Полезные материалы

Untitled Document

1. Ритми години народження: "жайворонки", "голуби" і "сови"

2. Ритми дня народження: фізичний, емоційний і інтелектуальний

3. Місячний ритм

Біоритми - циклічність процесів в живому організмі. Основні зовнішні ритми, що впливають на біоцикли людини - природні (Сонце, Місяць ...) і соціальні (робочий тиждень ...) Провідні внутрішні хронометри людського організму знаходяться: в голові (епіфіз, гіпоталамус) і в серці, вони запускаються в момент народження людини. Внутрішні біоритми людини синхронізовані з зовнішніми ритмами і в результаті виходить індивідуальна картина періодичних коливань психічної активності людини.

1. Ритми години народження: "жайворонки", "голуби" і "сови"

По-науковому динаміка цілодобовий показників біоритмів, яка і відрізняє жайворонків від сов, називається хронотипів. Основна характеристика, яку описує хронотип - це рівень працездатності, який і дозволяє розділити людей на ранковий (жайворонок), денний (голуб) і вечірній (сова) типи. Для кожного з цих типів підйом інтелектуальної та фізичної активності настає в відповідає описам час.

Сонячний добовий ритм
Ми спробували дослідити свої добові ритми і побудувати графіки в електронних таблицях, аналогічно описаним в підручнику ісформатікі Н.В. Макарової для дня народження (дивіться нижче Ритми дня народження).

Сонячний добовий ритм або цикл визначається обертанням Землі, становить 24 години і як все кругові процеси, що протікають у часі, може бути представлений синусоїдою. Синусоїда має два піки - max в денний і min в нічний час. Тривалість денного підйому не залишається незмінною протягом року. Від точки зимового сонцестояння вона стає дедалі більше, а від точки літнього сонцестояння зменшується. Приблизно денний і нічний піки відповідають нашим звичним 12 години дня і 12 години ночі. Точки півдня і півночі однакові в кожному часовому поясі. Для побудови усередненої моделі сонячного добового ритму можна за початок добового ритму прийняти схід сонця о 6 годині ранку.

Використовуючи загальну формулу синусоїдальних коливальних процесів можна побудувати криву сонячного добового ритму в електронних таблицях.
Формула = SIN (2 * ПІ () * (t-t0) / T)
t0 - час початок ритму
t - поточний час
T - період коливань
Для сонячного добового ритму t0 - 6 год., Т - 24 ч. Отримуємо такий графік сонячної добової активності:

Отримуємо такий графік сонячної добової активності:

Добовий ритм людини
Можна припустити, що добовий ритм людини проходить максимум активності на годину народження, представлений тієї ж синусоїдальної кривої, яка починається (проходить нульову точку на осі ОY) за 6 годин до години народження. Ритм людини накладається на сонячну добову активність. Наприклад, людина народилася вночі близько 2 ч., Виходить така картина:

, Виходить така картина:

Можливо, ця людина за ритмом «сова» - відчуває два стрибка активності протягом доби, денний завдяки сонцю о 12 годині дня і нічний завдяки внутрішньому ритму о 2 годині ночі. Автор цього графіка каже, що відносить себе до «совам» - буває, йому вночі не спиться і вдається вирішити математичні задачки, з якими вдень не справлявся.
Людина за ритмом «жайворонок» може народитися, наприклад о 7 годині ранку і о цій порі відчуває максимум активності.

Людина за ритмом «жайворонок» може народитися, наприклад о 7 годині ранку і о цій порі відчуває максимум активності

Автор цього графіка каже, що відносить себе до «жайворонків» - уроки робить рано вранці перед школою в 5-7 годин і на перших уроках голова сообрахает найкраще.

"Голуби" найкраще вписуються в сонячний ритм. І важко сказати який ритм краще. Головне, враховувати свій індивідуальний ритм і вкладати найскладнішу інтелектуальну, фізичну роботу в свій пік активності.

Читайте докладніше про типи людей - "жайворонки", "голуби", "сови" і дослідженні свого типу в мультимедійних презентації "Добовий біоритм" ( Завантажити файл ).

Дивіться таблицю розрахунку добового ритму і графік в електронних таблицях ( Завантажити файл ). Досліджуйте свої добові ритми, вставте свій час народження в електронних таблицях.

Щоб перевірити вірність припущення того, що добовий ритм людини проходить максимум активності на годину народження, ми провели тест для визначення свого добового біоритму (тест Остберг в модифікації проф. С.І. Степанової - Завантажити файл ).

Зробили тест в електронних таблицях на основі тесту в текстовому варіанті, який автоматично вважає рельтат в балах ( Завантажити файл ). Вийшло, що результат тесту і графіка в електронних таблицях у нас співпали - годину максимальної активності за графіком відповідає хронотипу по тесту. Визначте свій тип працездатності по тесту.

джерела:

http://ru.wikipedia.org/wiki/Биоритм - Биоритм. Вікіпедія - вільна енциклопедія.
http://www.kakras.ru/doc/bioritm-life-cycle.html - Біологічні ритми людини.
http://melomaniac.ucoz.ru/news/2009-01-29-35 - Хронобиология, біологічні ритми і хронотипів: "жайворонки", "голуби", "сови".
http://vseproson.com.ua/javoronok-sova.html - Індивідуальні хронобиологические стереотипи людини: "сова", "жайворонок", "голуб".

