Полезные материалы

Віддаємо дитину в хокей і на фігурне катання

Ось уже який рік на масових катаннях на льоду в Мінську не проштовхнутися.Воно й зрозуміло: на російських каналах популярність різноманітних льодових шоу б'є всі рекорди, і діти, і дорослі знову заразилися ейфорією фігурного катання.Хокей в нашій країні і зовсім на особливому рахунку.Однак найчастіше перші ж падіння відбивають охоту виписувати піруети і освоювати техніку кожухів.Але що робити, якщо завзяття дитини не згасає, а з ковзанами він буквально вкладається спати?Може, пора задуматися про спорт?
витончені кататися

Шлях у великий спорт у фігурному катанні дуже слизький. Незважаючи на всю красу і ілюзорну легкість, цей вид спорту вимагає чималих вкладень - фізичних, психологічних і фінансових. Тренування часто проходять в незручне для батьків час, успіхів домагаються одиниці, а вартість хобі росте з кожним роком у геометричній прогресії. Але по-справжньому захоплених хлопців це не лякає.

Кому підходить?

Дивно, але лікарі рекомендують заняття фігурним катанням часто хворіють дітям. Саме так в спорт потрапив найтитулованіший фігурист Росії Євген Плющенко. Навантаження тут наростають циклічно (як під час бігу або плавання), поступово посилюється обмін речовин, дихальна та серцево-судинна системи працюють інтенсивно, що ідеально для тренування організму, схильного до ГРВІ. Крім того, заняття на льоду загартовують. Дитина стає міцнішою, рівномірне навантаження на все тіло сприяє гармонійному розвитку фігури, а постійні повороти, стрибки і навик балансування розвивають вестибулярний апарат. Відмінна риса всіх фігуристів - підтягнуте тіло і ідеальна постава.
Дивно, але лікарі рекомендують заняття фігурним катанням часто хворіють дітям
Однак є у фігурного катання і протипоказання. Цей вид спорту не підходить дітям з хронічними захворюваннями, хворобами серця, центральної нервової системи та дихання. Небажано виходити на лід при травмах опорно-рухового апарату або недавніх переломах.
У будь-якому випадку перед початком тренувань тренер попросить батьків принести йому медичну довідку, в якій обов'язково має бути зазначено, що дитина допущений до занять фігурним катанням.
Коли починати? Зазвичай тренери жартують: "Чим раніше, тим краще!" На практиці все просто - якщо мова про спорт великих досягнень, то час грає проти спортсмена. Хоча історія триразового чемпіона США з фігурного катання Джонні Вейр, який встав на ковзани лише в 12 років, підтверджує аксіому, що в будь-якому правилі бувають виключення. В основному ж майбутні зірки спорту освоюють лід в ранньому віці: 3,5-4 роки. Саме такий поріг вказують платні підготовчі групи майже у всіх спеціалізованих гуртках країни. До речі, до шести років навчання дитини буде тільки платним.
Наприклад, в мінській СДЮШОР з фігурного катання на ковзанах початкове навчання здійснюється в два етапи: два роки діти займаються платно, а потім ще рік-два - безкоштовно (до виконання розрядних вимог). Але, щоб потрапити в безкоштовну групу, доведеться показати хорошу підготовку і проявити талант.
Також батькам потрібно мати на увазі, що, крім занять на льоду (два рази на тиждень в перший рік навчання, три рази - у другій), хлопці обов'язково будуть займатися хореографією і загальною фізичною підготовкою. Все це позначається на вартості. В середньому по Мінську абонемент на 8 занять на льоду обійдеться батькам юної зірки в 150 рублів. Але і це не межа. Якщо дитина буде подавати надії, доведеться займатися додатково - брати "подкатки". Крім оренди льоду на годину (близько 4 рублів за дорослого і 2,5-3 рубля за дитину), потрібно оплатити роботу тренера - близько 20 рублів.
Що необхідно для занять? У спеціалізованих магазинах сьогодні можна знайти одяг для фігуристів на будь-який смак. Зроблена вона з високоякісної термоткані, що дозволяє не сковувати рухи, зберігати тепло і відводити вологу. Але таку амуніцію краще купувати, коли дитина точно вирішив, що буде займатися цим видом спорту, і налагодив регулярні тренування, тому що стоїть цей одяг недешево (близько 150-200 рублів за комплект, але вистачить його року на два).
Якщо все ж вирішили купувати термокостюм, то треба запам'ятати правило "трьох шарів" - спочатку надягають тонке Термобілизна на голе тіло (щоб воно працювало), далі йде шар флісу, який добре гріє і відводить вологу, а потім натягують сам костюм або плаття. Потрібно пам'ятати, що одяг повинен бути строго за розміром, щоб не сковував руху і не звисала.
На перше заняття навряд чи має сенс купувати дорогу форму, адже іноді діти навідріз відмовляються виходити на лід. Тому фахівці впевнені, що починати можна з теплого спортивного костюма, який можна надіти на колготки і светр з шийкою (від шарфів на ковзанці краще відмовитися, щоб дитина не заплутався).
А ось рукавичок варто взяти кілька пар, і краще з термоткані або спортивні "дуті". Дитина буде часто падати і стосуватися льоду, звичайна тканина швидко намокне, і руки малюка замерзнуть. Тому на такому атрибуті краще не економити.
Якщо батьки переживають щодо падінь, то можна придбати додатково захист на руки і ноги, а також звичайний велосипедний шолом. Хоча досвідчені тренери запевняють, що дитячий організм якраз готовий до таких струсів, та й перші заняття на льоду присвячуються саме тому, як правильно падати і групуватися.
ВСЕ ХОКЕЙ

