Полезные материалы

Розслідування: Хто будує єдину канатну дорогу Москви - The Village

Оглядовий майданчик перед головною будівлею МДУ вибрали в якості головної фан-зони майбутнього чемпіонату світу з футболу тільки в 2015 році. До цього її хотіли розмістити на Червоній площі, але вирішальною виявилася близькість до «Лужникам» - фінальної арені кубка. До стадіону з іншого берега перекинуто сучасну канатну дорогу з кабінками, яка замінить демонтовану в минулому році крісельну. Однак якщо благоустроєм території «Лужників» і МГУ будуть займатися переможці мільярдних тендерів, то сам схил Воробйових гір - ділянку землі в 10 гектарів - Москва без всяких конкурсів передала в користування приватній фірмі на 49 років.

The Village з'ясував, чому охороняється землею розпоряджається компанія, пов'язана з батьком депутата Держдуми, хто вибирає підрядників будівництва і як буде виглядати оновлений спортивний комплекс.

Крісельну канатну дорогу і чотири трампліна побудували на Воробйових горах в 1953 році за проектом інженера Олександра Галлі, через три роки після відкриття оглядового майданчика. На слаломному схилі розмістилася спортивна база, пізніше названа «Російська гірськолижна школа" Столиця "». Тут тренувалися спортсмени школи олімпійського резерву та радянської збірної. У 2013 році весь особливо охороняється природний заказник «Воробйови гори» передали дирекції парку Горького, щоб створити єдину паркову лінію уздовж набережної. Тоді ж з'ясувалося , Що трампліни в аварійному стані, а підйомник не відповідає сучасним технічним вимогам.

Два роки доля спорткомплексу була неясна, поки його не включили в черговий масштабний проект: у 2015 році головну фан-зону майбутнього чемпіонату світу з футболу вирішили розмістити перед висоткою МГУ. Реконструкція стадіону «Лужники» вже йшла повним ходом, і фінальну арену кубка запропонували пов'язати з фан-зоною нової канатною дорогою. Подробиці в грудні 2016 року розповів глава будкомплексу Москви Марат Хуснуллін: якщо старий крісельний підйомник тягнувся тільки до набережної і був розрахований на лижників, то новий перекинутий через річку. Він буде в два рази довше (близько 700 метрів) і розрахований на 1,6 тисячі осіб на годину.

Наведіть курсор на точку, щоб дізнатися більше Наведіть курсор на точку, щоб дізнатися більше

Кінцеву станцію побудують на Лужнецкой набережній і облицюють дзеркальними панелями. Спуск в цю точку зі станції на оглядовому майданчику займе п'ять хвилин. Техніку поставляє швейцарська компанія Bartholet Maschinenbau, а дизайн 35 кабін розробили в Porsche Design. На проміжній станції, біля Москви-ріки, розмістяться спортивний прокат і музей. Вартість проїзду поки не відома, але квиток можна буде записати на карту «Трійка». Також тут встановлять новий лижний трамплін замість демонтованого радянського і прокладуть прогулянкові маршрути.

Вперше про те, що у проекту реконструкції Воробйових гір є якийсь спонсор, ще два роки тому заявила прес-служба Москомстройінвеста. 5 лютого 2015 року Містобудівне-земельна комісія Москви вирішила передати в оренду неназваному інвесторові під будівництво канатної дороги невизначений ділянку землі по вулиці Косигіна, володіння 28, терміном на шість років. багато юристів називають ДЗК «неоднозначним» і позасистемних органом московської влади для «ручного управління»: рішення комісії за підписом Сергія Собяніна нерідко фігурують в справах про знесення історичних будівель під комерційну забудову і під час розподілу конфліктної землі.

