Полезные материалы

Ректор Гомельського державного університету: «Не варто розділяти науку на російську, білоруську, польську або будь-яку іншу»

В Університет ИТМО приїхав ректор Гомельського державного університету імені Франциска Скорини Сергій Хахомов . Білоруський і петербурзький вузи мають давню історію співпраці в галузі досліджень метаматеріалів. ITMO.NEWS поговорив з Серг ЕЕМ Анатолійовичем про напрями партнерства, про те, чому в науці не буває меж і чому у вузівській колаборації важливий не престиж університету, а компетенції вчених. В Університет ИТМО приїхав ректор Гомельського державного університету імені Франциска Скорини   Сергій Хахомов

Розкажіть, будь ласка, в якій області Гомельський державний університет імені Франциска Скорини співпрацює з Університетом ИТМО?

Гомельський державний університет - це класичний вуз з напрямками підготовки за всіма традиційними спеціальностями від юридичних до інженерних, тому основна співпраця розвивається між факультетом фізики та інформаційних технологій нашого вузу, зокрема лабораторією «Фізика хвильових процесів», та міжнародним науково-дослідним Центром нанофотоніки і метаматеріалів Університету ИТМО. В основному зараз ми співпрацюємо з досліджень метаматеріалів і розробці антен на основі спіральних елементів. Центр нанофотоніки і метаматеріалів, на мій погляд, має одну з найбільш компетентних і сильних наукових груп в даній сфері. Вчені нашого факультету фізики та інформаційних технологій також мають досягнення на світовому рівні в області створення і дослідження метаматеріалів. Так, в 2015 році вони опублікували статтю в журналі PhysicalReviewX, в 2018 - в журналі PhysicalReviewB, престижних міжнародних журналах з високим імпакт-фактором . Крім того, вчені Гомельського державного університету і Університету ИТМО мають спільні публікації, в тому числі по дослідженню спіральних біфілярного антен з круговою поляризацією спрямованих антен на основі спіральних елементів. У нашому вузі є лабораторія, яка займається саме спіральними елементами в метаматеріалів.

Крім того, зараз співробітники центру нанофотоніки і метаматеріалів Університету ИТМО надають Гомельському державному університету методичну допомогу з модернізації безлунній камери, так як подібна є в Університеті ИТМО. Такі камери поглинають і блокують будь електромагнітне випромінювання, що важливо і корисно при проведенні дослідів, в яких необхідно зафіксувати параметри саме випромінювання, а не його відображення від стін, наприклад. Також ми дійшли згоди про те, що Університет ИТМО відкриє для Гомельського державного університету доступ до сервера з ліцензійною програмою High Frequency Structural Simulator - це ПЗ для створення тривимірних моделей електромагнітного поля методом кінцевих елементів. Раніше ми користувалися програмою нашого партнера Університету Аалто (Фінляндія).

Як розвивається співробітництво в галузі академічних обмінів, конференцій?

Павло Бєлов, Сергій Хахомов (зліва).Фото з особистого архіву

Ми співпрацюємо з групою Павла Бєлова, керівником Центру нанофотоніки і метаматеріалів, вже більше 15 років. За цей час співробітники обох вузів неодноразово проходили стажування на майданчиках один одного, переймали досвід, в результаті чого і виходили спільні наукові статті. З 2014 по 2016 роки працював освітній проект, за яким п'ять студентів нашого вузу навчалися за магістерськими програмами в Університеті ИТМО: четверо - за профілем «Комп'ютерне моделювання низькотемпературної плазми», один - за профілем «Метаматеріали», паралельно навчаючись в магістратурі нашого університету за фахом «Фізика».

Нещодавно в Гомельському університеті цикл лекцій в області теоретичних досліджень метаматеріалів прочитав коллаборатор Центру нанофотоніки і метаматеріалів професор Андрій Лавриненко, який очолює групу з метаматеріалів Датського технічного університету. У жовтні 2018 року в Гомель приїде провести курс лекцій науковий співробітник Університету ИТМО Станіслав Глибовскій . Також на базі нашого вузу чотири роки проходить очний етап Інтернет-олімпіади з фізики , Яку проводять Університет ИТМО і Санкт-Петербурзький державний університет. У минулому році наш вуз і Університет ИТМО брали участь в організації першої міжнародної молодіжної конференції «Інформаційні технології та технології комунікації: сучасні досягнення» в Астраханському державному технічному університеті, проведення якої вдруге заплановано в поточному році.

