Полезные материалы

Ле-Ман 2018: Представляємо учасників

  1. Категорія LMP1
  2. Категорія LMP2
  3. Категорія LM GTE Pro
  4. Категорія LM GTE Am

У найближчі вихідні, 16-17 червня, у Франції пройде 86-й марафон «24 години Ле-Мана». Як і раніше, легендарна гонка входить в залік чемпіонату світу з перегонів на витривалість FIA WEC, але на цей раз стане першою з двох в « суперсезоне »2018-2019 років.

Гонка пройде на кільці Сарті, неподалік від міста Ле-Ман на північному заході Франції. Це класична і дуже швидкісна траса, одна з найдовших на сьогоднішній день - її протяжність - 13626 метрів, що майже вдвічі більше найдовшою траси Формули 1 (Спа). При цьому Сарті стаціонарний автодром лише наполовину - частково використовуються дороги загального користування.

Незважаючи на велику протяжність, поворотів відносно небагато - 38. В основному кільце складається з довгих прямих, з'єднаних повільними зв'язками, тому дуже важлива потужність моторів і механічна ефективність шасі, а рівень притискної сили відходить на другий план. Рекорд траси в гонці було встановлено два роки тому - Андре Лоттерер на Audi R18 e-tron quattro проїхав коло за 3: 17,475. А ось кваліфікаційний рекорд в минулому році був побитий - Камуі Кобаяші на Toyota TS050 Hybrid проїхав коло за 3: 14,791.

А ось кваліфікаційний рекорд в минулому році був побитий - Камуі Кобаяші на Toyota TS050 Hybrid проїхав коло за 3: 14,791

Протягом багатьох років на старт марафону виходили не більше 56 машин, але два роки тому ми побачили на старті «24 годин Ле-Мана» рекордну кількість учасників - 60 екіпажів! Зміни назріли давно - в попередні роки заявочний лист регулярно перевищував традиційне кількість стартових номерів. Однак розширити число учасників заважали чисто технічні проблеми - на автодромі було всього 56 боксів. В результаті їх вирішено було перебудувати.

Хоча гонка "24 години Ле-Мана» - почасти незалежне подія, в той же час вона частина чемпіонату світу з перегонів на витривалість FIA WEC і підпорядковується його правилами. І саме Ле-Ман був основною причиною проведення «суперсезона» 2018-2019 років, тривалість якого складе півтора року. Розмови про те, що головна подія в світі гонок на витривалість має завершувати сезон WEC, а не приходиться на середину, йшли давно, і тепер, нарешті, організатори перейшли від слів до справи.

Говорячи відверто, організатори пішли на це не від хорошого життя. Відхід з чемпіонату Audi і Porsche поставив під питання саме існування головній категорії WEC - LMP1. Щоб її врятувати, довелося коригувати правила, і в тому числі - проводити «суперсезон», що включає в себе дві гонки «24 години Ле-Мана».

У зв'язку з цим відносна «цінність» Ле-Мана в чемпіонаті була знижена. Якщо раніше за результативний фініш в цій гонці пілоти отримували вдвічі більше очок, ніж на звичайному, 6-годинному етапі, то тепер коефіцієнт знижено до 1,5. Переможець отримає 38 очок, володар другого місця - 27, третього - 23 і так далі.

Категорія LMP1

Категорія LMP1

LMP1 (Le Mans Prototype 1) - найпрестижніший клас прототипів, в якому можуть бути представлені заводські і приватні команди. В цьому класі виробники мають можливість експериментувати з технологіями і конфігурацією. На старт допускаються машини як з передньої, так і заднемоторной компонуванням, що використовують бензинові та дизельні, турбовані і атмосферні двигуни, а також гібриди з системою рекуперації енергії - ERS.

До минулого року гібриди виділялися в окрему підкатегорію, LMP1-H (Hybrid), в якій і велася боротьба за перемогу в абсолютному заліку. Саме в ній виступали заводські команди - Audi, Toyota, Porsche, які з'ясовували між собою, хто сильніший. Приватні команди заявлялися в підкатегорії LMP1-L (Light), де гібриди, як і заводські команди, були заборонені. Учасників в ній було дуже небагато - в минулому році на старт вийшла тільки команда ByKolles Racing, представлена ​​тільки однією машиною.

LMP1-HLMP1-L

Статус команд заводські або приватні приватні Обсяг двигуна не обмежений до 5,5 л Обсяг бака Бензин: 62,3 л.
Дизель: 50,1 л Бензин: 75 л Вага 878 кг 833 кг Довжина, ширина, висота 4650 / 1800-1900 / 1050 Статус пілотів Platinum, Gold, Silver Орієнтир білий номер на червоному тлі

Тепер формально подзачёти усунені, всі учасники категорії змагаються один з одним безпосередньо. У той же час технології вони використовують різні, і підпорядковуються різним версіям регламенту. Заводська Toyota як і раніше використовує гібридні машини TS050 Hybrid, а решта учасників - негібридних двигуни, атмосферний або турбований.

