Полезные материалы

З чого почати?

Використано матеріали Жори Дубенецького

Ага !!! Ви все-таки зайшли в цей розділ ?! Це добре. Значить, у Вас є достатньо допитливості або Ви дійсно в даний час починаєте кататися на гірських лижах, а може бути, тільки думаєте про це. У будь-якому випадку в цьому розділі Ви знайдете матеріали, які можуть виявитися корисними як новачкам, так і вже катається лижникам, оскільки вчимося ми все життя. Немає межі досконалості. Буде непогано, якщо "досвідчені вовки" знайдуть час прочитати ці матеріали і надіслати свої рекомендації щодо виправлення або доповнення цього розділу.

З чого почати.
Отже, Ви вирішили спробувати - що-ж це таке, але не знаєте, з чого почати. Може бути, Вам просто не вистачає рішучості, або Ваші знайомі не катаються на гірських лижах - у всякому разі, існує маса варіантів того, як долучитися до цього заняття. Ось деякі з них:
Варіант перший:
Звернутися в одну з турфірм, що продають путівки на гірськолижні курорти, і з'ясувати, де (на якому курорті) можна знайти інструктора, який дійсно буде займатися з новачками і як саме його знайти. Якщо у Вас достатньо коштів і Ви трохи володієте одним з іноземних мов, сміливо можна їхати практично на будь-який курорт Європи або США, де існує маса інструкторів і лижних шкіл. Наприклад, в Андоррі п'ятиденний курс навчання по 3 години щодня коштує близько 60 доларів (Інструктор говорить по-англійськи). В інших країнах дорожче. Ви можете найняти інструктора на сім'ю, на групу, включитися в групу, для себе одного. Якщо грошей поменше, але для виїзду на Кавказ досить, їдьте в Терскол, на турбазу Міноборони. Там працюють хороші інструктора. Путівку можна придбати, до пpимеpу, зателефонувавши по телефону (095) 925-2285 - споpтотдел московського військового окpуга, або (095) 165-9081 - фірма Альпіндустpія. Раніше хороші інструктора працювали в системі альпіністських баз, але за останні кілька років ситуація могла змінитися.
Варіант другий:
Якщо Ви живете в Москві, зверніться у фірму "Кант". Сторінка цієї фірми розміщена на цьому-ж сервері. Там існують групи для бажаючих будь-якого віку. Такі-ж групи є і на схилах біля ст. Турист, дер.Шуколово.
Варіант третій:
Використовуйте список розсилки. Ви можете звернутися до багатьох досить активним людям, що катається на гірських лижах. Хтось із них, можливо, зможе Вам допомогти.
Варіант четвертий:
У суботу або неділю приходьте на схил, де є підйомники і народ катається на гірських лижах і питайте поспіль у всіх, не знають-ли вони, де є групи для початківців. Хтось Вам напевно підкаже чи допоможе.