Як ви думаєте, які загальні принципи роботи об'єднують вчених, викладачів з Університету ИТМО і Гомельського державного університету імені Франциска Скорини?

Гомельський державний університет імГомельський державний університет ім.Франциска Скорини.Джерело: gsu.tam.by

Я не бачу принципових відмінностей в методиках роботи, по крайней мере, по природно-науковим і технічним спеціальностям. І там, і там навчання ведеться як на російській, так і на англійській мовах за схожими програмами, крім того, у співробітників вузів загальний менталітет. В цілому, я не схильний ділити науку на російську, білоруську, польську, литовську або будь-яку іншу. Якщо людина займається науковими дослідженнями, то не має значення, на якій території він знаходиться. Наші студенти отримують наукові ступені в Японії, Фінляндії, Швеції, Швейцарії та потім повертаються в Білорусь і застосовують тут отримані компетенції. При цьому рівень підготовки студентів в нашому вузі достатній, щоб робити внесок в розвиток міжнародної науки. Кожна лабораторія в вузі будь-якої країни має свої сильні і слабкі сторони.

Але зараз в якійсь мірі все одно може здатися більш престижним співпрацювати з європейськими, американськими вузами, ніж з вузами на просторі СНД?

Не можна принижувати досягнення вітчизняної науки. Наприклад, Гомельський державний університет співпрацює з 130 вузами, 80 з них - російські. Спільні магістратури працюють з Московським інститутом електронної техніки Курської академією державної і муніципальної. Крім Університету ИТМО, у нас налагоджена тісна наукове співробітництво з Інститутом фізики напівпровідників ім. А.В. Ржанова Сибірського відділення РАН. Там працює сильна група вчених-фізиків під керівництвом Віктора Принца, в розпорядженні якої - перша в СНД установка по імпринт-нанолітографії для виготовлення наноструктур. У Гомелі ми теоретично досліджуємо ці структури, моделюємо їх, виготовляємо для мікрохвильового діапазону, а потім оптимізуємо розташування елементів, щоб дорогі експерименти з дослідження і виготовлення структур для терагерцового діапазону провести в лабораторії Віктора Принца. Я не знаю європейські групи, де можна проводити подібні експерименти. Також наша кафедра теоретичної фізики співпрацює з Об'єднаним інститутом ядерних досліджень в Дубні, спільно ми вже більше 20 років проводимо в Гомелі міжнародні школи з фізики мікросвіту для магістрантів, аспірантів, молодих вчених. Також ми беремо участь в різних проектах, в тому числі з будівництва прискорювального комплексу NICA , За допомогою якого будуть вивчатися сильні взаємодії між елементарними частинками та інші аспекти теоретичної фізики.

Також ми беремо участь в різних проектах, в тому числі з будівництва прискорювального комплексу   NICA   , За допомогою якого будуть вивчатися сильні взаємодії між елементарними частинками та інші аспекти теоретичної фізики

Джерело: afisha.tut.by

Все залежить від поставлених завдань і величини проекту: немає різниці, де знаходиться лабораторія, якщо вона підходить вам стратегічно. Так, у нас у вузі є спільна білорусько-польська лабораторія, яка в минулому році виграла проект TransFerr (TRANSition metal oxides with metastable phases: a way to ward superior FERRoic properties) в рамках грантової програми ЄС Horizon 2020. За проектом ми будемо синтезувати золь-гель методом нанопорошки і тонкі плівки, що складаються з оксидів перехідних елементів і володіють магнітними властивостями. Міжнародна китайсько-білоруська наукова лабораторія по вакуумно-плазмовим технологій в нашому університеті володіє розвиненими компетенціями щодо формування покриттів складного складу на основі вуглецю і нітриду металів, і за останні роки ми налагодили тісну співпрацю в цій галузі з Нанкінським університетом науки і технологій в Китаї.

Які практики в галузі навчання студентів ви б хотіли перейняти від петербурзьких вузів, а якими - поділитися?

Швидше, перейняти: «секрети» залучення талановитих студентів за інженерними спеціальностями. Університет ИТМО залучає найкращих абітурієнтів з фізичним наукам, IT. Звичайно, в Гомельському державному університеті немає особливих проблем з прийомом студентів на інженерні спеціальності - конкурс на найпопулярніші становить близько 2-3 осіб на місце, але конкурс на деякі гуманітарні спеціальності набагато вище - близько 5-6 осіб на місце. Справа ще в тому, що в Білорусі, коли школярі чують про фізику, у багатьох, образно висловлюючись, нервово починають тремтіти руки і підкошуватися коліна. І дуже часто компанії стикаються з тим, що знайти хорошого інженера або програміста досить складно. Тому сьогодні на рівні держави проводиться велика робота, щоб перетворити Білорусь в «цифрову» країну. У грудні 2017 року підписано декрет «Про розвиток цифрової економіки», який створює безпрецедентні умови для розвитку IT-галузі і дає серйозні конкурентні переваги країні в створенні цифрової економіки XXI століття.