Щоб зрівняти їх, використовується принцип «еквівалентних технологій» (EoT). Тобто, організатори коректують регламент таким чином, щоб дати «приватникам» певні переваги, що компенсують недоліки їх машин в порівнянні з гібридами. Основний спосіб зміни співвідношення сил - обмеження в області споживання енергії: як електричної, так і енергії палива.

Нові правила, а також догляд майже всіх заводських команд, залучили в LMP1 велике число нових учасників. Повернулася в категорію Rebellion, перейшли з LMP2 Manor і DragonSpeed ​​- і, звичайно, російська SMP Racing, з дуже амбітним проектом власної машини BR1, побудованої Dallara і BR Engineering. Саме Rebellion і Dallara - головні конкуренти Toyota в цій категорії.

Саме Rebellion і Dallara - головні конкуренти Toyota в цій категорії

Судячи з перших тестів на трасі в Ле-Мані, відставання приватних команд від заводських дійсно скоротилася. У минулому році в кваліфікації найкращий час пілотів ByKolles було 3: 24,1, тоді як вже на тестах машини Rebellion проїжджали коло за 3: 19,6, а SMP Racing - за 3: 21,6. При цьому час Toyota залишилося приблизно таким же, як і рік тому, 3: 19,0.

Насправді, звичайно, зрівняти такі різні машини складно, гібриди зберігають перевагу. На першому етапі сезону FIA WEC в Спа машини Toyota на кожному колі вигравали у інших по дві секунди, а на фініші випередили найближчих конкурентів, екіпажі Rebellion, на два кола. На перших тестах в Ле-Мане різниця трохи скоротилася, але навряд чи в Toyota їхали в повну силу.

До того ж, у гібридів є велика перевага на дистанції - витрата палива у них настільки нижче, що навіть незважаючи на баки меншого розміру, зупинятися їм доводиться рідше. А це означає, що по ходу гонки перевага японських машин буде тільки рости. Однак Ле-Ман є Ле-Ман - Toyota була головним фаворитом і лідером цих перегонів протягом трьох попередніх років, але кожен раз пропускала шанс перемогти.

Категорія LMP2

Категорія LMP2

LMP2 (Le Mans Prototype 2) - молодший клас прототипів. Технічні характеристики машин однакові з LMP1, але обмежень набагато більше. Загальний принцип - зробити категорію якомога доступнішою і обмежити «гонку озброєнь». Тому учасники не можуть користуватися заводський підтримкою.

Двигун з минулого сезону допускається тільки один: 4,2-літровий атмосферний V8 від Gibson Technology (раніше відомої як Zytek). Зате потужність його зросла на 150 к.с., що рік тому призвело до значного зростання швидкостей. У якийсь момент машини LMP2 навіть наблизилися до шасі ByKolles з LMP1-L, але в цьому році в «старшої» категорії помітно додали, так що різниця знову зросла.

З минулого року допускаються тільки машини з закритим кокпітом, причому тільки від чотирьох виробників: Dallara, Onroak Automotive (Ligier), Oreca і Riley Tech / Multimatic. Саме це обмеження стало однією з основних причин переходу SMP Racing в LMP1. Вартість шасі не повинна перевищувати 483 000 євро. На відміну від минулого року, в нинішньому не всі команди вибрали Oreca - в чемпіонаті представлені Dallara і Ligier. У Ле-Мані ми їх теж побачимо, а ось шасі Riley Tech на цей раз немає.

Принцип «еквівалентних технологій» застосовується і тут, хоча і в дещо іншому вигляді. У разі, якщо якась команда виривається вперед по ходу сезону, її будуть обмежувати, а не допомагати відстаючим. До числа заходів, за допомогою яких це робиться, відноситься доважили машини баластом (до 30 кг), зменшення обсягу паливного бака і аеродинамічні обмеження.

LMP2

Статус команд приватні Двигун 4,2 л., V8, без прямого вприскування, 600 к.с. Обсяг бака 75 літрів Вага 930 кг Довжина / ширина / висота 4750/1900/1050 Статус пілотів мінімум один Bronze або Silver Орієнтир білий номер на синьому тлі

В останні роки саме ця категорія користувалася найбільшою популярністю в учасників - в минулому році їх було вже 25! Це не дивно - для гонщиків прототипи привабливіше машин GT, тому що являють собою спеціально побудовані для автоспорту спорткари, а не адаптовані до перегонів серійні машини. Цього року через підвищення інтересу до LMP1 число учасників LMP2 трохи знизилося - на старт вийдуть 20 машин.