Володіння 28 по вулиці Косигіна - це адреса всього схилу перед МГУ, від оглядового майданчика до причалу на Воробьевской набережній. Через півроку після рішення комісії, в серпні 2015 го, якась «Асоціація" Нова ліга "» купує тут дві невеликих споруди, якими раніше користувалася гірськолижна школа «Столиця». Саме це придбання дозволяє «Новій лізі» ще через чотири місяці без торгів отримати в оренду на 49 років весь схил

площею 10 гектарів - за прямим розпорядженням уряду Москви (№ 728-РП). Такий варіант передачі землі можливий завдяки статтям 39.6 і 39.20 Земельного кодексу, де описуються випадки, в яких конкурс на оренду проводити необов'язково. Це стосується в тому числі ситуацій, коли окремі будівлі на землі належать різним власникам на різних умовах. Частина при цьому може використовуватися бюджетними установами. У випадку з володінням на Косигіна в договорі «з множинністю осіб на боці орендаря» якраз і вказана також гірськолижна школа. Цікаво, що в грудні 2015 року відбулося ще одне засідання ДЗК, де «Нова ліга» згадувалася вперше, але мова знову йшла про оренду сусідніх ділянок набагато меншої площі і не на такий довгий термін, а про головне розпорядженні на 10 гектарів і 49 років Москомстройінвеста промовчав.

Асоціація «Нова ліга» - спадкоємиця кількох фірм, які можна умовно об'єднати в групу компаній. На офіційному сайті зазначено, що вона займається спортивним менеджментом вже 15 років, спеціалізується на проведенні великих міжнародних турнірів з гірських лиж, сноуборду, фрістайлу, біатлону, керлінгу та інших. Біля витоків групи варто бізнесмен Дмитро Свищев, котрий улаштував в нульових, крім модельного агентства і фірми з постачання металу, ще й дитячо-юнацький спорткомплекс «Нова ліга». У 2007 році Свищев обирався депутатом до Державної думи від ЛДПР (переобирався в 2011-му і в 2016-м) і переписав всі частки в компаніях на батька, Олександра Свищева. До цього Свищев-старший вже був засновником відділень «Нової ліги», наприклад «Нова ліга Шерегеш», «Нова ліга Красноярськ» та інших. У 2014 році Свищева згадувалися Олексієм Навальним в розслідуванні навколо олімпійського будівництва в Сочі: компанія, підконтрольна батькові депутата, звела керлінг-арену «Льодовий куб», не маючи досвіду такого будівництва, через «незрозумілий поспіль». Сам Дмитро Свищев разом з Катериною Селяметовой - засновницею нинішньої «Асоціації" Нова Ліга "» - керують Федерацією керлінгу Росії. Також він був засновником спортивного клубу «Нова ліга», а з 2012 по 2016 рік - главою опікунської ради нинішньої асоціації. Той факт, що всі компанії «Нової ліги» пов'язані, підтверджує ще й те, що менеджери Регіна Тузовская, Катерина Селяметова і Іван Журба в період з 2014 по 2016 рік на різний термін змінювалися постами директорів і частками в инвент-агентстві , ДЮСК і «Асоціації" Нова ліга "» - про це свідчать дані «Картотеки Коммерсанта».

Олексій Прянишников

юрист

Тут ми маємо справу з таким випадком, коли, користуючись прогалинами в нормативно-правовій базі, влада і бізнес укладають ось такі формально законні договору. Весь ланцюжок угод з невеликими ділянками була проведена з метою оформлення великої землі за статтями 39.6 і 39.20 ЗК РФ. Це прямо кидається в очі. З юридичної точки зору схема полумутная - зроблена для відходу від торгів, але формально цілком робоча через відсутність нормативів щодо площі земельної ділянки, необхідної для експлуатації споруд. Це повсюдно застосовується норма. Просто весь кодекс заплутали нескінченними поправками. До того ж у випадку з орендою за такими схемами часто зустрічається занижена орендна плата, розрахована виходячи з корисного використання землі, на відміну від земельного податку, що обчислюється при праві власності на землю, де такі трюки вже неможливі.

У 2016 році «Нової лізі» продовжили видавати землю, але вже на шість років максимум: в травні - довгий ділянку в 0,7 гектара, прямо вздовж вулиці Косигіна (під будівництво соціально-культурних об'єктів), і в 0,08 гектара , На набережній - ймовірно, під зведення проміжній станції канатної дороги. Все це знову проходить без торгів і згадки угод в ЗМІ.

