Полезные материалы

МРТ розривів менісків колінного суглоба

Меніск є С-образну фіброзно-хрящову структуру, прикріплену до Мищелковий поверхнях великогомілкової кістки. Кінці «С» спрямовані до центру, верхня поверхня меніска увігнута, що покращує контакт з головкою стегнової кістки. Нижня поверхня меніска плоска. Зовнішня частина меніска опукла і товщі центральної. Товста зовнішня частина меніска дає можливість щільного його прилягання до суглобової капсулі. У дітей меніск має судини. Велика частина меніска у дорослих безсудинного освіту і тільки сама периферична частина має судини. Висота меніска в нормі 3-5 мм. Ділиться меніск на передній ріг, тіло і задній ріг.

Медіальний меніск:

  • Медіальний меніск більше латерального, має форму місячного серпа, займає близько 50% суглобової поверхні медіального відділу суглоба.
  • Задній ріг ММ товщі заднього рогу ЛМ. В ширину ММ від 6 мм в області переднього роги до 12 мм в області заднього рогу.

Латеральний меніск:

  • ЛМ більш округлий, ніж медіальний і покриває велику частину (70%) плато великогомілкової кістки. Він більш рівномірний по ширині, ніж ММ, приблизно 10 мм.
  • За задньо-латеральному краю ЛМ має підколіннийм'яз виріз, через який проходить сухожилля.

Задній ріг пов'язаний з великогомілкової кісткою за допомогою меніскотібіальной зв'язки. З'єднання кріпиться в області межмищелкового ямки між місцем прикріплення задньої хрестоподібної зв'язки ззаду і заднім рогом ЛМ спереду. Периферія ММ кріпиться до капсулі суглоба по всій довжині. Великогомілкова частина з'єднання капсули суглоба з ММ називається вінцевої зв'язкою (lig.coronalis). У середній частині ММ вже. Він щільно пов'язаний з великою і малої гомілкової кістки за допомогою потовщення суглобової капсули, званої коллатеральной зв'язкою. У 11% людей передній ріг пов'язаний не з великогомілкової кісткою, а прямо з поперечної зв'язкою або передньої хрестоподібної зв'язкою. Поперечна (межменісковая) зв'язка з'єднує передні роги ММ і ЛМ. У 40% людей вона відсутня. У 1-4% людей зустрічається меніска-менісковий зв'язка. Вона з'єднує передній ріг одного меніска з заднім рогом іншого. Критерій ДМ на МРТ колінного суглоба - горизонтальний діаметр тіла меніска на корональних зрізах при вимірюванні від капсули до вільного краю більше 13-15 мм.

при МРТ колінного суглоба можуть бути видні зміни в ньому, які оцінюються як дегенеративні:

Ступінь 1. Збільшення сигналу всередині меніска.

Ступінь 2. Горизонтальна лінія збільшеного сигналу, зазвичай задній ріг ММ. Варіант 2С - поширення до суглобової поверхні на 1 зрізі.

Ступінь 3. Горизонтальна лінія йде до суглобової поверхні.

Критерії розривів менісків по МРТ колінного суглоба:

  • Підвищений сигнал всередині меніска. Підвищений сигнал повинен бути пов'язаний з однією з суглобових поверхонь (верхньої або нижньої) або верхівкою меніска
  • Змінена форма меніска

Розриви можуть бути в:

  • Вертикальній площині: поздовжні і радіальні
  • горизонтальній площині
  • комплексний розрив

Вертикальній площині: поздовжні і радіальні   горизонтальній площині   комплексний розрив

МРТ колінного суглоба. Т2-зважена МРТ в сагітальній площині. Повний горизонтальний розрив заднього рогу медіального меніска (стрілка).

Розриви можуть бути повні або часткові, що визначається по МРТ колінного суглоба.

МРТ колінного суглоба також може визначити форму розриву, наприклад вертикальний горизонтальний розрив може бути в вигляді «ручки»: симптом відсутності «метелики» - немає центральної частини меніска. Вертикальні розриви також при МРТ колінного суглоба можуть бути радіальними і косими ( "дзьоб папуги").

при МРТ в СПб в наших клініках ( НДІ нейрохірургії ім.А.Л.Поленова і на прийомі професора Холіну А.В. в ЦМРТ на апараті відкритого типу ) Ми уважно оцінюємо ступінь розриву меніска і можливе його зміщення , Що необхідно травматолога для подальшого рішення про операції.