Полезные материалы

Гонки в арманьяк. Виступи російських команд в чемпіонаті серії FIA GT1 та GT3 - репортаж Drom.ru

  1. Кілька слів про південно-західну Францію
  2. Circuit Paul Armagnac
  3. Паддок
  4. Про чемпіонат GT
  5. гонки
  6. Російські ведмеді

Поки в Росії ще холодно, і все кутаються в теплі куртки і пальта, в Європі вже давно стоїть весна. Листя на деревах розпустилися, асфальт прогрілося, а це значить, що настала «гаряча» пора в Моторспорт - відкрився сезон автоперегонів.

Для нас початок сезону ознаменувався пасхальним гоночним уїк-енд на трасі Circuit Paul Armagnac в місті Ногаро на південному заході Франції. Саме сюди ми приїхали вболівати за наших спортсменів, які виступали в двох чемпіонатах FIA GT - GT1 і GT3, які проходили в один довгий уїк-енд з 6 по 9 квітня.

«Урожай» наших автогонщиків в цей раз в Ногаро був великий: двоє росіян (Олексій Васильєв і Сергій Афанасьєв) виступили в серії GT1 за Valmon Racing Team Russia, Кирило Ладигін, В'ячеслав Малєєв і Сергій Рябов разом з іспанцем Мігелем торіло - їхали за команду Russian Bears Motorsport в GT3, і в тій же GT3 за Valmon виступала Наталя Фрейдіна.

Автомобілі Valmon Racing Team Russia
Автомобілі Valmon Racing Team Russia

Russian Bears Motorsport
Russian Bears Motorsport. Зліва стоїть пілот команди Кирило Ладигін

Не залишилася без російських учасників та серія MitJet - Ігор Абдулов і Максим Дмитрієнко відкатали за цей вікенд цілих чотири гонки.

Кілька слів про південно-західну Францію

Південний захід Франції - місце дуже цікаве. Перш за все воно знамените тим, що тут, в Гасконі, в містечку під назвою Люпіак народився знаменитий герой Олександра Дюма Д'Артаньян. До речі, сталося це 500 років тому (!) Всього в 24 км від Ногаро, де зараз проходили змагання.

По-друге, Ногаро - це регіон під назвою Арманьяк, де виробляють міцні напої з відповідною назвою, можливо, менш популярні по всьому світу, ніж коньяк, але не менш вражаючі. По всьому регіону уздовж дороги можна побачити виноградники і саморобні покажчики, що запрошують покуштувати напій. Якість і вартість арманьяка точно також визначається його витримкою, тому наймолодші, трирічні напої і стоять зовсім недорого - півлітрову пляшку можна купити в маленькій місцевій виноробні за 20-30 євро, в той час, як старі і витримані арманьяки стоять понад тисячу євро. На смак вони майже не відрізняються, мабуть що арманьяк трохи більше різкий, однак непрофесіоналові відрізнити його від коньяку буде вкрай складно.

Ранок в Ногаро
Ранок в Ногаро

Ну і по-третє, тут скрізь продається і пропонується фуа-гра (приготована за особливим рецептом печінка свійської птиці - гусей і качок, яких спеціально для цього відгодовують), хоча це не ексклюзив - Франція взагалі тримає лідерство з виробництва цього делікатесу в усьому світі .

Ранок в Ногаро
Ранок в Ногаро

Кожен день ми проїжджали близько 40 км до автодрому (тому що готель бронювали вже в останній момент, і всі прилеглі готелі були зайняті автогонщиками), туди - з думками про вечір, і назад - з передчуттям дегустації, благо була можливість встановити черговість « рулювання ». І все ж задоволення, яке можна було випробувати від того, що відбувається на автодромі, було набагато сильніше і, головне, триваліше, ніж радості дегустації.

Circuit Paul Armagnac

Католицька Франція святкувала в ці дні паску, в зв'язку з цим вихідні були продовжені на 1 день, і гуляли п'ятницю-суботу-неділю.

Саме під ці дні автодром і організатори змагань вгадали так званий довгий гоночний уїк-енд, під час якого глядачі могли насолодитися найрізноманітнішими гоночними серіями - від історичних гоночних автомобілів до сучасних мітджетов і болідів гран туризмо. Триденний квиток на трибуни коштував всього 50 євро, і тому глядачів збиралося зовсім немало, особливо в неділю і понеділок, коли практично всі місця на вдало розташованих трибунах були зайняті.

