Полезные материалы

Зростання Євро. Чому відбір до ЧЄ 2016 відкриє нові імена

Чемпіонат Європи 2016, не рахуючи формального Кубка конфедерацій, - останній великий турнір збірних перед домашнім для Росії чемпіонатом світу. У ситуації, коли країни-господині світової першості звільняються від відбору, що передує Євро набуває для них особливого значення. Особливо це стосується нашої, російської, національної команди.

Особливо це стосується нашої, російської, національної команди

* * *

Збірна Радянського Союзу виходила у фінали трьох першостей континенту, грала на планетарних турнірах, але запам'яталася ще й тим, що носила неофіційний титул чемпіона світу по товариських матчах. Справа була в економічній складовій. Рідкісні поїздки за кордон, де в більшості своїй подібні зустрічі і проводилися, були фінансово вигідні радянським футболістам.

У сучасному футболі акценти трохи змістилися. Товариські матчі російські гравці сприймають як тягар, де можна грати в чверть ноги.

А адже контрольні зустрічі - це те, з чим збірна Росії буде жити два роки в проміжок між євро і чемпіонатом світу. Тобто у Фабіо Капелло не буде можливості подивитися на новачків в справі, крім як у дружніх поєдинках. А в тому, що новачки будуть залучатися в команду в великих кількостях, немає сумнівів.

Росія - не Бразилія, яка знала складу на домашній ЧС за три роки до турніру і награвала його до втрати свідомості. Росія повинна провести важку роботу. До речі, в тому, що її взяв на себе Фабіо Капелло, вже майже ніхто не сумнівається. Італієць з такою ретельністю переглядає новачків, що можна чітко вловити його меседж: мовляв, контракт відпрацюю до кінця. За провалом в Бразилії залишився осторонь той факт, що Фабіо будує свою збірну. Де бронзових призерів Євро-2008 можна перелічити на пальцях однієї руки. Де кількість дебютантів зростає в геометричній прогресії. Проблема лише в тому, що незабаром цих дебютантів не можна буде оцінити в бойових умовах. Тому що залишилися для Росії дев'ять матчів відбору - найкраща можливість для експериментів. У Франції буде не до них.

* * *

Відбірковий турнір Євро-2016 обіцяє стати насиченим змаганням з багатим календарем, але ніяк не бачиться важкопрохідним перешкодою. Справа в тому, що через два роки вперше в історії європейської першості в ньому візьмуть участь 24 команди замість звичних 16. Це означає, що багато фаворити груп зможуть спокійно перевірити в бойових умовах свій найближчий резерв і награти нові схеми.

Рішення спричинило за собою ряд змін в регламенті. З учасниками відбіркового турніру все зрозуміло. Старт в ньому взяли 53 європейські збірні (серед яких новачок - Гібралтар), розділені на 9 груп. 8 груп - по шість команд, 1 група - з п'ятьма учасниками.

Далі починаються сюрпризи. Так, безпосередньо на Євро з кожної групи виходять по дві кращі збірні. Показники ж команд, що зайняли треті місця (в восьми групах до уваги не беруться зустрічі з гіршими колективами), порівнюються, і той, хто серед них виявився вищим всіх, також кваліфікується до Франції безпосередньо. Решта розігрують між собою чотири путівки в стикових матчах. Відбірковий раунд стає цікавіше, адже шанс потрапити в історію отримують навіть середняки, а інтрига зберігається до останнього туру. Але неминуче виникає девальвація фінального турніру.

* * *

На Євро з 16-ма учасниками не було прохідних матчів. У Франції вони обов'язково з'являться. Справа в тому, що замість звичних чотирьох квартетів виникне шість. А в плей-офф будуть виходити не тільки по дві перші команди з групи, але і чотири учасники з кращими показниками з числа тих, хто зайняв треті місця. Таким чином, з'являється нова для Євро стадія ігор на виліт - 1/8 фіналу. Далі все без сюрпризів. І навіть матч за 3-е місце так і не з'явиться.

Причини, через які УЄФА збільшив кількість матчів на Євро з 31 до 51, зрозумілі. Зрозуміло і те, для чого Мішелю Платіні потрібно загравати зі слабкими футбольними країнами, придумуючи всілякі «Шляху чемпіонів» або подібні реформи. Однак, можливо, новий формат турніру піде на користь і збірної Росії. І мова тут не стільки про результат, скільки про підготовку до домашнього чемпіонату світу, який ми, звичайно, не виграємо, але команду до якого потрібно підготувати так, щоб як мінімум не виглядати на ньому зайвими.

Текст: Олександр Головін
Фото: Сергій Дроняев