Вибір спорядження.
Для початку корисно прочитати цей список питань і відповідей .
Практично у всіх готелях Росії, які приймають лижників, і на будь-якому закордонному курорті є прокати спорядження, яке задовольнить початківця.
Якщо Ви ще не визначилися, наскільки Вам це потрібно і цікаво - скористайтеся прокатом. Це, як правило, дешевше, ніж придбання комплекту спорядження з наступним її продажем. Наприклад, вартість прокату спорядження в Андоррі на 6 днів - 35 доларів. У російських готелях вартість прокату комплекту спорядження на добу приблизно 30 - 60 рублів, в залежності від класу спорядження.
Звичайно, якщо Ви зібралися їхати в гори відразу на два тижні, може виявитися, що купити недорогий комплект спорядження по оголошенню (наприклад, розміщеному в RASC) або на ринку дешевше, ніж брати напрокат. З іншого боку, якщо Вам лінь тягатися з лижами напереваги по транспортним засобам, а гроші заробляти Ви вмієте - користуйтеся послугами прокатів на курортах. Тим більше, що практично скрізь Вам видадуть спорядження нітрохи не гірше того, що Ви зможете недорого придбати.
Лижі. Якщо Ви твердо впевнені, що будете кататися на гірських лижах, і не тільки в горах під час відпустки, а й у вихідні дні - краще купити своє спорядження. На мій погляд, оптимальний варіант - відвідати один з великих магазинів з грамотними продавцями, такі є, наприклад, в московських магазинах "Кант", "Альпіндустрія", "Гал-спорт", "Ерцог", ┘ і довго і щільно спілкуватися з продавцем , обмеживши його запити верхньою межею суми, яку Ви плануєте витратити, наприклад 150 доларів на лижі, 80 доларів на кріплення і 150 доларів на черевики. Не прагніть купити спорядження 98 року - це призведе просто до зайвих витрат, оскільки лижі для початківців і слабокатающіхся (SKILL 1 - 3) як правило, випускаються з року в рік, відрізняючись тільки розфарбуванням і ціною. Я б ризикнув порадити чоловікам і енергійним жінкам придбати трохи більш серйозні моделі лиж, ніж ті, які рекомендуються початківцям - в цьому випадку Вам доведеться не так швидко міняти спорядження. До речі, милі дами, багато фірм (наприклад, Salomon, Atomic, K2) випускають моделі з індексами Lite, Woman або Lady, які спеціально призначені для жінок. Та й багато моделей черевиків випускаються в двох варіантах - для жінок і для чоловіків, незважаючи на однакову назву. Наведені ціни - це цілком нормальний для початківця комплект, не самий "крутий і сучасний" але і не вчорашній день. Не полінуйтеся об'їхати кілька магазинів, оскільки і ціни можуть бути різними, та й порівняти рекомендації різних продавців зможете, головне - не соромитися задавати питання, причому навіть ті, які Вам здаються безглуздими.
Вибір довжини лиж - ростовки - справа непроста, і в цьому Вам може допомогти матеріал "золоте правило для визначення довжини лиж", розміщений в розділі, присвяченому спорядження. Наведений там підрахунок справедливий для лиж традиційної форми, які зазвичай і пропонуються початківцям в російських магазинах.
Кріплення можуть бути практично будь-якої фірми-виробника, для Вас важливо вибрати відповідну по зусиллю спрацьовування модель. Дуже приблизно можна використовувати наступне правило: зусилля спрацьовування за шкалою (в одиницях) = Вашій вазі (в кілограмах) ділення на 10. Для початківців можна порекомендувати встановити зусилля на 1 - 3 одиниці менше отриманого результату. Наприклад Ваша вага 58 кг. 58: 10 = 5,8 (округлено 6) 6-1 = 5. Вам потрібні кріплення, шкала яких, наприклад, від 2 до 8 або від 3 до 10. Ще приклад: при вазі 110 кг необхідні кріплення, що дозволяють встановити 8, але в міру підвищення рівня Вашої техніки, швидкості катання вам буде потрібно перехід до великих зусиллям спрацьовування , тому краще відразу придбати моделі зі шкалами від 4 до 15.
Палиці - важлива тільки довжина, будь-який продавець підкаже Вам найпростіше правило визначення необхідної довжини палиць, яке викладено в матеріалі про вибір інвентарю (в розділі "спорядження"). Про всяк випадок - приблизна довжина палиць для людини ростом 180 см - близько 1м 25 см, для людини ростом 170 см - близько 1 м 20 см.
Окуляри - як правило, гірськолижні окуляри бувають необхідні при сильному вітрі, холоді, снігопаді, або при високій швидкості катання. Для занять в середній смузі очки не є необхідністю. В горах Вам потрібно захистити очі від сильного сонячного випромінювання, тому або придбайте гірськолижні окуляри, або добре тримаються на обличчі звичайні сонцезахисні окуляри з фільтрами, що захищають від UV випромінювання. До речі, зустрічаються моделі зі спеціальними бічними щитками, добре захищають очі і від сонячного світла і від снігу, що потрапляє збоку. Я віддаю перевагу саме такі окуляри.
Одяг - що-ж, якщо у Вас залишилися гроші після покупки спорядження, займіться і цим питанням. Чому віддати перевагу - комбінезон або роздільний костюм, які штани вибрати - еластичні або з водовідштовхувальним вітрозахисної тканини з шаром утеплювача - справа смаку і температури. Я не думаю, що Ви будете комфортно себе почувати, катаючись на Чегет в сильний вітер при температурі мінус 20 градусів в тонких еластичних штанях, навіть якщо під ними є теплу білизну. З іншого боку, в сонячний березневий день в теплому комбінезоні може бути кілька спекотно.
На мій погляд, найбільш універсальною одягом з'явиться комплект, що складається з вітрозахисної куртки зі складним капюшоном і відстібається утеплювачем (наприклад, з полартека) і утеплених гірськолижних штанів. У разі холодної погоди Ви зможете дістати капюшон і "пододеть" під куртку светр або пухову жилет, а під штани - теплу білизну. У разі теплої погоди досить буде відстебнути від куртки утеплювач. Та й куртку таку не тільки на гірських лижах можна носити, це дуже комфортний одяг. До речі, зверніть увагу на матеріал, з якого зроблена одяг - він повинен бути злегка шорсткий на дотик. Саме такий матеріал допоможе Вам достатньо швидко зупинити Ваш шлях по схилу в разі падіння.
Гірськолижні шкарпетки - не примха, це дуже корисне і зручне винахід. Запам'ятайте - крім носка, який закінчується вище халяви черевика і не повинен утворювати ніяких складок, між Вашою ногою і черевиком не повинно бути нічого. Категорично - ніяких штанів, вовняних носок, штрипок - нічого. Тільки в цьому випадку Ви не отримаєте проблем типу натертостей, мозолів, і інших малоприємних моментів.
Рукавички - чисто естетичний аспект цієї частини обмундирування доповнюється захисними функціями, але для початку можна цілком обійтися недорогими псевдо-спортивними утепленими рукавичками "дутого" типу, з накладками на долонях. Майте тільки на увазі, що ремінь від бугеля протирає тканину таких рукавичок наскрізь за одну годину катання, а іноді і з першого разу. До речі, якщо Ви будете кататися без рукавичок, то досить швидко переконаєтеся в тому, що сніг, на який Ви падаєте, набагато грубіше Вашої шкіри. Крім того, довгі рукавички різко зменшують необхідність витрушування снігу з рукавів після падіння.
Шапочка, пов'язка, кепка - доповнюють костюм, оберігають лисину від обгорання на весняному сонечку, або (в залежності від того, на чому знаходяться) прикрашають чарівну голівку. Крім цього, козирок кепки захищає від сонця Ваш лоб, а моделі з опускаються вушками гарні в разі вітру і холодної погоди.
Рюкзачок або поясна сумка, в яких вміщаються светр (в разі необхідності), фотоапарат або відеокамера, бутерброди, питво в пластиковій тарі і інші корисні дрібниці на зразок парафіну або викрутки "про всяк випадок" - звичне для гір доповнення.


