Полезные материалы

Мелатонін - гормон сну: коли виробляється, як приймати, дія.

  1. вироблення мелатоніна
  2. Дія мелатоніну, що міститься в продуктах
  3. дефіцит мелатоніну
  4. Мелатонін, як застосовувати?
  5. Чим небезпечний прийом мелатоніну?

Мелатонін - це один з важливих гормонів організму, який відповідає за правильне функціонування біологічних ритмів людини. Завдяки своїм особливостям і характеристикам melatonin отримав назву - гормон сну. Мелатонін таблетки дозволяє нормалізувати біологічний ритм організму, який може порушитися після авіаперельоту і зміни часового простору.

Крім того, даний препарат досить ефективний при різних порушеннях сну. Разом з тим, дія мелатоніну значно відрізняється від звичайних снодійних препаратів і не має протипоказань, які можуть привести до серйозних проблем зі здоров'ям.

Крім того, вироблення мелатоніну позитивно впливає на гормональний фон людини і імунітет організму в цілому. Також від рівня мелатоніну в організмі залежить емоційний стан людини.

Це пов'язано з тим, що формула мелатоніну включає в себе ще один гормон - сератонин, що відповідає за позитивне стан. Зазвичай гормон сну призначається на постійній основі людям старше 50.

Це необхідно для того, щоб підвищити концентрацію гормону, який в зв'язку з віковою особливістю не виробляється в достатній кількості, що призводить до порушень процесів сну.

Мелатонін - це один з важливих гормонів організму, який відповідає за правильне функціонування біологічних ритмів людини

Фото: Мелатонін

вироблення мелатоніна

Кожна людина і його організм індивідуальний. Це стосується і біологічних особливостей активного стану і відпочинку, які змінюються від оточуючих особливостей. Найвагомішим зовнішнім умовою вважається інтенсивність світла, а саме його яскравість. Вироблення мелатоніна починається під час сумерок, як правило, це вечірній час. Це призводить до того, що гормон готує кожну систему організму до подальшого відпочинку.

Простими словами, необхідний рівень даного гормону в крові сигналізує про якісному сні. Коли в організмі рівень мелатоніну нестабільний або знижений, сон буде не глибоким. Крім того, якість такого сну не дасть можливості організму відновитися, що в сою чергу може призвести до безсоння. Також низький рівень гормону може стати причиною поганого емоційного стану і перших ознак депресії.

Важливо знати, коли виробляється мелатонін. Концентрація гормону сну змінюється від ритму людини протягом дня. Цей режим дорівнює тривалості світлового дня. У людей, які не мають проблем зі здоров'ям, мелатонін виробляється з півночі до 5 години ранку. У цей час виробляється до 2/3 загального рівня гормону.

Варто відзначити, що на припинення вироблення впливає і денне світло, і випромінювання від різних пристроїв. У зв'язку з цим, люди, які страждають хронічним безсонням, не повинні використовувати різні гаджети і телевізор за кілька годин до сну.

Дія мелатоніну, що міститься в продуктах

Додаткову порцію мелатоніну можна отримати разом з прийомом деяких продуктів харчування. Однак концентрація гормону них настільки мала, що гормон не зробить практично ніякого впливу на організм. Крім того, мелатонін, що знаходиться в продуктах, виконує роль антиоксиданту.

Таке ж дія відбувається і в організмі. У зв'язку з цим, мелатонін на клітинному рівні проникає в структуру органів і тканин, і нейтралізує результат окислювальних процесів, тим самим надаючи захисну дію на ДНК людини. Як результат, гормон сну запобігає процес старіння всього організму в цілому.

Фото: Мелатонін

дефіцит мелатоніну

В організмі гормон виробляється в особливому відділі мозку - епіфізі. Там же виробляється і гормон щастя - серотонін. Крім того, виробництво одного гормону впливає на синтез іншого. Тобто, якщо синтез сератонина мінімальний, вироблення мелатоніну буде теж незначною.

Крім того, нестача гормону щастя може привести не тільки до зменшення розумових процесів, пригніченого самопочуттю, а й до розвитку гострих симптомів депресії. Для збільшення гормону радості призначають різні антидепресанти. Але ці препарати варто застосовувати у вкрай важких випадках.

Спочатку варто спробувати більш безпечний курс лікування - таблетована форма мелатоніну. Як правило, в більшості випадків, після прийому даного препарату, до можливості прийому антидепресантів фахівець більше не повертається.

Мелатонін, як застосовувати?

Мелатонін формула дозволяє продавати препарат без лікарської рекомендації - рецепта, оскільки в багатьох країнах його вважають не лікарським препаратом, бологіческі активною добавкою.

При першому прийомі препарату необхідно дотримуватися дозування 1 мг. Але якщо дана дозування не призводить до позитивних результатів, можна поступово збільшити дозування до 5 мг.

Вживати мелатонін рекомендується безпосередньо перед відходом до сну (не більше ніж за 15 хвилин до сну) натщесерце. При цьому бажано, щоб в приміщенні був приглушене світло, а пацієнт вже знаходився в ліжку. Це необхідно для того, щоб організм не отторгнул гормон, а продовжив вироблення, додатково отриманого.

Це необхідно для того, щоб організм не отторгнул гормон, а продовжив вироблення, додатково отриманого

Фото: Мелатонін

Чим небезпечний прийом мелатоніну?

У вкрай рідкісних випадках, прийом мелатоніну може викликати ряд побічних ефектів. У зв'язку з цим існують протипоказання для застосування:

  • жінкам, які планують зачаття (може викликати порушення овуляції);
  • при керуванні автотранспортом і механізмами підвищеної небезпеки (гормон викликає сонливість і знижує концентрацію уваги);
  • людям, з внутрішніми кровотечами;
  • з виразкою шлунка;
  • підвищений тиск;
  • цукровий діабет.

Варто пам'ятати, що протипоказаний одночасний прийом антидепресантів з мелатонином.

Чим небезпечний прийом мелатоніну?
Мелатонін, як застосовувати?