Полезные материалы

Як подружитися з гормоном росту

Одні діти ростуть швидше, інші повільніше - відставання від однолітків стає помітним вже до трьох років. Від чого? Цим процесом керує особливий гормон , Який синтезується в передній долі гіпофіза (ендокринної залозі головного мозку). Він відповідає за стимуляцію поздовжнього росту кісток, тобто за їх витягування. Чи можна з ним подружитися?

Крім того, що гормон росту активізує обмін кісткової тканини, він також посилює синтез білка, збільшує число клітин м'язової тканини, а обсяг жирової тканини, навпаки, зменшує. Саме тому часто активний і швидкий ріст дітей супроводжується схудненням, коли недавній карапуз з товстими щічками раптом за одне літо перетворюється в худого хлопця.

Протягом перших двох років життя на темпи зростання, перш за все, впливають ті умови, при яких малюк розвивався, перебуваючи в животі у мами (чи отримував він, наприклад, досить мінеральних речовин і вітамінів), адже найбільш інтенсивне зростання відбувається ще під час вагітності .

Не менш важливо для правильного росту немовляти в перші два роки і повноцінне харчування. Крім того, якщо мама і тато зовсім не велетні, то, як каже наука генетика, і дитина навряд чи набагато переросте їх.

Після двох років темпи зростання малюка переважно регулюються гормоном росту, а пізніше і гормонами щитовидної залози, і статевими гормонами.

Одні діти ростуть швидше, інші повільніше. Від чого? Існують норми середнього зросту, наприклад, в три роки: для хлопчиків - 92-99 см, для дівчаток - 91-99 см, а середня прибавка росту малюків становить 4-6 см на рік. Однак якщо дитина нижче норми, то це ще зовсім не означає, що у нього не все в порядку з гормоном росту.

Читайте по темі: У дитини дефіцит ваги. Що робити?

Вірогідні так звані конституційні затримки росту. Бути може, він росте ривками - на якомусь етапі затримується, а потім надолужує своє. Якщо подібної особливістю відрізнявся і хтось із його батьків в дитинстві, цілком ймовірно, що вона перейшла і до дитини. І якщо батьки нормального росту, то не сумнівайтеся, незабаром настане такий час, коли, повернувшись з літніх канікул, ваша дитина переміститься з останніх місць в строю в перші.

На затримку росту може впливати і те, що малюк багато хворів останнім часом, погано їв і спав На затримку росту може впливати і те, що малюк багато хворів останнім часом, погано їв і спав. В цьому випадку зазвичай призначаються негормональні препарати, що стимулюють дитячий апетит, а також вітамінно-мінеральні комплекси і курси спеціальних фізичних вправ.

Крім того, одним з важливих чинників швидкого зростання дітей, згідно з дослідженнями педіатрів, є сприятлива, спокійна психологічна атмосфера в будинку, максимум тепла і любові, які батьки можуть дати дитині.

Однією з серйозних причин затримок зростання може бути недолік вироблення гормону росту в гіпофізі. Як правило, до трьох років явне відставання по зростанню від однолітків починає хвилювати батьків - у таких трирічних річна прибавка становить не більше 4 см. І що б це не було - конституціональні затримки або ж генетичні "поломки", пов'язані з гормоном росту, щоб точно визначити діагностику, варто неодмінно звернутися до лікаря-ендокринолога.

ніяких обстежень відразу лікар проводити не буде. Спостереження за малюком протягом півроку може показати, що хай невелика, але динаміка є - він росте. Якщо ж зростання зупинилося, то проводиться власне визначення рівня гормону росту. Для цього роблять рентгенограму кісток, по якій визначають їх розвиток, тобто не "паспортний" їх вік, а фактичний.

Справа в тому, що фактичний вік кісток може помітно відставати від віку дитини. Наприклад, малюкові шість років, а його кістки виросли тільки на чотири роки. Отже, в такій ситуації без відповідного (швидше за все, багаторічного) лікування йому не обійтися.

Вчені вже давно створили лікарські препарати - биосинтетические білки, які є точною копією гормону росту, що синтезується в організмі людини. І ці препарати з успіхом застосовуються для лікування нестачі зростання у дітей. Головне, щоб лікування було розпочато вчасно, тоді малюк наздожене своїх однолітків і досягне нормального, свого природного зростання.

Вводять гормон до певного віку, а саме до закриття зон росту, яке може відбуватися приблизно від 16 до 20 років. Крім того, гормон росту лікарі наказують і при синдромі пізнього пубертату, тобто при затримці перехідного віку. Після закриття зон росту колоти гормон безглуздо, як і марно вводити його для збільшення зростання здоровим дітям або дорослим.

Читайте по темі: Акселерати в зоні ризику

Самостійне і нічим не обгрунтоване лікування таким гормоном може навіть нашкодити, адже його стимулюючий вплив поширюється не тільки на зростання, але і на розвиток вже наявного захворювання, наприклад цукрового діабету.

Як правило, результати лікування вражають: за перший рік терапії вдається домогтися збільшення зростання на 8-12 см, за другий на 6-8, на третій 4-6 см. Чим раніше розпочато лікування, тим краще.

Прийом курсами таких препаратів, як анаболічні стероїди, - ще один метод лікування затримок зростання у дітей. Його застосовують тільки за умови, якщо фактичний вік кісток відстає від істинного року на два. Анаболічні стероїди, або анаболіки - серйозні препарати, застосовувати які без припису лікаря просто згубно. Подібно до всіх ліків, вони можуть вилікувати, але здатні і нашкодити.

Норму свого дорослого і остаточного зростання поки, на жаль, збільшувати не навчилися Норму свого дорослого і остаточного зростання поки, на жаль, збільшувати не навчилися. І все ж зростання нормально розвивається дитини можна збільшити, не вдаючись до жодних ліків, а виправивши неправильну поставу, яка може знижувати його.

За допомогою щоденних тренувань-розтяжок цілком реально витягнутися (а точніше, випростатися) на пару-трійку сантиметрів. Дітям з уповільненими темпами зростання наслідок своїх конструкційних особливостей можна порадити робити спеціальну гімнастику: висіти на перекладині, кільцях, розтягуватися різними способами. Але ні в якому разі не займатися такими гальмівними зростання видами спорту, як акробатика і тим більше важка атлетика.

Добре і правильно рости допоможе малюкові і повноцінне харчування. М'ясо, морська риба - обов'язково. А також морепродукти, овочі і фрукти. На ніч хлопцям маленького росту краще відмовитися від солодощів і булочок, оскільки вуглеводи гальмують вироблення гормону росту, час особливої активності якого настає саме уві сні. Тому те, що діти ростуть уві сні, - щира правда.

Локацкая Ліліана

Від чого?
Чи можна з ним подружитися?
Від чого?
Що робити?