ПОРАДИ З НАВЧАННЯ, ВИПРАВЛЕННЯ ПОМИЛОК

Найважливіше в правильній стійці - положення рук. Уявіть собі, що Ви спускаєтеся з гори, тримаючи в руках тазик з водою. Запам'ятайте це положення рук, і завжди нагадуйте собі про тазику з водою, коли вам необхідно перевірити положення рук.

Ще одне правило - "кисті рук в поле зору при погляді далеко вперед". Але саме кисті, а не руки по лікоть!

Ще про становище рук (руки - це дуже важливо) - Ваші лікті повинні злегка торкатися тіла. Чи не притискатися і не стирчати в сторони, а саме стосуватися. А передпліччя - практично паралельні один одному.

Намагайтеся не розчепірювати палиці в сторони, не виставляти їх вперед і не волочити їх по снігу. І взагалі палиці повинні майже постійно (за винятком моменту нанесення уколу) перебувати практично паралельно один одному, кільця палиць знаходяться трохи позаду черевик. Якщо Ви цього досягнете, то згодом зможете контролювати стан і рух палиць автоматично.

Для постановки правильного положення колін і відчуття роботи ніг має сенс покататися без палиць, взявши себе руками за ноги трохи вище колін. Цей прийом перенесе вагу Вашого тіла вперед і допоможе Вам достатньо добре відчути послідовну завантаження Ваших лиж (напруга м'язів на ногах) і допоможе почати виконувати паралельні повороти з прослизанням лиж. Коліна, звичайно-ж, повинні бути напівзігнуті, погляд спрямований далеко вперед.

І ще раз скажу: коліна напівзігнуті і м'які.

