Полезные материалы

Як розвести голубів: птах світу подарує щастя і захистить від зла :: donbass.ua

Голуб - символ миру, любові, чистоти, надії, безтурботності. Часто молодята випускають цих птахів, вірячи, що вони принесуть в дім щастя і спокій. Прекрасно, коли в місті багато щось туркотять пернатих. Згідно з повір'ям вони оберігають людей. Щоб займатися розведенням голубів, в першу чергу потрібно любити їх, розповів "Донбасу" голубівник Володимир Анікін.

Дружба з шести років

Володимир Михайлович по-дружити з голубами в ранньому дитинстві, коли бігав в голубник до дядька, який тримав безпородних птахів, званих ще "дикунами". Він розповідав хлопчикові історії про пернатих, показував, як поводитися з ними.

- Я міг цілими днями спостерігати за голубами, годувати їх, доглядати. Навіть поїв з рота. Відчував тоді таке єднання з ними! - з посмішкою згадує голубівник. - Одного разу, коли мені було шість років, зрозумів, що хочу мати своїх. Дядько виконав моє бажання, подарувавши шістьох голубів. Щастю не було меж! Я почав облаштовувати їм житло на горищі (ми жили в своєму будинку в Макіївці), розуміючи, що тепер у відповіді за них.

Маленький Володя поступово вивчив повадки птахів. Він відповідально доглядав за ними, оберігав. І ось на світло вилупилися перші пташенята. Це здавалося дивом. Тоді, тримаючи голого беззахисного малюка, хлопчик відчув радість і гордість, адже птиці привели потомство, а значить, він все зробив правильно, і їм у нього добре. Володя зрозумів, що пов'язаний з пернатими назавжди. А в 10 років захотів завести голубів Старомиколаївська породи. Дуже вже вони йому сподобалися.

З тих пір пройшли десятки років, а Володимир Михайлович, як і в дитинстві, розводить все ту ж Старомиколаївська породу. Ці птахи можуть бути різних мастей, але у всіх приголомшливий стиль польоту, який зачаровує своєю красою. Вони можуть зграйкою висіти в повітрі на одному місці, формуючи незвичайну фігуру, а можуть виконувати хитромудрі трюки. Анікін визнається, що в голубника знаходить спокій і душевну рівновагу. "Коли випускаю голубів політати, просто стою і спостерігаю за ними в небі, і кудись йдуть печалі, проблеми і смуток. Існує повір'я, що вони приносять щастя і захищають від зла", - говорить він. А як приємно, коли птахи дізнаються господаря і з радістю зустрічають дружним воркуванням! Але коли в голубник навідується хтось чужий, голуби на всякий випадок злітають на дах і намагаються триматися осторонь.

Любов по-голубиному

Зараз у Володимира Михайловича 110 птахів різних мастей. У кожної - свій будиночок, в нього і пару призводять. Дивно, як ці пернаті часом нагадують людей! Вони не сходяться просто так. Самець спочатку довго обходить самку, кружляє навколо неї, роздуваючи шию, пригинаючись до землі і розпускаючи крила, показуючи, який він сильний і красивий. Весь процес спокушання супроводжується гучним воркуванням. Коли дама убита, голуби стають парою і "цукерково-букетний" період триває: вони чистять один одному пір'ячко і ніжно цілуються.

Саме весна - пора любові для цих птахів. Оживає природа, сонце і тепло сприяють романтичному настрою. Зараз голуби найбільш активно шукають собі пару. А коли знаходять, то це, частіше за все, назавжди. Разом вони живуть в гнізді і призводять потомство. Відбити "дівчину" суперник може спробувати в період залицяння, але коли союз сформувався, його вже ніхто не порушує.

Між птахами дійсно існує любов, впевнений голубівник. "Іноді я відпускаю голуба політати, а голубку беру в руки і відходжу. Тоді самець блискавично падає вниз і сідає мені на руку або летить за мною слідом - турбується!".

В голубника Анікіна вже з'являється додаток. Деяким пташенятам вже кілька тижнів, вони майже оперилися. Є і зовсім малюки, віком на добу. Голубка спочатку відкладає одне яйце, а через два дні - ще одне і висиджує їх 18 днів. Коли чадо народжується, батьки по черзі дбайливо гріють і годують його три-чотири тижні і відкладають інші яйця, а з появою нових нащадків відпускають старших дітей на всі чотири сторони. Всього "подружжя" призводять приблизно чотири виводка (по два голубёнка) в рік.

