Полезные материалы

Сон і гормон росту. Як потрібно спати, щоб швидше вирости.

  1. Чи була ця сторінка корисною?

Привіт, шановні читачі сайту. Даний пост буде продовженням моєї статті «Як треба спати, щоб швидше вирости» . Сьогодні я буду розповідати вам здебільшого про режим, сон і гормон росту. Ну і про гормони в цілому, які виробляються під час сну.
Привіт, шановні читачі сайту

Раніше я вже писав, що хороший сон впливає на зростання людини, приводив деякі поради і рекомендації для правильного сну. Давайте для початку ще раз пройдемося по основних моментах. Я пишу про те, що ефективно, а ви вже самі вирішуйте - треба воно вам чи не треба.


1. Твердий матрац. Переконайтеся, що ваш матрац твердий і може дати вашому хребту хорошу підтримку. М'який, провисаючий матрац, як правило, неприродно згинає спину, грудну клітку і створює перешкоди для зростання. До того ж погіршує поставу.


2. Відсутність подушки. Як показує практика, спати зовсім без подушки буде ефективніше для подовження хребта.


Як показує практика, спати зовсім без подушки буде ефективніше для подовження хребта

Основна біда подушки в тому, що вона надає неправильну форму верхньої частини тулуба і погіршує кровообіг. Того й іншого краще уникати в період зростання. Не просто так лікарі кажуть, що чим довше маленька дитина спатиме без подушки, тим здоровішою буде його постава і хребет. Просто кілька фактів:


  • Коли ви лежите на спині з подушкою під головою, ваша шия згинається до грудей і приймає неприродне положення.
  • У цьому положенні голова буде штовхатися вперед, а спина згинатися, що також неприродно.
  • У цьому положенні м'язи шиї відчувають постійну напругу, що нерідко призводить до болів в шиї або спині після сну.

Ви ж не нахиляє вашу шию і хребет в таку неприродну позу, коли стоїте? Тоді навіщо допускати це під час сну? Просто подумайте, як буває важко тілу рости прямо, коли воно знаходиться в викривленому положенні по 8 годин щодня. В результаті може як мінімум з'явитися така проблема, як «горбата спина».


На перших порах можна спробувати використовувати ортопедичну подушку, але в ідеалі краще прибрати і її. Спробуйте провести експеримент і відмовтеся від подушки на два місяці. Подивіться результати. Якщо стане краще, відмінно. Якщо немає, то дійте по ситуації. Зрештою, ви завжди можете повернутися до сну на подушці, якщо вам так краще.


Вище було розглянуто ситуацію, коли людина спить на спині з подушкою під головою. Спати на боці з подушкою краще, але теж не слід. Тут потрібно сказати, що спати на боці або тим більше на животі в принципі не дуже корисно з подушкою, або без неї. Коли ви спите вниз обличчям, відбувається тиск на грудну клітку, виявляються закриті рот і ніс, набрякають стопи. Загалом, ми вже плавно перейшли до третього моменту сну для збільшення зростання.


3. Сон на спині. Деякі так звані гуру зростання рекомендують спати лежачи на спині з витягнутими в напрямку до підніжжя ліжка руками і ногами. Ідея хороша, на мій погляд, тільки не потрібно докладати при цьому будь-яких зусиль для розпрямлення кінцівок. Просто дозвольте вашому тілу повністю розслабитися. Ви можете повернути голову вліво або вправо, або зігнути руки, якщо так вам буде зручніше. Важливо тримати своє тіло, особливо торс і ноги прямими. Протягом перших декількох ночей з незвички таке становище може бути незручним, але незабаром ви пристосуєтеся до нього і отримаєте не тільки додаткові сантиметри зросту, але і, можливо, більш комфортний сон.



Основні моменти про те, як необхідно спати, ще раз розглянули, далі мова піде безпосередньо про гормони сну. Звичайно ж, увагу приділимо гормону росту. Коли спати, щоб гормони секретувати по максимуму?


З 21.00-22.00 до 1.00-2.00 відбувається найістотніша вироблення мелатоніну (гормону сну) і соматотропіну ( гормону росту людини ) - основних відновлювальних гормонів. Якщо у вас поліфазний сон і ви спите кілька разів на день, то все злегка по-іншому (про поліфазний сон як-небудь окремо напишу, теж хороша річ), але якщо у вас одна фаза сну, однозначно, ніж пізніше від 21.00 ви засинаєте , тим гірше ваше відновлення. І важливо, що якщо ви не заснете до години ночі, то виходить, вночі ви не спали, тому що секреція того ж мелатоніну до цього часу нерідко закінчується.