У Білорусі його нерідко називають "спортом номер один". Всі знають, що він для справжніх чоловіків, тому як "боягуз не грає в хокей". У підсумку тільки спеціалізованих шкіл для дітей по країні більше двадцяти, з десяток по Мінську набереться і різних секцій і гуртків любителів поганяти шайбу. Правда, незважаючи на те що в початкові групи на відбори приходять по 200 осіб, у великий спорт йдуть далеко не всі. Чому? Все просто: це дуже дороге захоплення, яке потребує постійних тренувань, участі в зборах та повної віддачі.

Кому підходить?

Як і фігурне катання, хокей рекомендують дітям, які схильні до ГРВІ. Сухий лід - найкраща профілактика респіраторних захворювань і навіть астми. Це один з найбільш рухливих командних видів спорту, а тому у маленького хокеїста точно буде здорове серце і дуже "прокачаний" тіло. Також хокей розвиває швидкість реакції, а це допоможе збільшити швидкість прийняття рішень в життя, зробить хлопчину більш вольовим і рішучим.
Як і фігурне катання, хокей рекомендують дітям, які схильні до ГРВІ
Однак хокеєм не можна займатися з будь-яким ступенем міопії (короткозорості), а також при наявності вроджених і набутих вад серця. Перед початком тренувань дитина повинна пройти обстеження і принести довідку про те, що йому дозволено займатися цим видом спорту.
Коли починати? Все залежить від того, де дитина живе. Наприклад, в Гомелі або Светлогорске тренери ведуть постійний набір, так як не завжди відразу формується команда, а тому тут будуть раді і хлопчакам 8-9 років. У Мінську ситуація зовсім інша, тут бум в дитячому хокеї: на підготовчі набори приходять по 200 дітей. Тобто в 6-7 років, коли набирають групи, дитина повинна буде подолати серйозну конкуренцію. Саме попит породив в столиці таку популярність платних гуртків і секцій, що спеціалізуються на ранній підготовці. Тут ставлять на ковзани дітей, як і у фігурному катанні, з 3-4 років. Крім занять безпосередньо на льоду, юних хокеїстів чекають додаткові тренування із загальної фізичної підготовки, а також відпрацювання техніки в залі. До речі, багато тренерів схиляються до того, щоб хокеїст починав саме з фігурного катання - там і розтяжку зроблять, і фізпідготовку підтягнутий, і кататися навчать. У хокеї багато тренерів поспішають відразу почати заняття з ключкою, що не завжди добре.
У будь-якому випадку до семи років за заняття батькам доведеться платити. В середньому 8 тренувань на льоду і 10-12 в залі обійдуться в 150 рублів. Плюс комплект спецодягу, який в середньому коштує 400 рублів на два роки, і нескінченні витрати на паливо або таксі. Адже діти 3-6 років навряд чи можуть самі одягнутися і донести сумку з амуніцією. Батькам доведеться супроводжувати майбутню зірку хокею на тренування 4-6 разів на тиждень. І заняття на льоду мають суворе розклад, яке часто збігається з робочим або навчальним часом. Тобто може знадобитися няня або репетитор. Що також варто враховувати.
Крім того, діти різного віку беруть участь у Кемп і стартах. Це теж фінансово ляже тягарем на сімейний бюджет. В середньому поїздка на дитину в іншу країну обходиться від 200 рублів. Якщо будуть потрібні додаткові заняття та майстер-класи, то за кожне потрібно буде віддати від 15 рублів.