Головні фаворити категорії - російська G-Drive Racing, за яку виступає Роман Русинів. G-Drive входить в число кращих протягом чотирьох останніх років, і те, що за всі ці роки Русинова жодного разу не вдалося виграти Ле-Ман, можна пояснити лише збігом обставин. За ці роки він перемагав на етапах WEC частіше, ніж хто-небудь ще в історії, але перемога в 24-годинному марафоні від нього вислизала.

Цього року G-Drive Racing не виступає в WEC - в команді перевагу більш просту і дешеву серію ELMS. Проте, на перший етап чемпіонату, який проходив в Спа, Русинів, Вернь і Піццітола приїжджали, команда виступила поза заліком і здобула переконливу перемогу. Напередодні марафону хороша новина, особливо з огляду на невдачу на першому етапі ELMS. Вже після цього цей же екіпаж переміг і на етапі ELMS в Монці, де настройки дуже близькі до ле-мановскіх.

Вже після цього цей же екіпаж переміг і на етапі ELMS в Монці, де настройки дуже близькі до ле-мановскіх

У Спа перемогла Jackie Chan DC Racing з екіпажем Хо-Пін Тун / Габріель Обрі / Стефан Рішельмі. Вони будуть головними конкурентами G-Drive Racing, поряд з DragonSpeed, де виступають Роберто Гонсалес, Пастор Мальдонадо і Натанаель Бертон. Крім того, хороші часи на тестах показували пілоти IDEC Sport - Поль Лафарк, Поль-Луп Шатен і Мемо Рохас.

Не варто скидати з рахунків одвічних суперників з Signatech Alpine - ця команда завжди націлюється саме на Ле-Ман. У Alpine дуже сильний склад пілотів (Ніколя Лапьер, П'єр Тір'є і Андре Неграо), це досвідчена команда, так що за потрапляння до трійки вона боротися буде.

Другий екіпаж G-Drive Racing - Джеймс Аллен / Енцо Гіббер / Хосе Гутьєррес - поступається в досвіді і класі першому, так що боротися за перемогу навряд чи зможе, але з огляду на рівень команди, повинен претендувати на потрапляння до першої п'ятірки. Те ж можна сказати і про екіпаж SMP Racing в цій категорії, Віктор Шайтар / Харрісон Ньюї / Норман Нато. Вони виступатимуть на шасі Dallara.

Вони виступатимуть на шасі Dallara

Ще один центр уваги - Racing Team Nederland. Команда буде виступати на Dallara і нічим би не виділялася з інших, якби не склад пілотів. За кермом машини в цій команді виступатимуть одразу два колишніх гонщика Формули 1 - Гідо ван дер Гарде і Ян Ламмерс!

Для Ламмерса цей Ле-Ман далеко не перший - у нього за спиною більше 20 добових марафонів на трасі Сарті, в тому числі перемога в гонці 1988 року. Однак за останні десять років він брав участь в "24 годинах Ле-Мана» лише двічі, в 2011 та 2017 років роках. Пару тижнів тому Яну виповнилося 62 роки, участь в добовому марафоні в цьому віці - непросте випробування.

У минулому році в цьому екіпажі виступав ветеран Формули 1 Рубенс Баррікелло - як не парадоксально, він був наймолодшим в цьому екіпажі. Третій гонщик Racing Team Nederland - 51-річний голландець Фрітс ван Ерд, який і зібрав цю команду. Фрітс керує великою голландською мережею супермаркетів Jumbo, а гонки для нього - улюблене хобі. На цей раз екіпаж буде чисто голландським, замість Рубенса поїде ван дер Гарде, і наймолодшим в складі буде саме він - навесні Гідо виповнилося 33.

Категорія LM GTE Pro

Категорія LM GTE Pro

LM GTE Pro - категорія спортивних автомобілів, побудованих на базі серійних спорткарів Гран Туризмо. Тут найбільш помітна зв'язок між гоночними і звичайними машинами. Відповідно до правил, машини, що виступають в цій категорії, повинні підходити для їзди по звичайних дорогах і бути доступні для покупки у офіційного дилера, визнаного Комітетом з перегонів на витривалість.

Букви GTE в назві розшифровуються як Grand Touring Endurance, а Pro означає, що в цьому класі змагаються пілоти-професіонали. Число учасників в цій категорії досягло вже 17-ти. Це пов'язано з приходом в категорію заводської команди BMW, а також появи американського підрозділу Porsche, поряд з раніше виступав німецьким.