Співробітники Центру нанофотоніки і метаматеріалів в безлунній камері

Так, вже функціонує Парк високих технологій , Який створений для стимулювання розвитку IT-компаній по всій країні і має екстериторіальний характер, тобто користуватися бонусами і сервісами парку можуть його резиденти, які перебувають в будь-якому місці Білорусі. Експорт продукції парку, а це в основному ПО, в 2017 році перевищив мільярд доларів США, і зараз він знаходиться на тій стадії розвитку, коли до сервісної моделі додається ще продуктова. Варто також підкреслити, що випускники Гомельського державного університету - це основні співробітники гомельських підрозділів таких компаній-резидентів Парку високих технологій, як EPAM-Systems, IBA Group: приблизно 20-30% нинішніх випускників розподіляються в ці компанії. До слова, я прилетів до Петербурга на літаку, фюзеляж якого оформлений фірмовим стилем створеної в Білорусі комп'ютерної гри World of Tanks. І звичайно, не можу не згадати уродженця Гомеля Геннадія Короткевича. Ми раді, що Гена продовжує займатися наукою в Університеті ИТМО. Хоч і не можна сказати, що Гену як професіонала виховали в Білорусі, але його перший тренер Михайло Долинський - доцент нашого вузу, а батьки Гени Володимир Аполлонович і Людмила Іванівна викладають на факультеті математики та технологій програмування. Гена також закінчив гімназію №56, з якої у нас є договір про співпрацю.

Ви вже сказали, що у науки немає кордонів, але все-таки, напевно, здорово, коли випускники залишаються в вузах своєї країни, продовжують працювати в університетах, тим більше, як ви згадали, якщо є кадровий голод?

Ви вже сказали, що у науки немає кордонів, але все-таки, напевно, здорово, коли випускники залишаються в вузах своєї країни, продовжують працювати в університетах, тим більше, як ви згадали, якщо є кадровий голод

Звичайно, ми прагнемо до того, щоб найталановитіші школярі навчалися в білоруських вузах, щоб залишалися працювати в них. Але сучасні студенти прагматичні, а ми живемо не за залізною завісою. Людина має право вибирати свій шлях. Багато наших випускників, збагатившись знаннями в університетах інших країн, повертаються працювати в Білорусь, передають знання і навички іншим студентам, виступають в якості наставників. Також в нашій країні працює практика розподілу випускників, які навчалися на бюджетній формі, по підприємствам і організаціям, що гарантує отримання стартового місця кар'єри. З одного боку, це іноді розглядають як недолік. Але з іншого, в умовах жорсткої конкуренції на ринку праці - це плюс для хлопців, у яких зовсім немає практичного досвіду, а також можливість для них дізнатися індустрію в своїй країні, внести певний внесок в її розвиток. Звичайно, якщо студенти починають працювати на третьому, четвертому курсах, їх намагаємося розподілити за місцем роботи. В цілому ж, необхідно підвищувати обізнаність хлопців про ті чи інші інженерних спеціальностях ще в школах, в старших класах, що наш вуз також робить. Наприклад, ми перші в країні стали проводити «Університетські суботи», коли школярі можуть відвідати вуз, ознайомитися з роботою лабораторій, послухати лекції наших викладачів. Потім ця практика поширилася на інші університети Білорусі. Ми розвиваємо роботу по залученню кращих абітурієнтів і, мені здається, якщо судити по вступникам переможцям і призерам предметних олімпіад, це нам вдається.

Розкажіть, будь ласка, в якій області Гомельський державний університет імені Франциска Скорини співпрацює з Університетом ИТМО?
Як розвивається співробітництво в галузі академічних обмінів, конференцій?
Як ви думаєте, які загальні принципи роботи об'єднують вчених, викладачів з Університету ИТМО і Гомельського державного університету імені Франциска Скорини?
Але зараз в якійсь мірі все одно може здатися більш престижним співпрацювати з європейськими, американськими вузами, ніж з вузами на просторі СНД?
Які практики в галузі навчання студентів ви б хотіли перейняти від петербурзьких вузів, а якими - поділитися?