Полезные материалы

Як оцінити фізичний розвиток дитини від 0 до 3 місяців?

  1. Умови для занять
  2. Як виглядає новонароджений?
  3. Положення на спині
  4. Положення на животі
  5. вертикальне положення
  6. Як же виглядає здоровий малюк на 3-4 місяці життя?
  7. Положення на животі
  8. вертикальне положення
  9. Як перевірити рухливість стегон?

Матеріал цієї і наступних статей, присвячених розвитку дитини першого року життя, буде цікавий тим батькам, які хочуть взяти на себе відповідальність за здоров'я свого малюка.

З того моменту, як у вашій родині з'явиться немовля, ви напевно зіткнетеся з думкою, що тільки фахівці (педіатри, дитячі неврологи і ортопеди) можуть визначити, наскільки здоровий і розвинений ваша дитина, тільки професійний масажист зможе правильно робити масаж і гімнастику, тільки інструктор з плавання зуміє займатися з ним рано плаванням.

Я ж вважаю, що в разі народження здорової дитини його мамі досить мати добротну інформацію про дитячому розвитку і про різні методики занять з новонародженим, а також бажання самої опанувати ними і застосувати їх на практиці. Та й для малюка немає нічого кращого, ніж мамині руки і голос, з любов'ю звернений до нього. У разі народження хворої дитини необхідно, зрозуміло, професійне лікування, але і активна включеність батьків у процес оздоровлення теж необхідна.

Даний матеріал присвячений розвитку здорового немовляти і тому, як батькам слід займатися зі своїм малюком, щоб допомагати цьому розвитку.

Умови для занять

Для початку обговоримо ті умови, в яких має сенс оцінювати дитини і з ним займатися. Обраний для цих цілей приміщення повинно бути тихим, рівномірно обігрівається, з температурою приблизно 26-29С. Малюк повинен бути роздягнений і лежати на досить твердій поверхні (це може бути пеленальний столик або просто диван, покритий килимком з піногуми). Найкращий час - годину-півтори після останнього годування.

Як виглядає новонароджений?

Отже, перед нами новонароджений малюк - в перші 6 тижнів життя. Розглянемо, як він виглядає, лежачи на спині, на животі і в вертикальному положенні.

Положення на спині

Поза дитини неравновесна, ви бачите, що він хаотично рухає головою, ручками і ніжками. Кисті при цьому стиснуті в кулачки, ручки зігнуті в ліктях, ніжки розведені назовні. Голова малюка не затримується в середньому положенні, повертаючись без переваги то в ліву, то в праву сторони. Якщо ви вкладете в ручки немовляти свої великі пальці, він стисне їх. Притримуючи руками його передпліччя, невисоко підніміть дитини над поверхнею, ви побачите, що його головка закинеться назад.

Положення на животі

Здоровий новонароджений повертає голову убік (при односторонньому джерелі світла переважно в одну сторону) і може на одну мить підняти її боком. Ручки і ніжки повністю зігнуті, кисті рук стиснуті в кулак, коліна підтягнуті під живіт.

Якщо малюк не залишається в положенні спокою, то видно рефлективні ползательние руху. Такі руху дорослий зможе викликати легким натисканням великого пальця на стопу. Це призводить до розгинання ніжок і до руху тіла вперед. Спробуйте по черзі стимулювати то ліву, то праву стопу і оціните однаковість сили реакції з обох сторін.

Спробуйте по черзі стимулювати то ліву, то праву стопу і оціните однаковість сили реакції з обох сторін

На цих фото добре видно як наші діти підросли і багато чому навчилися: вони впевнено лежать на спині, рухи рук і ніг вже не хаотичні. Малюки починають навчатися координованих рухів: рука-рот, рука-нога.

вертикальне положення

Візьміть свого малюка обома руками попід пахви і розташуйте його вертикально, даючи можливість ступнями стикатися з поверхнею. Голову при цьому підтримуйте великими пальцями в середньому положенні, спинку дитини поверніть до себе. Здоровий новонароджений в такому положенні демонструє «примітивну реакцію опори ніг». Ніжки вертикально утримуваного немовляти розпрямляються, підвищується тонус колінних суглобів, в меншій мірі тазостегнових, можливі і розпрямлення всього тіла, і короткий піднімання голови. Ніжки всією стопою торкаються поверхні, руки зігнуті, долоні стиснуті в кулак.

Якщо нахилити тулуб дитини злегка вперед, то можна поспостерігати «автоматичне кроковий рух» - малюк буде поперемінно виконувати своїми ніжками крокові рухи.