Загалом, треба сказати, що для маленького провінційного містечка з чисельністю населення менше 2000 чоловік міжнародний чемпіонат серії гран-туризм - подія, гідне уваги більшості жителів. А приїзд великої кількості гоночних команд (і в кожній як мінімум, людина 15, а десь і 40) в тому числі, і з Росії, здатний принести прибуток місцевому господарству, яку можна порівняти хіба що з річним доходом.

Щоб розуміти масштаб лиха - скажу, що на трибунах в цей раз зібралося в цілому 38 000 чоловік!

Паддок

Паддок в ці дні нагадує величезний мурашник. Пересічний глядач в такі моменти ходить з широко відкритим ротом і вбирає всю інформацію, яку тільки можливо. Більш досвідчені - розповідають своїм половинкам про те, що тут відбувається, хто за кермом, і взагалі чим знаменита та чи інша машина. Дітям, власне, це все до одного місця: вони носяться всюди, фотографуються скрізь і з усіма підряд, і постійно вимагають чергові цукерки, машинки або щось ще.

Серед спортсменів і їх команд все давно звикли до такої метушні і навіть її заохочують, періодично заводячи мотори або позуючи поруч з болідами - в кінці кінців, це значна частина їх піару, і саме на таких уболівальників і тримається їх престиж.

У російській намети і боксів народу завжди було багато: не тільки машини гарні, але ще і екзотика. У Європі поки що не звикли до російських гонщикам - занадто довго у нас в країні автоспорт був в ув'язненні.

Щоб вмістити всіх учасників, в Ногаро паддоках був збільшений набагато за межі зворотного боку пітлейна: на найпрестижніших місцях розміщувалися команди-учасниці серій GT, а за межами пітбілдінга був розбитий табір для мітджетов, автомобілів серії Clio Cup, французького чемпіонату NASCAR і серії Історичних гоночних автомобілів. Похід пішки з кінця в кінець займав близько 10 хвилин, і добре, що французи пустили для глядачів безкоштовний шаттл, в іншому випадку ноги починали відвалюватися вже до середини дня.

Про чемпіонат GT

FIA GT 1 World Championship - міжнародні змагання для спортивних машин класу GT, організовані групою компаній Stephane Ratel Organisation (SRO) і регламентовані Міжнародною автомобільною федерацією (Federation Internationale de l'Automobile, FIA). Гонки чемпіонату проводяться на кількох континентах, зокрема, в сезоні 2012 року заявлено 10 етапів, в тому числі в Росії, Китаї та Індії.

Вперше FIA GT1 World Championship був проведений в 2010 році, він став успішним продовженням попереднього чемпіонату FIA GT, який включав в себе категорії GT1 і GT2. У свою чергу, FIA GT Championship також був організований компанією SRO і проводився переважно в Європі. Всього за кілька років колишньому гонщику Стефану Рателя (Stephane Ratel) вдалося вдихнути в нього «нову» життя: разом з двома своїми колегами (Barth і Peter) в 1992-1994 роках він створив на його основі BPR Global GT Endurance Series, які повернули в Європу гонки Гран Туризмо.

Всього за кілька років колишньому гонщику Стефану Рателя (Stephane Ratel) вдалося вдихнути в нього «нову» життя: разом з двома своїми колегами (Barth і Peter) в 1992-1994 роках він створив на його основі BPR Global GT Endurance Series, які повернули в Європу гонки Гран Туризмо

Кожен етап FIA GT1 World Championship складається з двох гонок, що проводяться протягом одного вікенду. У кожній команді має бути два однакових автомобіля і чотири пілоти. Зміна пілотів протягом сезону можлива.

Кваліфікаційні заїзди мають систему на вибування, схожу з системою, прийнятою в Формулі 1: три сесії йдуть одна за одною, і за їх підсумками відсіваються самі повільні машини, що займають відповідні позиції на стартовій решітці. Перша гонка кожного вікенду вважається кваліфікаційної гонкою, результати якої визначають стартову решітку другий гонки. За другу нараховуються очки, що йдуть в залік чемпіонату. Згідно з регламентом, кожному автомобілю наказано обов'язково змінити шини і провести заміну пілотів за кермом - один раз в кожній гонці.