І важливо, що якщо ви не заснете до години ночі, то виходить, вночі ви не спали, тому що секреція того ж мелатоніну до цього часу нерідко закінчується

Лягаючи в 2.00-3.00 годині ночі, можна хоч до 15.00 проспати, а мозок все одно буде не виспався, бо у організму є свій біологічний годинник, звані біоритмами, які спираються на ритми природи. Виходячи з них, психіка і мозок людини найкраще відновлюються приблизно з 21.00 до 00.00 годин. Якщо регулярно НЕ спати, та ще й перевантажувати себе всякої інформацією, телевізором, комп'ютером в цей проміжок, то дуже скоро можна гарненько вимотатися. Вивчення тих же біоритмів показують, що людський організм з вечора до півночі відновлюється, після півночі до 3.00 будується, а потім не спить. Після 6.00 вже не сон, а мука для тіла.


Пару слів про те, як засипати. Якщо ви захочете лягати спати раніше, а до цього нормою було пізнє засинання, то, швидше за все, щоб заснути, одного тільки вашого бажання буде недостатньо. Змінити звички організму часом дуже непросто, тому на етапі звикання до нового режиму спробуйте використовувати спеціальні техніки розслаблення. Хочу розповісти вам зараз про найефективнішу, на мій погляд, техніку (вірніше, програму), якій останнім часом частенько користуюся сам. Спочатку невелика передісторія.


Не так давно у одного мого доброго знайомого була проблема зі сном. Взагалі міг майже не спати по 5 діб. Чому так сталося, я зараз писати не буду, суть в іншому. Коротше, все методи розслаблення він перепробував, нічого не допомагало. Потім мій знайомий звернувся до психоактивних аудіопрограму. Перепробував теж, напевно, все і тільки одна допомогла. Програма доктора Джеффрі Томпсона, яка називається Delta Sleep System. Можете скачати запис тут (.Mp3, 36 Mb).



Коли він мені розповів про цю штуку, я захотів теж спробувати засипати під неї. Що в підсумку? Мені так сподобалося, що я до сих пір слухаю її перед сном, коли потрібно заснути раніше і виспатися перед яким-небудь важливим заходом. Тривалість запису близько 60 хвилин, але я в секвенсорі розмножив і склеїв цей файл до 8 годин. Записав на плеєр і тепер при необхідності у мене є таке ось снодійне. Причому сон від неї дійсно міцний. Сни найяскравіші, а на наступний ранок відчуваєш себе бадьорим, виспався. Так що раджу. Якщо не підійде цей аудіофайл, у доктора Томпсона є ще купа інших (вконтакте можна знайти або на ютубі).


На додаток до цього при засипанні дуже добре просто спостерігати своє дихання, не втручаючись в процес. Глибокий вдих і вихід без жодної напруги. Як правило, засипання відбувається дуже швидко.


Якщо і після цього засипати хоча б до 22.00 не виходить, то спробуйте збільшити кількість амінокислоти триптофану в своєму раціоні. Вона підвищить рівень мелатоніну, що буде сприяти засипанню і хорошому відновленню. Триптофан є в продуктах таких, як фініки, соя, банани, інжир, томати і в спеціальних препаратах.


Раз вже заговорили про їжу, то не можу не написати про вечерю. Здається мені, багато людей знають, що найактивнішу травлення відбувається в першу половину дня, але все одно наїдаються за все і багато ближче до вечора. Уже не раз помічаю, що ті, хто харчується переважно на ніч, дуже скоро отримують не тільки поганий сон через це, а й авітаміноз, а також інші проблеми зі здоров'ям. Після ситної вечері також проблемно спати на спині, тому перестаньте набивати пузо на ніч, якщо ви це робите. Їжте все найкалорійніше, наїдайтеся в денний час до 15-16 годин, а на вечір залиште щось легке, бистропереварівающееся і все буде ок.


На сьогодні, напевно, у мене все. Решта напишу в третій частині. Є ще багато чого додати. Наприклад, про фази сну, зарядку для хребта перед засинанням і інше. НЕ пропустіть .


Одна безсонна ніч навряд чи принесе непоправну шкоду секреції гормонів в організмі, але якщо в період активного росту таких ночей багато, то в довгостроковій перспективі чекайте неприємностей. Якщо є якісь питання, пишіть в коментарях! Удачі всім і приємних вихідних!


PS Продовження читайте тут .

З повагою, Вадим Дмитрієв


Чи була ця сторінка корисною?

Так немає

Чи була ця сторінка корисною?
Ви ж не нахиляє вашу шию і хребет в таку неприродну позу, коли стоїте?
Тоді навіщо допускати це під час сну?
Коли спати, щоб гормони секретувати по максимуму?
Що в підсумку?