Так виглядає здорова дитина перших 6 тижнів життя. Надалі він буде розвиватися завдяки програмі, вкладеної в нього самою природою. Основне завдання трьох перших місяців, якщо ви пам'ятаєте (якщо немає, загляньте до статті Моторне розвиток дитини в перший рік ), - оволодіння новим оточенням, категорично відрізняється від простору матки, в якій малюк розвивався попередні 9 місяців. Кожна дитина унікальна, тому темпи досягнення цієї мети, природно, будуть різними. Однак враховуйте, що наступного орієнтовною тимчасової точкою, коли варто оцінювати розвиток свого чада, є 3-3,5 місяця.

Як же виглядає здоровий малюк на 3-4 місяці життя?

Положення на спині

Дитина лежить на спині прямо, досить впевнено. Голова, тулуб і попа притиснуті до поверхні. Ручки підняті, малюк грає з ними, тримаючи перед особою, розглядає їх і тягне в рот. Ноги, зігнуті в стегнах і колінах, також підняті над тулубом, розведені в сторони, стопи підняті в повітря. Руки і ноги вчаться вистачати. Якщо ви вкладете свої великі пальці в долоні дитини, а іншими обхопіть кінці його передпліч і спробуєте повільно підняти, то побачите, що він протягом щонайменше 2 секунд утримує голову, не закидаючи її назад.

Положення на животі

Дитина впевнено лежить на животі, спираючись на таз і підтримуючи себе ліктями, розставленими трохи в сторони на ширині плечей. Спираючись на передпліччя, малюк може вільно тримати голову прямо і повертатися то вліво, то вправо. Дитина вже на цьому етапі розвитку намагається випростатися і піднятися. Хоча живіт ще повністю лежить на поверхні, груди вже трохи піднята. Ноги дитини розставлені в сторони, коліна повернені назовні, а гомілки злегка зігнуті в колінних суглобах. Стопи торкаються один одного в повітрі, і дитина може ними грати.

вертикальне положення

У цьому положенні, як не дивно, може здатися, що ваш малюк не тільки не просунувся вперед, але навіть і втратив навик опори і того, що крокує. Адже всім зрозуміло, що до року дитина повинна твердо стояти на ногах і пробувати ходити. Ваш же малюк у віці 3-4 місяців не буде спиратися на стопи, почне підтискати ніжки і перестане виконувати кроки. Пояснюється це просто. Новонароджений спирається на стопу і ходить лише завдяки вродженим рефлексам «опори» і «автоматичної ходи». Тепер же ці рефлекси, як і належить, згасли. Прийде час, і малюк опанує потрібними навичками, поки ж він демонструє їх відсутність, і це нормально.

Тепер зупинимося на тих моментах, які повинні звернути на себе увагу і спонукати батьків звернутися за порадою до фахівця при оцінці дитини у віці 3-4 місяців:

  • Малюк, лежачи на животі, постійно плаче або перевертається на спину.
  • Малюк в положенні на животі або на спині явно не симетричний. Іншими словами, лінія, подумки проведена по центру його тулуба, помітно зміщується в будь-яку сторону або повністю викривлена.
  • Малюк вважає за краще спати постійно на одній і тій же стороні. У нормі під час сну дитина однаково добре кладе голову на ліву і праву сторони. Малюк не повинен віддавати перевагу якійсь одній стороні, оскільки це може призвести до викривлення кісток голови.
  • Складки на обох ніжках малюка неоднакові (несиметричні).
  • Розведення стегон в різні боки неоднаково.

На цій фотографії добре видно, що тіло дитини симетрично На цій фотографії добре видно, що тіло дитини симетрично   Сідничні складки і складки на ніжках симетричні Сідничні складки і складки на ніжках симетричні

Як перевірити рухливість стегон?

Тут варто детальніше описати, як перевірити рухливість стегон. Покладіть вашу дитину на живіт. Однією рукою притисніть попу малюка, іншою рукою візьміть його за праве коліно, зігніть ногу в стегні і поверніть коліно в праву сторону. Таке згинання повинно бути зроблено з легкістю, без відчуття опору в тазостегновому суглобі, попа при цьому не повинна рухатися вгору. Повторіть згинання та розведення стегна в ліву сторону і порівняйте свої відчуття. Обидва стегна повинні рухатися однаково добре.

Переверніть дитину на спинку і знову розведіть йому ніжки в сторони
Переверніть дитину на спинку і знову розведіть йому ніжки в сторони. Зверніть увагу, чи однаково легко відбувається таке розведення по обидва боки.

На закінчення хочеться відзначити, що якщо ваш малюк народився раніше терміну або його народження було пов'язане з будь-якими травмами, то його розвиток з повним на те підставою може бути трохи уповільнено. Саме тому фахівці дають таким дітям фору в 1,5 місяці, а значить, і оцінювати з пристрастю їх потрібно у віці 4,5-5 місяців.

У наступній статті ви отримаєте конкретні рекомендації на перші три місяці життя дитини, скориставшись якими, зможете допомогти йому успішно розвиватися.

Популярні матеріали по темі:

Як виглядає новонароджений?
Як же виглядає здоровий малюк на 3-4 місяці життя?