Важливо: з 2012 року для зниження витрат на утримання команди і участь в гонках в серії GT1 беруть участь ті ж автомобілі, що і в GT3, і завдяки цій політиці організаторів в змагання повернулися такі бренди як McLaren, Mercedes, Ferrari і Audi. На першому етапі сезону на стартовій решітці було 17 автомобілів - Aston Martin, Audi, BMW, Ferrari, Ford, Lamborghini, McLaren, Mercedes і Porsche - по 2 в кожній команді за винятком Ford, де не встигли зібрати другу машину до початку кваліфікації.

FIA GT 3 European Championship - приблизно те ж саме, що і GT1, але більш бюджетна версія. Цей чемпіонат проводиться в рамках Європи, а тому вважається мало менш престижним, стартові внески дешевше, рівень пілотів трохи нижче, а кількість етапів - менше.

У сезоні 2012 року було змінено технічний регламент, який, за задумом організаторів, повинен ще більше вирівняти можливості автомобілів і підвищити видовищність гонок. Справа в тому, що протягом попереднього року в різних серіях SRO незмінно перемагали Ferrari 458, і це викликало незадоволений гомін у інших учасників. Щоб не втратити серію, організатори були змушені прийняти ряд технічних заходів і ввести деякі обмеження, які позначилися в основному на конкурентності Ferrari і випустили вперед двох виробників - Audi і Mercedes. Після введення цих органичений одна з команд, які виступали на Ferrari 458 (Luxury racing) взагалі відмовилася від участі в чемпіонаті, але в російську команду в цей час автомобілі були вже, на жаль, куплені ...

Таким чином в цьому році на стартову решітку чемпіонату виходить 7 команд, по 2 автомобілі в кожній: Ferrari 458 Italia, Mercedes Benz SLS AMG GT3, Lamborghini Gallardo LP600, Audi R8 LMS і Aston Martin DBRS9, який по ходу сезону буде замінений на більш нову Модель.

гонки

Розклад довгого уїкенда було побудовано таким чином, щоб на неділю і понеділок довелося саме «смачне». Але якщо чесно, цікавим тут здавалося все, і якщо «старші» серії при відносно невеликій кількості машин на старті брали своє за рахунок крутизни болідів і загального рівня проведення, то «молодші» надолужували своє в основному завдяки масовості стартів і яскравості боротьби.

32 маленьких і яскравих Renault Clio, які виступали в Clio Cup, були сповнені рішучості боротися за перемогу до останнього. На треку вони показували чудеса спритності та відваги, обгони слідували цілими серіями, а звук моторів попереджав, що з ними краще не жартувати.

На треку вони показували чудеса спритності та відваги, обгони слідували цілими серіями, а звук моторів попереджав, що з ними краще не жартувати

У серії MitJet на старт вийшло 37 учасників, і це було ще мало! У минулі роки організатори збирали по 60 з гаком автомобілів, а в 2012 прозводітеля запропонували нову версію машини з дволітровим двигуном, і частина пілотів пересіла на них. Час кола у таких автомобілів вже фактично можна порівняти з часом старших братів - якщо боліди в GT1 проїжджають коло в Ногаро за 1.28 хвилини, то Мітджетам 2 літри на проходження траси потрібно всього 1,38 хвилини.

Ще від однієї серії цього уікнда захоплювало дух навіть у тих, хто потрапив на змагання випадково. Classic Endurance Racing існує вже 9-й сезон, проходить в Європі і збирає на старті власників історичних гоночних автомобілів. Те, що постало поглядам глядачів, не часто можна побачити і в музеях, а тут зібрався весь цвіт гоночних автомобілів 60-70 років.

Свого часу вони брали участь в тому числі і в знаменитих гонках 24 години Ле Ман, а за їх кермом сиділи такі зірки автоспорту тих років як Жерар Лярусс або Генрі Пескароло. Всього кілька назв, щоб зрозуміти цю історію: Chevron 1976, Sauber C5 BMW 1976, Porsche RSR 1974, Ford GT 40 1968 Ferrari 512 BBLM 1978 і інші.

