Полезные материалы

Історія голубиного спорту в Україні

Історія голубиного спорту в Україні починається з XIX століття, коли в Києві був організований перший клуб спортивного голубівництва. І саме під Києвом в урочищі "Наталка" 12 липня 1890 року був здійснений перший випуск поштових голубів. Вже тоді українські голубівники могли похвалитися хорошими результатами польотів (про це говорять збереглися дані). І нехай потім любителі повітряних листонош знавали труднощі, проте голубиний спорт в Україні розвивався, більш того, вийшов на міжнародний рівень.

І нехай потім любителі повітряних листонош знавали труднощі, проте голубиний спорт в Україні розвивався, більш того, вийшов на міжнародний рівень

Зараз любителів спортивних голубів в нашій країні об'єднує Всеукраїнська громадська організація «Федерація голубиного спорту України» . Президент ФГСУ Іван Боднараш розповів, що на сьогоднішній день в України складається близько 1500 голубівників-спортсменів, які є членами 26 обласних об'єднань та клубів.

вперше ФГСУ була зареєстрована в 1992 році і прийнята в члени FCI - Міжнародної федерації голубиного спорту в 1997 році. основною метою ФГСУ і клубів, що входять в її склад, є проведення змагань голубиного спорту різного рівня, а також проведення олімпіад, конкурсів, виставок спортивних голубів (районних, міських, обласних, регіональних та Всеукраїнської та участь в міжнародних заходах даної сфери). Ці заходи покликані доводити і підтверджувати високий рівень голубиного спорту в Україні.

До складу Федерації входять регіональні об'єднання, обласні, міські та районні клуби любителів спортивних голубів всіх областей України і АР Крим. Федерація є некомерційною організацією, допомоги від держави поки немає. Однак любителі голубиного спорту - ентузіасти, за свій рахунок вони проводять різні заходи, беруть участь в міжнародних змаганнях, підвищуючи тим самим рейтинг нашої країни на світовій арені.

Федерація голубиного спорту України тісно співпрацює з федераціями голубиного спорту багатьох європейських країн. Дуже тісні відносини склалися з федераціями Румунії, Болгарії, Угорщини, Польщі, Португалії, Голландії. Українські голубівники-спортсмени беруть участь в міжнародних виставках, змаганнях, які проводяться регулярно.

Цей рік був дуже вдалим для голубиного спорту України. Крім всеукраїнських змагань різних рівнів, наші голубівники брали участь в міжнародних змаганнях - «Голубедром» в м Миру в Португалії, де посіли 8 місце в номінації Чемпіонат Європи. Брали участь також і в двох етапах Чемпіонату світу в Угорщині. В одному етапі посіли 4, 7 і 43 місця, в іншому етапі - 7 місце. І в Болгарії на голубедроме «Каліманчі» одного з етапів Чемпіонату Європи українці посіли 7 та 32 місця. З огляду на, що це був дебют на заходах такого рівня, українці показали дуже хороші результати.

За словами Івана Дмитровича, в останні роки можна відзначити розвиток, поліпшення голубиного спорту в Україні. У Федерації прикладають чимало зусиль для цього. Розроблено програми, де передбачена робота з молоддю, залучення дітей до голубівництва взагалі і голубиному спорту зокрема. Уже зараз відчуваються позитивні результати цієї роботи. Багато про що говорить хоча б середній вік голубівників по Україні - 30-40 років. У тій же Німеччині цифри більш солідні - 50-60 років в середньому. Голубівники України «молодіють», ця тенденція спостерігається вже кілька років.

Якщо порівняти дані за 2008 рік та за 2012, то видно, що голубівництво зараз розвивається в позитивному напрямку. Стало більше виставок і змагань, як всеукраїнських, так і в областях, районах. І, само собою, варто відзначити участь українських голубівників в заходах світового і європейського рівня. За останні роки українське голубівництво зазвучало по-новому. А вже якщо порівнювати нинішній рік і, наприклад, 2000-й, то це і зовсім - небо і земля. Зміни в наявності. І вони тільки позитивні.

Вже один той факт, що голубиний спорт внесений до списку офіційно визнаних видів спорту в Україні, говорить про позитивну динаміку. Згідно з наказом №690 від 14 лютого, опублікованого Державною службою молоді та спорту 28 лютого 2012 року, 53 олімпійських і 97 неолімпійських видів спорту визнані на офіційному рівні. І ось тепер в переліку неолімпійських видів спорту під номером 080 офіційно значиться Голубиний спорт.

Ми зібрали повний пакет документів, отримали реєстрацію в Міністерстві юстиції як громадська організація. Потім подали заявку в Міністерство науки, молоді та спорту. І ось тепер Голубиний спорт перебуває на обліку в неолімпійських відділі спорту. Фактично була виконана величезна робота - затверджені правила змагань, повністю укомплектована вся документація, необхідна для виду спорту. Але зупинятися на досягнутому ми не збираємося, робота триває. Зараз готується пакет документів для того, щоб Федерація отримала звання національної. Це буде мати велике значення для голубиного спорту України, на міжнародному рівні це дасть плюс. Крім того, зараз ми готуємо команду голубів, які представлять нашу країну в січні на міжнародних змаганнях, які пройдуть в м Нітра (Словаччина). Плани серйозні. І ми робимо все, щоб розвиток голубиного спорту в Україні не припинялося.

Але, як каже Іван Дмитрович, головне для голубиного спорту - не документація, що не офіційне визнання тощо. Адже найбільш значущим є те, наскільки люди самі зацікавлені в розвитку голубиного спорту в Україні.

Одним з тих, хто вніс грандіозний внесок в розвиток голубиного спорту, був Микола Васильович Овчаренко. Він довгі роки був беззмінним керівником Луганського обласного народного клубу голубівників, любителів декоративних і співочих птахів. Він стояв біля витоків голубиного спорту в східній частині України, був пристрасним любителем спортивних голубів, з ентузіазмом пропагував цей спорт. Своїм суспільною працею сприяв його розвитку і становленню. Микола Васильович займався організацією змагань, завдяки його ініціативи постійно проходили випуски голубів на далекі відстані. В останні роки він був обраний головою ревізійної комісії ВГО «Федерація голубиного спорту України» , Де плідно трудився на громадських засадах. Так, є багато інших хороших фахівців, ініціативних людей, пристрасних голубівників. Але зробити для голубиного спорту стільки, скільки було зроблено Миколою Васильовичем, під силу далеко не кожному. Світла пам'ять про нього назавжди залишиться в серцях його колег по голубиному спорту.