Полезные материалы

Ретро дня. 30 років «руку Бога»

22 червня 1986 го Дієго Марадона пішов на найвідоміший обман в історії футболу.

22 червня 1986 го Дієго Марадона пішов на найвідоміший обман в історії футболу

У чвертьфіналі чемпіонату світу 1986 року зустрічалися збірні Аргентини та Англії. Пізніше це протистояння наповниться футбольними епізодами (гол Оуена, провокація Симеона і видалення Бекхема), а тоді матчу супроводжував в першу чергу політичний підтекст. Минуло всього чотири роки після гострого збройного конфлікту за Фолклендські острови. Пізніше аргентинці зізнавалися, що, обігравши англійців, вони відчули почуття сильніше, ніж від перемоги у фіналі - це було частиною помсти за поразку в короткостроковій війні, в ході якої аргентинська сторона втратила 649 осіб і усілякий контроль над архіпелагом.

Вибити збірну Англії допоміг дубль Марадони. Протягом чотирьох хвилин Дієго відзначився найграндіознішим шахрайством в історії чемпіонатів світу і, можливо, кращим індивідуальним голом в 20 столітті.

У першому таймі нічого значущого не сталося. Футбол був нудний, темп - тягучий. Багато в чому це пояснювалося безжально палючим сонцем. На 51-й хвилині Марадона почав рух від центру поля, обійшов Гленна Ходдла, відпасував на Хорхе Вальдано і в розрахунку на відповідну передачу побіг далі. Англійський півзахисник Стів Ходж спробував вибити м'яч, але замість цього підняв його над власному штрафному. Через мить Марадона зробив те, що бачили все 114 тисяч столичного стадіону «Ацтека», що розуміли 22 футболіста на поле, але не помітили туніський суддя Алі Бен Нассер і болгарський лайнсмен Богдан Дотчев.

Згодом Бен Нассер стверджував, що Дотчев знаходився в кращому становищі. І, коли він побіг до центральної лінії, залишалося лише зарахувати гол. Марадона згадував, що в це не повірили навіть партнери - їх довелося закликати святкувати: «Вони були явно збентежені. Хтось сказав, що ми просто грабуємо англійців. Я відповів приказкою «Ті, хто обкрадає злодія, може розраховувати на повне прощення».

На післяматчевій прес-конференції Марадона віджартувався, що йому допоміг хтось згори і це було схоже на «руку Бога». Великий аргентинець визнає очевидне лише через кілька років. Каятися і вибачатися він явно не планував. Мало того, він повідомив, що невинно допомогти собі рукою вирішив з самого початку - іншої можливості перевершити Шилтона в повітрі, коли ти на 19 сантиметрів нижче, немає.

Нещодавно Марадона побував в Тунісі для запису серії рекламних роликів. Скориставшись нагодою, Дієго навідався в гості до Алі Бен Нассеру. Поцілував і подарував тому футболку збірної Аргентини зі словами «Моєму вічного друга».

Другий гол Марадони в тому чвертьфіналі - це вже не про хитрість, а про нелюдський талант. Швидкісний дриблінг, зміна напрямку руху і один, два ... п'ять пройдених по шляху суперників - аплодувати такому хотілося навіть Гарі Лінекер. Уругвайський журналіст Віктор Моралес, який коментував матч для іспаномовних країн, не став стримуватися в ефірі: «Я хочу плакати, про, святий Бог! Хай живе футбол! Який гол! ».

22 червня 1986 го у Дієго Армандо Марадони вийшло все. Абсолютно всі.

фото: globallookpress.com / SvenSimon