На початок

2. Ритми дня народження: фізичний, емоційний і інтелектуальний

Існує гіпотеза, що життя людини підпорядковується трьом циклічним процесам, званим біоритмами. Ці цикли описують три сторони самопочуття людини: фізичну, емоційну та інтелектуальну. Біоритми характеризують підйоми і спади нашого стану. Графік являє синусоидальную залежність, підйомів графіка відповідають сприятливі дні. Дні, в які графік знаходиться на спаді, вважаються несприятливими.

Не всі вважають цю теорію строго наукової і ми спробували перевірити її на собі. Якщо прислухатися до себе, то можна розрізнити три ці стани - фізичне, емоційне і інтелектуальне.

Детальний опис побудови графіків біологічних процесів ми знайшли підручнику з інформатики Н.В. Макарової. Ось, що вийшло на 6 червня 2011 року (день народження 12.02.1996 р). Як видно графіки фізичної та інтелектуальної активності вище середнього і скоро ще більш сінхроннізіруются, емоційна сфера на спаді. День високої інтелектуальної активності і гарного фізичного самопочуття, правда хочеться негативно пожартувати через спад емоцій.

День високої інтелектуальної активності і гарного фізичного самопочуття, правда хочеться негативно пожартувати через спад емоцій

Графік сумарних біоритмів показує загальний стан активності, воно на середньому рівні і йде на спад, може бути відкласти якісь справи до 22 червня або підкріпити емоції (вони на мінімумі) позитивними стимулами поки фізичний стан вище середнього.

Графік сумарних біоритмів показує загальний стан активності, воно на середньому рівні і йде на спад, може бути відкласти якісь справи до 22 червня або підкріпити емоції (вони на мінімумі) позитивними стимулами поки фізичний стан вище середнього

Дивіться таблицю розрахунку біоритмів і графіки в електронних таблицях (скачати файл ). Досліджуйте свої біоритми, вставте свою дату народження в електронних таблицях.

джерела:

Н.В. Макарова. Інформатика. 7-9 клас. Базовий курс. Практкум-задачник з моделювання. - СПб .: Пітер, 2004.
http://www.bioritmov.net/about.php - Біологічні ритми стану.
http://www.kakras.ru/doc/bioritm-life-cycle.html - Біологічні ритми людини.
http://us-in.net/zdorov4el_3.php - Біоритми.

На початок

3. Місячний ритм

Місяць постійно впливає на земну природу і на нас людей Місяць постійно впливає на земну природу і на нас людей. Ритм активності впливу визначається обертанням Місяця навколо Землі і освітленістю Сонцем. У період молодика Місяць не освітлені Сонцем і її вплив мінімальний. У період повного місяця Місяць передає відображену енергію Сонця і в ці дні людина може відчувати емоційну напругу, фізичний підйом.

Наш звичайний календар побудований на основі місячного календаря - так щоб початок місяця доводилося на молодик. Місячний цикл триває приблизно 29,53059 доби, тому календарний місяць складається з 29, 30 або 31 днів, причому місяці в році чергуються, щоб дні місяця якнайкраще потрапляли на одні і ті ж фази Місяця. Молодик зазвичай доводиться на 1-2 число місяця, на середину місяця припадає повний місяць.

Графік в електронних таблицях наочно показує ритм активності Місяця. За початок відліку потрібно взяти кінець 1-й чверті, коли синусоїда перетинає вісь ОХ.

На графіку видно, що повний місяць в червні припадає на приблизно на 16 червня. Найбільш сприятливими для справ вважають 2-ю фазу - період зростаючого Місяця (з 9 по 16 червня), і 3-ю фазу - період спадною Місяця (з 16 по 24 червня) - коли графік місячної активності вище нуля. З молодика, вважають, добре починати нові справи, але в 1-ю фазу Місяця енергії ще недостатньо (до 9 червня), а до кінця місячного циклу, в 4-ю фазу, коли енергія на спаді, нижче нуля, справи завершувати (після 16 червня). Місяць називають матір'ю Землі, вона передає Землі сонячну енергію. Вважають, що ця енергія збуджуюче діє на емоції, фізичне ссостояніе людей і якщо не усвідомлена, то може привести до імпульсивних необдуманих вчинків.

Дивіться таблицю розрахунку місячного ритму на червень 2011 р і графік в електронних таблицях (скачати файл ). Можна продовжити розрахунок графіка на липень, необхідно для точності звірити за місячним календарем дату кінця 1-й чверті, коли синусоїда перетинає вісь ОХ.

джерела:

http://ru.wikipedia.org/wiki/%CB%F3%ED%ED%FB%E9_%EA%E0%EB%E5%ED%E4%E0%F0%FC - Місячний календар. Матеріал з Вікіпедії.
http://otebe.info/luna/6-2011.html - Місячний календар.
http://www.calend.ru/moon - Місячний календар.
http://lunar.urania-books.ru/mooncycle.html - Місячний цикл - як планувати справи.

На початок