, крім місцевих жителів, - закон забороняє.

Етап Формули-1 - найкращі гонщики не тільки живуть тут, а й змагаються за звичайними маршрутним дорогах гавані під час Гран-прі Монако. Традиційна п'ятнична кваліфікація, на відміну від всіх інших етапів Ф-1, проводиться тут по четвергах.

Стадіон «Луї II» - довгий час безальтернативне місце для проведення Суперкубка УЄФА з 9 унікальними арками, які можна побачити з сусідніх комун Ля Тюрбо і Кап-д'Ай.

Місто Фонвьей - тут розташований музей, де представлена одна з найбагатших колекцій старовинних автомобілів, що належали принцу Реньє III, розкішний парк і розарій принцеси Грейс.

Ля-Маєн Корніш - шосе, що з'єднує Монако і Ніццу, проходить на висоті приблизно двохсот метрів над рівнем моря. У цьому місці знімали десятки кліпів зі пекучими красунями на пасажирських сидіннях дорогих кабріолетів.

Хто тут живе: тенісисти Роджер Федерер, Новак Джокович, Каролін Возняцкі, Динара Сафіна, автогонщик Дженсон Батон, легкоатлетка Олена Ісінбаєва, підприємці Василь Клюкин, Дмитро Семеніхін, Дмитро Риболовлєв, дизайнер Тетяна Санто-Домінго.

Найбільші яхти: Legend - 77,4 м, Areti - 85 м, Aquarius - 92 м.

Текст: Юрій Алеманнію
Фото: Global Look Press, Сергій Дроняев