Полезные материалы

Той хлопець з голим торсом тепер лижник. І навіть не найгірший на Олімпіаді

Ще півтора роки тому він не знав, що таке сніг.

Найменше ми очікували зустріти на зимовій Олімпіаді Піта Тауфатофуа - тхеквондиста, який розривав соцмережі влітку 2016- го.

На церемонії відкриття літніх Ігор в Ріо-де-Жанейро він ніс прапор Тонга (полінезійського королівства, яке складається з 170 островів в Тихому океані) і запам'ятався голим торсом в кокосовій олії.

На церемонії відкриття літніх Ігор в Ріо-де-Жанейро він ніс прапор Тонга (полінезійського королівства, яке складається з 170 островів в Тихому океані) і запам'ятався голим торсом в кокосовій олії

На жаль, то ефектна поява на стадіоні «Маракана» - єдиний спогад про Піті на Олімпіаді. Він вилетів вже в першому раунді змагань, поступившись супернику з Ірану з рахунком 1:16. Але Тонганци так сподобалося загальну увагу, що він миттєво вирішив: треба їхати на наступну Олімпіаду, нехай вона і зимова.

Тауфатофуа взявся вивчати зимові види спорту і незабаром зупинився на лижних гонках. «Я хотів знайти найважчий вид. Адже це шикарний виклик, шанс надихнути всю країну: виявляється, за рік можна підготувати себе до того, що спочатку здається неймовірним. Я дивився різні змагання, але саме лижники після кожної гонки буквально вмирають. Вони біжать з дивним запалом, але як тільки фінішують - відразу падають на сніг і намагаються прийти до тями. Мене це вразило ».

Історія ллється красиво, але все псувала сувора дійсність: до грудня 2016- го Піта не те що на лижах не стояло - він навіть не бачив снігу. Перші тренування йому організувала медіа-команда Міжнародного олімпійського комітету.

1 січня 2017 го на каналі Olympic Channel вийшов життєстверджуючий ролик про 33-річному чоловікові, який вперше стає на лижі. «Ноги розходилися в різні боки, мене трясло. Це було здорово для ТВ, але насправді я сидів і думав: «У що я взагалі вплутався?» - згадував Піта трохи пізніше.

Незабаром після забавного дебюту тонганец пережив 4-тижневий збір в Німеччині і пробіг спринт на чемпіонаті світу в Лахті. Підсумок - 153-е місце з 156.

Піта відстав від переможця приблизно на 2,5 хвилини (і це на дистанції 1,6 км), але зате на цілу секунду обігнав кращого лижника Індії. Після фінішу віджартувався: «Тепер я знаю, що бігаю швидше приблизно 1,3 мільярда людей на планеті. Вже непогано для старту ».

Насправді, до відбору на Олімпіаду було ще далеко. Тауфатофуа повернувся додому - в австралійський Брісбен, де, зрозуміло, немає снігу. Він міг би їздити по 15 годин до найближчого лижного курорту і спати в машині, але відкинув цей варіант і готувався по альтернативній конкурсній програмі. Лижники з екзотичних країн можуть набивати кваліфікаційні нормативи в лижероллерах, тому Піта спокійно розвивав витривалість на пляжі (фізподготовка), а потім ганяв по асфальту в місті або уздовж трас.

Незабаром він провів 4 успішних заїзду на лижероллерах. Але коли залишалося зарахувати останній старт, всі офіційні літні змагання вже завершилися - довелося посилено готуватися до сніжним гонкам.

Тауфатофуа не вистачало грошей на екіпіровку, квитки та проживання. На весь цикл підготовки потрібно 30 тисяч доларів, і відчайдушний лижник попросив допомоги у вболівальників. зараз на сервісі для збору грошей GoFundMe накопичилося трохи більше 15 тисяч. Важливо: імена всіх жертводавців будуть вказані на гоночній формі.

Нещодавно Тауфатофуа провів цілий місяць в Австрії. Після збору у нього залишалося рівно 4 тижні на те, щоб показати класний результат в одній з гонок. Але все йшло катастрофічно невдало.

