Полезные материалы

Гендер ні при чому. Про «Гомелі», БНТУ і жіночому гандболі. Не тільки білоруському

Як тільки мова заходить про жіноче спорті, ні-ні - та й проскочить слово "гендерні". Відмінності, особливості ... Це досить цікаво, з огляду на, що в російськомовному культурному просторі поняття "стать" і "гендер" послідовно розрізняють років тридцять: перше включає біологічні характеристики, друге - соціальні.

Простіше кажучи, гендер - набір усталених уявлень про роль чоловіка або жінки в суспільстві, про "чоловічому" або "жіночому" соціальну поведінку. "Ну а чого ти чекав? Це жіночий спорт", "таке можливо тільки в жіночому гандболі" - подібні фрази виростають явно не з порівняння параметрів витривалості, швидкості або сили кидка у хлопців і дівчат.

Тоді - чого ж? Ймовірно, до гендерних уявлень в ігрових видах слід віднести перш за все стереотипи про некерованість жіночого колективу в стресових ситуаціях на противагу емоційної стійкості чоловічих команд. Ті імпульсивні, ці прагматичні - навряд чи співрозмовник відразу сформулює іншу "гендерну" нестиковку.

Затвердження популярне, але спірне. Друзям "Швидкого центру" напевно в'їлося в пам'ять чвертьфінальне поразки російської національної команди від норвежок на чемпіонаті світу в Німеччині. Найбільше і безнадійна в історії збірної.

Нура Мерк, Стін Офтедал, Вероніка Крістіансен - кожної з трійки можна віддати капітанську пов'язку. Склад "handballjentene" - досить зоряний і амбітний, щоб виявляти на майданчику вольності, ставити під сумнів тренерські рішення. Але куди там!

Що чоловіча, що жіноча збірні Норвегії останнього часу - приклад вишколу, дисципліни і старанності. У скандинавок в Ріо забрали головні нагороди чотириріччя, титул кращих з кращих, але як холоднокровно Сварник звели рахунки!

Опустимо підозріле поразку від шведок в останньому турі групового етапу, що дозволило якомога швидше вирулити в плей-офф на кривдниць. Перегляньте гру проти росіянок. Навіть якщо щось не виходило (а вдавалося норвежкам майже все), гравці не збивалися на емоції, не відхилялися від мстивого курсу, навіть коли Євген Трефілов став випускати просто "бажаючих побитися".

Навіть якщо щось не виходило (а вдавалося норвежкам майже все), гравці не збивалися на емоції, не відхилялися від мстивого курсу, навіть коли Євген Трефілов став випускати просто бажаючих побитися

Тут хтось заперечить: мовляв, ті ж "бездоганні" Мерк, Офтедал і Крістіансен в фіналі проти француженок напоролися семиметрових (Нура так взагалі двічі) і віддали золото ЧС-2017.

Але тоді вже для повноти картини пригадаєте і рішення в кінцівці суддів, свістнувшіх Офтедал "на гравця" в ситуації, коли суперниця захищалася в шестиметрової зони, і зарахували останній гол "триколірних" - кидок після приземлення.

Відкинувши зокрема, отримаємо все ті ж доведені до автоматизму дії норвежок, 60 хвилин на рівних змагатися з більш атлетичним опонентками.

А пенальті ... В Лізі чемпіонів хлопці з українського "Мотора" недавно загубили вісім (!) Поспіль семиметрових на радість "Ск'єрн" і Тібора Іванішевіч.

Можна, звичайно, приклад з норвезької збірної віднести до винятків з "гендерного" правила. А можна перестати маскувати "провіси" в підготовці як дівчат, так чоловіків побічними факторами.

Ось розігруюча Офтедал - чистий універсал. Атакує з двох кроків, з кроку, володіє набором кидків з опорного положення, здатна як продавити, обвести, так і відпасував, заявити і почати комбінацію. Такий собі крихкий на вигляд Сандер Сагосен з зачіскою-хвостиком (до речі, молодий лідер "ПСЖ" близький з Офтедал-молодшої - Ханною, але це деталі).

Ханна (зліва) і Стін Офтедал

Офтедал - 26 років, Сагосену - 22 роки. Вони - представники нового покоління норвезьких гравців, з якими працюють системно й ефективно.

Відпрацювання тих самих опорних кидків Стін . У рамці - легендарна Катрін Лунді

А що в краях ближче? Наприклад, БЦ стежить за ситуацією в білоруському жіночому гандболі, де опоненти БНТУ-БелАЗ та "Гомеля" виконують функцію свити, довгий час плутався у чемпіонській мантії мінської команди Костянтина Шароварова, а з недавнього часу - гомельського колективу Томажа Чатер.