Всього подружжя призводять приблизно чотири виводка (по два голубёнка) в рік

Цьому сліпому безпорадного малюкові всього дві доби. Хто це - самка або самець - буде відомо місяці через два. Але Володимир Михайлович, як досвідчений голубівник, і раніше зможе здогадатися.

Головне - прихильність і захоплення

Тим, хто хоче розводити голубів, Володимир Михайлович радить зважити всі "за" і "проти".

- Ми відповідаємо за тих, кого приручаємо, - говорить він. - Не можна один раз передумати і кинути птахів. Я, коли переїжджав, забрав їх з собою, власноруч збудував їм новий будинок. Це живі істоти, які прив'язуються до вас, залежать від вас! Розводити їх можна без любові і великого захоплення. Голубівництво - не забава.

Зміст і розведення пернатих - велика праця, на якому можна трохи підзаробити, але не збагатитися. Володимир Михайлович іноді продає голубів по 50-200 гривень за одного. "Копієчку" приносить і їх послід - це ж золото для городників!

Якщо ви вирішили стати голубівників, для початку підготуйте птахам житло. Незалежно від їх породи, його внутрішній устрій приблизно однакове: гнізда робляться на полицях, розділених стінами. Приміщення повинно бути сухим і світлим, тому в ньому потрібно частіше прибирати.

Визначитися, яку породу хочете розводити. Ті, хто їх постійно змінює, залишаються дилетантами в цій справі. Скільки існує видів голубів, до сих пір ніхто точно не підрахував. Відомо тільки, що їх більше 800. Всі породи можна розділити на чотири типи: спортивні (поштові), льотні (гонние), декоративні та м'ясні. Такий поділ умовно, тому що одна і та ж порода може одночасно ставитися до двох груп. Наприклад, деяких декоративних розводять як м'ясних, також і льотні при відсутності тренувань перетворюються в декоративних.

Поштові голуби - найшвидші. Вони здатні розганятися до швидкості 70-86 км / год (звичайні можуть літати до 60 км / год). Їх використовували ще в Стародавній Греції і Римі для передачі повідомлень з поля бою.

Льотні голуби володіють особливим стилем польоту. Наприклад, бійні піднімаються в небо не надто високо, але в польоті здійснюють перекиди через голову або через хвіст. Високолётние можуть перебувати в небі без посадки до 15 годин. А ролери здійснюють гвинто-подібний політ, обертаючись навколо власної осі (перекид через крило).

До декоративних часто відносять і деякі породи льотних голубів, які мають прикраси. Декоративний ефект створюється формою тіла і спе-цифические поставою (ставні, формові, віслокрилие голуби), забарвленням певного малюнка і кольору (кольорові), сильно або недостатньо розвиненими органами (Короткодзьобі, складчасті, бородавчасті), формою і структурою пір'я.

М'ясні породи у нас розводять рідко, так як Голуб'ятин в їжу мало хто вживає.

Голуби дуже розумні - вони піднімаються на висоту 1-3 тисячі метрів і літають строго над будинком. А якщо відвезти їх далі - не загубляться, знайдуть дорогу назад.

Годують птахів вранці і ввечері зерном і різними крупами. Тільки жито, неочищений овес і рис дають небагато. Каші і хліб змішують навпіл з зерном. Обов'язково пригощають зеленню, мінеральними підживлення: крейдою, товченої шкаралупою, дрібною галькою, яка допомагає перетирати жорсткі зерна в шлунку. Іноді можна побалувати несмаженими насінням, кукурудзою.

Голуби - дуже рухливі, тому багато п'ють. В голубника повинна бути поїлка з чистою водою. Вони чутливі до якості води і при її забрудненні хворіють на інфекційні хвороби.

Цих птахів потрібно оберігати від недуг, таких як хвороба Ньюкасла - азіатська чума птахів, здатна вбити їх. Від цього заразного захворювання може врятувати своєчасна щеплення.

Раз на місяць додавайте в корм і воду профілактичні препарати, наприклад Тривит, Тетравіт.

Якщо будете любити, берегти своїх голубів, доглядати за ними, вони зможуть прожити до двадцяти років, радуючи вас і даруючи потомство.


Олена Дуднікова.

Теги: Донбас , птиці , голуб , розведення