Полезные материалы

Історія життя великої фігуристки Людмили Пахомовой

  1. З двох стихій вибрала лід
  2. Горшков не зміг відмовити чемпіонці
  3. Пара художників на льоду
  4. Тренерські турботи до останніх днів

Фігуристка Людмила Пахомова разом зі своїм партнером Олександром Горшковим панувала на льоду ціле десятиліття. Радянська пара, єдина не тільки на змаганнях, а й в повсякденному сімейному житті, повністю змінила вигляд танців на льоду і закохала в себе весь світ. Пахомова та Горшков по шість разів вигравали чемпіонати Європи та світу, а блискучим завершенням спортивної кар'єри стало і золото Олімпійських ігор. Людмила могла б ще багато досягти в своєму житті, але через важку хворобу пішла занадто рано - не доживши і до сорока років.

З двох стихій вибрала лід

У родині Героя Радянського Союзу полковника авіації Олексія Пахомова дочка з'явилася в останній день року, що минає 1946 року. Глава сімейства прекрасно катався на ковзанах, проте сам хотів, щоб його дочка займалася парашутним спортом. Тому на перше тренування в секцію фігурного катання Людмилу відвела бабуся. Дівчинка довго не добивалася ніяких успіхів, і батьки неодноразово намагалися забрати її з секції. Однак щось кожен раз змушувало їх зупинитися і дати дочки ще один шанс проявити себе на льоду.

Коли, здавалося, вже нічого не зможе звести юну Пахомову на п'єдестал, тренер Віктор Рижкин запропонував їй спробувати себе в новій області фігурного катання - танці на льоду. Людмила дуже довго вибирала між класичним парним катанням і новими, незвіданими танцями і все-таки вирішила ризикнути. Рішення виправдалося сповна - в 18 років Пахомова в парі з Рижкіним стала чемпіонкою СРСР. Однак успіх був скороминущим: на міжнародних змаганнях дует виявився не дуже успішним, а тому незабаром розпався.

Фігуристка Людмила Пахомова разом зі своїм партнером Олександром Горшковим панувала на льоду ціле десятиліття

Горшков, Пахомова, Зайцев і Родніна після вручення урядових нагород в Кремлі

фото

: РІА Новини

Горшков не зміг відмовити чемпіонці

Чемпіонка країни довгий час була надана сама собі - ні тренера, ні клубу, ні партнера. Що робити далі - невідомо. І тоді Пахомова зважилася зробити запрошення Олександру Горшкову, який тренувався на тому ж льодовому катку. Відмовити титулованої фігуристки Олександр не зміг. Однак створення нової пари не привернуло практично ніякого інтересу. Пахомова та Горшков продовжували тренуватися, де і як вийде - куди пустять хоча б на час. Тренера у пари також не було досить довго - і виконувати його роль доводилося більш досвідченою партнерці.

Пару довгий час не сприймали всерйоз - спочатку вона майже всім здавалося малоперспективною, але час довів зворотне. Як виявилося, Пахомова та Горшков ідеально підходили один одному. Це був сплав яскравою емоційності Людмили та холодної мужності Олександра - лід і полум'я, які чи не билися один з одним на льоду, але робили це настільки прекрасно і елегантно, що змушували глядачів захоплюватися і захоплюватися. І все це в кінці 60-х років, коли радянські танцювальні дуети значно поступалися закордонним конкурентам.

Пара художників на льоду

Втім, відставання від зарубіжних конкурентів скорочувалася на очах. Секрет стрімкого успіху був простий: Пахомова та Горшков міняли світ танців на льоду під себе і в нових умовах легко перемагали колись неперевершених суперників. До кінця 60-х танці на льоду були строгим, академічним видом змагань, але радянські фігуристи не злякалися зробити їх більш яскравими, запальними і пустотливими, ніж в першу чергу підкорили уболівальників, а потім і суддів. «Вздовж по Пітерської», «Пустотливі частівки», «Кумпарсита» - все це і до цього дня еталон танців на льоду, ближче до мистецтва, ніж до спорту.

Ключовим для пари став 1970 роки. Саме тоді радянські фігуристи розпочали переможну серію на чемпіонатах світу та Європи. За наступні шість років на великих міжнародних змаганнях Пахомова та Горшков програли лише одного разу - на європейському турнірі 1972 року. Але це було винятком із правила, домінування пари на світовій арені було абсолютним. Людмила і Олександр зробили танці на льоду привабливими, заразили половину Радянського Союзу любов'ю до фігурного катання і закономірно стали першими олімпійськими чемпіонами в новій дисципліні - суперники могли розраховувати лише на помилки лідерів, але їх не сталося. Пахомова та Горшков так і залишилися непереможеними.

Людмила Пахомова та Олександр Горшков

фото

: РІА Новини

Тренерські турботи до останніх днів

А ще в 1970 році спортивна пара стала і подружнього, так що всі свої головні перемоги Людмила і Олександр здобували, будучи чоловіком і дружиною. Через рік після відходу з любительського спорту і грандіозного прощального балу в сім'ї з'явилася чарівна донька Юлія. Втім, навіть сімейні клопоти не змусили Людмилу залишити фігурне катання. Завершивши кар'єру спортсменки, вона стала тренером і незабаром домоглася успіхів на новому терені: з 1978 року Пахомова встала біля керма збірної і доклала руку до виховання цілої плеяди чемпіонів.

Через рік стало відомо про важку хворобу чемпіонки. Від неї нічого не приховували - відразу сказали, що потрібно робити хіміотерапію, опромінення, операції. Людмила проходила курси лікування, проте кожну вільну хвилину віддавала занять на льоду. До останнього дня Пахомова становила тренувальні плани для своїх підопічних, спілкувалася з ними. А 17 травня 1986 року великої спортсменки не стало - вона померла після семи років хвороби, не доживши навіть до сорока. Однак в серцях шанувальників фігурного катання Людмила живе до сих пір - вона закохала в фігурне катання мільйони людей по всьому світу і пішла непереможеним.

Людмила Пахомова та Олександр Горшков з дочкою

фото

: РІА Новини