І навіть якщо малюк проявить себе з кращого боку і зможе пройти відбір в безкоштовну групу, то інші витрати не підуть (далеко не у всіх школах форму видають), а з ростом професіоналізму дитини ставатимуть актуальними все більш професійні атрибути - ковзани хокейні можуть коштувати і пару тисяч доларів.
Що необхідно для занять? Як вже говорилося, хокей - дороге задоволення. Стандартний список екіпіровки хокеїста складається з 13 частин, кожна з яких - чималі витрати. Хоча досвідчені тренери запевняють, що дорожнеча амуніції сильно перебільшена. Вартість професійних канадських брендових ковзанів порівнянна з вартістю дитячих босоніжок - 100-150 рублів. При цьому ковзани необхідно міняти всього лише раз в один, а то й два сезони. Решта екіпірування цілком коштує 200-300 рублів, але її вистачає більше ніж на 2 роки.
Якщо ж дитина жодного разу до цього не стояв на ковзанах, зовсім необов'язково купувати екіпіровку всю відразу. На початку навчання необхідні лише професійні ковзани, шолом, роллерниє наколінники, налокітники, краги (рукавички) і непромокальний комбінезон. Багато батьків купують все це у гравців постарше, виходить значно заощадити.
Важливо пам'ятати
• Після покупки будь-які ковзани необхідно заточити. Зробити це можна в пунктах прокату або будинках побуту. Середня вартість по Мінську - 5 рублів. Ходити в ковзанах поза льоду або спеціального гумового покриття не можна. Якщо така необхідність все ж виникає, то на лезо потрібно надіти спеціальні чохли. Їх купують окремо, зроблені вони з гуми або пластику і коштують близько 10-15 рублів.
• Чи не сушіть ковзани на батареї і не залишайте їх в сумці - їм необхідно провітрюватися.
• Щоб виміряти ногу дитини правильно, потрібно поставити малюка на чистий аркуш паперу, а потім обвести стопи фломастером. Для перекладу сантиметрів в розмірний ряд варто використовувати сітку виробника. У різних компаній в розмірах трапляються невідповідності.
• Під час примірки, після того як зашнурувати черевик, необхідно попросити дитину кілька разів присісти. Він не повинен відчувати при цьому дискомфорту, адже незабаром йому доведеться освоїти найпростіші вправи на кшталт "саночек" і "пістолета", а для цього ковзани не повинні бути занадто тісними.
хід коником
Як вибрати взуття на полозах
Як ми вже з'ясували, вперше малюка рекомендують ставити на ковзани не раніше 3-4 років. Але якщо дорослі прийняли рішення, що час прийшов, не варто брати у знайомих з горища раритетні експонати двухполозних ковзанів, які кріпляться до чобітків або валянків, - це навряд чи додасть дитині впевненості на льоду і добре, якщо не відіб'є бажання кататися. Рано чи пізно дитині доведеться звикати до класичних однополозним ковзанах, тому логічно відразу з них і починати
Традиційно ковзани ділять на два типи - хокейні і фігурні. Якщо для хокеїстів важлива надійний захист від ударів і травм, то в фігурному катанні необхідні маневреність і швидкість.
Фахівці рекомендують вчитися в фігурних ковзанах для початківців (прогулянкових). Черевик в гомілкостопі у них м'який, що полегшує рух новачків по льоду. У міру вдосконалення навичок голеностоп повинен ставати жорсткішими. Такі моделі можна знайти від 40 рублів. Але важливо пам'ятати, що якість має значення: краще вибрати шкіру, а не кожзам, і тим більше не варто купувати пластик (ці ковзани довго не прослужать, та й дискомфорт забезпечений). Вибирати ковзани потрібно строго за розміром (дітям дозволяють брати на пів розміру більше), щоб щільно облягали ногу і не доставляли дискомфорту. А тому в інтернет-магазині краще не замовляти: ковзани потрібно обов'язково приміряти.
