Полезные материалы

Біг без травм

© Corbis / Fotosa.ru © Corbis / Fotosa

Ми вже писали про те, що біг з носка (коли першими на землю опускаються подушечки під пальцями стоп) безпечніше для суглобів. Багато хто також вважає його більш природним - вчені вважають, що саме так наші далекі предки носилися на полюванні за мамонтами, - і в цілому менш травмонебезпечним.

Однак перші наукові докази цього з'явилися тільки зараз, в результаті дослідження фахівців Гарвардського університету, опублікованого на сайті Medicine & Science in Sports & Exercise.

Адам Дауд, бакалавр Skeletal Biology Laboratory, і очолює її Даніель Ліберман вирішили з'ясувати, чи залежать травми бігунів від того, як вони ставлять стопи.

Спортивна команда Гарварда виявилася прекрасною базою для дослідження. Брали участь в забігах студенти тренуються багато і, як і професійні спортсмени, регулярно отримують травми - зазвичай декількох разів на рік. В ході дослідження вони сумлінно фіксували не тільки кожен перелом або розтягнення, а й будь-яку дрібну травму , Яка змушувала їх пропустити тренування або випробувати на пробіжці неприємні відчуття.

Вчені аналізували цю базу даних, спілкувалися з атлетами та знімали відео. У дослідженні брали участь чоловіки і жінки, причому одні займалися в сучасних високотехнологічних кросівках, а інші - в простій і дешевого взуття. Більшість з них (69%) частіше бігали з п'яти, решта - з носка.

Зрозуміло, що ніхто не бігає з носка або п'яти постійно. Багато що залежить від швидкості руху, від дистанції, втоми спортсмена, від того, рухається він у гірку або вниз ... І все-таки якась техніка переважає. І саме «бігуни-пяточнікі» в дослідженні при інших рівних травмувалися в два рази частіше. Так що техніка бігу з носка, за висновками вчених, дійсно найбезпечніша.

Так, значить, всім, хто бігає з п'яти, потрібно негайно відмовитися від цієї техніки?

Відповідаючи на це питання в New York Times, Адам Дауд сказав: «Якщо ви не отримуєте травм, в цьому немає необхідності ... Але якщо вони слідують одна за одною, варто подумати про те, щоб змінити тактику». При цьому Дауд закликає робити це обережно: суглоби і м'язи звикли до навантажень, які отримують при приземленні на п'яту, і їм потрібен час, щоб адаптуватися до впливу іншого типу.

Щоб уникнути болю і травм, не поспішайте. «Для початку спробуйте приземлятися на передню частину стопи протягом всього п'яти хвилин в кінці тренування». Додавайте час поступово і тільки в тому випадку, якщо немає неприємних відчуттів.

Якщо ви не цілком упевнені, в якій техніці найчастіше бігаєте, попросіть кого-небудь з друзів зняти вас на відео. Так у вас буде можливість подивитися на себе з боку і в уповільненому перегляді ясно побачити, яка частина стопи першої стосується землі.

Так, значить, всім, хто бігає з п'яти, потрібно негайно відмовитися від цієї техніки?