Всього кілька назв, щоб зрозуміти цю історію: Chevron 1976, Sauber C5 BMW 1976, Porsche RSR 1974, Ford GT 40 1968 Ferrari 512 BBLM 1978 і інші

Але, мабуть, найяскравішою глядацької гонкою всього уїкенда стала серія Euro Racecar NASCAR. На старті - 24 автомобілі, але гонка настільки щільна, що здається, що їх більше.

Пілотам не заборонена контактна боротьба, і глядачі свистять і улюлюкають від задоволення, коли когось боком випихають з траси або підштовхують в корму для прискорення. Капоти, крила і бампера тільки і літали по трасі по час годинного змагання: і це видовище, яке подобається публіці.

У серіях ГТ, навпаки, все було досить стримано, хоча швидкості на розгінних прямих встигали перевищити 200 км / год, а низький рев двигунів стрясав людське нутро до п'ят. Однак езхдят все дуже акуратно, бережуть свої дорогі автомобілі (вартість кожного близько 400 тисяч євро), контактна боротьба є приводом для розслідування і пеналізації, штрафів дуже багато, і судді не соромляться їх накладати, але при цьому кожен штраф тут же отримує своє документальне підтвердження і логічне обгрунтування, і вивішується в певному місці на спеціальну дошку для загального огляду. Судять строго, але справедливо.

Саме з цим і зіткнувся Олексій Васильєв, який, не встигнувши провести на новому і незнайомому автомобілі хоча б кілька тестів, вже був змушений виїхати спочатку на практику (де йому вдалося проїхати всього 8 кіл), а потім на кваліфікацію і гонку.

Олексій Васильєв
Олексій Васильєв

Йому довелося звикати і до нової трасі, і до нової машини, де місце пілота розташоване досить низько і далеко від лобового скла. А свіжі необкатаному шини явно не мали до рівної їзді: холодну гуму на холодному асфальті (а в перший день температура за бортом було всього +9) зносить моментально, ось і вийшло так, що досвідчений пілот почав свій шлях в оновленому чемпіонаті GT з перетину білої лінії на виїзді з пітлейна і штрафом у вигляді проїзду по пітлейну.

Що стосується автомобілів, то в гонці поки беруть участь ще старі Aston Martin DB9 RS, яким по 3 роки. На одному з них протягом уїк-енду відмовив двигун, вилітали передачі на КПП. Англійські механіки з команди ProDrive не зуміли належним чином розібратися з автомобілями, і це призводило до багатьох проблем. На жаль, і з запчастинами були проблеми, все це позначилося на ході гонки.

У підсумку екіпаж Олексія, напарником в якому виступав професійний і дуже швидкий пілот Максим Мартен, прийшов до фінішу лише 12-м, але з урахуванням всіх «але» це не так вже й погано. Другий екіпаж Valmon Racing Team Russia в складі Сергія Афанасьєва / Андреаса Цубера фінішував 13-м.

Російські ведмеді

Яскраві Ferrari 458, що належать російській команді Russian Bears Motorsport, були мало не головними айстопперамі всього чемпіонату. Два автомобіля - один червоний, інший в кольорах Росії розташовувалися у величезній наметі посередині паддока, так що все проходили повз глядачі і відвідувачі волею чи неволею звертали на них увагу, а побачивши назву команди та країну походження, тут же кидалися фотографуватися поруч.

Гоночна команда Russian Bears Motorsport була створена в березні 2007 року і базується в Москві. Спочатку пілоти команди RB Motorsport виступали в голландської серії Dutch Supercar Challenge, потім в RTCC, WTCC, Чемпіонаті Росії з Зимовим трекових перегонів, Чемпіонаті Росії з ралі, в Гонках Зірок, а також в кубку Росії Lada Granta. У минулому році «Ведмеді» повернулися в європейські серії і двома Seat Leon вийшли на старт European Production Series. Зараз вони продовжують свій успішний виступ в EPS (на першому етапі на початку квітня наші автогонщики посіли друге місце), а паралельно заявилися в ще дві серії: російський Кубок Лада Гранта і FIA GT 3 European Championship.