7 квітня конкуренти за золото зустрілися вп'яте в сезоні, і Чатер (за сумісництвом керманич білоруської жіночої збірної) перевершив-таки візаві після двох нічиїх і двох поразок. Відрив в турнірній таблиці скоротився, чемпіонатних інтрига злегка ожила.

Ключове слово - "злегка". БНТУ вирішив засмутити любителів закруток і в шостому акті взяв верх більш ніж впевнено.

БНТУ вирішив засмутити любителів закруток і в шостому акті взяв верх більш ніж впевнено

18.04. Жінки. Чемпіонат Білорусі. БНТУ-БелАЗ (Мінськ) - Гомель - 25:20 (14: 9)

БНТУ-БелАЗ: Сафонова, Шут; Гест, Сухомірова (1), Граховскій (2), Левченко (5), Гутова, Артюхович (3), Кудрявцева (3), Коновал, Маркелова (3), А.Голубева, Рудковська, Ганичкина (2), Мазго (6 ), Сніжко.

Гомель: Нікітіна, Бурдук; Е.Дронова, Місоченко (2), ШАМАНОВСЬКИЙ (2), Смолінг (3), І.Дронова (3), Шубенок, Винокурова, Е.Агбаба (4), Воронова (1), Сивуха, Редька (1), М .Агбаба (2), Ахраменко (2), Здравковіч.

Група "А". Турнірне становище. 1.Гомель - 56 очок (після 32 ігор). 2.БНТУ-БелАЗ - 56 (30). 3.Городнічанка - 23 (31). 4.Вітебчанка - 22 (29).

Підсумкові "+5" встановилися вже до 8-й хвилині. "Гомелю" в іграх, що залишилися 28 квітня і 12 травня треба перемагати двічі сумарною різницею "плюс 11", яку войовниці Чатер навряд чи подужають.

Отже, мінський "політех" - без п'яти хвилин чемпіон країни. Йому - лаври і почесті. Але, якщо поглянути на кращий жіночий гандбол Білорусі без горезвісних гендерних застережень, мозаїка вийде не дуже райдужна.

У середу дуель з "Гомелем" БНТУ виграв фактично без розігруючий: Лілія Артюхович, Анастасія Мазго і Юлія Ганичкина - це номінальні напівсередня, поперемінно займали позицію в центрі. При цьому кожна з них отримувала м'яч в метрах 12-14 від воріт і далі вибирала одну з двох опцій: а) розігнатися і кинути через менш габаритних гомельчанок; б) почати "схрестити" - тоді розганяла по прямій і палила інша.

Анна Сухомірова (номінальний плеймейкер) більшу частину зустрічі провела в лінії, ставлячи заслони. Крайні "політеху" в такій ситуації просто спостерігали за подіями в очікуванні відскоку, а коли м'яч все ж прилітав, частіше виконували непідготовлені малоефективні кидки.

Великовагові господині практично не атакували "на спинах", рідко і одноманітно комбінували. Так, серед 5 голів Євгенії Левченко були успішні відриви, але погодьтеся, одного швидкісного гравця для команди-прими недостатньо.

При цьому БНТУ переміг без питань! "Гомель" за два тайми так і не підлаштується під нехитро атакуючу модель, а сам наступав ще більш зім'ято і безсистемно. Українські розігруюча Анна Редька та ліва напівсередня Леся Смолінг намагалися задавати ритм, інші більше атакували першим темпом, але виходило неважливо.

І якщо вже згадуємо норвежок: що Мерк, що Крістіансен приймають м'яч в безпосередній близькості від суперниць, автоматично першими ж рухами починають стягувати захисниць, готові кинути в будь-який момент або перевести на край, при цьому напівсередня не випускають з поля зору лінійних ... А якщо Смолінг обігрує - йде до кидка або фолу. Без варіантів.

Після поразки від "Бюосена" (норвезького, до слова) в кваліфікації Кубка ЄГФ Гомельчанка Вікторія ШАМАНОВСЬКИЙ стверджувала, що причина невдачі її команди - в головах дівчат. Якби тільки в них ...

Як відомо, в Білорусі два великих клубних спору. Брестський БГК імені Мєшкова проти столичного СКА - у чоловіків. І БНТУ проти "Гомеля" - у дам. Але, якщо в першому випадку маємо справу з добротним середньоєвропейським рівнем гандболу, у другому - багато і багато їжі для роздумів тренерам Чатер і Шароварову. І гендер ні при чому.

Красковский

Фото: Гнат Макаревич (прес-служба ГК БНТУ-БелАЗ).

Ну а чого ти чекав?
Тоді - чого ж?