Полезные материалы

Ігор Бєланов - «Ракета» № 10!

На шляху в «великий» футбол   Як у більшості майстрів радянського минулого, спортивний шлях у Ігоря Бєланова почався з дворового футболу

На шляху в «великий» футбол

Як у більшості майстрів радянського минулого, спортивний шлях у Ігоря Бєланова почався з дворового футболу. Він грав в команді ЖЕКу на першість району в своїй рідній Одесі. Потім попросився в дитячу команду «Локомотива», яка виступала в турнірі на першість міста (тренер - Г. Барсуков). Тренери помітили здатного юнака і запросили до Спеціалізованої дитячо-юнацьку спортивну школу «Чорноморця». Тут він і осягав премудрості гри з 11 до 18 років під наглядом дбайливого тренера Едуарда Масловського.

Життя Ігоря складалася нелегко. Йому виповнилося шістнадцять, коли в родині сталася біда: загинув батько на мотоциклі. Юнака взяло на забезпечення держава. В інтернаті, де він закінчував середню освіту. підібралася компанія хороших хлопців, які не розпещених матеріальними надмірностями, які захоплювалися спортом, не палили і навіть не думав про вино. Завдяки моральній підтримці товаришів Бєланов не закинув тренування в СДЮСШ.

Кар'єра

СКА (Одеса). В армійському ДЮСШ Бєланов вперше почав осягати ази футбольної науки. Команда, в якій про Бєланова вперше заговорили, як про що подає надії футболіста ... У 1979-1980 роках, Ігор проведе в складі армійців 68 матчів і заб'є 16 м'ячів, що досить непоганий показник для молодого нападника в команді майстрів Першої ліги чемпіонату СРСР.

«Чорноморець» (Одеса). Команда - перше кохання Ігоря Бєланова. Відслуживши, він в 1981-му він переходить в сильну команду Одеси, де відразу стає гравцем основного складу. За «моряків» перспективний нападник зіграє в чотирьох сезонах (1981 - 1984) і за цей час в його активі буде 128 матчів і 30 забитих м'ячів в чемпіонаті і Кубку СРСР.

Він вірить, що для «Чорноморця» ще настануть світлі часи. І, до речі кажучи, сподівається, що, можливо, і сам коли-небудь повернеться в цей клуб. В якій якості? Покаже час.

"Динамо Київ). Найяскравіші віхи в кар'єрі Бєланова були поставлені саме в команді легендарного Валерія Лобановського, якого Бєланов вважає своїм другим батьком і завдяки якому домігся всіх своїх вершин у футболі. У складі київського «Динамо» він провів 121 матч (39 голів) в чемпіонатах СРСР, 19 (7) - в розіграшах Кубка країни, 3 (1) - в Кубку сезону, 1 матч - в Кубку Федерації футболу СРСР і 18 (6) - в європейських клубних турнірах.

У складі київського «Динамо» він провів 121 матч (39 голів) в чемпіонатах СРСР, 19 (7) - в розіграшах Кубка країни, 3 (1) - в Кубку сезону, 1 матч - в Кубку Федерації футболу СРСР і 18 (6) - в європейських клубних турнірах

Збірна СРСР. У головній команді країни Бєланов проведе п'ять непоганих сезонів (1985 - 1990). Яскрава гра на чемпіонаті світу в Мексиці, а також блискучі виступи у складі киян, які виграли Кубок володарів кубків УЄФА в 1986 році, стали основою визнання нападника у футбольній Європі: за підсумками 1986 нападаючий киян переміг в опитуванні журналу «Франс Футбол» як кращий футболіст Європи. Але аж надто яскраво виглядав форвард на чемпіонаті світу в Мексиці. За найвищу швидкість і потужний удар з обох ніг вболівальники прозвали Бєланова «Кульовий блискавкою» і «Ракетою». Найбільшого успіху зі збірною Радянського Союзу доб'ється на чемпіонаті Європи, що проходив в Німеччині в 1988 році, завоювавши з командою «срібло» європейської першості.

Як правильно зауважив Валерій Лобановський, якщо ви хочете зрозуміти, що таке «Бєланов в порядку», подивіться його гру в складі збірної на чемпіонаті світу в Мексиці ...

У складі збірної в активі форварда 33 зіграних матчу і 8 голів. Також на рахунку Бєланова два матчі зіграних за олімпійську збірну СРСР в 1983-му.

Також на рахунку Бєланова два матчі зіграних за олімпійську збірну СРСР в 1983-му

європейське визнання

30.12.1986 рік. Париж. Футболіст збірної СРСР і київського «Динамо» Ігор Бєланов визнаний кращим футболістом Європи, і йому буде вручено «Золотий м'яч» - приз тижневика «Франс Футбол». Бєланов набрав 84 очки, випередивши Гаррі Лінекера (Англія) - 62. На третьому місці - іспанець Еміліо Бутрагеньо - 59. У десятці кращих ще один радянський футболіст - одноклубник Бєланова - Олександр Заваров.

30 грудня 1986 французький тижневик, який позиціонував себе як «Біблія футболу», вийшов з цікавим малюнком на обкладинці: з стилізованого золотого м'яча стрімко виривається фігура, одягнена в ... шкуру білого ведмедя. Саме так представили редактори «Франс Футболу» своїм читачам свіжоспеченого кращого гравця Європи Ігоря Бєланова.

