Полезные материалы

Механізм дії гормону росту

Механізм дії гормону росту

Всього існує 2 теорії, які пояснюють механізм і дію гормону росту: теорія соматомедину і теорія прямого впливу Всього існує 2 теорії, які пояснюють механізм і дію гормону росту: теорія соматомедину і теорія прямого впливу. Перша теорія говорить, що сам гормон росту впливає на організм проміжним речовиною. У дослідженнях, було встановлено, що цією речовиною є інсуліноподібний фактор росту. Згідно з другою з теорій, вільні молекули соматотропіну впливають безпосередньо на клітини, що зв'язуються з рецепторами гормону росту на самій їх поверхні. Важливим є те, що дана теорія підтверджується експериментами на щурах і мишах, де гормон росту вводився замість очікуваного ефекту. Яка ж з них правильна? Відповідь унікальний - дві.

Синтезується ІФР-1 в печінці і вивільняється в загальний кровотік під безпосереднім впливом гормону росту. З кров'ю цей фактор впроваджується в різні тканини і органи, при цьому надаючи в них прямий анаболічний ефект. На відміну від соматотропіну, ІФР-1 може надавати і паракринное, і аутокринное дію. Зростання всередині м'язових волокон відбувається виключно під впливом зовнішніх навантажень. Гормон ІФР-1, що утворюється в печінці, генетично трохи відрізняється від ІФР-1, що утворюється усередині м'язових волокон. Перший здатний ініціювати тільки зростання кісткової тканини, зв'язок, внутрішніх органів. Другий викликає гіпертрофію і гіперплазію м'язів.

Соматотропин инсулиноподобному фактору росту вкрай необхідний. Тому що, ІФР-1 може перебувати в організмі в 2 станах - незв'язаному і пов'язаному. Пов'язує його білок, що позначається абревіатурою IGFBP-3. А в незв'язаному стані ІФР-1 активний, але має життєву тривалість всього кілька хвилин. У пов'язаному ж стані - неактивний, але термін «життя» значно більше до майже декількох годин. Гормон росту підвищує синтез IGFBP-3 і продовжує, таким чином, час життя інсуліноподібний фактор росту.

У перших експериментах із синтетичним гормоном ІФР-1, не було помічено помітного росту м'язів. А виною тому був вкрай короткий період життя інсуліноподібний фактор росту, адже препарат не встиг надати потрібний ефект. Тобто, що утворюється всередині клітини інсуліноподібний фактор росту, має вкрай низький період свого життя, і істотного впливу на велике зростання на м'язові волокна просто не встигає надавати. Дія гормону росту досить складний процес.

Яка ж з них правильна?