Що таке напівзігнуті і м'які коліна? Для того, щоб відчути це разуйтесь і встаньте на підлогу. Покладіть руки долонями на поперек ззаду так, як за неї тримається людина, яку "схопив" радикуліт (великі пальці з боків, решта пальців лежать на попереку ззаду). Потихеньку нахиляйтеся вперед, згинаючи поперек. Щоб не впасти, трохи зігніть коліна. А тепер запам'ятайте це положення колін і спини - така рівноважна стійка під час катання. Руки, природно, при катанні в положенні "тазик з водою". Не опускайте голову!

Починайте перевірку Вашої стійки не зі згинання колін, а з нахилу верхньої частини корпусу. Якщо Ви, вже на лижах, тільки зігнете коліна, то це рух в поєднанні з потужною задньої підтримкою, яку забезпечують гірськолижні черевики , Може привести до того, що Ваша стійка буде дуже сильно нагадувати людини, що сидить на унітазі. Якщо при цьому Ви сильно виставляєте руки вперед, то може складеться враження, що Ви ще й газету читаєте ... Це не зовсім правильне положення тіла для катання на гірських лижах . А ось якщо Ви зігне в попереку, то швидше за все, Ваші коліна зігнуться слідом за попереком майже автоматично.

Створюється відчуття, що приблизне розподіл ваги лижника на ноги в момент повороту таке:
Для зелених трас - 60/40% (перша цифра - нижня нога);
Для синіх і червоних трас - 80/20%;
Для чорних трас - від 90/10 до 95/5%;
Для подвійних чорних - 99,9 / 0,1%, або, найчастіше, обидві ноги не торкаються снігу вообще┘

Не намагайтеся перейняти стійку і техніку катання хороших лижників на простих пологих трасах, оскільки багато хто з них на таких трасах расслябляются, катаються з завантаженням внутрішньої лижі, без упору на палицю, або повертають, сильно закручуючи корпус всередину повороту і змушуючи лижі слідувати за корпусом. Набагато корисніше уважно подивитися, що ті-ж лижники роблять в складних місцях, і спробувати повторити самостійно на схилі, який Вам "по зубах".

Врахуйте, що всі Ваші руху насправді тільки здаються перебільшеними: наприклад, якщо Ви присіли в гірськолижних черевиках так, що Вам здається, що більше нікуди - швидше за все, Ви трохи зігнули коліна.

І не намагайтеся різко підстрибнути для розвантаження лиж. Без опори (і дуже інтенсивної!) На палицю це призведе до повного Вашій розпрямленню і ма-а-аленький підстрибування з подальшим жорстким бавовною лиж про сніг. Краще спробуйте стоячи на снігу (без ухилу) спертися про палиці, які стоять майже у шкарпеток лиж і в цьому положенні, сильно і різко присідаючи і випрямляючи, пострибати так, щоб п'яти ваших лиж переміщалися вправо-вліво, а шкарпетки лиж при цьому залишалися-б на місці.

Дивіться вперед і вдалину, не опускайте голову.

Одне з часто практикуються вправ - катання з палицею, яку лижник тримає двома руками перед собою. Якщо при цьому лікті стосуються тіла з боків і передпліччя паралельні один одному - досить повернути верхню частину тіла так, щоб палиця виявилася нижче Вас по схилу, майже паралельно лиж. При цьому, якщо лікті і раніше стосуються корпусу, Ваша вага автоматично переноситься на нижню ногу. Головне - не "забувати" корпус після повороту, а розгортати його знову вниз по схилу. Але якщо постійно контролювати положення рук і палиці, це вийде само собою.

Постарайтеся не "прицілюватися" палицею в ту точку, куди ви плануєте нанести укол. Мало того, що це марно - так ще й небезпечно: якщо Ви втратите рівновагу, то запросто можете наштовхнутися особою на виставлену вперед і впершись у сніг палицю.

Виносьте палицю коротким рухом кисті вперед безпосередньо перед уколом.

Не витягуйте вперед руку для нанесення уколу. Намагайтеся робити короткий рух кистю руки з одночасним коротким-же рухом руки трохи вперед і негайно після уколу прибирайте руку з палицею "на місце".

Ви все-таки зайшли в цей розділ ?
Що таке напівзігнуті і м'які коліна?