Перші вихідні, старт в Туреччині - поганий час.

Другі вихідні, старт в Польщі - впав на спуску, лижа скотилася і загубилася в заметі. Шукав її 10 хвилин, упустив непристойно багато часу, але все одно не здався і фінішував. Нехай і в 8 хвилинах від найближчого суперника.

Нехай і в 8 хвилинах від найближчого суперника

Треті вихідні - прямо напередодні гонки в Вірменії випало багато снігу. «В результаті моя жорстка пара лиж зовсім не підійшла і котилася повільно. Я помилково вибрав етап, треба було їхати до Хорватії », - сказав тоді Тауфатофуа. До старту в Хорватії залишалося зовсім мало часу, виїжджати було занадто пізно, але Піта проявив себе як закінчений безумець. Слідкуйте за маршрутом:

1. З Вірменії поїхав на машині до Тбілісі з водієм, який не говорить по-англійськи. В дорозі - 6 годин.

2. Купив квитки до Загреба з пересадкою в Стамбулі.

3. Літак повинен був сісти в Загребі о 08:15 ранку, далі - півтори години на поїзді. О 10:30 - початок гонки в Равна-Гора.

Фантастичний порятунок обірвалося десь посередині: Піта прилетів в Стамбул, але не встиг на посадку в Загреб.

Щоб зрозуміти, чому Тауфатофуа так упирався, треба знати його характер і біографію:

• У школі він вічно був найдрібнішим і кволим (хоча зараз по фото і не повіриш). Через особливості організму Піта іноді не міг встати з ліжка і спав по три дні поспіль. Він ходив на кожне тренування регбійний команди, але його ніколи не пускали на поле - занадто слабкий і низький. Незважаючи на це, він вічно носив знайомим хлопцям воду і в 12 років пообіцяв собі, що стане спортсменом.

• Сакральне ставлення до Олімпіади. Піту тричі позбавляли відбору в тхеквондо: в 2003-му від Тонга в останній момент відправили іншого спортсмена, в 2008-му він отримав важку травму ноги і міг навіть не повернутися в спорт, а в 2012-му банально не вистачало грошей на тренування.

Так ось, спустошений черговим невдачею, лижник полетів в Лондон, де живе його брат. На той момент запаси на банківських рахунках вичерпалися.

Останнім шансом Тауфатофуа вибрав ісландський місто Ісафьордур. До траси довелося добиратися крізь могутню снігову бурю, машина не могла розігнатися і пасла більше двох годин. Але все не дарма: саме там Піта провів кращу лижну гонку в життя. «В останній день кваліфікації і на краю світу я трохи помилилися перед гонкою. І диво сталося! »- написав лижник. До дедлайну по кваліфікації на Олімпіаду залишалося менше 24 годин. Він встиг.

А сьогодні він нарешті-то взяв участь в гонці на 15 кілометрів вільним стилем - і зайняв 114-е місце, обігнавши ще двох відчайдушних чоловіків з Колумбії і Мексики. Від чемпіона Даріо Колоньї він відстав на 22 хвилини і 57 секунд.

«Все виходять на гонку, щоб приїхати першим. А ми змагалися за те, щоб стати не останнім, - жартував Тауфатофуа після фінішу. - Головне - що я не впав. На останнє коло я пішов з думками: «Господи, будь ласка, тільки не перед усіма, не дай мені впасти. Нехай я фінішують повноцінно ».

Посміхаючись, Піта позначив наступну мету - поїхати на літню Олімпіаду-2020 на якості плавця. Здається, він не зійшов з розуму, а цілком серйозний: «Це одна з моїх цілей. Три Олімпіади - три різних види спорту ».

Три Олімпіади - три різних види спорту »

фото: Gettyimages.ru / Matthias Hangst, Cameron Spencer; REUTERS / Murad Sezer, Kai Pfaffenbach; instagram.com/pita_tofua ; Global Look Press / Imago sportfotodienst

Це було здорово для ТВ, але насправді я сидів і думав: «У що я взагалі вплутався?