Розсувні дитячі ковзани
Також для малюків придумали спеціальну модель з розсувним конструкцією. Це дозволить значно заощадити сімейний бюджет, так як такий тип ковзанів дає можливість змінювати розмір при необхідності (діапазон до 4 розмірів). При цьому вони досить добре фіксують маленьку ніжку і захищають її від травм при падінні. Важлива перевага - в них немає шнурків, вони на затискачах і залипнув, що дозволяє маляті швидко надіти ковзани і щільно закріпити перед виходом на лід. Вони також бувають фігурними або хокейними. Стартує вартість такої моделі від 50 рублів. Але фахівці їх не сприймають всерйоз і не рекомендують.
Коли дитина впевнено встав на лід, необхідно переходити до ковзанів з жорстким задником. І тут настав час визначитися, для чого потрібні ковзани - шайбу ганяти або кожухи крутити.
Фігурні ковзани
Головна відмінна риса фігурних ковзанів - лезо виступає ззаду, а спереду на ньому розташовуються зубчики. Вони необхідні саме професіоналам для виконання "Зубцову кроків", складних обертань і оборотних стрибків. Для любителя - це зайве. Матеріали для професійних фігурних ковзанів повинні бути максимально тонкі і легкі. Ціна на найпростіші моделі стартує від 60 рублів. Але, на думку фахівців, вибирати варто з варіантів від 100 рублів. І чим вище рівень підготовки, тим дорожче буде ставати амуніція. Профі і зовсім купують ковзани і леза окремо.
Хокейні ковзани
Хокейні ковзани зубчиків не мають, їх леза злегка зігнуті і короткі. Техніка катання на них дещо інша. При цьому в хокеї рухливість не настільки важлива, для цього виду спорту необхідна серйозна захист від травм - потрапляння шайби, ударів ключкою, про борт і навіть про ковзани суперника. Тому зазвичай хокейні ковзани роблять із синтетичних матеріалів. При цьому черевик повинен надійно фіксувати ногу і бути дуже міцним. Є у професійних хокейних ковзанів і свій нюанс - зазвичай вони призначені для використання на критих ковзанках, де підтримується температура не нижче 5 градусів. При морозах вуличних вони можуть лопнути. Тому при покупці варто уточнити температурний режим експлуатації у продавця. І візьміть гарантію, вона може стати в нагоді. Коштують професійні хокейні ковзани від 70 рублів. Але, знову ж таки, тренери радять починати вибір з тих, які перетнули межу 100 рублів. І якщо є можливість купити ковзани відомого бренду, то краще зупинитися саме на них.
До речі, хокейні дитячі ковзани бувають трансформерами - знімне лезо можна замінити на роликові колеса. Тренер вибір навряд чи схвалить, але якщо бюджет не гумовий, та й дитина ще не визначився з пріоритетами, то можна на час придбати і такий варіант.
Вероніка САКУН
[email protected]

Помітили помилку? Будь ласка, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter

Але що робити, якщо завзяття дитини не згасає, а з ковзанами він буквально вкладається спати?
Може, пора задуматися про спорт?
Кому підходить?
Коли починати?
Що необхідно для занять?
Чому?
Кому підходить?
Коли починати?
Що необхідно для занять?