Для кожного міського об'єкта, де потрібно провести благоустрій до чемпіонату світу, Москва шукає окремого виконавця. Наприклад, прямо зараз комісія розглядає заявки на 2,7-мільярдний тендер по партеру МГУ, головною майбутньої фан-зоні. Конкурси по ремонту території «Лужників» на іншій стороні річки теж оголошені. Однак схилу Воробйових гір це не торкнулося: «Нова ліга» сама вибирає підрядників і субпідрядників, всі вони виявляються пов'язані між собою, а в проект входять нові партнери.

Ще навесні 2015 року, до того, як «Нова ліга» отримала землю, Олександр Свищев реєструє ТОВ «Московські канатні дороги». У липні 2016- го ця компанія вибирає генпідрядником будівництва ГК «Сноупром» (вона в тому ж місяці зв'язується з «Інвент-агентством" Нова ліга "» через частки в сторонньої компанії ), Але більше «Сноупром» ніде не з'явиться. Зате в березні 2016- го «Нова ліга» продає один з двох будинків, на підставі яких отримала в оренду весь велику ділянку, іншій компанії - «Московським спортивним технологіям». У ній 20% належать «Асоціації лижних видів спорту» (RSA) на чолі з бізнесменом Андрієм Бокарева ( «Трансмашхолдинг»), а 80% - Миколі Дівакову, нинішньому директору «Центрального будинку підприємця» на Покровці. З початку 2017 року ЗМІ в ролі будівельника виступає вже тільки «Мосспорттех», а інтерв'ю телеканалам дає Андрій Брабец - то як «куратора проекту», то як « представник інвестора ». При цьому Брабец згадується і як заступник директора «Мосспорттеха», і як директор «50% -ної дочки» «канатною дорогою» Свищева - фірми «Фанні сани». Всі три компанії - «Нова ліга» Свищева, RSA Бокарева і «Мосспорттех» Дівакова - названі партнерами на сайті СК «Воробйови гори». У свою чергу, самі «Московські канатні дороги» пов'язані з групою «Нової ліги» через Івана Журбу, який був партнером Олександра Свищева в «НП Спортивна дирекція» (Зараз ця компанія перебуває в стадії ліквідації).

Всі три компанії - «Нова Ліга» Свищева, «RSA» Бокарева і «Мосспорттех» Дівакова названі партнерами на сайті СК «Воробйови гори». У концепції, яку управа району «Раменкі» показала на громадських слуханнях, авторами проекту вказані також Москомспорта, «АБ Нове» і Zoloto Group.

Загальний бюджет проекту невідомий. The Village не виявлено інвест-контракт з «Нової лігою» або якісь інші умови для спонсорів за цим проектом. Редакція відправляла запити в Москомстройінвеста, ФАС, департамент фінансів і департамент земельного майна Москви, але не отримала відповіді по суті. У приймальні керівника Департаменту містобудівної політики і будівництва Москви Марата Хуснуллін відповіли, що проект реконструкції Воробйових гір віднесений до особливо небезпечних і технічно складних об'єктах, в зв'язку з чим всі роботи контролюються Федеральною службою з екологічного, технологічного і атомного нагляду. У цьому відомстві на офіційний запит інформації не відповіли. Поки незрозуміло, чи будуть інвестори займатися обслуговуванням канатної дороги і трампліну вже після їх здачі. На сайті проекту в розділі «Для бізнесу» згадуються приміщення для кафе і ресторанів, рекламні площі та можливості для «спонсорства заходів». Проте 2 серпня «Нова ліга» підписала угоду про співпрацю з МГУ: затверджується , Що університет зможе проводити турніри і тренування на майданчиках Воробйових гір «безоплатно».

У роботі над матеріалом редакції The Village допомагав заступник генерального директора «Трансперенсі Інтернешнл - Росія» Ілля Шуманів

Фотографії: обкладинка - brodehl - stock.adobe.com , 1 - Стройкомплекс Москви stroi.mos.ru