«Золотий м'яч» був вручений Бєланову 18 березня 1987 Києві перед початком чвертьфінального матчу на Кубок європейських чемпіонів з «Бешикташем». Динамівець прийняв «Золотий м'яч» з рук редактора France Football Жака Тіберія. Як пізніше зізнався Бєланов, зайве хвилювання від радісної події завадило відзначитися йому в цьому матчі. Так, пробиваючи пенальті на 86-й хвилині, він потрапив в поперечину. Це був перший випадок, коли Бєланов не реалізував пенальті.

Це був перший випадок, коли Бєланов не реалізував пенальті

Він став третім радянським володарем цього трофею після Льва Яшина і Олега Блохіна. Цікаво, що в тому ж році кращим футболістом СРСР визнали не Бєланова, а партнера по «Динамо» - Олександра Заварова.

Німеччина

У 1989 році виїхав грати за контрактом в «Боруссію» з Менхенгладбаха, де за визнанням Ігоря Івановича тренер був дилетантом. Бізнесмен, який закінчив школу тренерів, намагався навчити грати в футбол професіоналів. А між тим, склад у «Боруссії» був що треба. Партнерами Бєланова були гравці Бундестіму Штефан Еффенберг і Олівер Бірхофф . У Менхенгладбасі одесит провів 27 матчів (24 - в Бундеслізі і 3 - в Кубку), забив 5 м'ячів (4 - в чемпіонаті). Потім він перейшов клуб другої Бундесліги «Айнтрахт» (Брауншвейг). В команді з Нижньої Саксонії Бєланов відіграє три сезони - 67 матчів (21 гол) в чемпіонаті, 4 матчі - в перехідному турнірі і 2 матчі (1 гол) - в Кубку Німеччини. Гра в другій Бундеслізі не дозволила Ігорю продовжити виступи в збірній і бути в її складі на чемпіонаті світу в Італії.

Україна

У 1995 році повернувся догравати на Україні - спочатку виступав в аматорській першості Одеської області за «Благо», потім вирішив грати за «Чорноморець». Однак, відігравши три поєдинки, отримав травму і вибув до кінця сезону. Закінчував кар'єру у Друголіговий «Металурзі» з Маріуполя, з яким за підсумками 1995 завоював путівку в Першу лігу України, а в наступному сезоні завоював «бронзу» Першої ліги.

Стиль гри: Один з найсильніших форвардів СРСР. Головне достоїнство Бєланова - висока швидкість, яка разом з націленістю на ворота, рішучістю і умінням нанести завершальний удар, зробила його одним з найяскравіших нападників Європи другої половини 80-х років.

Зараз Ігор Іванович займається вихованням юного покоління футболістів і реалізацією соціально-гуманітарних проектів для підростаючого покоління. Футбольна школа носить назву засновника - «Бєланов» і є однією з найсильніших в Україні. У ДЮСШ працюють кваліфіковані тренери, які виховують, можливо, майбутніх чемпіонів та володарів «Золотих м'ячів».

Досягнення Ігоря Бєланова:

Срібний призер чемпіонату Європи 1988 року.

Володар Кубка володарів Кубків УЄФА 1986 року.

Фіналіст Суперкубка УЄФА 1986 року.

Учасник чемпіонату світу 1986 року.

Чемпіон СРСР (2): 1985, 1986 років.

Володар Кубка СРСР (3): 1985, 1987, 1990 років.

Срібний призер чемпіонату СРСР 1988 року.

Срібний призер чемпіонату України 1996 року.

Бронзовий призер чемпіонату СРСР 1989 року.

Володар Кубка сезону СРСР (2): 1986, 1987 років.

Кращий футболіст Європи - володар «Золотого м'яча» (France Football) 1986 року.

Другий футболіст світу (за версією World Soccer) 1986 року.

Другий футболіст СРСР (опитування тижневика «Футбол») 1986 року.

Володар «Бронзовою бутси» (4 голи) чемпіонату світу 1986 року.

Кращий бомбардир (5 голів) Кубка володарів кубків УЄФА 1986 року.

Лауреат номінації «Golden Foot» ( «Легенди футболу») 2008 року.

Увійшов до символічної збірної чемпіонату світу 1986 року.

Включався до списків 33-х кращих футболістів в СРСР (4): № 1 - 1986, № 3 - 1985, 1987, 1988 роках.

Включався до списків 33-х кращих футболістів Української РСР (4): № 1 - 1984, 1986, 1988 і в 1985 році під № 2.

Виступав за збірну ФІФА в матчі проти збірної Великобританії (1987) і за збірну світу проти команди Франції в 1988 році.

Кращий бомбардир (11 голів) одеського «Чорноморця» у вищій лізі чемпіонату СРСР 1984 року.

Автор 2000-го гола київського «Динамо» в чемпіонатах СРСР.

Ігор Іванович, вітаємо Вас з Днем народження!

Бажаємо Вам міцного здоров'я, справжньої дружби, сімейного тепла, благополуччя, реалізації задуманих планів і простого людського щастя! Легкого життєвого шляху!

З найкращими побажаннями, вболівальники футболу.

У матеріалі використані фото з особистого архіву Ігоря Бєланова та лікаря московського «Динамо» Олександра Ярдошвілі.

Автор : Віктор Хохлюк

В якій якості?