Полезные материалы

Туманні схили Воробйових гір

Хто не був на Воробйових горах? Багатьох приваблює та тиша спокійного лісового куточка, яку можна знайти саме тут, в самому серці столиці. Незліченні маршрути прогулянок по заплутаних стежках дають відчуття відпочинку і свободи, якого нам так часто не вистачає серед буденних занять і суєти.

З вершини Воробйових гір відкривається чудовий вид на "златоглаву" Москву. Як на долоні, перед глядачем постає унікальне сусідство скляного міста Москва-Сіті і ансамблю Новодівичого монастиря, радянських висоток і древнього Кремля. Головною прикрасою пейзажу по праву можна вважати Москву-ріку, казкової синьою стрічкою оперізує підніжжя схилу.

Панорама Москви з оглядового майданчика Воробйових гір (червень 2018) Анастасія Шухова

Воробйови гори - один із спортивних центрів Москви. Тут проводяться змагання серед професійних спортсменів, влаштовані зручні доріжки для бігу, катання на велосипедах, роликових ковзанах, якими можуть користуватися всі любителі активного відпочинку. Але головною особливістю спортивного світу Воробйових гір був стрибкові комплекс, гордістю якого був Великий московський трамплін. Легка, ажурна конструкція гармонійно вписувалася в пейзаж, очей москвича звик бачити її на тлі будівлі МДУ.

Великий трамплін (осінь 2015) Анастасія Шухова

З дитинства мені дуже хотілося ближче подивитися на цю споруду, познайомитися з процесом тренувань в такому складному виді спорту, як стрибки на лижах з трампліну. Але все якось не виходило: то погода не та, вітряно, то міжсезоння, або просто часу не вистачає. Перший раз я потрапила на трамплін тільки в травні 2015 року. Тоді об'єкт був уже закритий для тренувань, а юні спортсмени з гірськолижної школи були змушені освоювати ази стрибка і вдосконалювати техніку на маленьких навчальних трамплінах. Але тренери і хлопці старшої групи охоче поділилися спогадами про стрибки з Великого трампліну, показали фотографії. Це було неймовірно, захоплююче прекрасно. Летить людина, летить кілька секунд, а під ним все те, чим нам дано тільки милуватися з оглядового майданчика. Мені здається, спортсмен повинен відчувати себе кимось величним. Адже він зміг втілити давню мрію - летіти без будь-яких двигунів.

Змагання на московському трампліні з архіву Михайла Назарова

Тоді мене дуже зацікавила історія московських трамплінів. Великий трамплін був побудований за проектом інженера Галлі в 1953 році поряд з нині незбереженим трампліном меншої потужності. У той час його довжина в 72 метра (рекорд трампліну становить 80,5 метрів і належить Петру Чаадаєву - російському і білоруському спортсмену) була дуже і дуже немаленькою, звідси і назва "Великий". Це пізніше в Росії і в світі стали будувати трампліни, на яких спортсмени літають за 130 метрів, а на так званих гігантських - за 200 метрів. Тоді все було інакше, стрибки на лижах з трампліну взагалі мали інший стиль, інші стандарти для костюмів, що само по собі не дозволяло так далеко летіти. На Московському трампліні проходили першості і чемпіонати Росії і Москви, виховувалися покоління спортсменів. Не можна не згадати неодноразового чемпіона країни Миколи Каменського, ставав переможцем знаменитого Турне чотирьох трамплінів і срібним призером чемпіонату світу, Юрія Скворцова, Миколи Шамова ... В наш час відмінні результати в Кубку світу серед жінок показує вихованка гірськолижної школи на Воробйових горах Ірина Аввакумова, яка посіла четверте місце на Олімпійських іграх в Пхенчхані. У Кореї виступав і ще один москвич Михайло Назаров.