Треба визнати, список учасників виглядає дуже переконливо. Бій між собою поведуть заводські команди Ferrari, Porsche, BMW, Chevrolet, Ford і Aston Martin - будь-який кузовний чемпіонат світу позаздрив би такий стартовій решітці! І хоча в Ле-Мане класи GT зазвичай залишаються в тіні прототипів, в значній мірі бій за перемогу в GTE Pro стане прикрасою цього марафону.

І хоча в Ле-Мане класи GT зазвичай залишаються в тіні прототипів, в значній мірі бій за перемогу в GTE Pro стане прикрасою цього марафону

GTE Pro

Статус команд заводські або приватні Обсяг двигуна атмосферне до 5,5 л, або з нагнітачем до 4 л. Обсяг бака 90 літрів Вага 1245 кг Довжина / ширина 4800/2050 Статус пілотів Platinum, Gold, Silver, Bronze Орієнтир білий номер на зеленому тлі

Перший етап WEC показав очевидну перевагу команд Ford і Porsche в цій категорії. У кваліфікації вони перевершили суперників на секунду, а то і на дві. У гонці вони також домінували, завоювавши перші два місця. Фінішував третім екіпаж Ferrari РІГОН / Берд поступився їм коло.

У Ле-Мані у Ferrari з'явиться додатковий екіпаж, додадуться і Corvette. Але в той же час подвоїться представництво Ford і Porsche, а це погана новина для їхніх суперників, особливо з огляду на, що і за океаном після перших гонок сезону дві ці команди впевнено лідирують. На перших тестах в Ле-Мане машини Ford і Porsche зайняли сім перших місць протоколу категорії.

Дебют BMW пройшов непогано. Щоб претендувати на перемоги машинам трохи не вистачає швидкості, але вони вже на рівних змагаються з Ferrari. Швидше за все, десь в цій же групі будуть і машини Corvette, дуже непогано виступають в американському чемпіонаті.

Що стосується Aston Martin, то в цій категорії, на жаль, чекати від них дійсно високих результатів не доводиться. У команди відмінний склад, в екіпажах досвідчені і швидкі пілоти, але машині просто не вистачає швидкості. Так було і в минулому році, але тоді саме в Ле-Мане їм вдалося додати. На цей раз надій на це небагато.

Категорія LM GTE Am

Категорія LM GTE Am

Технічні вимоги до машин в цьому класі такі ж, як і в LM GTE Pro, за одним винятком: на старт допускаються тільки торішні або більш старі машини. Букви Am (Amateur) означають, що повинні брати участь пілоти-любителі - в кожному екіпажі як мінімум один пілот рівня Bronze, і ще один - Bronze або Silver. Третій пілот може бути будь-якої категорії, аж до Platinum.

Стартовий лист цієї категорії знову зменшився до 13-и машин. Це різношерста компанія, за минулий рік вона стала ще більш розмаїтою і неоднозначною - в заявочному листі всього одна машина із заводською підтримкою, це дуже досвідчений екіпаж Aston Martin Педро Ламі / Маттіас Лауда / Пол Далла Лана.

GTE Am

Статус команд заводські або приватні Обсяг двигуна атмосферне до 5,5 л, або з нагнітачем до 4 л. Обсяг бака 90 літрів Вага 1245 кг Довжина / ширина 4800/2050 Статус пілотів один Bronze, плюс ще один Bronze або Silver Орієнтир білий номер на помаранчевому тлі

Насправді, заявлені як сінгапурська Clearwater Racing і швейцарська Spirit of Race фактично являє собою все ту ж AF Corse, а TF Sport, по суті, напівзаводські Aston Martin. З технічної точки зору різноманітності тут навіть менше, ніж в Pro - через відсутність машин Ford, Corvette і BMW.

Незважаючи на те, що багато пілотів в цій категорії - любителі, можна зустріти чимало відомих імен. У їх числі Йорг Бергмайстер, Олів'є Беретта, Едді Чивер III, Фабіо Бабин, Халед Аль-Кубайсі і інші. Є навіть два колишніх гонщика Формули 1 - крім Ламі, це ще і Джанкарло Фізікелла, який буде виступати за Spirit of Race на Ferrari.

Основні претенденти на перемогу - заводські екіпажі Aston Martin і Spirit of Race, а також Dempsey-Proton Racing і Clearwater Racing. Втім, практика показує, що прогнозувати результати в GTE Am - справа невдячна. У кожному екіпажі є як мінімум один не дуже досвідчений пілот, помилка якого може погубити самі блискучі виступи його напарників.