При цьому технічна база під європейські серії знаходиться у них в Іспанії - обслуговування здійснює команда Baporo. Співпраця з ними почалося ще перед минулим сезоном, коли «Ведмеді» підшукували собі технічного партнера в Європі для скорочення логістики і витрат. Саме тоді вибір припав на Baporo, як досвідчених фахівців, які працюють в цій сфері вже більше 20 років. Пілот команди Мігель торував в цьому сезоні став одним з ко-пілотів в європейській серії GT 3 в парі з Сергієм Рябовим на червоній Ferrari під номером 4.

Пілот команди Мігель торував в цьому сезоні став одним з ко-пілотів в європейській серії GT 3 в парі з Сергієм Рябовим на червоній Ferrari під номером 4

Так само, як і для Васильєва, перший етап для нашої команди був швидше тренувальним, ніж бойовим. Нові машини, нова траса, нові суперники і нова тактика на трасі. І хоча в Європі Ведмеді виступають вже далеко не перший рік, новряд чи можна порівняти досить розслаблену серію на Сеат з жорсткою боротьбою в GT3: рівень автомобілів і рівень гонщиків відрізняються кардинально.

Кирило Ладигін
Кирило Ладигін

Через довгий пасхального уїкенда дві гонки були рознесені на два дні: у неділю - кваліфікаційна, в понеділок - підсумкова. Саме друга гонка дає максимальну кількість очок в особистому та командному заліках.

У неділю змагання проходили в досить складних дощових умовах, траса була дуже слизькою. Автомобіль Мігеля торіла / Сергія Рябова (№4) фінішував на 9-му місці, автомобіль Кирила Ладигіна / В'ячеслава Малєєва (№5) - на 10 місці. Однак після розгляду всіх гоночних інцидентів, що сталися під час заїзду, і винесення штрафів іншим пілотам екіпажі Russian Bears Motorsport піднялися на одну позицію вище.

У понеділок Було сухо, проти з ранку (заїзд стартував про 9.40) и Повітря и асфальт Ще не встіглі прогрітіся. Согласно з правилами, дерло за кермом автомобілів стартувалі ті гонщики, что напередодні Їхали другий відрізок заїзду. Ferrari 458 Кирила Ладігіна вдалині стартувала, відвоювавші кілька позіцій, однак Вже на Першому колі вілетіла в гравійну пастку. Подія НЕ Завада росіяніну продовжіті заїзд, хоча ВІН и вернулся на трасу з відставанням в 2 кола від лідера. Після обов'язкового піт-стопа Кирила Ладигіна змінив В'ячеслав Малєєв, який продовжив гонку в високому темпі, але теж припустився помилки, занадто широко зайшов в поворот і в результаті також виявився в гравії. Пошкоджені елементи передньої підвіски не дозволили повернутися на трасу, тому в гонці залишився тільки один автомобіль команди. Екіпаж Сергія Рябова / Мігеля торіла фінішував на 10 місці.

Однак виліт не зіпсував хлопцям настрою і загального задоволення від участі в змаганні. Більш того: перед ними і не стояло завдання піднятися на подіум в першому ж етапі. Основним завданням і для механіків і для пілотів було познайомитися з новими автомобілями і виробити стратегію на наступні етапи, адже другий відбудеться вже 22 квітня на бельгійській трасі Зольдер і знову пройде спільно з серією GT1.

Спеціально для російських уболівальників: на початку жовтня на новій гоночній трасі категорії 1Т Moscow Raceway (що в 75 км від Москви по Волоколамському шосе) запланований передостанній етап змагань FIA GT в обох серіях GT1 і GT3. C недавнього часу серед людей, пов'язаних з автоспортом, циркулюють чутки про те, що етап може не відбутися. Однак, в інтерв'ю організатор серії Стефан Ратель особисто підтвердив, що все буде:

- Гонка на новій трасі Moscow Raceway просто зобов'язана відбутися, оскільки і у організуючою, і приймаючої сторони є величезне бажання, щоб це сталося, - сказав Ратель. - Єдина затримка була пов'язана з організацією транспортування автомобілів з попереднього етапу, але її, безумовно, вдасться подолати - з партнером вже є необхідні домовленості.

За календарем і результатами змагань можна стежити на сайті: http://gt1world.com/