Але повернемося до історії. Пізніше трамплін в основному став використовуватися юніорами. У 1990 році об'єкт втратив ліцензію FIS (Міжнародної федерації лижного спорту). А в 2010 році його і зовсім визнали аварійним. Діяльність трампліну фактично "заморозили". Чорна смуга в житті залізного сторожа Воробйових гір так ніколи і не скінчилася. У травні 2012 року на трампліні сталася пожежа. Конструкція майже не постраждала, вогонь пошкодив синтетичне покриття. Але всім стало ясно, що потребує реконструкції. Як мені пояснили тренери дитячої школи, найбільше дітлахам на трампліні не вистачало ліфта: дуже вже важко проробляти весь шлях наверх пішки по сходах в незручних стрибкових черевиках та ще й з важкими лижами на плечі. Звичайно, з точки зору безпеки потрібно було провести обстеження, замінити заіржавілі деталі новими. Але було прийнято інше рішення: стару конструкцію демонтувати, провести дослідження схилів Воробйових гір, а потім збудувати новий, сучасний трамплін трохи більшої потужності.

Перший крок - демонтаж - був зроблений восени 2016 року. За кілька місяців до цього віце-президент Федерації стрибків з трампліну та лижного двоборства Росії А.А. Беккер виступив з роз'ясненням майбутнього московських трамплінів. За його словами Великий трамплін повинен був бути побудований заново за рахунок коштів приватних інвесторів з використанням передових технологій і сучасних матеріалів. З тих пір в пресі постійно з'являлася інформація про будівництво нового комплексу, відкриття якого мало бути приурочено до початку чемпіонату світу з футболу.

На початку квітня цього року президент ФПЛДР Д.Е. Дубровський на он-лайн прес-конференції зазначив, що будівництво трохи відстає від наміченого плану і трамплін буде відкритий тільки восени, а через три тижні дата відкриття "переїхала" вже на 2019 рік. Дізнавшись про все це, я вирішила подивитися на зведення об'єкта своїми очима. Ще здалеку я помітила нову канатну дорогу, що простягнулася через Москву-ріку і з'єднала оглядовий майданчик Воробйових гір зі стадіоном "Лужники". Але ось поруч з майже закінченою канатною дорогою ніякого нового трампліну не будується. На місці старого лише чорніє НЕ порослий травою схил. А поруч - малі навчальні трампліни.

А поруч - малі навчальні трампліни

Місце, де раніше знаходився Великий трамплін, поруч - трамплін К-25 (квітень 2018) Анастасія Шухова

Така картина викликала у мене сумніви в майбутньому московської спортивної школи, і я вирішила звернутися за роз'ясненнями до Уряду Москви. Досить скоро прийшла відповідь, в якому сказано, що "по стояння на 14.05.2018 матеріали архітектурно-містобудівного рішення по трампліну на Воробйових горах в Моськомархитектури в установленому порядку не надходили". Таким чином, будівництво трампліна не те що відстає від термінів, воно не могло бути розпочато. А все картинки із зображенням нового трампліну не мають нічого спільного з офіційно затвердженим проектом, якого просто не існує ...

Одна з "картинок" майбутнього трампліна Анастасія Шухова

Днями я знову побувала на Воробйових горах. Канатна дорога вже працює в тестовому режимі, а на місці Великого трампліну все так же лежить пісок. Зате були демонтовані і малі навчальні трампліни.

Нова канатна дорога (червень 2018) Анастасія Шухова

18 червня Воробйови гори відвідала інспекція FIS. Причому оглядали гості зовсім не новий трамплін, а ... гірськолижний схил. Так що майбутній стрибкові комплекс на Воробйових горах, можливо, з'явився тільки через неграмотність журналістів, які назвали лижний трамплін гірськолижним. Мабуть, тільки час точно відповість на питання, що ж таке новий трамплін на Воробйових горах: міраж чи все-таки реальність?

Анастасія Шухова

Хто не був на Воробйових горах?
Мабуть, тільки час точно відповість на питання, що ж таке новий трамплін на Воробйових горах: міраж чи все-таки реальність?